Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Power jóga: Cesta k nalezení zdraví, harmonie a sebe sama

O power józe jsem se již zmiňovala v článku Cvičení pro pohodu: Vyzkoušejte cvičení z oblasti BODY AND MIND. A protože se zdá, že zájem o ni rozhodně neupadá, pojďme se na ni podívat ještě jednou – a pěkně zblízka.

Věra Havlová z Centra funkčního pohybu, můj dnešní host, si nemůže účinky pravidelného cvičení power jógy vynachválit. A stejně tak její klienti, kteří prý doslova mládnou před očima. Ne, není to klamavá reklama, ale léty ověřená pravda: Ve zdravém těle je zdravý duch.

Jak vypadá hodina power jógy?

Pokud se vám při slově jóga vybavují staří jogíni meditující na hlavě a předem je vám jasné, že toto pro vás není, věřte, že power jóga je moderní a svým způsobem i svižný styl, který dokonale procvičí celé tělo.

  • Při hodině se pravidelně a poměrně dynamicky opakují základní pozice, kterým se říká ásany (viz fotografie).
Power jóga vás naučí rovnováze – nejen fyzické
Power jóga vás naučí rovnováze – nejen fyzické

Proč cvičit power jógu

Cvičení slibuje vyrovnání svalových dysbalancí, které trápí více, či méně snad každého z nás, vytvarování problémových partií jako je břicho, hýždě a nohy, a dokonce správné fungování vnitřních orgánů. Po pravidelných návštěvách dochází i odbourání řady psychických bloků.

Když jsem power jógu cvičila asi dva roky,“ vypráví Věra Havlová,  „měla jsem již lekce rozdělené na začátečníky a pokročilé. Do pokročilých chodila jedna paní (cca 56 let) a jednou přivedla svého manžela, jenž měl těsně před důchodem. Popravdě jsem z toho měla docela strach. Po několika měsících jsem si ale všimla, že tento pán má v pozici psa paty téměř na zemi, dopnuté nohy a celkově omládl. Vím, že většina lidí doma necvičí, tak jsem se jen tak zeptala, jestli si cvičí doma, že se tak zlepšil. A on k mému překvapení řekl, že ano . A to ke mně chodil dva až třikrát týdně. Bolely ho nohy, záda, nemohl skoro dojít na autobus, bral spoustu léků na bolesti… A o půl roce je přestal užívat. Začal dokonce jezdit na kole, hrát riccochet a cvičit chodí stále – už asi osm let. Tak z toho mám opravdu radost,“ říká o své práci sympatická Věrka.

Věra Havlová se dostala od aerobiku k power józe
Věra Havlová se dostala od aerobiku k power józe

Samozřejmě si hned pomyslíte, že nemáte čas denně cvičit. To je asi téma na jiný článek, ale i tak ještě jeden malý důkaz, že i málo je lepší než nic.  „Ano,“ přikyvuje paní Věra a pokračuje ve vyprávěn:, „Jedna  moje klientka má například problémy s krční páteří a jak sama říká – nenávidí tělocvik. Ale protože jí power jóga pomáhá, chodí pravidelně aspoň jednou týdně. A navíc – i když není úplnou milovnicí pohybu, tak si postupně začala občas cvičit i doma,“ pochvaluje si své lektorské úspěchy Věra Havlové, jež se stále vzdělává a nevynechá žádnou příležitost, kde by si rozšířila své znalosti.

Power jóga samozřejmě není účinný lék na vše. Navíc co vyhovuje a pomáhá jednomu, nemusí platit pro druhého, respektive ne v daný okamžik. Jako u všech aktivit, i zde se vyplatí poslouchat své tělo….

Ve svém okolí mám řadu lidí, kteří objevili kouzlo power jógy až v určité životní etapě. Za všechny mohu jmenovat asi nejznámější českou kaskadérku Hanku Dvorskou, která propadla power józe po své padesátce, nebo bývalého instruktora aerobiku Vaška Krejčíka, z kterého se stal dokonce velký propagátor power jógy a vydal na toto téma řadu knih i cvičebních DVD.

