Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Nejkrásnější a nejteplejší období roku je v plném proudu. Že je to spíš na bazén nebo se položit na pláž?

Ale i běhat se dá po celý rok, jenom tak zůstaneme v kondici, která se pak neztratí.

Stačí jen dodržet několik pravidel…

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Rada č. 1: Plánujte si běhy

V tropech neběháme jen tak nahodile, kdy se nám zachce. Tady se to nevyplatí a je dobré nad tím trochu přemýšlet. Nejlepší to je brzo ráno nebo večer, když už slunce není tak ostré a teplota trochu klesne. Je to o moc příjemnější a nebere nám to tolik energie. Osmá, půl devátá je ideální, a ještě si vychutnáme i krásné západy slunce.

Rada č. 2: Nezapomínejte pravidelně pít

Pitný režim je jednou z nejdůležitějších věcí u letního běhání. Není ale dobré se hodně nalít před během a pak po doběhu do sebe „kopnout“ další velkou várku. Když jsou horka, tak pravidelně pijeme celý den. Tělo pak není tolik unavené, má dostatek hydratace a s sebou na běh (pokud je do hodiny) si nemusíme nutně ani brát pití. Skvěle v horku fungují hypotonické nápoje. Dodají tělu minerály a stopové prvky, které tělo vylučuje potem, a pomohou mnohem lépe hydratovat.

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Rada č. 3: Vnímejte signály svého těla

Kvůli horku nevynecháváme tréninky, ale snažíme se poslouchat svoje tělo a nemít je tak intenzivní. Ano, intervaly, fartleky nebo další intenzivní věci dělat jdou, ale je nutné nedělat je v pravé poledne a spíše se přesunout tam, kde jsou stromy a nepraží na nás tolik. Navíc v parcích bývají často i pítka, takže je možnost se napít vždy, když to tělo při intenzivním tréninku potřebuje.

Rada č. 4: Chraňte si hlavu

Kvalitní běžecká kšiltovka z prodyšného funkčního materiálu je přes den nutnost! Chrání před prudkým sluncem – díky kšiltu do očí nepadá tolik světla a také nehrozí riziko úžehu. Navíc materiál dobře odvede i pot, takže pak nestéká do očí a neštípe. Před závody si čepici i namáčíme do studené vody a na občerstvovačce nebo při tréninku u nějakého pítka si na ni lijeme vodu. Běží se pak o hodně lépe. Při závodech si dozadu za kšiltovku dáváme houbičku s vodou. Drží a příjemně ochlazuje.

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Rada č. 5: Zkuste fotochromatické brýle

Když se podíváte na naše fotky na sociálních sítích, na blogu nebo když nás v létě potkáte při běhu, tak uvidíte, že brýle máme pořád na nose. Ano, nosíme ty se samozatmavovacími skly, tak průběžně reagují na UV záření a podle toho jsou buď tmavé, nebo světlejší.  Nejlepší na nich je, že když se začíná šeřit nebo běžíme v lese, brýle samy zblednou a vidíme přes ně dobře i v šeru. Navíc jsou praktické v tom, že nám v přírodě chrání oči i před větvičkami a nepříjemným hmyzem.

foto: archiv autorů článku

Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec https://running2.cz

Soňa a Michal jsou novináři, běžci tělem a duší a proto o něm píšou úspěšný běžecký blog Running2.cz. Poznali se na pražském půlmaratonu a na tam tři roky na to také měli běžeckou svatbu. Oba milují běhání v přírodě a v horách, rádi cestují a jejich vášní jsou ultra běhy.
instagram: running2.cz
facebook: Running2.cz

25.7.2023 Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec Články, Fitness a wellness, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Co všechno potřebujete vědět, když začínáte s během

Běhání je nyní obrovským hitem. Dá se totiž provozovat kdekoliv a kdykoliv, bez ohledu na věk a téměř nic k němu nepotřebujete. 

Jak tedy začít, abyste běhali správně, zdravě a aby vás to hlavně bavilo?

Celý článek 2.4.2021

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner