Pavel Furch: Volit raději silovější trénink, nebo kardio?
Nedávno jsem ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami zahlédl příspěvek na téma volby vhodného pohybu.
Snad budou moje úvahy i zde přínosem.
První velmi důležitý krok máte za sebou – rozhodli jste se změnit životní styl a začít i hubnout (gratuluji, důležité rozhodnutí, často to nejtěžší).
Teď však nastává první dilema – jaký typ diety zvolit?
Jde vám z toho nepřeberného množství typů a názvů diet hlava kolem? Přiznám se, že mně někdy také, ale není třeba se bát.
Mnoho lidí, když se pustí do hubnutí, tak následně urputně hledá tu nejlepší dietu, jež by jej přivedla k cíli (ideálně přes noc), jakýsi svatý grál. No jo, ale kterou z nich zvolit? Tuhle mi doporučuje Maruna z kanclu odvedle, tuhle zase Božka z vedlejší ulice, ale Pepína zhubla na této dietě… Navíc tahle celebrita zhubla s touto dietou, jiná zase s touto, tak si vyberu jednu z nich, nebo zkusím rovnou postupně či naráz více z nich?
Z pozice výživového poradce, kterého dělám už pěknou řádku let, vám prozradím tajemství všech dietních stylů. Všechny, ale úplně všechny diety mají jednoho společného úspěšného jmenovatele – KALORICKÝ DEFICIT. To znamená, že pokud chceme hubnout, musíme přijímat méně energie, než jí vydáváme. Poté je splněna podmínka prvního termodynamického zákona zachování energie.
Pokud vám jde jen o hubnutí, je tak u zdravého člověka jedno, zda zvolíte keto dietu, dělenou stravu, raw, vysokosacharidovou dietu (když zachováte podmínku nižšího příjmu energie než jejího výdeje). U všech typů diet jsou rozdíly úbytku hmotnosti v dlouhodobém horizontu zanedbatelné.
Je však nutné vzít v potaz i další aspekty hubnutí. Zajímá mě čistě jen ručička (číslo) na váze, nebo je pro mě důležité i to, zda mi bude ubývat především tuk, ale důležitá svalová hmota zůstane co nejvíce zachována?
Každý nějaké svaly máme, i když necvičíme. Pokud je nezocelujeme cvičením, je o to důležitější přemýšlet i nad tím, abychom o svaly zbytečně nepřicházeli. Z tohoto důvodu je důležité být nejen v přiměřeném kalorickém deficitu, ale sledovat i rozložení jednotlivých makroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky), kdy právě dostatek bílkovin nám chrání svalovou hmotu před jejím úbytkem.
Udržení svalové hmoty podpoříme nejen dostatkem bílkovin, ale i impulsem svalům, že je potřebujeme. Tímto impulsem je cvičení s cílem zatěžování svalů, např. silový trénink přiměřený věku, kondici, zkušenostem, zdravotním omezením…
Jedna věc je ta, že všechny diety a způsoby stravování nás povedou k hubnutí, vytvoříme-li přiměřený kalorický deficit, ale mnoho diet je monotónních a při dlouhodobém setrvání na tomto typu stravování si můžeme zadělat na závažné zdravotní problémy z nedostatku některých cenných živin (vitaminů, minerálů…).
Například mí klienti, kteří se stravovali dlouhodoběji na tzv. keto (vysoké množství tuků a velmi nízký příjem sacharidů), si často stěžují, že u nich došlo ke zdravotním následkům, kdy jim už i po měsíci začaly padat vlasy, zhoršily se nehty, pokožka. Vyřazením sacharidů v podobě příloh a ovoce se totiž připravili o cenné vitaminy a minerály. A jejich nedostatek se pak někde takto projevil (ale nemusí to tak být u každého). Rovněž jim chyběl i dostatek vlákniny. Tyto absence důležitých živin bývají časté i u různých zázračných prášků ze sáčků a tablet, koktejlů…
Za mě rozhodně vyvážená pestrá strava s přiměřeným kalorickým deficitem. Není nutné se zcela vzdát nějaké potraviny (mnoho lidí např. úplně zbytečně vyřazuje pečivo, ačkoliv k tomu nemají zdravotní důvod), ale důležitější je četnost a množství potraviny, vyváženost a skladba jídelníčku.
Není potřeba se upnout na určitý typ stravování dle doporučení kamarádky či oblíbené celebrity (ta za to často dostává zaplaceno nebo se u ní může jednat jen o pokus na zviditelnění se). Ke zdravému udržitelnému hubnutí vede cesta vyvážené pestré stravy při dosažení přiměřeného kalorického deficitu, díky které nejen zhubnete, ale rovněž podpoříte své zdraví. Právě na péči o zdraví bohužel mnoho lidí zapomíná a po čase se jim to v mnoha případech plíživě vrátí.
O tom, jak může vypadat vyvážená pestrá strava, si povíme zase někdy příště…
foto: cz.depositphotos.com a autor článku
Nedávno jsem ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami zahlédl příspěvek na téma volby vhodného pohybu.
Snad budou moje úvahy i zde přínosem.
Celý článek 1.5.2023
Plánování jídelníčku může být klíčové pro dosažení vyváženého příjmu živin a splnění vašich cílů – ať už se jedná o zlepšení kondice, lepší regeneraci nebo jen pocit, že jíte správně.
Často bývá problémem naplánovat dostatek bílkovin, které jsou pro tělo velmi důležité. Jak na to?
Celý článek 20.1.2025
V novém roce jsem si pro vás, milí čtenáři, připravila článek na téma týkající se pocitu hladu.
Jak poznat, že signál hladu u vás nefunguje správně? A je vhodné se najíst opravdu až ve chvíli, kdy dostaneme hlad?
Celý článek 17.1.2025
Opět po nějakém čase nová dávka motivace nejen pro ledňáčky – tzv. proměny uživatelů aplikace Kalorické Tabulky.
Děkujeme všem, kteří s námi sdílí své příběhy. Začněte DNES i vy a třeba za rok tady bude vaše „proměna“.
Celý článek 15.1.2025
Nový rok je ideální příležitostí, jak si nastavit zdravější návyky a vykročit správnou nohou.
Plánování jídelníčku na pár dní dopředu vám ušetří spoustu času, energie i stresu z vymýšlení, co vlastně vařit a jíst.
Celý článek 11.1.2025
Máme za sebou vánoční svátky, jež bývají mnohdy spojené s větší konzumací jídla a také kalorií v podobě alkoholu.
Navíc řada z nás si v tuto dobu začne dávat nesmyslně náročná novoroční předsevzetí, která samozřejmě dlouho nevydrží plnit. Jak to tentokrát pojmout lépe?
Celý článek 9.1.2025