Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Výživový poradce: Má smysl detoxikace organismu?

Jako každé jaro i to letošní je internet plný nabídek na detoxikaci organismu. Možná vám chodí i e-mailem nebo přes soukromé zprávy na Facebooku.

Než si podobné produkty zakoupíte, zamyslete se nad tím, jaká pozitiva vám to může přinést. Povětšinou je slibována očista od toxinů či zhubnutí. Je tomu ale skutečně tak? Dostaví se očekávaný efekt?

Na rovinu: Lidské tělo je dokonalý systém, jenž má propracované samočistící procesy, které nás toxinů a nežádoucích látek zbavují průběžně. Detoxikace probíhá za pomoci jater, ledvin, trávicího traktu, lymfatického systému, plic a kůže. A to neustále po celý den, týden, měsíc, rok, celý život…

Jako každé jaro i to letošní je internet plný nabídek na detoxikaci organismu

Asi největší detoxikační službu nám poskytují játra, jež jsou jakousi chemickou laboratoří těla. Detoxikace probíhá hned po vstupu toxinů do těla. Pokud by se v těle přemnožily toxiny a nefungovaly detoxikační procesy, pro organismus by to znamenalo přetížení a pravděpodobně kolaps. Ovšem pozor: Jejich detoxikační funkci snižuje pravidelný přísun alkoholu, kouření, stres a v neposlední řadě špatná strava.

Pokud se vyhnete výše uvedeným faktorům, včetně nadbytku soli, průmyslově zpracovaným potravinám, nadbytku fruktózy, glukózo-fruktózovému sirupu, nadbytku jednoduchých cukrů, plísním, transmastným kyselinám, přejídání, léků, které nejsou na doporučení lékaře, uděláte pro své tělo „v rámci detoxikace“ to nejlepší.

Vyváženým jídelníčkem uděláte pro své tělo „v rámci detoxikace“ to nejlepší
ilustrační foto: Leňulka Richtrová

Naopak detoxikační funkci můžete podpořit zdravým životním stylem, střídmostí v jídle, dostatkem pohybu (zvýšený přísun kyslíku – okysličení jater), pitným režimem, konzumací co nejméně zpracovaných potravin, dostatkem vitaminů a minerálů, příjmem antioxidantů (vitaminy A, C, E, minerál selen a zinek), příjmem zelených potravin, případně užíváním ostropestřce mariánského (i když v tomto případě není doposud dostatek vědeckých studií o účincích byliny), příjmem fermentovaných potravin a vlákniny…

Není bez zajímavosti, že některé „přípravky na detoxikaci“ fungují na principu projímavých účinků či jako diuretika. Toto s sebou nese i jistá rizika – u vysokého příjmu diuretik může hrozit dehydratace. Projímavé přípravky sice pročistí a vyprázdní střeva, ale vyplaví bohužel i jiné potřebné látky, jako jsou např. vitaminy a minerály. A co je důležité – rozhodí střevní mikrobiom. A taky budete mít asi více hlad.

Mezi oblíbené jarní detoxikační kúry patří také pití zeleninových a ovocných šťáv

Mezi oblíbené jarní detoxikační kúry patří také pití zeleninových a ovocných šťáv. Jejich výhodou je, že pomohou dodat dostatek vitaminů a minerálů. Avšak u ovocných šťáv přijmete i vysoké množství jednoduchých cukrů, které může spíše uškodit.

Pravděpodobně budete mít často hlad. Při jednostranné „detox stravě“ mohou totiž chybět i veledůležité bílkoviny, jež v organismu plní mnoho nezbytných funkcí. Neopominutelný je i jejich vyšší termický efekt.

Osobně nezatracuji zeleninové a ovocné šťávy, které si sami doma vyrobíte a přijmete je v přiměřeném množství, avšak nedoporučuji pít celý den, ba i několik dní v kuse jen šťávy (jako prostředek detoxu).

Jak je to s hubnutím?

Teoreticky můžete zhubnout krátkodobě pár kilo (do šatů), avšak po návratu na běžnou stravu toto většinou naberete zpět i s pár kily – jojo efekt.

Při déletrvajícím detoxu se pak může snadno stát, že vzhledem k ještě menšímu přísunu kalorií a energie než obvykle se budete cítit unaveni, bude vám chybět energie a můžete se cítit ještě hůře než před detoxem. Představte si, že sednete za volant po několikadenní hladovce zcela bez energie, do toho ještě třeba nevyspaní a při této kombinaci se budete blížit stavu podobnému po požití alkoholu.

