Novinka v aplikaci Kalorické tabulky: Recepty, jež obsahují nutriční hodnoty. Inspirujte se a používejte!
Postupně vám zde podrobněji představíme novinky v Kalorických tabulkách.
Dnes to budou recepty.
Všichni už nějaký ten den pociťujeme tzv. jarní únavu. To organismus nám dává najevo, že je nejvyšší čas doplnit „zásoby“ a změnit režim.
A protože jaro také přeje všemu novému, mohli bychom toto období využít k realizaci těch novoročních předsevzetí, které jsme si možná tak trochu bláhově dávali po Vánocích, tj. uprostřed nevlídné zimy.
Nedávno jsem v rámci předčasného jarního úklidu (nelekejte se, moc to nepřeháním, jen jsem něco hledala :-)) znovuobjevila krabici plnou vykopávek – sešity a papíry poznámek na téma „zdravý životní styl“, které jsem posbírala během svého raného mládí. Je zajímavé, že dnes jsou kolikrát právě tyto staré pravdy publikovány znova jako „objevení Ameriky“, tj. zcela překvapivé nové teorie. A ještě jedna zvláštnost k tématu. Dokonce bych si troufla říct, když o tom tak přemýšlím, že čím starší a generacemi prověřenější informace, tím prospěšnější našemu tělu.
Naši předci například dodržovali jako samozřejmost prospěšné jarní očistné kúry. A zbavovali tak po zimě přirozeně tělo různých nahromaděných špatností. Koneckonců moderní doba „objevuje“ i kouzlo postního období před Velikonocemi… A snad znova začínáme používat zdravý selský rozum. Je to totiž momentálně IN 🙂
I když se to zdá na první pohled třeba nelogické a můžeme mít tendenci svému zimou znavenému tělu „dopřávat“, paradoxně mu naopak prospěje, když mu „ubereme“, tj. jídlo odlehčíme a budeme využívat hlavně to, co nám příroda v tyto dny začíná postupně nabízet.
Oblíbený dnes bývá i „ovocný a zeleninový půst“, dávám schválně do uvozovek, protože samozřejmě nemá účinky skutečného půstu, ale vašemu organismu rovněž prospěje.
Zaměřme se na příjem vitamínů A, C, B a stopových prvků (selen, zinek), někdo doporučuje i lecitin. Prospěje také již výše zmíněná detoxikace, např. v podobě pitné kúry. Nejjednodušší je čaj z kopřivy, ale zkusit můžete i speciální směsi. Ideální je samozřejmě kúra na míru podle vašich případných potíží (nabízejí bylinkáři). A k tomu hodně obyčejné vody (viz níže).
Kromě již zmíněného čaje z kopřiv je na jarní únavu výborný šípkový čaj.
Ráda bych zde také připomněla dva dobré zvyky, které jsem již zmínila v článku Jak si udržet zdraví v sychravém podzimu:
Musím říct, že já osobně nejsem zastáncem potravinových doplňků. V jisté životní etapě jsem je brala (když jsem se hodně věnovala aerobiku), ale postupně dospěla k názoru, že pokud člověk správně jí, tj. dopřává si vyvážené stravy, a je zdravý, měl by se k tabletám uchylovat jen minimálně. Mohu se mýlit, ale v tuto chvíli to takto opravdu mám. Na druhou stranu si myslím, že když někomu „pomáhají“ (ať už svým složením, nebo pocitem, že tak připíváme k lepšímu zdraví), může být užívání v rozumné míře opravdu přínosné.
Zastavme se pro zajímavost dnes více u třech položek, které jsou v souvislosti s jarní únavou často skloňovány (k dalším vitamínům a minerálům se budeme postupně vracet v rámci konkrétních ročních období).
Antioxidant, který není jedovatý ani ve větších dávkách (rozpustný ve vodě). Nicméně jeho nadbytek může způsobovat průjem. Pokud musíte doplňovat pomocí „umělého céčka“, přiklánějí se odborníci k rozdělení do několika dávek během dne (aby se udržela hladina). Některé firmy kvůli tomu nabízejí speciální tablety, z kterých se účinná látka údajně uvolňuje postupně.
Selen se stopový prvek, který vešel do dějin životosprávy jako antioxidant bojující proti rakovině. Ovšem pozor, v určitých dávkách může být naopak velmi toxický. Neměl by se míchat s vitamínem C, neboť jejich absorpce (vstřebávání) se navzájem narušuje – dobrá aspoň půlhodinová pauza.
Zinek je typickým příkladem rčení, že všeho moc škodí (a to se vlastně týká prakticky všech doplňků v tabletách) – v mírných dávkách může zvyšovat imunitu, větší množství naopak imunitu snižuje. Pokud užíváte zinek pravidelně, je třeba být opatrný, aby nedošlo ke zvrácení přirozené rovnováhy.
Toto pravidlo platí v každém ročním období, ale na rozdíl od léta, kdy v horku přirozeně sáhneme po tekutinách, mají mnozí z nás tendenci v ostatních měsících sami sebe šidit.
Čistá voda by měla tvořit základ pitného režimu. Doporučené množství je individuální – od jednoho a půl litru až po extrémní objemy u vrcholových sportovců. Lidské tělo je ze 60% tvořeno právě vodou a voda v lidském těle plní několik životně důležitých funkcí – transportní medium, které přenáší živiny ke tkáním, umožňuje termoregulaci, odvádí odpadní látky atd. Líbí se mi tvrzení, že „hlad je převlečená žízeň“. Zkuste pravidelně pít (vodu :-)) a uvidíte, že snížíte zcela nenápadně příjem potravin.
Čistou vodu je možné kombinovat s minerálkami (pozor na složení, střídat druhy). Nápoje s obsahem kofeinu (čaj, káva, koly) zbytečně přetěžují ledviny. Působí navíc jako diuretika, které podporují vylučování vody. Je tedy paradoxní, že čím více pijete takových nápojů, tím více tekutin vyloučíte.
Počáteční dehydrataci můžeme rozpoznat podle černých kruhů pod očima, bolestí hlavy a malátnosti. Pokud tedy káva tvoří základ vašeho pitného režimu, je třeba prokládat dostatečným množstvím vody.
Krásná pravda. A já bych ještě dodala, že pohyb venku je život. Není žádným tajemstvím, že kdo chodí málo ven, trpí častěji depresemi. Využijte proto slunečních paprsků a vyrazte aspoň na svižnou procházku, o víkendu celodenní výlet.
To vše samozřejmě doplnit nějakou novou pohybovou aktivitou. Teď je skutečně ten pravý čas na plnění „novoročních“ předsevzetí. Říkejme tomu třeba opravný termín a uvidíte, že to dáte. Jen si správně vybrat. Mrkněte na Nejlepší způsoby, jak se zbavit POHYBEM nadbytečných kilogramů.
Pokud vás jarní sluníčko nabudilo k hubnutí, připomeňte si článek MUDr. Olgy Procházkové Po čem ženy touží: Chci být šťastná, zdravá a štíhlá!, kde se dovíte, jak to s tím hubnutím vlastně je. A ještě na jednu věc myslete při tom jarním úklidu. Ohroženým orgánem měsíce března je žlučník. Hýčkejme si ho pomocí speciálním čajů, ale také tím, že se pokusíme z pomyslné skříně naší mysli vymést všechny kostlivce a mít se rádi. Odpustit si, že nejsme dokonalí, a snažit se neotravovat sebe ani okolí 🙂
Napište nám do komentářů, jak s jarní únavou bojujete právě vy, co se vám osvědčilo, a co naopak zklamalo. Děkuji.
Tak krásné jaro a pevné zdraví.
18.3.2013 Ing. Macáková Marcela Články, Jak si udržet zdravíPostupně vám zde podrobněji představíme novinky v Kalorických tabulkách.
Dnes to budou recepty.
Celý článek 7.10.2018
Když se mluví o hubnutí, většina lidí si automaticky představí hezčí postavu a lepší zdravotní stav. A to je samozřejmě pravda.
Jenže tahle změna s sebou přináší mnohem víc – benefity, které si často ani neuvědomujeme, a přitom mají zásadní vliv na náš každodenní život.
Celý článek 22.5.2025
Co, kdy a kde jíst v práci řeší každý z nás. Pojďme se tentokrát zaměřit na stravování zdravotnických pracovníků.
Zdravotnictví je samozřejmě velmi široký obor. Možná pracujete na směny, v ambulanci nebo na urgentním příjmu v nemocnici.
Celý článek 19.5.2025
Aplikaci Kalorické Tabulky jsem si poprvé stáhla do svého mobilu v roce 2012, když můj přítel /nynější manžel odcestoval služebně do Švédska a já jsem se rozhodla pro trvalou změnu svého „tělesného já“.
Ale pojďme hezky od začátku.
Celý článek 17.5.2025
Jasně, každý z nás by nejraději viděl výsledky hned. Ale je potřeba si uvědomit, že na svou aktuální váhu jsme se taky nedostali přes noc. Takže rychle to dolů také nejde.
Vlastně… ani by nemělo.
Celý článek 15.5.2025
Pokud znáte hořčici jen tu světlou ze stánků s párky v rohlíku nebo z bufetů na stadionech, vězte, že její historie a počet druhů a možností je daleko širší.
A je dobré o tom něco málo vědět…
Celý článek 11.5.2025