Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Nejkrásnější a nejteplejší období roku je v plném proudu. Že je to spíš na bazén nebo se položit na pláž?

Ale i běhat se dá po celý rok, jenom tak zůstaneme v kondici, která se pak neztratí.

Stačí jen dodržet několik pravidel…

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Rada č. 1: Plánujte si běhy

V tropech neběháme jen tak nahodile, kdy se nám zachce. Tady se to nevyplatí a je dobré nad tím trochu přemýšlet. Nejlepší to je brzo ráno nebo večer, když už slunce není tak ostré a teplota trochu klesne. Je to o moc příjemnější a nebere nám to tolik energie. Osmá, půl devátá je ideální, a ještě si vychutnáme i krásné západy slunce.

Rada č. 2: Nezapomínejte pravidelně pít

Pitný režim je jednou z nejdůležitějších věcí u letního běhání. Není ale dobré se hodně nalít před během a pak po doběhu do sebe „kopnout“ další velkou várku. Když jsou horka, tak pravidelně pijeme celý den. Tělo pak není tolik unavené, má dostatek hydratace a s sebou na běh (pokud je do hodiny) si nemusíme nutně ani brát pití. Skvěle v horku fungují hypotonické nápoje. Dodají tělu minerály a stopové prvky, které tělo vylučuje potem, a pomohou mnohem lépe hydratovat.

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Rada č. 3: Vnímejte signály svého těla

Kvůli horku nevynecháváme tréninky, ale snažíme se poslouchat svoje tělo a nemít je tak intenzivní. Ano, intervaly, fartleky nebo další intenzivní věci dělat jdou, ale je nutné nedělat je v pravé poledne a spíše se přesunout tam, kde jsou stromy a nepraží na nás tolik. Navíc v parcích bývají často i pítka, takže je možnost se napít vždy, když to tělo při intenzivním tréninku potřebuje.

Rada č. 4: Chraňte si hlavu

Kvalitní běžecká kšiltovka z prodyšného funkčního materiálu je přes den nutnost! Chrání před prudkým sluncem – díky kšiltu do očí nepadá tolik světla a také nehrozí riziko úžehu. Navíc materiál dobře odvede i pot, takže pak nestéká do očí a neštípe. Před závody si čepici i namáčíme do studené vody a na občerstvovačce nebo při tréninku u nějakého pítka si na ni lijeme vodu. Běží se pak o hodně lépe. Při závodech si dozadu za kšiltovku dáváme houbičku s vodou. Drží a příjemně ochlazuje.

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Rada č. 5: Zkuste fotochromatické brýle

Když se podíváte na naše fotky na sociálních sítích, na blogu nebo když nás v létě potkáte při běhu, tak uvidíte, že brýle máme pořád na nose. Ano, nosíme ty se samozatmavovacími skly, tak průběžně reagují na UV záření a podle toho jsou buď tmavé, nebo světlejší.  Nejlepší na nich je, že když se začíná šeřit nebo běžíme v lese, brýle samy zblednou a vidíme přes ně dobře i v šeru. Navíc jsou praktické v tom, že nám v přírodě chrání oči i před větvičkami a nepříjemným hmyzem.

foto: archiv autorů článku

Z archivu aneb přečtěte si také:

Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec
https://running2.cz

Soňa a Michal jsou novináři, běžci tělem a duší a proto o něm píšou úspěšný běžecký blog Running2.cz. Poznali se na pražském půlmaratonu a na tam tři roky na to také měli běžeckou svatbu. Oba milují běhání v přírodě a v horách, rádi cestují a jejich vášní jsou ultra běhy.
instagram: running2.cz
facebook: Running2.cz

2.4.2021 Články, Fitness a wellness

Související články

Lze zhubnout bez cvičení?

Lze zhubnout bez cvičení?

Hubnutí znamená začít cvičit a málo jíst. Alespoň takto si to mnozí bohužel velmi často představují.

A možná právě to je ten kámen úrazu, proč hubnutí spoustu lidí vzdá ještě dříve, než se do něj pořádně pustí.

Celý článek 31.7.2023

Musím cvičit, když chci zhubnout?

Musím cvičit, když chci zhubnout?

Je nutné sportovat a cvičit v tom pravém slova smyslu, když chceme hubnout?

Řada lidí si ke sportu cestu v životě nenašla. To je prostě realita. Někoho k pohybu doma nevedli, na hodinách tělocviku to bylo jenom trápení, zkrátka opravdu ho to nebaví. Může hubnout i bez něj?

Celý článek 10.6.2023