Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

V kalorickém deficitu se nepřibírá!

Tohle bude trochu delší. Uvařte si kávu a čtěte pozorně.

K sepsání mě přivedly dotazy ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými tabulkami. A citát Alberta Einsteina: „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

Poslední dny se ve skupině, kterou provozují Kalorické Tabulky, několikrát vedla diskuze, zda je možné přibírat v nedostatku jídla (třeba hluboko pod hodnotou bazálního metabolismu). Takže jednou pro vždy: V kalorickém deficitu se tuková tkáň netvoří. Tečka. Předem se omlouvám všem Janám a Lindám, které jsem si „půjčila“ do svého textu jako dva příklady pro správné pochopení.

V kalorickém deficitu se nepřibírá

Hubnutí jsou katabolické procesy – jde o úbytek tukové tkáně (částečně i svalové, nějaké drobné % svalové hmoty se při hubnutí vždy ztratí). Nabírání je oproti tomu anabolický proces, při kterém se něco tvoří (svaly, tuky), příjem musí být v nadbytku.

Jak je ale možné, že někdo málo jí, a nabírá?

Pro vysvětlení dva příklady ze života

První: Jana nikdy nedržela dietu, jedla, co chtěla, byla váhově v normě, nikdy to neřešila. Vlivem věku/těhotenství/hormonů něco ale přece jen nabrala. Chce zhubnout, tak začne cvičit, jí málo (pod hodnotou bazálního metabolismu), rychle zhubne. Pak se vrátí zpátky ke svému, a nepřibere.

  • Klasický příklad kalorického deficitu BEZ HUBNOUCÍ HISTORIE. Je v deficitu, odbourává se tuková tkáň, protože má funkční metabolismus. Píše statusy, že když se chce, všechno jde. A možná začne na svém Instagramu i ostatním radit, jak na to.

Druhý: Linda držela dietu už mockrát. Vlastně šla z diety do diety. A vždy zase přibrala. Tentokrát má už přes 100 kg a je velmi smutná. Takže OPĚT razantně přiškrtí příjem (jí kolem 3000 kJ) a začne cvičit. Její metabolismus je dietami tzv. přiškrcený. Po týdnu už je unavená, nebaví jí to. Každý den se váží, je naštvaná a demotivovaná, protože dokonce trochu přibrala. Odpoledne jde s kamarádkou na kafe, dá si tam zákusek. Však stejně nehubne! Kamarádce vypráví, jak se trápí. Po jednom zákusku chytne slinu a a cestou domů se zastaví v sámošce, kde nakoupí čokoládu a brambůrky, možná i zmrzlinu a šlehačku. A všechno sní. Má depku, že zase nevydržela. Ale když už to porušila, tak tak jí dál i celý víkend. Začne zase v pondělí. V pondělí ráno ukazuje váha o 2 kg víc. Je smutná, takže nesnídá, na oběd si dá dvě mrkve, na večeři jogurt. A jede další kolo.

  • Každý takový týden přibere cca kilo. Linda má „oprávněně“ pocit, že tloustne, i když nic nejí. Přece se celý týden trápí hlady. Na páteční zákusek a víkendové hody tak nějak zapomene…

Vidíte ten rozdíl, přátelé? Dvě ženy, které jí velmi málo, ale s rozdílným výsledkem. A šíří se nám tady mýtus, že „jím sice málo, ale tloustnu“. Pochopitelně jsem v tomto textu schválně přehnala, aby to bylo na první pohled jasné. Ne všichni to dělají tak extrémně.

Vy, co máte pocit, že tloustnete z ničeho, máte tedy jednak přiškrcený metabolismus vlivem častých diet (toto je naše evoluční výhoda, jak nevyhynout v době nedostatku, tělo zpomalí procesy, které nejsou tak nutné, zvýší se únava, aby tělo moc nepracovalo, zpomalí se obnova pokožky a růst vlasů, lámou se nehty, padají vlasy, zhorší se spánek i nálada …).

