Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Po čem ženy touží: Chci být šťastná, zdravá a štíhlá!

Přitom kolik z nás je skutečně obézních? A umíme si hlavně na tuto otázku objektivně odpovědět? Ano, máme nějaký ten špíček, který modelkám na titulních stránkách časopisů chybí (a dnes už víme, že na tom má zásluhu počítačový program Photoshop, takže to nebereme vážně). Nenosíme všechny velikost 36 nebo 38 a zřejmě bychom všechny mohly nějaké to kilo shodit, a přesto bychom nezemřely na podvýživu.

Ale když vezmeme rozum do hrsti a spočítáme si tolik oblíbené BMI, zjistíme, že povětšinou můžeme být v pohodě a jen si tak trochu hlídat příjem kalorií (a k tomu nám dopomáhají například www.kaloricketabulky.cz).

Chci být šťastná, zdravá a štíhlá!
Stále na sobě hledáme nedostatky

Ale co když patřím mezi ty ostatní, které by měly vážně zhubnout?

Některé ženy si celý život ničí plahočením za svým snem o štíhlosti, nejedí, co jim chutná, cvičí, i když je to nebaví, zkrátka si znepříjemňují (a mnohdy i svému okolí) každou hezkou chvíli. Naopak někdo zase umí svá kila nosit s noblesou, výjimky dokonce s neuvěřitelnou suverenitou. Pamatuji si na jednu poměrně robustní dámu, která svým přítelkyním odsekla: „Já nejsem tlustá, já mám jen silné kosti!“ A bylo vymalováno.

Obezita je definovaná jako metabolické onemocnění vedoucí k hromadění tukových rezerv v organizmu. Na jejím vzniku se uplatňují jak špatná režimová opatření, tak genetické dispozice, ty  se však projeví až při pozitivní energetické bilanci organizmu. To znamená, že mám-li obézní předky, nemusím být sám obézní, když si budu hlídat svůj příjem, resp. poměr příjmu a výdeje,“ vysvětluje stav věcí MUDr. Olga Procházková, která se ve své ordinaci mimo jiné zabývá právě obezitou. A nemyslete si, že se jedná o osobu, jež káže vodu, a pije víno. Paní doktorka je velmi disciplinovaná a svůj jídelníček si svědomitě hlídá už od střední školy.

Jak poznám, že jsem tak obézní, že potřebuji zhubnout?

Každý organizmus má svou optimální hmotnost, což je taková hmotnost, která je nejvhodnější pro jedince daného věku a pohlaví (a jež zohledňuje i stav kostry a svalstva). A já k poučce dodávám, která je nejlepší také pro jeho mentalitu.

Při zachování takovéto hmotnosti bychom se měli cítit dobře jak fyzicky, tak psychicky. „Mnohdy při začátku redukce hmotnosti bývá problémem stanovení nereálného cíle – vysněné hmotnosti, která však nemusí být optimální a nelze ji dlouhodobě udržet při zachování zdravého a vyváženého jídelníčku,“ vysvětluje výše zmíněná lékařka, která si k lékařskému diplomu doplňuje vzdělání o výživě na speciálních kurzech, aby se svým pacientům a klientům mohla věnovat na opravdu špičkové úrovni.

S tímto tvrzením nezbývá než souhlasit. V jednom životním období jsem dosáhla takřka vysněné váhy. Pyšnila jsem se novým (prakticky dětským) oblečením a zpočátku si nechtěla přiznat, že moje věčná podrážděnost a únava mohou mít něco společného s tou báječnou velikostí 36. Máma mi samozřejmě říkala, že se mám najíst, že jsem vyzáblá, ale její slova mě jen iritovala. Teď s odstupem několika nabytých kilogramů jí při pohledu na fotografie z té doby dávám zapravdu. Ano, byla jsem vyzáblá…

Maminky a babičky nás celý život vykrmují. My pod různými nepochopitelnými vlivy naopak víceméně hladovíme. Kdo má tedy nakonec pravdu?

Chci být šťastná, zdravá a štíhlá!
Odborník vám poradí, jak nejlépe zhubnout

Jak vypočítat své BMI

Měřítek k posouzení „ideální“ váhy je mnoho. Vedle čistě subjektivních, jak se cítím nebo jak nám říkají, že vypadáme, jsou tu pak i více objektivní, resp. měřitelné.

Hitem posledních let se stal Body Mass Index, BMI. Zatímco naše maminky se ještě řídily jednoduchým  ukazatelem, kdy se od výšky v centimetrech odečetla stovka a získaly tak svoji optimální váhu (tj. když měřím 165 cm, mohu mít 65 kg a jsem v pohodě), BMI jde do větší hloubky matematiky i logiky a kalkuluje s poměrem hmotnosti a druhé mocniny výšky.

Skvělý tip pro jednoduchý život: Abyste nemuseli počítat, využijte jednoduché aplikace na www.vypocet.cz/bmi. Zde se také dovíte, do které kategorie se svým výsledkem spadáte.

Zdá se to být snadné. I zde ovšem narážíme na mnohá úskalí, například chybí zohlednění poměru svaloviny a tuků. U sportovců tak může být BMI vyšší, protože mají větší procento svalů, které jsou (jak známo) těžší než tuk.

Pokud to myslíte s hubnutím vážně a chcete mít jasno, zda je vám to třeba, doporučuji si nechat stanovit navíc procento tělesného tuku – měřením kožní řasy kaliperem, případně pomocí bioimpedance.

Hubnutí pro zdraví

Zbavování se nadbytečných kilogramů není ale spojeno jen s touhou po kráse. Obvod  pasu nám například může odhalit cenné informace o riziku zdravotních komplikací kardiovaskulárního charakteru. „Když má žena nad 88 cm a muž nad 102 cm v pase, je už riziko celkem značné,“ říká zkušená internistka, která je svým pacientům schopna zhodnotit jejich jídelníčky a dát důležitá doporučení pro zlepšení životosprávy.

Motivující zpráva pro hubnoucí

Redukce o 1 kg dle některých zdrojů prodlouží život až o 3 měsíce. Redukce hmotnosti o 5-10% se již projeví pozitivně na zdravotním stavu. Děkujeme za zprávy, paní doktorko!

Vizitka odborníka:

MUDr. Olga Procházková, lékařka internistka, pracuje v ambulanci na Kladně, kde je většina pacientů s kardiovaskulárními a metabolickými chorobami, dlouhodobě se zabývá obezitou. prochol@seznam.cz,  tel: 604 466712

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

5.11.2012 Ing. Macáková Marcela Články, Jak zhubnout

Z archivu

Ideální pitný režim během dne a při sportu: Vypij, co můžeš?

Asi každému se už někdy stalo, že si na sportování vzal málo pití. Mně zrovna včera…

Odpolední procházka s dětmi. Cesta domů ještě cca 20 min. Vedro. Starám se, ať je voda hlavně pro děti, abych ještě v noci nelítala kvůli jejich úpalu. Domů jsem se dopotácela vysušená jako křížala – s jazykem nalepeném na patře.

Celý článek 3.8.2017

Související články

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si najít čas na sebe, když potřebujete zhubnout

K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.

Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.

Celý článek 9.10.2024

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner