Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Výživová poradkyně Ines Střítecká: Opravdu je lehčí zhubnout 50 kg než kosmetických 5 kg?

Není redukce jako redukce. Ano, prvních pět kilo, pokud někdo hubne z vysoké nadváhy, jde snáz než pět kilo, které chce někdo jen „doladit“, aby byl spokojený se svým tělem.

Je možné to ale vůbec porovnávat?

K napsání tohoto článku mě přivedla jedna diskuse ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, kde jedna nejmenovaná paní svým slovním vyjádřením v podstatě znevážila úspěšnou redukci jiné členky skupiny, která krásně zhubla z opravdu vysoké nadváhy. A to celých 50 kg (!). Její nešťastný komentář určitě plynul jen z naprosté neznalosti problematiky hubnutí (a možná to byl také tak trochu její alibismus), ale samozřejmě vyvolal negativní odezvu.

Výživová poradkyně Ines Střítecká: Opravdu je lehčí zhubnout 50 kg než kosmetických 5 kg?

Co přesně se stalo a jak je to s tou snadností hubnutí?

Paní, která potřebuje dát dolů jen něco málo kil (cca pět), nechtěně znevážila úchvatnou proměnu (minus 50 kg), za kterou stála obrovská práce a odhodlání, když napsala, že by chtěla také zhubnout, ale zhubnout těch „kosmetických“ 5 kg je prostě těžší…

Opravdu si někdo může myslet, že hubnout z vysoké váhy je jednodušší než dát pryč pár kil navíc? A jak to tedy ve skutečnosti je?

Samozřejmě že v úplném začátku hubnutí z vysoké váhy to jde opravdu celkem snadno, ale je potřeba si uvědomit, jaká má před sebou omezení člověk s těmi svými dejme tomu 60 kg a jak dlouhá to bude cesta oproti tomu, jaká omezení měl někdo, kdo začínal na 130 kg. A jak dlouhá byla jeho cesta.

Při lehké nadváze má člověk spoustu možností, jak si pomoci, jak redukci urychlit – omezení jsou v jeho případě zcela minimální. Při poctivém dodržování kalorického deficitu a případně přidáním pravidelného pohybu je možné se z úspěchu radovat už za přibližně 4 měsíce.

Kdežto člověk s vysokou nadváhou má před sebou obvykle opravdu velmi těžkou a dlouhou cestu. Musí svůj život od základů zcela změnit. Do toho patří samozřejmě výrazné snížení příjmu v jídelníčku, ale také má velmi omezený výběr v pohybových aktivitách s ohledem na své zdraví. V podstatě mu často zbývá jen rychlejší chůze a možná nějaké lehčí cvičení (ideálně ze začátku pod dohledem odborníka).

Člověk, který chce zhubnout kolikrát i polovinu vlastní hmotnosti, musí být i velmi psychicky silný a určitě mu nijak nepomůže číst „fňukání“, jak těm hubenějším to jde těžko.

Výživová poradkyně Ines Střítecká: Opravdu je lehčí zhubnout 50 kg než kosmetických 5 kg?

Buďme k sobě opravdu empatičtí (nejen ve skupině, ale také v životě) a uvědomujme si, že nikdy nevíme, kdo naše řádky čte (nebo slova slyší), komu můžeme nevědomky ublížit a zhatit mu třeba jeho snažení nebo radost z úspěchu (ať už má svou cestu za sebou a váhu si musí „jen“ udržovat, nebo je někde na začátku či v půli cesty).

Za sebe mohu říct, že kromě kalorického deficitu je totiž k hubnutí potřeba i psychická pohoda a podpora, o kterou se ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami snažíme. A pokud máte někdo pocit, že se vám nedaří, nebojte se požádat o pomoc – ať už ve skupině, kde prostřednictvím komentářů nezištně radíme, nebo u solidního odborníka jako soukromou placenou konzultaci. Ostatně toto připomínají samotní správci skupiny prakticky každý den. Jen pozor na různé podvodné nabídky, které kolují po internetu nebo se k vám dostanou přes soukromé zprávy. Ale to už je zase jiná kapitola. Tak někdy příště.

foto: cz.depositphotos.com

Z archivu aneb přečtěte si také:

Ines Střítecká
https://hubnizdrave2.webnode.cz

  • Výživová poradkyně s rozšířeným certifikátem na sportovní výživu a výživu kojících matek a dětí.
  • Nabízí jídelníčky na míru z běžně dostupných potravin, které si klient sám může určit ve vstupním dotazníku.
  • Zapálená pejskařka.
  • Jejím heslem je, že hubnutí neznamená hladovění.

6.5.2024 Články, Jak zhubnout

Související články

Monika: Příbuzní byli šokováni mou proměnou – díky aplikaci Kalorické Tabulky jsem sundala 30 kg

Monika: Příbuzní byli šokováni mou proměnou – díky aplikaci Kalorické Tabulky jsem sundala 30 kg

Moc nás těší vaše příběhy, v kterých se dovídáme, jak vám naše aplikace Kalorické Tabulky pomohla ve vaší cestě za vysněnou postavou a lepším zdravím.

A protože víme, že tyto tzv. proměny inspirují i všechny, kteří s hubnutím teprve začínají, čas od času zveřejňujeme (samozřejmě se svolením aktérů) vybrané příběhy zde na blogu.

Celý článek 11.5.2024