Pár zajímavostí o čokoládě
Bez čokolády si nedokážeme představit vánoční cukroví, a přitom je to pouhých 400 let, kdy si jí můžeme užívat, a v pevném stavu dokonce jen nějakých 160 let!
Na začátku byla legenda…
Lázeňskou péči má mnoho z nás spojenou s léčbou rozličných závažnějších nemocí, případně doléčení po úrazu. Do lázní si však můžete jet také jen tak odpočinout, zregenerovat tělo a nabrat sílu. Nebo – a to je čím dál populárnější – nechat si pomoci se snižováním nadbytečných kil.
Hubnutí pod dozorem přináší rychlé výsledky, díky kterým máte dobře našlápnuto k další cestě za vysněnou váhou. Pobyty spojené s řešením nadváhy nabízejí kromě různých cestovních kanceláří v rámci cvičebních programů také přímo lázeňská zařízení. Co vás čeká a nemine?
Během určené doby lázeňského pobytu využíváte na místě veškerých prestižních a vysoce účinných metod, které čerpají z nejmodernějších postupů estetické medicíny. A výsledky jsou prý zřetelně viditelné a měřitelné již po první aplikaci.
V rámci stručného představení blahodárných lázeňských pobytů jsem si tentokrát povídala s primářem MUDr. Jaroslavem Novotným a předsedou Společnosti Vincenze Priessnitze. Díky jeho slovům jsem pochopila, že pokud to s hubnutím myslíte vážně, zdá se, že dlouhodobější pobyt, kde vás v praxi naučí „novému životu“, je tím nejúčinnějším a rozhodně nejpříjemnějším způsobem hubnutí. Ale samozřejmě nic není samospasitelné, ani tady se žádné zázraky nekonají. Nakonec to bude opět jen na vás, zda v sobě objevíte dostatek pevné vůle a vytrváte v naučeném režimu, díky kterému lze dosáhnout trvalé změny.
„Pobytové kurzy hubnutí jsou vhodné pro všechny, kteří trpí nadváhou, eventuálně obezitou – a mají chuť to změnit,“ říká vedoucí lékař Priessnitzových léčebných lázní, kde mimo jiné nabízejí právě pobyty zaměřené na snižování nadváhy. „Pokud ale někdo čeká během relativně krátkého pobytu zázrak a vyřešení všech problému spojených s nadváhou, nejspíše nebude spokojen,“ dodává také odborník v oblasti psychiatrie. „Podle mého názoru je opravdu důležitá motivace a pevná vůle. U dětí pak i velká podpora a spolupráce rodiny – tedy většinou úprava stravovacích návyků všech členů rodiny,“ potvrzuje odborník můj výše uvedený názor.
Stejně jako u každé životní změny, i u hubnutí je důležité, abyste znali svůj zdravotní stav a zamezili tak případným rizikům s ním spojených. Rozhodnete-li se pro lázeňskou péči, je vyšetření lékařem přímo podmínkou pobytu. „Pokud se jedná o pobyty dětí, postačí krátká zpráva obvodního pediatra, ovšem za předpokladu, že se dítě neléčí či nesleduje se závažnějším onemocněním. V případě dospělého klienta pak krátké shrnutí klinického stavu a léčených nemocí u praktického lékaře,“ upřesňuje primář MUDr. Jaroslav Novotný, který dodává, že na začátku pobytu je pak ještě stěžejní analýza složení těla, která upřesní rozložení tuku v těle klienta a umožní přesněji zaměřit procedury. Ta se však už provádí na místě.
Základní pobyty s hubnutím jsou většinou aspoň osmidenní. Ale jak dlouho vlastně trvá člověku, než se naučí nový režim? Na zapeklitou otázku mi opět odpovídá můj dnešní host: „Je to velmi individuální záležitost, ale spíše se jedná o týdny než dny. Myslím si, že během jednoho měsíce by měl být člověk schopen plně zvládnout nový režim – jak stravovací, tak pohybový. Pobyt u nás je tedy výborným startem, kdy se můžete plně a bez vlivů domácího prostředí (práce, rodina,…) věnovat zvládnutí nového stylu života. Důležité je se po návratu domů nenechat nikým a ničím zlákat k porušení nastaveného režimu!“
Tomu rozumím. Určitě je velký rozdíl věnovat se správné výživě, přiměřenému pohybu a zkrátka pečovat o své zdraví v zařízení, kde má na starosti každý jen sebe sama, nebo doma, kde se navalí problémy všedních dní. „Rozhodně klientům doporučujeme spolupráci s praktickým lékařem nebo přímo s obezitologem, popřípadě s jiným odborníkem zabývajícím se danou problematikou v místě bydliště,“ říká můj host. „A samozřejmě přichází v úvahu i opakovaní pobytu.“
O hubnutí jsme zde – na webu kaloricketabulky.cz napsali již mnoho. Rozebrali jsme si základní živiny, ukázali řadu pohybových aktivit. A které cvičební aktivity považují z hlediska hubnutí za nejúčinnější třeba v Priessnitzových léčebných lázní? „Velmi záleží na kondici konkrétního člověka,“ říká primář MUDr. Jaroslav Novotný, který působí v lázních již 26 let. „Cvičení vždy probíhají pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta tak, aby byla co nejlépe provedena – a tedy co nejúčinnější. Někdy začínáme vlastně nenáročným cvičením v sedě, vleže, v bazénu. V našich lázních využíváme i velmi motivujícího cvičení v přírodě, která je zde – v Jeseníku – opravdu podivuhodná.“
V lázních vás ovšem nenaučí jen správně hubnout, řada klientů si tam jezdí zkrátka jen dobře odpočinout, aby pak zvládali lépe stresy všedních dní a nepodléhali třeba tolik svodům v podobě plného talíře. Inu, vše souvisí se vším. Pokud se vám při slově lázně vybaví nějaký dlouhotrvající pobyt, na který odjížděla vaše babička s velkým kufrem s věcmi na měsíc, věřte, že blahodárné účinky lázeňského pobytu si můžete vychutnat i třeba během pěti dní. Za tu dobu si vyzkoušíte například perličkovou koupel s bylinkami, vířivou koupel s rašelinovým extraktem, kloubní zábal z jílu, reflexní masáž plosky nohy nebo bazén s vířivkou. I když můžete donekonečna všude číst, jak úžasné tyto procedury jsou, vlastní zkušenost je prostě nepřenosná.
A jestli i tak stále váháte, je možné dobu ještě více zkrátit a využít některou z víkendových nabídek, označenou většinou jako „aktivní wellness“. Zde již samozřejmě nemluvíme o nějakém léčebném účinku, ale spíš opravdovém odpočinku, s kterým nám pomohou odborníci. Opět přicházejí na řadu různé koupele, masáže jako aromatická, nebo masáž lávovými kameny (pokud jedete s partnerem, mohou to být i masáže párové), whirpool, uvolňující ošetření speciální kosmetikou, reflexologie, kdy pomocí mačkání bodů na těle dochází k uvolnění svalstva a snížení fyzického napětí. A také samozřejmě aktivní pohyb na vzduchu. Nezní to přímo báječně? Já bych jela hned.
Zatímco většina žen sní o nějakém příjemném pobytu v lázních, pánové někdy mívají k podobným zařízením averzi. Ale věřte, že i vy si přijdete na své! Kromě tradičních procedur, kvalitní kuchyně a vycházek na čerstvém vzduchu, mohou totiž vyzkoušet například i koupel v pivním extraktu 🙂
Když už se tu bavíme o lázních, vybavilo se mi, jak mi při bolestech v krku mamka – lékařka – dávala Priessnitzův zábal. Dodnes si pamatuji, jak jsem to nesnášela, protože nepohodlí na krku, jenž příslušné vrstvy způsobovaly, byly pro mě jako pro dítě jednoznačně obtěžující. Na druhou stranu vždy zabraly. A tak čím jsem starší, tím více využívám moudrosti, kterou jsem posbírala a často před tím i trochu ignorovala.
A co se týká lázeňství, patří Priessnitzův zábal do řady tradičních procedur prováděných nejen v lázních, které nesou jméno jejich objevitele. O co tedy jde? Po krátkém předehřátí těla ve sprše je klient zabalen do prostěradla navlhčeného ve studené vodě. Zábal se používá u funkčních poruch pohybového systému, psychosomatických onemocnění a pro podporu imunity.
A rada pro všechny hubnoucí na závěr? „Nenechat se odradit prvním neúspěchem a pokračovat zvolna, ale stále v započatých aktivitách a výsledek se dostaví,“ ujišťuje můj dnešní host, sympatický propagátor a pokračovatel aplikace tradiční léčby Vincenze Priessnitze.
20.5.2013 Ing. Macáková Marcela Články, Jak zhubnoutBez čokolády si nedokážeme představit vánoční cukroví, a přitom je to pouhých 400 let, kdy si jí můžeme užívat, a v pevném stavu dokonce jen nějakých 160 let!
Na začátku byla legenda…
Celý článek 18.12.2014
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Celý článek 11.9.2024
Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?
Celý článek 9.9.2024
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Celý článek 6.9.2024
Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.
Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.
Celý článek 2.9.2024
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.
Kolik tekutin skutečně potřebujeme?
Celý článek 29.8.2024