Jak pomoci nemoci se dostat z těla ven: Osvědčené přírodní prostředky
V lednu se výrazně zvýšil počet akutních respiračních onemocnění. Mohou za to „vlídné“ teploty kolem nuly, jež jsou pro šíření virů ideální. Jízda MHD připomíná čekárnu u doktora… Co dělat, pokud už vás bacil lapil, aby se vám trochu ulevilo? O tom bude dnešní blog na kaloricketabulky.cz.
Pocházím z doktorské rodiny, kde se tradovalo, že „léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní“. Vím, všechno není obyčejná rýma, kterou údajně dostanete už v Kolíně, pokud sdílíte s nemocným vlakové kupé z Prahy, tj. během velmi krátké chvíle, ale ani vážnější kašlíček a spol. se u nás nějak dramaticky neřešily.
Žádné zázraky západní medicíny, ale hezky lidově: teplo, případně Priessnitzův obklad, čaj z černého bezu, med a citrón, česnek a cibule. A teplotu nesnižovat, dokud nejde o vysokou horečku, neboť tím bráníme tělu, které se snaží likvidovat vetřelce.
Česnek a sůl nad zlato
Pamatuji si, že kdykoliv jsem byla nemocná a bolelo mě v krku, dělal mi táta „vražedné topinky“ (zabít měly samozřejmě bacily, ne mě :-)) nebo stejně účinnou česnečku. Snadná, levná a rychlá pomoc, kterou si můžeme dopřát i jako prevenci. Jen už ten česnek není, co býval, že? Pokud máte možnost si jej pěstovat, tak vám závidím, neboť koupit dnes dobrý česnek je skutečný zázrak. Z regálů supermarketů se na nás sice smějí krásné symetrické hlavičky, ale kam zmizela chuť? Vždycky si vzpomenu na francouzský film Křidýlko nebo stehýnko, kde podvodný podnikatel v potravinářství vyrábí jídla z umělé hmoty. Ale co naplat? Když se chce, všechno jde. Takže při troše běhání po tržnicích se vám jistě podaří zakoupit i ten dobrý český česnek.
A ta sůl? Zkuste si vykloktat solným roztokem (do sklenice vody lžičku soli). Kdo na to nemá žaludek, může nahradit jen teplou vodou s citrónem.
Co jíst, když je ouvej
Svou roli v boji s nemocí hraje i normální strava, kterou si během léčby dopřáváme. Tělo bojuje se škůdcem, tak mu nenakládáme náročné úkoly ohledně trávení…
Dnešní host, Lenka Mandryszová z Českého Těšína, matka tří dětí, vám poradí, co jíst, abyste se v rámci možností cítili lépe. „V době, kdy nás skolí choroba, myslí málokdo z nás na řízek s bramborovým salátem. Je třeba si však uvědomit, že boj s nemocí je pro tělo velkou námahou, pro kterou také potřebuje palivo. Měli bychom dbát na to, abychom i v této době tělu poskytli ty správné živiny a energii, aby se s nemocí snadněji porvalo,“ vysvětluje zcela logicky žena, pro kterou se stala zdravá výživa před lety velkou výzvou a koníčkem. Své objevy „testuje“ pečlivě a s láskou na své početné rodině:
Když nás trápí horečky, špatně se nám polyká a na jídlo nemáme pomyšlení, měli bychom si dopřát to, co radí naše babičky – kvalitní slepičí vývar dokáže opravdu divy.
Vynikající je také miso polévka s mořskou řasou wakame. V obchodech se zdravou výživou a bio prodejnách se dá koupit v nejrůznějších instantních podobách, takže i když se cítíme pod psa, stačí zalít polévku horkou vodou. Můžeme případně přidat také kuskus a teplé vydatné jídlo je hotovo.
Velmi výživným pokrmem v době nemoci je kvalitní rýže, například basmati. Dodá nám spoustu výživných látek, které naše tělo k rekonvalescenci potřebuje. Když se necítíme dobře a nemáme chuť k jídlu, čistá rýže s lžičkou másla nám udělá dobře.
Zvlhčujte zvenku i zevnitř
Při nemoci nesmíme zapomínat na pitný režim. Teplé nápoje navíc zklidní bolavý krk a příjemně zvlhčí podrážděné sliznice. „Zde bych doporučila popíjet hlavně čaj ze zázvoru,“ připomíná tradičního pomocníka Lenka. „Ten je dnes k dostání v každém supermarketu. Stačí jej nakrájet na plátky nebo nastrouhat, zalít horkou vodou a nápoj je na světě. Zázvor patří podle ajurvédy mezi prohřívací potraviny, proto se ideálně hodí pro období nemocí a pro jejich prevenci v zimním období.“
Zajistěte si v místnosti, kde pobýváte, také dostatečně vlhký vzduch. Samozřejmě existuje řada moderních přístrojů, ale zkusit můžete i zcela jednoduchou metodu: postavte na topení nádobu s vodou, případně na něj umístěte mokré ručníky. Já jsem jako dítě trpěla na dráždivý kašel. A víte, co pomohlo? Mamka dala na sporák vařit vodu a když bylo nejhůř, dýchala jsem (samozřejmě opatrně) vodu přímo nad hrncem. Pozor! Dodržujte maximální bezpečnost, zvlášť u malých dětí. Jedna nepozorná vteřina může způsobit neštěstí.
Kouzlo aromaterapie
Stále tu vzpomínám na prostředky, které si pamatuji ze svého dětství, ale musím zmínit i jeden nový, který jsem objevila až ve své dospělosti. A nedám na něj dopustit. Jakmile začnou venku plískanice a nečas, že by ani psa nevyhnal, postavím na stůl aromalampu, zapálím v ní svíčku a celý byt pilně „desinfikuji“ eukalyptovým olejem. Jeho vůně je navíc velmi ulevující právě třeba při rýmě. Éterické oleje se dají koupit v lékárnách a k dostání bývají i speciální směsi olejů na konkrétní neduhy. Věřte mi, že se jedná o skutečně příjemnou léčbu…
Citrónový zázrak
No a pokud chcete ulevit obtížnému suchému kašli, vyzkoušejte následující tip paní Mandryszové. Rozehřejte troubu a vložte do ní celý neoloupaný citron. Až pukne, vytáhněte jej z trouby, vymačkejte z něj šťávu, přidejte šťávu z ananasu (v poměru jedna ku jedné) a přidejte lžičku medu.
A ještě přidat špetku humoru…
Ano, nezapomeňte, že i smích léčí. Když už musíte ležet v posteli, pusťte si DVD s nějakou osvědčenou komedií. Já osobně myslím, že třeba takový film „S tebou mě baví svět“ se dá vidět při každé takové příležitosti (vaše tipy na filmové favority můžete napsat do komentářů pod článkem, ráda si rozšířím sbírku, děkuji).
Hm, když tak teď v závěru přemýšlím, jeden léčebný prostředek jsem vám vlastně ještě zatajila, neboť jsem ho z duše nenáviděla. Jednalo se o spojení cibule a medu. A i když to asi funguje, nemohu na to ani pomyslet, omlouvám se…
Tak ať jste brzy fit a nenechte se položit každým bacilem. Viz náš příspěvek Jak si udržet zdraví v sychravém podzimu, rady platí po celý rok. A pozor – s otužováním a „novým“ zdravějším životem se nejlépe začíná na jaře. A to tu máme co by dup.
P.S. Asi znáte ten vtip: Co je chlapská smrtelná nemoc na sedm, že? (no přece r-ý-m-i-č-k-a!) Mějte se a smějte se!
Ing. Macáková Marcela
Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.
Vánoce jsou svátky radosti, pohody a – přiznejme si to – také jídla.
Jako výživová poradkyně si užívám všechny tradiční dobroty, ale s rozumem a vědomím, že klíč ke spokojenému tělu není schovaný ve striktních pravidlech, ale v celoročním balancu.
Neporušovat nově nastavený stravovací režim a nedělat v něm chyby, mít dostatek pohybu a zároveň zvládat hektické dny plné pracovních a rodinných povinností… To zní jako obrovská výzva.
Pravdou ale je, že ani v jídelníčku není potřeba docílit dokonalosti. Skutečným klíčem k úspěchu je totiž odhodlání, trpělivost a přijetí toho, že změna nepřijde přes noc.
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.