Správný pohyb – lék na bolest zad
Správný pohyb – lék na bolest zad

A jak power jógu objevila Věra Havlová?Byla jsem zarytá aerobička,“ vzpomíná Věra, „a na jedné sobotní akci s aerobikem -tak před deset i- byla také lekce power jógy. A právě tam jsem se do ní okamžitě zamilovala. Začala jsem chodit na ranní lekce do jednoho velkého fitcentra k Lence Kýrové a asi po třech měsících jsem se přihlásila do kurzu k Vaškovi Krejčíkovi, který mi pak nabídl vést lekce i v jeho studiu. A od té doby se józe věnuji stále víc a víc. Tím, že jsem poznala power jógu, se mi změnil celý život. Třicet tři byla mým zaměstnáním práce v kanceláři a cvičení bylo jen mým koníčkem. Práci v kanceláři jsem letos nadobro opustila a stala jsem se instruktorem a osobním trenérem jógy a pilates na plný úvazek. Zatím nelituji.“

Kde a kdy cvičit power jógu

Samozřejmě by se nám líbilo cvičit někde na mořské pláži při vycházejícím slunci (úplně to živě vidím), ale realita nás bohužel zanese nejspíš do nějakého cvičebního studia. Pokročilejší cvičenci pak mohou (když mají již dokonale zvládnutou techniku) samozřejmě cvičit doma, ti šťastnější pak i na své zahradě, nebo v nějakém vhodném parku.

  • V každém případě se doporučuje spíš teplejší prostředí, cca 25 stupňů.
  • Jako u každého cvičení  – a zde možná ještě více – platí, že není před aktivitou vhodné jíst ani pít.

Jak často cvičit

Pokud vám má power jóga skutečně prospět, měla by se cvičit každý den. Zní to možná mnohým strašidelně a nereálně, ale pozor – stačí i pouhých 15 až 20 minut. Pokud máte skutečně objektivní důvody, proč není možné cvičit každý den, vyberte si dva až čtyři dny v týdnu a cvičební jednotku adekvátně prodlužte.

Z jógové terminologie se vám jistě vybaví „pozdrav slunci“. A to je právě sestava, kterou můžete denně cvičit a přidat případně něco navíc. „Dnes je hodně druhů jógy – jogová terapie, hot jóga, jin jóga, popolární bikram jóga, aero jóga, acro joga, hormonální jóga a mnoho dalších,“ vyjmenovává několik nejčastějších zkušená lektorka. „Vyzkoušela jsem i bikram jogu, protože mám ráda cvičení v teple, ale přiznám se, že i na mě bylo moc velké teplo. A protože jsem Blíženec, který má rád změnu, tak mi nevyhovovalo ani to, že se cvičí stále stejná sestava,“ vysvětluje Věra Havlová, která pracuje s i klienty vyššího věku.

S power jógou se budete na svět usmívat
S power jógou se budete na svět usmívat

O čem se mluví: Hormonální jóga

Poslední dobou je hodně skloňovaná jóga, která údajně pomáhá při menopauze, při problémech s menstruací, osteoporóze , depresích, nespavosti, při nedostatečné činnosti štítné žlázy a dokonce při neplodnosti.
Byla jsem na hormonální jógu hodně zvědavá, protože jsem na ní slyšela samé dobré ohlasy,“ vypráví o jednom z nově propagovaných stylů můj host. „ A tak jsem ji šla vyzkoušet, protože spousta klientek – ať mladých nebo starších trpí právě na různé hormonální problémy. Navíc vím, že několik mých známých žen hormonální jógu vyzkoušely a opravdu jim hodně pomohla.  Je vhodná i pro ty, kdo s jógou nemají zkušenosti, neboť sestava není náročná, ale je třeba ji cvičit pravidelně. Za sebe však mohu říct, že mi s řadou výše zmíněných problémů pomohla i normální power jóga.

Nevím, jak vy, ale já nějakou jógu určitě zkusím. Celé dny sedím u počítače a když se tak pozoruji, užitek bych jistě měla i z uvedené hormonální jógy. A co vy? Máte s podobným cvičením nějaké zkušenosti? Napište nám, prosím, do komentářů. Děkuji. 

Kontakt na hosta:

Věra Havlová, Centrum funkčního pohybu

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

30.9.2013 Ing. Macáková Marcela Články, Fitness a wellness

Z archivu

Deset tipů na nevšední snídaně

Nebaví vás stále dokola snídat jogurt s musli, míchaná vajíčka, obložený chléb nebo ovesnou kaši?

Nechte se zlákat našimi výživově hodnotnými recepty na snídaně, které najdete v databázi receptů Kalorických Tabulek.

Celý článek 30.5.2021

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner