Detox po Vánocích opravdu (ne)funguje: Jak se cítit lehčeji po svátcích a připravit se na nový rok
Každý rok se to opakuje. Po štědrovečerní večeři, miskách cukroví a několika dávkách vaječného koňaku se naše myšlenky obrátí směrem k detoxikaci.
V hlavě si malujeme scénáře, jak si od Nového roku naordinujeme šťávy, hladovky nebo zázračné čistící čaje.
Jenže řekněme si to na rovinu – detox, jak si ho představujeme, není vědecky podložený zázrak. Naše tělo má své vlastní mechanismy, jak se zbavovat toxinů, a klíčem je spíš dlouhodobý přístup ke zdravému stravování.
Ráda říkám, že to, jak jíme od Silvestra do Vánoc, má mnohem větší váhu než to, co sníme od Vánoc do Silvestra. Vánoce jsou svátky pohody, lásky a sdílení. Je naprosto v pořádku si dopřát cukroví od babičky nebo si pochutnat na bramborovém salátu. Důležité je užít si tyto chvíle bez pocitů viny, ale přitom nezapomenout na určitý rámec zdravého stravování.
Co znamená zdravý rámec i během svátků?
Nepřejídat se: Dopřát si ano, ale mít na paměti, že jídlo nemá sloužit jako úleva od stresu nebo nudy.
Pohyb: Procházky s rodinou, koulovačka nebo bruslení dokáží zázraky nejen pro spalování kalorií, ale i pro duševní pohodu.
Hydratace: Vánoční punč a svařák jsou fajn, ale naše tělo potřebuje hlavně vodu.
Více zeleniny: Bramborový salát můžete odlehčit větším podílem zeleniny nebo zkusit přidat zdravější alternativy.
Co to znamená, když naše tělo detoxikuje samo?
Přišlo by vám logické, kdybychom si zátěž svých jater, ledvin a trávicího traktu mohli jen tak „odpustit“ nějakým zázračným nápojem? Pravda je, že naše tělo si čistění organizmu zajišťuje samo – každý den, 24/7. Ano, zdravý životní styl, dostatek pohybu a vyvážená strava dokáží zlepšit jeho efektivitu, ale detoxikační kúra vás „nezachrání“.
Jak na skutečnou obnovu po svátcích?
Namísto toho, abyste se vrhali do nerealistických očistných režimů, můžete zkusit něco mnohem jednoduššího a dlouhodobě udržitelnějšího.
Jídla si plánujte: Vyhnete se tak impulzivnímu mlsání nebo uždibování zbytků cukroví.
Věnujte pozornost porcím: Dát si menší talíř a opravdu si jídlo vychutnat.
Přidejte pohyb: Nemusíte hned do posilovny. Postačí dlouhá procházka nebo protáhnutí třeba u vánoční hudby.
Podpořte mikrobiom: Zařaďte bylinky jako fenykl, kmín nebo máta, které mohou pomoci trávení. Nezapomeňte na kvašené potraviny, jako je kysané zelí, nebo výživné polévky.
Vánoce by neměly být obdobím stresu, pocitů viny nebo přehnaných očekávání. Místo toho si užívejme společný čas s rodinou a přáteli. Pokud se cítíme během Vánoc vyrovnaně a neztrácíme zdravý vztah k jídlu, nebude potřeba ani žádný novoroční zbytečná striktní dieta. Vše je o rovnováze – a ta je ten největší dárek, který si můžeme nadělit. Mějte se rádi a nechte si chutnat.
Když se snažíme snížit váhu nebo si ji udržet, tak bývají vánoční svátky obdobím obav a napjatého očekávání, jak to bude vypadat po všem tom mimořádném hodování.
Podívejte se na mé sedmero rad, které jsem původně připravila jen pro své klienty. Věřím, že pomůže i vám Vánoce zvládnout v klidu, ačkoliv jste aktuálně v jiném režimu, než jste byli roky zvyklí.