  • Čím víckrát jste v životě takovou dietu drželi, tím hůř, tělo si to pamatuje.

Protože takovou dietu dlouho nevydržíte, a následně se přejíte nebo se na dietu vykašlete, tak tělo, které teď pracuje pomaleji, začne přebytečnou energii ukládat.

Jednak uloží, co je nad, protože o víkendu tam pošlete 10 000 kJ místo 8 000 kJ, které by vám postačily. A pak tělo pracuje pomaleji, takže i těch 8000 kJ je v tuto chvíli moc.

Co s tím? No přece začít jíst!

Nepřiberu pak, ptáte se. Ano, můžete přibrat. Většinou je to kolem 3 kg v prvních třech týdnech (tělo dočerpává živiny a energii). Pak se to zastaví a zdánlivě se neděje nic, ale děje: Organismus se uzdravuje. Až pojednou začnete hubnout.

Jen, prosím, nechytejte mě za každé slovo. Mohou tam být různé proměnné: Jednak můžete něco dělat jinak, můžete být po nemoci, můžete mít nějakou intoleranci, ten cyklus s nízkým příjmem a vysokým příjmem může být různě dlouhý. Máte pocit, že fakt nic nejíte, ale nikdy jste si to nespočítali, takže možná opravdu v kalorickém deficitu nejste. Nebo dojídáte po dětech, případně si k deficitu dáte denně dvě „latéčka“ nebo jednu lžíci ořechového másla, kterou si zapíšete do aplikace Kalorické Tabulky, ale druhou si jen tak strčíte do pusy „beze svědků a bez zapsání“. To by asi bylo na samostatný příspěvek.

Nicméně závěr je jasně daný: V kalorickém deficitu se nepřibírá.

foto: cz.depositphotos.com

Chcete také zhubnout? Mohlo by se vám hodit:

Miluška Burdová

www.fitschuti.eu

  • Kvalifikovaný výživový poradce – profesní kvalifikace zakončená státní zkouškou
  • Člen Aliance výživových poradců ČR
  • Výživová poradkyně od roku 2016. Sestavování individuálních výživových plánů, online poradenství.
  • Originální články i recepty najdete na FB stránce Fit s chutí
  • Jídlo nás provádí po celý život, a nelze jej vyřadit ze života jako jakoukoliv jinou závislost. Proto je mottem stránky Fit s chutí „Žádný jídelníček vás nenaučí správně jíst. Jídlo je třeba pochopit a milovat“.
24.1.2022 Miluška Burdová Články, Jak zhubnout

Z archivu

Kalorie a kalorický deficit – mýty vs. fakta

Ačkoliv to zní neuvěřitelně, i v dnešní době se stále můžeme setkat s různými „guru“ na výživu, kteří tvrdí, že kalorický deficit je nesmysl.

A že pro hubnutí jsou nejdůležitější například bílkoviny, trojpoměr makroživin, případně kvalita potravin…

Celý článek 17.4.2021

Související články

Deset důvodů, proč nehubnete podle svých představ

Snažíte se dodržovat kalorický deficit, ale stejně se v určitou chvíli zastaví váha na jedné jediné hodnotě a nejde dál? V čem může být problém?

Tomuto tématu jsme se už několikrát věnovali, ale pojďme si pár bodů jen tak v krátkosti shrnout. Ostatně, opakování je matka moudrosti, jak se říká.

Celý článek 17.9.2024

Ing. Barbora Karásková: Tajemství úspěšné změny stravovacích návyků

Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.

Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.

Celý článek 11.9.2024

Když to nesníš, nedostaneš sladkost aneb jak vzorce chování z dětství ovlivňují nejen vztah k jídlu v dospělosti

Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?

Celý článek 9.9.2024

Průvodce vhodnými sporty pro pacienty s křečovými žílami

Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.

Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.

Celý článek 6.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Vliv spánku na proces hubnutí

Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.

Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.

Celý článek 2.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner