Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Chcete zvýšit svojí fyzickou kondici, posílit svaly, formovat postavu, zhubnout, ale běžné cvičení vás nebaví?

Ideální variantou je cvičení tabata, což je vysoce intenzivní intervalové cvičení, jež si v pohodě zacvičíte i z domova.


Co je tabata?

Jak již bylo zmíněno, tabata je vysoce intenzivní intervalové cvičení, kdy za minimum času uděláte maximum práce. Vždy 20 vteřin cvičíte a 10 vteřin odpočíváte. Takto se v „jedné tabatě“ intervaly opakují 8x. Po jedné tabatě by měla následovat minutová pauza, ale pokud si chcete trénink ještě více zintenzivnit, můžete tuto pauzu zkrátit i na 20 vteřin.

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Každý vysoce intenzivní intervalový trénink (zkratka HIIT) spaluje dobře tuky a zrychluje metabolismus. Nejde pouze o úsporu času. Studie prokázaly, že stačí dohromady 2,5 hodiny intervalového tréninku a dosáhnete stejné biochemické svalové změny jako při 10,5 hodinách vytrvalostního aerobního tréninku.

Zároveň dva týdny HIIT tréninku podstatně zlepšují citlivost na inzulín u zdravého člověka. Je to jedna z prevencí proti cukrovce 2 typu. Má velice příznivý vliv na kardiovaskulární systém a snižuje možnost jeho onemocnění.

Tabata má celou řadu podob. Některé se skládají z osmi intervalů, během nichž se střídají vždy dva cviky, jiné se mohou soustředit pouze na jeden a ten samý cvik opakovaný 8x nebo i 8 různých cviků v jedné tabatě.

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Lekce se dá jednoduše připravit pro začátečníka i pokročilého, muže, ženy i děti. Mohou být bez využití pomůcek nebo například s činkami, gumičkou, švihadlem, bosu, TRX, atd. Ale v pohodě si vystačíme jen s podložkou.

Dokonce i časový interval se může lišit. Místo 20/10 můžete zařadit 30/15 nebo dokonce 40/20. Celá lekce potom může mít 20 až 60 minut.

Cvičení bychom měli obměňovat, aby nás v první řadě bavilo, ale také proto, aby si naše tělo nezvyklo na jednotvárný pohyb a nezačalo spalovat méně kalorií. K obměně stačí změnit časový interval, rychlost cvičení nebo rozsah pohybu.

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Tabata pro ženy

U lekce pro ženy se obvykle zaměřujeme hlavně na problematické partie, formujeme hýždě, bříško a střed těla, ale nezapomínáme ani na zádové svaly a paže, které střídáme s cardio cviky.

Tabata pro muže

U mužů zase více posilujeme nohy, ruce, prsní a zádové svaly a doplníme středem těla, který muži často v posilovnách vynechávají.

Tabata pro děti

U cvičení pro děti nám jde hlavně o to, aby pohyb děti bavil. Důležitá je poutavá hudba, zábava a časté obměny cvičení.

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Jak na to

Lekce tabaty by vždy měla začínat rozcvičkou a končit protažením celého těla. Pokud začínáte, nepouštějte se do cvičení úplně sami. Najděte si cvičení v blízkém fitness studiu nebo online se zkušeným trenérem. Později si můžete cvičení poskládat sami. K měření času můžeme použít různé aplikace nebo hudbu přímo na tyto lekce připravené včetně odpočtu času.

foto: archiv autorky

Tip redakce Kalorické Tabulky

Podívejte se, jak cvičí autorka článku…

Z archivu aneb přečtěte si také:

Desatero bezpečného a příjemného domácího cvičení

Šárka Kubištová
https://cvicenissarkou.cz

Fitness lektorka, která působí v kolínské Sokolovně. Věnuje se převážně funkčním a kruhovým tréninkům nebo tabatě. Pro zpestření přidává lekce deepworku, bodyformu nebo aerobiku. Znalosti z řady odborných kurzů a zkušenosti za 19 let praxe zpracovala do programu Hubneme do plavek online, a tak si s ní může zacvičit každý, kdo má zájem.

5.5.2022 Články, Fitness a wellness

Související články

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Pokud ještě někdo neobjevil kouzlo pravidelného pohybu, třeba vás k nějaké té pohybové aktivitě navnadí „5P funkční pravidla podle Vandy“.

Sepsala jsem je na základě dlouholetých zkušeností, které jsem nasbírala díky klientkám za 20 let mé lektorské praxe. Všechny je mám dlouhodobě ozkoušené i na sobě a mohu s jistotou říci, že fungují spolehlivě.

Celý článek 8.8.2021 0

Desatero bezpečného a příjemného domácího cvičení

Desatero bezpečného a příjemného domácího cvičení

V posledním roce se cvičení z tělocvičen, fitnesscenter a sportovišť přesunulo do online světa, čímž se zvýšily nároky na naši vlastní motivaci a disciplínu.

Na druhou stranu se nám ale otevřela nečekaná příležitost mít naše oblíbené lektory přímo „pod nosem“, v našich domácnostech.

Celý článek 6.5.2021 0