Dnešní doba je plná nabídek doplňků stravy, různých komplexů, stimulantů či „zázraků“ na hubnutí.
Pojďme se podívat na to, co bychom v našich končinách měli doplňovat a popřípadě zda pořád nebo „pouze“ v určitou roční dobu.
Nejdříve bych ráda upozornila na to, že toto doporučení je všeobecné, individuálně má každý z nás jiné specifické potřeby. Následuje spektrum doplňků, které by měl brát dle možností každý.
Omega-3 mastné kyseliny
Doplněk, který si zaslouží první místo, je omega-3 mastné kyseliny. Patří mezi tuky do skupiny polynenasycených mastných kyselin, tato složka je esenciální – naše tělo si ji nedokáže vyrobit samo. V základu se omega-3 skládá z EPA a DHA (popřípadě ALA, což je prekurzor EPA a DHA, tělo si však z ALA dokáže přetvořit jen kolem 5 %). EPA i DHA se vzájemně doplňují, EPA slouží hlavně pro cévní systém a DHA pro mozkovou činnost.
Jaké mají omega-3 (pozitivní) účinky na náš organismus?
Ovlivňují přirozený poměr omega-3 a omega-6 ve stravě,
snižují LDL cholesterol a pozitivně působí na HDL cholesterol,
posilují imunitní a hormonální systém,
jsou důležité při infekcích a alergiích.
Všeobecně má naše populace omega-3 málo, proto je vhodné doplňovat (užívají se během jídla) po dobu celého roku. Doporučená dávka například u dětí, těhotných žen apod. je individuální a již by měla být konzultována s odborníkem.
Vitamin D
Vitamin D je vitamin, který je rozpustný v tucích. Tento vitamin přijímáme také ve formě provitaminu D (ze sluníčka pomocí UV záření), avšak poučka „hodně se opaluj, abys měl hodně vitaminu D“ není úplně tak relevantní, protože si provitamin tělo musí přetvořit a neplatí zde, že přetvoří 100 %.
Vitamin D můžeme rozdělit na vitaminy D2 a D3, D2 má rostlinný původ a D3 živočišný. Více jak 60 % celkové populace trpí deficitem vitaminu D, proto je vhodné tento vitamin doplňovat (opět ideálně s jídlem, jelikož je vitamin D rozpustný v tucích).
Účinky vitaminu D:
Důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu,
důležitý pro udržení vápníku v krevní plasmě,
stimuluje imunitní systém, důležitý pro štítnou žlázu a pro hormonální tvorbu,
také je důležitý pro tvorbu kostí a svalů.
Nedostatek vitaminu D se může projevovat měknutím kostí.
Zdroje vitaminu D najdeme například ve žloutku, játrech, kvasnicích, másle apod., avšak jak jsem již zmiňovala, je vhodné ho doplňovat po celý rok, protože z přírodních zdrojů nezískáme jeho potřebné množství.
Vápník a hořčík
Vápník s hořčíkem bych chtěla rozebrat společně, jelikož se správným poměrem hořčíku a vápníku tyto dva minerály působí synergicky. Pokud se však nedodržuje ideální poměr vápníku ku hořčíku (2,5:1), může dojít k antisynergickému účinku, tedy vápník potlačí účinek hořčíku.
Pokud vybíráte vhodný doplněk stravy s hořčíkem a vápníkem, koukejte vždy v tabulce hodnot na poměry. Také je fajn, když se v doplňku vyskytuje vitamin D, který pomáhá vstřebávat vápník.
Hořčík jako takový má několik forem, do detailu tyto formy dnes rozebírat nebudeme. Zaměříme se na účinky hořčíku, pokud ho správně doplňujeme:
Podílí se na metabolismu energie,
je důležitý pro fungování svalů, regeneraci a proti svalovým křečím,
také značně ovlivňuje kardiovaskulární systém a nervový systém.
Vápník je základní jednotkou kostí a zubů, toto však není zdaleka jeho (hlavní) úkol:
Hraje roli při tvorbě enzymů a hormonů,
je důležitý pro hojení ran, krevní srážlivost a činnost svalů,
také zajišťuje přenos mezi nervovými buňkami.
Jak jsem již zmiňovala, doplněk stravy můžete koupit i v kombinaci (vápník, hořčík, vitamin D), ale dávejte si pozor na poměry, vstřebatelnost a na doporučené denní užívání.
Jako každé jaro i to letošní je internet plný nabídek na detoxikaci organismu. Možná vám chodí i e-mailem nebo přes soukromé zprávy na Facebooku.
Než si podobné produkty zakoupíte, zamyslete se nad tím, jaká pozitiva vám to může přinést. Povětšinou je slibována očista od toxinů či zhubnutí. Je tomu ale skutečně tak? Dostaví se očekávaný efekt?