Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Monika Zajíčková: Hubené vs. tlusté myšlení. A jak to máte VY?

Také ve své hlavě slyšíte ten poťouchlý hlas?

To nikdy nedokážeš, ani to nezkoušej! Kdyby ses narodil do jiné doby, na jiné místo, do jiné rodiny, tak možná…

A hlas dále pokračuje: My jsme na tom všichni stejně. My to máme v genech. Ani nevím, jak se mi to stalo, a najednou jsem byla tlustá. Já tloustnu už jen, když se na ledničku podívám. Nebudu se zesměšňovat ve fitku mezi těmi modelkami… Ale nelezou vám na nervy ti druzí, kteří mají štěstí, pořád něco zkoušejí a dokonce třeba vyhrávají závody? Vždyť v tomhle věku by měli mít už rozum. Kde berou tolik energie a jak skvěle vypadají?! A hlavně, bože, co všechno dokážou sníst, a vůbec nepřibírají!

Monika Zajíčková: Hubené vs. tlusté myšlení. A jak to máte VY?

Pokaždé, když potkám někoho obézního v úplně propoceném obrovském tričku, jak se pomalu a namáhavě snaží běžet, má můj hluboký obdiv. Říkám si: Už se zdravě naštval a jemu úplně jedno, jak ho teď ostatní vidí upoceného.

  • Má svůj cíl a jde si pro něj!

O pár týdnů později ho potkávám stejně zmáčeného, ale tričko na něm plandá. Už nepřepadá spíše ze strany na stranu, ale jeho pohyby jsou pružnější. Je vidět, že se zpevnil, ruce už udrží u žeber. Krok se prodloužil a krásně pruží v kolenou i v kyčlích a rychlost se také zvýšila. Ve tváři už není utrpení, ale prospěšná a pozitivní rutina, možná i spokojenost někoho, kdo si tiše plní sen, nikoho s tím neotravuje a prostě jen běží.

  • Běh a chůze jsou k dispozici všude a v každém ročním období.

Pamatuji se na jednu ženu, vyhublou až na kost ve sportovním úboru, v rukavicích a čepičce i v létě. Běhala tak pomalu, že bych ji předešla i rychlou chůzí. Když jsem ji tehdy předběhla, soudila jsem ji, že tu anorexii nechala zajít daleko a tohle už opravdu zdravé není. Ale když jsem jí míjela cestou zpět, všimla jsem si, že nemá obočí, řasy a celkově je velmi bílá až průsvitná. Byla po chemoterapii. Zastyděla jsem se a najednou jsem to chápala. Zemřít se dá na nehybnost, ale pohyb a pokus o znovunalezení rovnováhy a zdraví může být různý. Ta žena tam stále běhá a dnes už o něco rychleji. Svůj boj vyhrála a běh asi nebyl cíl, ale prostředek se z toho všeho nezbláznit a nevzdat se tak snadno svých zvyků. Kolik z nás by v takovou chvíli běželo?

  • A o tom to je! Nevzdat se! Mít plán!

Hubené a tlusté myšlení je něco, čemu se odborně říká reaktivní a proaktivní přemýšlení.

V čem je rozdíl?

  • Reaktivní lidé čekají na příležitost, která nepřichází. Tvrdí, že nemají štěstí. Nikde nevidí možnosti. Chtějí, aby se jim TO stalo samo. Reaktivní jsou věčné oběti.
  • Proaktivní lidé naopak příležitosti vytvářejí. V každém okamžiku přemýšlejí o možnostech. Jsou šťastní, že mohou tvořit svůj osud. Jsou ochotni vytvářet podmínky pro příležitosti. Jsou iniciátory změny.

Reaktivní člověk řekne, že je to ostuda běhat takhle tlustej a zpocenej po ulicích, a proaktivní člověk řekne, že je to borec a že mu fandí.

Obecně vzato, je to na nás, jestli žehráme na osud a vyšší moc, nebo jdeme osudu vstříc a plníme si sny. Žádná magie v tom není. Obojí je naše práce. Cesta ke změně tkví v tom, že převezmu odpovědnost za výsledek a přesunu se z reaktivního postoje k proaktivnímu, třeba jako ten chlápek v propoceném tričku, co si cestou z fitka nezapomene zapsat do Kalorických Tabulek, kolik toho dneska dal a kolik mu toho ještě zbývá sníst, aby měl všechny kolečka v cajku.

A jak to máte VY?

Napište nám, co se vám daří zvládat, a co naopak ne, jaká témata byste rádi viděli v našich článcích. A my se pokusíme je pro vás vytvořit a tak podpořit vaše odhodlání v hubnutí a osobní proměně. Své postřehy pište sem do komentářů nebo do naší uzavřené skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými tabulkami či Chudneme a jeme zdravo s Kalorickými tabuľkami na Slovensku.

ilustrace: lexam165.gmail.com/cz.depositphotos.com 

Z archivu aneb přečtěte si také:

Kniha Kalorické Tabulky je na světě! Najdete v ní jednoduché recepty, rady odborníků a proměny uživatelů oblíbené aplikace

Monika Zajíčková
www.zemedary.cz

Profesní a osobní kouč na cestě seberealizace. Na dvacetidenních kurzech učí své klienty udržovat si váhu a plánovat život tak, abyste to každý už pak zvládl sám. Součástí je převážně rehabilitační cvičení v tepové frekvenci blízké hubnutí. Kromě pěkné postavy vylepší i krevní obraz a napraví záda.

9.11.2020 Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout

Komentáře

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Blogerka radí: Jak se z toho všeho nezbláznit

Blogerka radí: Jak se z toho všeho nezbláznit

Žijeme v době, kdy se nemůžeme na příliš mnoho věcí spolehnout. Aktuální situace nás doslova naučila žít ze dne na den.

Často nevíme, jak se změní nařízení, jaké budou naše finanční situace ani časové  možnosti. Ale i v tom zdánlivém chaosu se dá vybudovat řád.

Celý článek 26.11.2020 0

Petra Krajčinovič: Co je biohacking

Petra Krajčinovič: Co je biohacking

Biohacking není futuristický jev, ale forma hlubšího sebepoznání a snaha o vytvoření lepší verze sebe samotného.

Biohacking vyjadřuje vědomý a aktivní přístup k vlastnímu životu v širším kontextu.

Celý článek 15.10.2020 0