Pavel Furch: Je dovolená postrach zelených koleček v aplikaci Kalorické Tabulky, nebo čas na odpočinek?
Šplouchání vln, blankytné azurové moře, horské túry, pohodové grilování v kempu. Konečně jsme se opět dočkali oblíbeného období dovolených, odpočinku, relaxu.
Ale…
Pro některé však může být dovolená i obdobím obav, strachu, nejistoty, ba přímo hrůzy z toho, jak zvládnou plnění koleček v oblíbené aplikaci, hlídání si makroživin a kolik si přivezou domů kilogramů navíc, když zahodí všechnu dosavadní práci a dřinu. Musíme se toho opravdu obávat? Skutečně to je až taková pohroma, abychom si kvůli tomu nedokázali užít krásné pohodové dny sami se sebou či se svými blízkými?
Autor v zámecké cukrárně v Lednici
Zkuste se na to podívat nejen z krátkodobého hlediska, ale i z toho dlouhodobého. Je to vlastně podobné vánočnímu období, kdy i během něj často hřešíme, ale je třeba si uvědomit, že důležité je zejména to, jak jíme po zbytek celého roku, nikoliv jen v čase mezi vánočními svátky. Věřte, že při letních dovolených to platí obdobně. Ostatně až na výjimky se jedná většinou o krátké období jednoho až dvou týdnů.
Představte si rok jako dlouhou přímku s 52 týdny. Z toho obvykle jen tři týdny tvoří dovolená, jeden týden počítáme na vánoční svátky (přesněji řečeno týden mezi Štědrým dnem a silvestrem). Pokud si v tomto krátkém období trochu více vyrazíme z kopýtka, tak zbývá drtivá většina zbývajících týdnů, ve kterých se snažíme jíst s určitou mírou disciplíny (matematicky vzato tvoří tyto 3 týdny pouze 6 % z celého roku a zbývá nám celých 94 % zbytku roku na poctivé hlídání koleček).
Po dobu dovolené si tak bez obav můžete dát chvíli pauzu od zapisování a hlídání koleček, kdy nemusíte mít vůbec žádné výčitky. Dovolená je přeci od slova dovolit si. Dovolenou si máme užít se vším všudy, protože z těch zážitků čerpáme pak často energii po celý rok. A přeci na ni nebudeme vzpomínat tak, že jsme jen smutně koukali na ostatní kolem sebe, jak si dávají zmrzlinu, pizzu, grilují…
I tak je ale dobré se řídit pravidlem „všeho s mírou“. Neznamená to tedy, že když máme „all inclusive“, musíme sníst vše, co vidíme před sebou v obrovských množstvích. A nejen kvůli tomu, že se pak v důsledku přejedení nebudeme moci hýbat a budeme funět na pokoji…
Při pravidelném zapisování do aplikace Kalorické Tabulky jste si už zřejmě dokázali osvojit některé základní principy a je tak fajn podvědomě bez zapisování myslet na dostatečný přísun bílkovin, které přijmeme z masa, vajec, luštěnin, mléčných výrobků, sýrů….
Trochu pohybu nám ani na dovolené neuškodí – stačí delší procházka, plavání, túra přírodou.
Nějaké to kilo navíc si můžete z dovolené přivézt, ale nemusí se jednat pouze o nabraný tuk, dost možná to může být v převážné většině jen voda. Je tak dobré se případně opětovně zvážit až třeba týden po dovolené, abychom nebyli z výsledku rozčarovaní.
Užijte si tedy dovolenou bez výčitek a pamatujte, že jeden až dva divočejší týdny vám celoroční snažení nezhatí, psychická pohoda a zážitky z dovolené jsou rovněž důležité. I tak všeho s mírou a se zdravým selským rozumem…
Mnoho z uživatelů Kalorických Tabulek je při využití PREMIUM verze zaskočeno, ba i zděšeno, že denní množství přijatého cukru překročí i dvojnásobně oproti tomu, co jim aplikace nastavila jako výchozí hodnotu.
Opravdu se musí dodržet oněch cca 20 – 30 g za den?
Ale jde o komplexní souhrn spousty dalších faktorů – zdravý spánek, minimum stresu, vnitřní poctivost a v neposlední řadě i to, mít chvíle sami pro sebe.
Existují lidé, kteří si po náročném dni pustí seriál, objednají sushi a s pocitem dobře odvedené práce se rozplynou na gauči. A je to jistě fajn!
A pak existuji já, který mám rád intenzitu, výkon, pohyb, práci, odpovědnost, lidi i tempo, ale zároveň velmi dobře vím, že hlava i emoce potřebují pravidelný servis stejně jako tělo.
Antioxidanty bývají v debatách o dlouhověkosti často popisovány skoro jako univerzální ochrana proti stárnutí. Realita je ale střízlivější a zároveň zajímavější.
Antioxidanty jsou látky, které pomáhají vyrovnávat působení takzvaného oxidačního stresu. Ten v těle vzniká přirozeně při běžném metabolismu a ve správné míře není jen škodlivý.
Možná jste také už na internetu četli něco takového: Každé ráno vstanu o hodinu dřív než děti, zacvičím si, udělám si teplou ovesnou kaši, vypiji v klidu kávu a pozitivně se naladím na nadcházející den.