Na co si dávat pozor při vaření, aby nás nebolela záda, radí pohybový specialista Daniel Müller
V rámci zdravého stavování trávíme v kuchyni poměrně dost času.
Na co myslet, aby nás od našich cílů neodradily bolavá záda a špatné pohybové návyky?
Běhání je nyní obrovským hitem. Dá se totiž provozovat kdekoliv a kdykoliv, bez ohledu na věk a téměř nic k němu nepotřebujete.
Jak tedy začít, abyste běhali správně, zdravě a aby vás to hlavně bavilo?
Nejdůležitější je prostě začít. Ano, vždycky se nějaký důvod, proč nejít běhat, najde. I když máte v záloze tisíce výmluv, určete si přesné datum a hodinu, kdy prostě běhat půjdete. Nejlépe vám v tom pomůže kamarád – běžec. Když se spolu pevně domluvíte, tak to tak snadno nezrušíte, a navíc vás to ve dvou bude více bavit.
Ano, běhání je teď in, ale ne každému musí vyhovovat. Velkou chybou je začít jen proto, že jste viděli běhat vašeho známého nebo že běhá váš partner a vy chcete být s ním. Pokud nemáte sami svou vnitřní motivaci, nikdy u toho nevydržíte. Skvělé je si dát nějaký cíl. I malý – třeba zlepšit si kondici, být více na čerstvém vzduchu, poznat více sám sebe a své tělo. Nebo prostě běhat jen tak, pro radost. Jde to i u začátečníků a je dobré nad tím zas až tolik nepřemýšlet a nedělat si z běhu hlavu.
Jste na začátku, a tak si tělo musí na zátěž postupně zvykat. Vyběhněte pozvolna, velice pomalu. Tak, abyste mohli v klidu mluvit a nezajíkali se. Říká se tomu „mluvící tempo“. Důležité je, abyste se cítili dobře. Když totiž první běh přeženete, nebude se vám chtít na další.
Smiřte se s tím, že tělo na souvislý běh není ze začátku připravené. Jinak se budete zbytečně jen trápit za každou cenu, abyste JEN běželi. A když začnete lapat po dechu a opět se dostaví to nepříjemné píchání v boku, dál už se nerozběhnete a zase to, jako vždy pak vzdáte. Pokud to nedovolí vaše ego, jděte běhat tam, kde vás nikdo neuvidí, a střídejte běh s rychlou chůzi. Tělo si navykne a uvidíte, že se brzy dostanete jen k běhání.
Stejně tak, jako na začátku nepřepálit tempo, je důležité nepřepálit ani vzdálenost. Nemusíte mít nutně ani sporttestr. Zkuste ho na začátku nechat doma a poslouchat vaše tělo. Samo si řekne, kdy je to pro něho ještě fajn a kdy už se cítí unaveně.
Je prokázáno, že organismu to trvá 21 dní – a když nějakou věc děláte pro tuto dobu pravidelně, tak si tělo z ní udělá návyk a vy budete běhání potřebovat. Neboje se, nebudete muset běhat všech 21 dní za sebou, ale měli byste chodit běhat pravidelně, ideálně ob den. Opět stačí kratší vzdálenosti a také pomalé tempo, klidně i běhání protkané chůzí. Pokud budete ale trénovat nahodile, návyk se nedostaví.
Není nic nudnějšího, než několikrát do týdne běhat pořád to samé. Pak už znáte každý strom, každý patník, každou lavičku, každý kámen. I my, i když máme blízko domu svoje oblíbené trasy, tak je střídáme. Někdy jen stačí změnit směr okruhu a vypadá to najednou jinak. Nebojte se podívat se i do mapy a zaběhnout tam, kde jste ještě nebyli. My tak třeba nedávno našli krásnou vyhlídku. Nová trasa zaměstná hlavu a také změní i tempo, zvlášť, když je trochu členitá a kopcovitá.
Chcete, aby se vám běhalo lehce? Sledujte svůj jídelníček v aplikaci www.kaloricketabulky.cz. Dostupná je verze pro Android, iOS i Windows Phone.
2.4.2021 Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec Články, Fitness a wellnessV rámci zdravého stavování trávíme v kuchyni poměrně dost času.
Na co myslet, aby nás od našich cílů neodradily bolavá záda a špatné pohybové návyky?
Celý článek 11.3.2021
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Celý článek 11.9.2024
Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?
Celý článek 9.9.2024
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Celý článek 6.9.2024
Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.
Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.
Celý článek 2.9.2024
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.
Kolik tekutin skutečně potřebujeme?
Celý článek 29.8.2024