Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Co všechno potřebujete vědět, když začínáte s během

Běhání je nyní obrovským hitem. Dá se totiž provozovat kdekoliv a kdykoliv, bez ohledu na věk a téměř nic k němu nepotřebujete. 

Jak tedy začít, abyste běhali správně, zdravě a aby vás to hlavně bavilo?

Udělejte první krok

Nejdůležitější je prostě začít. Ano, vždycky se nějaký důvod, proč nejít běhat, najde. I když máte v záloze tisíce výmluv, určete si přesné datum a hodinu, kdy prostě běhat půjdete. Nejlépe vám v tom pomůže kamarád – běžec. Když se spolu pevně domluvíte, tak to tak snadno nezrušíte, a navíc vás to ve dvou bude více bavit.

Co všechno potřebujete vědět, když začínáte s během

Běhejte hlavně kvůli sobě

Ano, běhání je teď in, ale ne každému musí vyhovovat. Velkou chybou je začít jen proto, že jste viděli běhat vašeho známého nebo že běhá váš partner a vy chcete být s ním. Pokud nemáte sami svou vnitřní motivaci, nikdy u toho nevydržíte. Skvělé je si dát nějaký cíl. I malý – třeba zlepšit si kondici, být více na čerstvém vzduchu, poznat více sám sebe a své tělo. Nebo prostě běhat jen tak, pro radost. Jde to i u začátečníků a je dobré nad tím zas až tolik nepřemýšlet a nedělat si z běhu hlavu.

Nechtějte všechno hned

Jste na začátku, a tak si tělo musí na zátěž postupně zvykat. Vyběhněte pozvolna, velice pomalu. Tak, abyste mohli v klidu mluvit a nezajíkali se. Říká se tomu „mluvící tempo“.  Důležité je, abyste se cítili dobře. Když totiž první běh přeženete, nebude se vám chtít na další.

Nebojte se chůze

Smiřte se s tím, že tělo na souvislý běh není ze začátku připravené. Jinak se budete zbytečně jen trápit za každou cenu, abyste JEN běželi. A když začnete lapat po dechu a opět se dostaví to nepříjemné píchání v boku, dál už se nerozběhnete a zase to, jako vždy pak vzdáte. Pokud to nedovolí vaše ego, jděte běhat tam, kde vás nikdo neuvidí, a střídejte běh s rychlou chůzi. Tělo si navykne a uvidíte, že se brzy dostanete jen k běhání.

Dávkujte si i kilometry

Stejně tak, jako na začátku nepřepálit tempo, je důležité nepřepálit ani vzdálenost. Nemusíte mít nutně ani sporttestr. Zkuste ho na začátku nechat doma a poslouchat vaše tělo. Samo si řekne, kdy je to pro něho ještě fajn a kdy už se cítí unaveně.

Co všechno potřebujete vědět, když začínáte s během

Vybudujte si návyk

Je prokázáno, že organismu to trvá 21 dní –  a když nějakou věc děláte pro tuto dobu pravidelně, tak si tělo z ní udělá návyk a vy budete běhání potřebovat. Neboje se, nebudete muset běhat všech 21 dní za sebou, ale měli byste chodit běhat pravidelně, ideálně ob den. Opět stačí kratší vzdálenosti a také pomalé tempo, klidně i běhání protkané chůzí. Pokud budete ale trénovat nahodile, návyk se nedostaví.

Nenechejte do běhání vpadnout nudu

Není nic nudnějšího, než několikrát do týdne běhat pořád to samé. Pak už znáte každý strom, každý patník, každou lavičku, každý kámen. I my, i když máme blízko domu svoje oblíbené trasy, tak je střídáme. Někdy jen stačí změnit směr okruhu a vypadá to najednou jinak. Nebojte se podívat se i do mapy a zaběhnout tam, kde jste ještě nebyli. My tak třeba nedávno našli krásnou vyhlídku. Nová trasa zaměstná hlavu a také změní i tempo, zvlášť, když je trochu členitá a kopcovitá.

  • foto: Nutrend a archiv autorky

Tip redakce Kalorické Tabulky

Chcete, aby se vám běhalo lehce? Sledujte svůj jídelníček v aplikaci www.kaloricketabulky.cz. Dostupná je verze pro Android, iOS i Windows Phone.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Na co si dávat pozor při vaření, aby nás nebolela záda, radí pohybový specialista Daniel Müller

Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec
https://running2.cz

Soňa a Michal jsou novináři, běžci tělem a duší a proto o něm píšou úspěšný běžecký blog Running2.cz. Poznali se na pražském půlmaratonu a na tam tři roky na to také měli běžeckou svatbu. Oba milují běhání v přírodě a v horách, rádi cestují a jejich vášní jsou ultra běhy.
instagram: running2.cz
facebook: Running2.cz

2.4.2021 Články, Fitness a wellness

Komentáře

1

Vlasta

5.4.2021 10:00

Na to, abych začala běhat, sbírám odvahu pořád. Nedávno jsem viděla film Ženy v běhu a zase jsem si řekla, že bych to měla zase zkusit. S chůzí nebo jízdou na kole problém nemám, naopak jsou to mé oblíbené činnosti, ale u běhu vždycky umírám a pak se cítím neschopná. 😀 🙂
Vlasta

2

Adél

18.4.2021 13:34

Začátkem roku jsem začala běhat a dala si za cíl běhat ob den alespoň 4km což se mi víceméně daří a když je více času, běhám i dál. Se vším souhlasím, jen s trasou-mám ráda jistotu a vědět kdy to končí a kde to otočit, takže mne právě naopak baví běhat stejnou trasu.. 🙂

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Pokud ještě někdo neobjevil kouzlo pravidelného pohybu, třeba vás k nějaké té pohybové aktivitě navnadí „5P funkční pravidla podle Vandy“.

Sepsala jsem je na základě dlouholetých zkušeností, které jsem nasbírala díky klientkám za 20 let mé lektorské praxe. Všechny je mám dlouhodobě ozkoušené i na sobě a mohu s jistotou říci, že fungují spolehlivě.

Celý článek 8.8.2021 0

Desatero bezpečného a příjemného domácího cvičení

Desatero bezpečného a příjemného domácího cvičení

V posledním roce se cvičení z tělocvičen, fitnesscenter a sportovišť přesunulo do online světa, čímž se zvýšily nároky na naši vlastní motivaci a disciplínu.

Na druhou stranu se nám ale otevřela nečekaná příležitost mít naše oblíbené lektory přímo „pod nosem“, v našich domácnostech.

Celý článek 6.5.2021 0