Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jaký typ diety si vybrat? Která dieta je zárukou úspěchu a má vůbec smysl se honit jen za číslem na váze?

První velmi důležitý krok máte za sebou – rozhodli jste se změnit životní styl a začít i hubnout (gratuluji, důležité rozhodnutí, často to nejtěžší).

Teď však nastává první dilema – jaký typ diety zvolit?

Jde vám z toho nepřeberného množství typů a názvů diet hlava kolem? Přiznám se, že mně někdy také, ale není třeba se bát.

Ke zdravému udržitelnému hubnutí vede cesta vyvážené pestré stravy při dosažení přiměřeného kalorického deficitu

Mnoho lidí, když se pustí do hubnutí, tak následně urputně hledá tu nejlepší dietu, jež by jej přivedla k cíli (ideálně přes noc), jakýsi svatý grál. No jo, ale kterou z nich zvolit? Tuhle mi doporučuje Maruna z kanclu odvedle, tuhle zase Božka z vedlejší ulice, ale Pepína zhubla na této dietě… Navíc tahle celebrita zhubla s touto dietou, jiná zase s touto, tak si vyberu jednu z nich, nebo zkusím rovnou postupně či naráz více z nich?

Kalorický deficit

Z pozice výživového poradce, kterého dělám už pěknou řádku let, vám prozradím tajemství všech dietních stylů. Všechny, ale úplně všechny diety mají jednoho společného úspěšného jmenovatele – KALORICKÝ DEFICIT. To znamená, že pokud chceme hubnout, musíme přijímat méně energie, než jí vydáváme. Poté je splněna podmínka prvního termodynamického zákona zachování energie.

Pokud vám jde jen o hubnutí, je tak u zdravého člověka jedno, zda zvolíte keto dietu, dělenou stravu, raw, vysokosacharidovou dietu (když zachováte podmínku nižšího příjmu energie než jejího výdeje). U všech typů diet jsou rozdíly úbytku hmotnosti v dlouhodobém horizontu zanedbatelné.

Která dieta je zárukou úspěchu a má vůbec smysl se honit jen za číslem na váze?

Je však nutné vzít v potaz i další aspekty hubnutí. Zajímá mě čistě jen ručička (číslo) na váze, nebo je pro mě důležité i to, zda mi bude ubývat především tuk, ale důležitá svalová hmota zůstane co nejvíce zachována?

Každý nějaké svaly máme, i když necvičíme. Pokud je nezocelujeme cvičením, je o to důležitější přemýšlet i nad tím, abychom o svaly zbytečně nepřicházeli. Z tohoto důvodu je důležité být nejen v přiměřeném kalorickém deficitu, ale sledovat i rozložení jednotlivých makroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky), kdy právě dostatek bílkovin nám chrání svalovou hmotu před jejím úbytkem.

  • V tomto např. bývá častý problém i u seniorů, kteří přijímají nízké množství bílkovin a o to rychleji ztrácejí svalovou hmotu, kterou používají jen minimálně, a následně jim chřadne pohybový aparát.

Udržení svalové hmoty podpoříme nejen dostatkem bílkovin, ale i impulsem svalům, že je potřebujeme. Tímto impulsem je cvičení s cílem zatěžování svalů, např. silový trénink přiměřený věku, kondici, zkušenostem, zdravotním omezením…

Druhý pohled na hubnutí je ten ZDRAVOTNÍ

Jedna věc je ta, že všechny diety a způsoby stravování nás povedou k hubnutí, vytvoříme-li přiměřený kalorický deficit, ale mnoho diet je monotónních a při dlouhodobém setrvání na tomto typu stravování si můžeme zadělat na závažné zdravotní problémy z nedostatku některých cenných živin (vitaminů, minerálů…).

Například mí klienti, kteří se stravovali dlouhodoběji na tzv. keto (vysoké množství tuků a velmi nízký příjem sacharidů), si často stěžují, že u nich došlo ke zdravotním následkům, kdy jim už i po měsíci začaly padat vlasy, zhoršily se nehty, pokožka. Vyřazením sacharidů v podobě příloh a ovoce se totiž připravili o cenné vitaminy a minerály. A jejich nedostatek se pak někde takto projevil (ale nemusí to tak být u každého). Rovněž jim chyběl i dostatek vlákniny. Tyto absence důležitých živin bývají časté i u různých zázračných prášků ze sáčků a tablet, koktejlů…

Udržení svalové hmoty podpoříme nejen dostatkem bílkovin, ale také cvičením

Co je tedy tou „nejlepší dietou“ s cílem zdravého hubnutí?

Za mě rozhodně vyvážená pestrá strava s přiměřeným kalorickým deficitem. Není nutné se zcela vzdát nějaké potraviny (mnoho lidí např. úplně zbytečně vyřazuje pečivo, ačkoliv k tomu nemají zdravotní důvod), ale důležitější je četnost a množství potraviny, vyváženost a skladba jídelníčku.

  • Ostatně již v 16. století nadčasově hlásal švýcarský lékař Paracelsus: „Jed od léku rozlišuje pouze podávané množství.“

Jaké je resumé?

Není potřeba se upnout na určitý typ stravování dle doporučení kamarádky či oblíbené celebrity (ta za to často dostává zaplaceno nebo se u ní může jednat jen o pokus na zviditelnění se). Ke zdravému udržitelnému hubnutí vede cesta vyvážené pestré stravy při dosažení přiměřeného kalorického deficitu, díky které nejen zhubnete, ale rovněž podpoříte své zdraví. Právě na péči o zdraví bohužel mnoho lidí zapomíná a po čase se jim to v mnoha případech plíživě vrátí.

O tom, jak může vypadat vyvážená pestrá strava, si povíme zase někdy příště…

foto: cz.depositphotos.com a autor článku

Pavel Furch, DiS. www.vyzivovyporadce-hustopece.cz

  • akreditovaný výživový poradce MŠMT a instruktor fitness
  • individuální jídelníčky na míru se zohledněním potřeb a chutí jedince (osobně či online)
  • analýza záznamů stravování s následnými doporučeními, jakými potravinami zpestřit jídelníček s cílem podpory péče o své zdraví
  • měření na segmentální bioimpedanční váze Tanita BC 545 s podrobnou analýzou hodnot v přehledných grafech a následnými doporučeními
  • poradenství v oblasti životního stylu a pohybových aktivit
  • je aktivní také na facebooku, kam dává své osobní tipy
27.8.2023 Pavel Furch, DiS. Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout

Z archivu

Pavel Furch: Volit raději silovější trénink, nebo kardio?

Nedávno jsem ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami zahlédl příspěvek na téma volby vhodného pohybu.

Snad budou moje úvahy i zde přínosem.

Celý článek 1.5.2023

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner