Pavel Furch: Je dovolená postrach zelených koleček v aplikaci Kalorické Tabulky, nebo čas na odpočinek?
Šplouchání vln, blankytné azurové moře, horské túry, pohodové grilování v kempu. Konečně jsme se opět dočkali oblíbeného období dovolených, odpočinku, relaxu.
Ale…
Pro některé však může být dovolená i obdobím obav, strachu, nejistoty, ba přímo hrůzy z toho, jak zvládnou plnění koleček v oblíbené aplikaci, hlídání si makroživin a kolik si přivezou domů kilogramů navíc, když zahodí všechnu dosavadní práci a dřinu. Musíme se toho opravdu obávat? Skutečně to je až taková pohroma, abychom si kvůli tomu nedokázali užít krásné pohodové dny sami se sebou či se svými blízkými?
Zkuste se na to podívat nejen z krátkodobého hlediska, ale i z toho dlouhodobého. Je to vlastně podobné vánočnímu období, kdy i během něj často hřešíme, ale je třeba si uvědomit, že důležité je zejména to, jak jíme po zbytek celého roku, nikoliv jen v čase mezi vánočními svátky. Věřte, že při letních dovolených to platí obdobně. Ostatně až na výjimky se jedná většinou o krátké období jednoho až dvou týdnů.
Představte si rok jako dlouhou přímku s 52 týdny. Z toho obvykle jen tři týdny tvoří dovolená, jeden týden počítáme na vánoční svátky (přesněji řečeno týden mezi Štědrým dnem a silvestrem). Pokud si v tomto krátkém období trochu více vyrazíme z kopýtka, tak zbývá drtivá většina zbývajících týdnů, ve kterých se snažíme jíst s určitou mírou disciplíny (matematicky vzato tvoří tyto 3 týdny pouze 6 % z celého roku a zbývá nám celých 94 % zbytku roku na poctivé hlídání koleček).
Po dobu dovolené si tak bez obav můžete dát chvíli pauzu od zapisování a hlídání koleček, kdy nemusíte mít vůbec žádné výčitky. Dovolená je přeci od slova dovolit si. Dovolenou si máme užít se vším všudy, protože z těch zážitků čerpáme pak často energii po celý rok. A přeci na ni nebudeme vzpomínat tak, že jsme jen smutně koukali na ostatní kolem sebe, jak si dávají zmrzlinu, pizzu, grilují…
I tak je ale dobré se řídit pravidlem „všeho s mírou“. Neznamená to tedy, že když máme „all inclusive“, musíme sníst vše, co vidíme před sebou v obrovských množstvích. A nejen kvůli tomu, že se pak v důsledku přejedení nebudeme moci hýbat a budeme funět na pokoji…
Při pravidelném zapisování do aplikace Kalorické Tabulky jste si už zřejmě dokázali osvojit některé základní principy a je tak fajn podvědomě bez zapisování myslet na dostatečný přísun bílkovin, které přijmeme z masa, vajec, luštěnin, mléčných výrobků, sýrů….
Trochu pohybu nám ani na dovolené neuškodí – stačí delší procházka, plavání, túra přírodou.
Nějaké to kilo navíc si můžete z dovolené přivézt, ale nemusí se jednat pouze o nabraný tuk, dost možná to může být v převážné většině jen voda. Je tak dobré se případně opětovně zvážit až třeba týden po dovolené, abychom nebyli z výsledku rozčarovaní.
Užijte si tedy dovolenou bez výčitek a pamatujte, že jeden až dva divočejší týdny vám celoroční snažení nezhatí, psychická pohoda a zážitky z dovolené jsou rovněž důležité. I tak všeho s mírou a se zdravým selským rozumem…
Mnoho z uživatelů Kalorických Tabulek je při využití PREMIUM verze zaskočeno, ba i zděšeno, že denní množství přijatého cukru překročí i dvojnásobně oproti tomu, co jim aplikace nastavila jako výchozí hodnotu.
Opravdu se musí dodržet oněch cca 20 – 30 g za den?
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.