Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Zmrzlina – opravdu je vodová tou nejlepší volbou při hubnutí?

Zmrzlina patří k oblíbeným letním pochoutkám. Málokdo si bez ní dokáže užít letní dovolenou.

K létu tato dobrota prostě patří. Jak ale přistupovat ke zmrzlině, když potřebujeme shodit nadbytečná kila?

Pojďme se podívat, jaké zmrzliny jsou obvykle v nabídce a které nám naši snahu o hubnutí opravdu nepokazí.

Zmrzlina - opravdu je vodová tou nejlepší volbou při hubnutí?

1. Vodová zmrzlina

Na první pohled se tváří jako nejlepší varianta. Ale není tomu tak. Může být pěkně zrádná. Dle energetické hodnoty sice patří k těm méně kalorickým, neobsahuje žádný tuk a mnoho lidí má pocit, že si dopřávají nízkoenergetickou dobrotu. Po snězení takové zmrzliny ovšem dojde ke zvýšení hladiny krevního cukru. Následně vyplavený inzulín v těle způsobí jeho nedostatek a za chvilku (do hodiny) dostaneme obrovský hlad. Máme prázdný žaludek a tělo si žádá pořádnou porci jídla. Takže hlavní záludností není zmrzlina jako taková, ale ten následný efekt velkého hladu.

2. Smetanová zmrzlina

Má oproti vodové zmrzlině výhodu, že obsahuje alespoň nějaký podíl bílkovin, díky kterým nebudeme pociťovat okamžitý hlad. Ale rozhodně se kvůli tomuto aspektu nedá smetanová dieta doporučit, když chceme hubnout. Obsahuje vysoký podíl tuku v kombinaci s velkým množstvím cukru. Smetanová zmrzlina se dá považovat za velkou kalorickou nálož.

3. Tvarohová zmrzlina

Je zlatou střední cestou. I tato zmrzlina obsahuje cukr, ale nemá tak vysoký podíl tuku. Není tedy tak energeticky vydatná. Díky vyššímu podílu bílkovin z tvarohu nás více zasytí a nezvýší tolik krevní cukr.

Zmrzlina - opravdu je vodová tou nejlepší volbou při hubnutí?

A jaká je ta úplně nejvhodnější varianta?

4. Domácí proteinová zmrzlina

Mám pro vás tip, jak si udělat výbornou zmrzku, která se vám bude hodit do jídelníčku, i když zrovna chcete hubnout. Dodá vám pořádnou dávku bílkovin, takže si ji můžete bez výčitek zařadit jako odpolední svačinu.

  • 150 g mražených jahod
  • 70 g mléka
  • 30 g proteinového prášku (malina, jahoda, vanilka nebo jiná dle chuti)

Všechny suroviny mixujte ve výkonném robotu dokud nevznikne hladká krémová zmrzlina.

Celá porce obsahuje:

Energie – 868 kJ
Sacharidy – 18 g
Bílkoviny – 27 g
Tuky – 4 g

Pokud přemýšlíte nad tím, jak připravit zdravější variantu zmrzliny pro vaše děti, doporučuji připravit domácí banánovou zmrzlinu.

Na 4 porce je potřeba:

  • 5 banánů, oloupaných, nakrájených na kolečka a den předem zamražených
  • 2 lžíce arašídového másla
  • 3 lžíce řeckého jogurtu/studeného mléka/mascarpone
  • případně kousky čokolády či ořechů dle chuti

Všechny suroviny vložte do mixéru a mixujte do hladka. Poté stačí naservírovat do misek a můžete podávat. Kalorická hodnota se bude lišit podle použitých ingrediencí. Nezapomeňte si tedy vše poctivě zadat do aplikace www.kaloricketabulky.cz.

Pokud chceme naší váhu redukovat, je potřeba si dopřávat zmrzlinu nebo nanuky jen v menším množství. Ideálně si ji zvolte jako dopolední či odpolední svačinu.

A nezapomeňte – nejdůležitější je si užít léto v pohodě a v radosti se svými blízkými. I když si dáme někdy „kalorickou bombu“, svět se nezboří. V létě máme většinou mnohem více pohybu, takže se s občasným hříchem naše tělo bez následků popere.

Z archivu aneb přečtěte si také:

12 tipů na rychlé letní svačinky

12 tipů na rychlé letní svačinky

Jedna z nejčastějších otázek mých klientů bývá: „Co mám jíst na svačinu během dne?“

Aby to bylo snadno dostupné, rychlé na přípravu, zdravé, výživné, dodalo nám to energii a nepřibírali jste po tom zbytečný tuk.

Celý článek 28.6.2018 5

Martina Jandová
www.martina-jandova.cz

Výživová poradkyně, jež mimo jiné radí:

  • Zapomeňte na slovo dieta!
  • Naprogramujte se na nový životní styl, který nikdy neskončí!
  • Mějte se rádi a změnu dělejte pro sebe, ne pro nikoho jiného!

Najdete ji také na facebooku a Instagramu.

6.7.2020 Články, Recepty a výživa

Související články

Obiloviny v teplé kuchyni

Obiloviny v teplé kuchyni

Jíme ovesné vločky zalité studeným mlékem či rozmíchané v jogurtu, veškeré druhy pečiva jak běžného, tak celozrnného, které se z obilnin vyrábějí…

A to vše samozřejmě proto, že obiloviny jsou významným zdrojem vlákniny, bílkovin, vitamínů skupiny B včetně riboflavinu, minerálních látek, především železa, ale také zinku, jódu, mědi, manganu, vápníku, draslíku a hořčíku, a rovněž jsou zdrojem antioxidantů (selen, vitamín E).

Celý článek 25.1.2024

Dá se jíst zdravě – a přitom levně?

Dá se jíst zdravě – a přitom levně?

Panuje obecně rozšířený názor, že zdravá jídla jsou příliš drahá. A aby člověk mohl jíst zdravě, musel by utratit hromadu peněz.

Jako každý názor, také tento v něčem pravdivý je, v něčem nikoliv. Pravda je, že kvalitní a skutečně bio potraviny z farem jsou drahé, stejně tak jako maso z farem. O mořských plodech ani nemluvě.

Celý článek 6.1.2024