Při déletrvajícím detoxu pak můžete mít i nedostatek vlákniny ve stravě (ideálně má být v aplikaci Kalorické Tabulky nastaveno 30 – 40 g denně), která je prebiotikem a také potravou pro mikroorganismy v našem mikrobiomu. Pokud nebudou mít mikroorganismy potravu, nemají z čeho prosperovat. Jenže správně fungující střevní mikrobiom je velmi důležitý, protože ovlivňuje v těle propojení střeva-hormony-mozek.

Závěrem

Populární detox organismu nepřinese žádné větší benefity, naopak může tělu i uškodit. Tělo má samo dostatek obranných detoxikačních mechanismů, které neustále pracují. Tím, že nasadíte krátkodobý detox, tělo toto takřka nepozná a po chvíli se stejně vrátíte k původnímu stylu života.

Nejlepším detoxem je zdravý životní styl s dostatkem pohybu, vyváženou stravou
ilustrační foto: Helena Mikešová

Extrém nic neřeší a není většinou dlouhodobě udržitelný. Nejlepším detoxem je zdravý životní styl s dostatkem pohybu, vyváženou stravou a celkovou změnou životního stylu, kterou udržíte napořád. Tělo je jako auto: Dáváte-li mu kvalitní palivo, funguje správně. Pokud se o něj nestaráte, začnou se objevovat poruchy.

foto: cz.depositphotos.com, Vaříme zdravě s Léňou a Hellčou (Leňulka Richtrová) a Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami (Helena Mikešová).

Pavel Furch, DiS.

www.vyzivovyporadce-hustopece.cz

  • akreditovaný výživový poradce MŠMT a instruktor fitness
  • individuální jídelníčky na míru se zohledněním potřeb a chutí jedince (osobně či online)
  • analýza záznamů stravování s následnými doporučeními, jakými potravinami zpestřit jídelníček s cílem podpory péče o své zdraví
  • měření na segmentální bioimpedanční váze Tanita BC 545 s podrobnou analýzou hodnot v přehledných grafech a následnými doporučeními
  • poradenství v oblasti životního stylu a pohybových aktivit
  • je aktivní také na facebooku, kam dává své osobní tipy
19.3.2023 Pavel Furch, DiS. Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout

Z archivu

Věčné téma – je cukr skutečně takový strašák?

Mnoho z uživatelů Kalorických Tabulek je při využití PREMIUM verze zaskočeno, ba i zděšeno, že denní množství přijatého cukru překročí i dvojnásobně oproti tomu, co jim aplikace nastavila jako výchozí hodnotu.

Opravdu se musí dodržet oněch cca 20 – 30 g za den?

Celý článek 8.6.2022

Související články

O kaloriích nevážně: Kontroverzní potraviny

Vědci se, pokud jde o potraviny, občas pletou.

Asi nejznámějším příkladem jsou hodnoty železa ve špenátu, ale třeba i pohled na vajíčka. V tomto článku si představíme nejen tyto, ale i další potraviny jako maso, sádlo, máslo či alkohol.

Celý článek 19.4.2025

Vylepšené funkce v aplikaci. Kopírování a hromadné mazání položek!

Zapisování tvého jídelníčku teď bude ještě rychlejší a jednodušší! Přinášíme dvě vylepšené funkce, které ušetří čas.

Celý článek 15.4.2025

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace (2. díl): Přemýšlej o jídle jinak

Už tě nebaví nekonečný kolotoč diet a zákazů?

Možná je čas přestat hledat zázračné řešení a začít se dívat na jídlo jako na něco, co ti má pomáhat, ne tě omezovat.

Celý článek 14.4.2025

Ing. Barbora Karásková: Jak zkrotit chutě na sladké

Při práci výživové specialistky a trenérky se setkávám s opakujícími se problémy, jež lidem brání zhubnout.

Jedním z nich je neustálá a intenzivní chuť na sladké potraviny.

Celý článek 12.4.2025

Veronika Mayová: Tělo zhublo, hlava to nestíhala

Zhubla jsem. Po letech snažení se číslo na váze konečně změnilo na mnou trochu přijatelné. Oblečení jsem už za tu dobu několikrát změnila.

Jak mi začalo být volné, musela jsem si utahovat pásek. A také lidé kolem si všímali změny.

Celý článek 8.4.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner