Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jak správně jíst a pít před a po cvičení

Na dnešní téma jste nás, milí čtenáři, přivedli svými dotazy vy. A jsem moc ráda, protože tato kapitola na náš blog samozřejmě patří. V názvu článku sice figuruje slovo cvičení, ale pravidla platí pro pohybovou aktivitu jako takovou – a můžete si tam dosadit třeba aerobik, nebo lekci Zumba fitness.

Slovo cvičení si mi zkrátka líbí pro jeho univerzálnost a krátkost.

A ještě musím dodat, že se bavíme o rekreačním sportování pro zdraví, které bychom měli provozovat – jak vás tu často nabádáme – po dobu jedné hodiny cca třikrát týdně, nikoliv o intenzivním tréninku vrcholových sportovců.

Také u pití platí přiměřeně, přiměřeně

Také u pití platí přiměřeně, přiměřeně

 

Jak tedy správně jíst a pít před a po cvičení? Velmi často  – hlavně ohledně jídla – narážíme na problém s plánováním, protože dá rozum, že nepůjdeme cvičit s plným žaludkem. Samozřejmě najdeme řešení, ale je třeba trochu přemýšlet a znát souvislosti.

Odborné slovo patří Tamaře Jiříkové, mistryni republiky a Evropy ve sportovním aerobiku a také vynikající lektorce fitboxu a skupinových lekcí pro veřejnost. O správném souladu jídla a pohybu ví za svou kariéru své 🙂

Vše, co tělu dodáme před cvičením, ovlivňuje velmi významně následný sportovní výkon, ale také to, jak se po něm budeme cítit. A všichni se po cvičení chceme cítit skvěle, že? Částečně to ještě můžeme ovlivnit také tím, co podáme tělu po výkonu, a proto jsem témata PŘED a PO logicky spojila, ale hlavní důraz bych kladla na to PŘED.

Jak jíst a pít před cvičením?

O pitném režimu jsme si povídali poměrně podrobně v samostatném článku, přesto se u něj v tuto chvíli ještě zastavíme a zopakujeme si, že doplňování tekutin při cvičení je základním pilířem úspěchu, protože voda působí mimo jiné jako regulátor teploty. To znamená, že v tu chvíli tělo ochlazuje tak, aby nedošlo k přehřátí organismu.

  • Nejhorší je, když jdou lidi cvičit nenajedení, nenapití a po několika kávičkách, které je v průběhu dne dokonale odvodnily. Pak dochází skutečně k přehřátí organismu. Zvláště v nevětraných tělocvičnách se jim pak dělá nevolno a pohyb je pro ně nepřiměřeně náročný.

Na pití v rekreačních hodinách se názory poněkud liší. Jedna skupina říká, že stačí čistá voda, druhá doporučuje použití aspoň slabších iontáčků – a to z toho důvodu, že cukr a minerály rozpuštěné ve vodě napomáhají jejímu vstřebávání.

Pít je dobré po malých dávkách, ne jednou za hodinu vyprázdnit celou láhev. Při takovém přepití se totiž může udělat i špatně, protože vše zůstane v žaludku a vrací se to zpět…

  • Optimální dávka tekutin je zhruba 5-7 dcl za jednu hodinu výkonu.

Pokud pravidelně a intenzivně cvičíte aspoň třikrát týdně, je možná dobré v tomto případě sáhnout už po iontovém nápoji. To, zda s potem odchází i minerály, poznáte ze „solných map“ na triku. Čím je vyšší teplota okolí, výkon častější a delší, tak iontové nápoje nabývají samozřejmě na významu.

Tamara Jiříková

Tamara Jiříková

Já osobně si na každý trénink i skupinové cvičení dělám iontový nápoj, cítím se potom více svěží, je to opravdu rozdíl,“ prozrazuje Tamara, která kromě lekcí s klienty nabízí právě konzultace ohledně stravy. „Když člověk cvičí více hodin denně, tak samotná neperlivá voda je do žaludku celkem těžká a může se vám dělat nevolno, tak to alespoň mívám já.

Samozřejmě člověk si ale musí vybírat iontové nápoje, které jsou kvalitní. Spousty z nich jsou jen „přeslazené“ vody, které nemají žádný účinek.Já vždy preferuji isostar. Další důležitou věcí ale je, že člověk si iontový nápoj musí rozdělat ve správném poměru, který je na obalu popsán, jinak to opět nemá smysl. Věřte mi, že opravdu je to na obalu uvedeno z nějakého důvodu,“ prozrazuje Tamara častou školáckou chybu uživatelů iontových nápojů.

Co se týká velkého, tj. hlavního jídla, je vhodné naplánovat jej cca 3-4 hodiny před výkonem. O tom, že ideální není ani po takovém odstupu svíčková se šesti, se asi zmiňovat nemusíme, že? (smích)

  • Pokud pomineme kalorickou hodnotu, tak těžko stravitelné jídlo zatěžuje zažívací systém ještě dlouhý čas.

Hodinku  před cvičením si můžete sníst svačinu s nižším glykemickým indexem, tj. například ovoce s jogurtem, abyste udrželi vyrovnanou hladinu krevního cukru a měli dostatek energie pro danou pohybovou aktivitu.  Ovoce pro tuto příležitost ovšem volte s rozvahou, zvlášť pokud se bavíme o odpoledni, přece jen má dost jednoduchých cukrů. Pozor také na zeleninu  – hodina před cvičením je málo,  vláknina obsažená v zelenině může někomu působit trávicí problémy.

Já mám nejradši čistý polotučný tvaroh s pár malinami, trochou medu a skořice,“ prozrazuje na sebe Tamara Jiříková. „Je to rychlé a chutné. A tělu to před cvičením dodá mnoho potřebných živin. Pokud ale člověk nemá čas na přípravu takového pokrmu, je dobré mít u sebe vždy alespoň nějakou müsli tyčinku či proteinovou tyčinku.“

Co jíst a pít po cvičení?

Nejdůležitější je, že i po výkonu dále doplňujeme tekutiny. Lze použít například i naředěný džus (kvůli kyselosti volíme raději jablečný, hroznový nebo třeba jablko s mrkví).

  • Vyhnout bychom se naopak měli sladkým limonádám, kávě, černému a zelenému čaji, tj. nápojům, které obsahují kofein, jenž tělo opět odvodní. A my potřebujeme naopak tekutiny doplnit. Totéž platí o alkoholu.

Přibližně po půl hodině můžete konzumovat potraviny s vyšším glykemickým indexem, které zajistí lepší regeneraci svalů, někdy se doporučují i proteino-sacharidové nápoje pro lepší vstřebání a následný regenerační efekt.

Sacharidy urychlí regeneraci svalů a bílkoviny jsou dobré k tvorbě svalové hmoty.  „Proteinové i sacharidové nápoje jsou sestavovány tak, aby co nejméně zatížily trávicí systém a tělu doplnily vše potřebné,“ vysvětluje Tamara, která má tyto věci díky své dlouholeté kariéře v malíčku. Pozor si ovšem máme dávat na sacharidové nápoje, které obsahují mnoho cukru. Je důležité sledovat složení, ne všechny jsou kvalitní! Večeře by měla obsahovat kvalitní bílkoviny.

Tamara Jiříková v akci

Tamara Jiříková v akci

Chodíte cvičit v podvečer?

Ve všední dny máme pro pohyb vyměřenou dobu většinou po odchodu z práce, tj. v 17 až 19 hodin jsou tělocvičny nejplnější.

Co se týká v takovém případě oběda, měl by být směsný (bílkoviny a sacharidy), nebo dělený podle zásad dělené stravy, jak komu vyhovuje. Rozhodně jej nevynechávejte. K svačině se možná už nedostanete (běžný jev), s vypětím posledních sil zvládnete cvičení a budete tak vyřízení a hladoví, že vyluxujete ledničku, včetně dva měsíce prošlého sýru, jenž se ukrýval úplně vzadu …

Chodíte cvičit ráno před prací?

Jsou mezi námi takoví jedinci (a bezmezně je obdivuji), kteří pro své zdraví a dobrý pocit vstanou kolem šesté hodiny a svou pohybovou dávku zrealizují častě ráno. „Důležité je se i ráno před cvičením nasnídat,“ doporučuje Tamara, jež ví o „obětech“ tréninku taky své. „Nejlepší je ovesná kaše, kterou má člověk hotovou takřka hned. Je to příjemné i pro žaludek, protože hned po ránu do něj dostaneme něco teplého. K pití bych ráno doporučila čaj nebo sklenici džusu. Po cvičení je ale opět důležité se najíst, aby člověk doplnil ztracené živiny a tekutiny. Oběd může být klidně složen jak z bílkovin, tak ze sacharidů. Určitě by ho člověk neměl vypouštět. A v odpoledních hodinách menší svačina v podobě ovoce, jogurtu, atd.  Večeře by se měla skládat už jen z nějakých lehčích potravin, aby si tělo v noci odpočinulo a nemuselo celou dobu trávit.“

Chodíte cvičit přes poledne?

Tento způsob jsem svého času často využívala já. Fitko jsem měla blízko zaměstnání a pohyb pro mě představoval příjemné rozdělení pracovní doby a zároveň kompenzaci sedavého zaměstnání. A zatímco kolegové usínali po obídku a dortíčku v závodní jídelně, mě mohl zaměstnavatel za mé výkony jen chválit (smích).  „Zde platí zásada opět o snídani a pak o svačině před cvičením,“ říká Tamara. Po cvičení by se měl člověk vydatně (ale zdravě) naobědvat a jinak platí to samé co výše.

Chodíte cvičit až úplně večer?

Večerní v pozdních večerních žen vyhovuje pracujícím ženám, které mají doma menší děti. Teprve po „druhé směně“, kdy už většina rodiny spí, odcházejí konečně za aktivním odpočinkem.  Po takové lekci už není vhodné zatěžovat  organismus jídlem. Když vypijete kvalitní koktejl (do padesáti procent bílkovin) hned po cvičení, tělo jej zpracuje, než dojdete domů, a můžete jít klidně spát. Množství se volí podle výkonu a hmotnosti. Veškeré tyto koktejly je třeba ovšem připravovat zásadně rozmícháním ve vodě,  a ne v mléce.

A na závěr vzkaz od Tamary Jiříkové, jež si díky vzácné kombinaci talentu, tvrdé dřiny a správné výživy přivezla z prestižních závodů už spousta medailí: „Pokud chcete cvičit, hubnout či naopak nabírat svalovou hmotu, jídlo s pitím jdou ruku v ruce. Takže důležité je dodržovat obojí. Pak se ke svému cíli budeme přibližovat mnohem rychleji a hlavně způsobem,který je pro naše tělo ten nejlepší!

Kontakt:

Tamara Jiříková: www.tamarajirikova.com

 

Z archivu aneb přečtěte si také:

Vložte váš rodinný recept na bramborový salát s fotografií a získejte knihu od Cameron Diaz

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

20.1.2014 Články, Jak si udržet zdraví

Komentáře

1

Lenka

21.1.2014 21:47

Když jsem viděla název článku, tak jsem zajásala, protože stále řeším, když jdu večer cvičit, jestli se před tím najíst. Když se vrátím po osmé hodině, tak už jíst nechci, takže se musím najíst před cvičením a to je někdy problém s těžším jídlem. Nezlobte se, ale článek mi trochu zklamal – vlastně jste nám neporadili. A proteinové nápoje a tyčinky – ty myslím nemá většina uživatelů na jídelníčku nebo ano? Co tedy zvolit k večeři před večerním cvičením?

2

Hattori Hanzo

21.1.2014 22:37

Zaujímavé rady, Tamara je fakt trieda, vrcholový šport v takomto rozsahu a nasadení je už iná káva.

Osobne sa riadim pocitovo a najlepšie sa mi trénu je nalačno a to kľudne aj popoludní ak dovtedy vôbec nejem. Stačí mi 5g BCAA pred a 5g v priebehu tréningu ak tento trvá viac ako hodinu. Niekde som videl zaujímavý názor, že trénovať by sme mali nielen fyzičku, ale aj metabolizmus. Nenadarmo sa vraví, že hladný vlk lepšie loví 🙂

Tamara spomenula aj izotonické nápoje. To ma prievidlo k zisteniu, že na ne zabúdam. Skúsim ich doplniť. Predáva sa niekde ISOSTAR? Dnes som obehol pár bežných predajní a videl som len ISOFRUIT, neviem či je to na podobnej úrovni.

3

Marika

22.1.2014 14:15

Těšila jsem se na článek, že konečně budu vědět „co a jak“ , ale nic jsem se vlastně nedozvěděla…jsou zde věci, které každý ví, ale nějaký systematický a podrobný návod nikde:-(

4

Marcela

22.1.2014 21:18

Já třeba před cvičením jím tak minimálně hodinu před a nic extra těžkého ani nějak zvlášť velkého. Nejsem třeba zastánce teplých večeří. Podle mého je mnohem lepší dát si třeba rohlík nejlépe asi celozrný se sýrem nebo šunkou či něčím podobným. Moje tělo to zasytí ale za hodinu už mi pak při cvičení špatně není. Myslím, že tohle je ale dost individuální s ohledem na rychlost spalování dané osoby. Stejně tak je to asi i s pitím. Samozřejmě je při cvičení důležité pít, ale né uplně hodně jak je v článku psáno. Já osobně radši preferuji obyčejnou vodu oproti iontovým nápojům. Ale to už je asi taky individuální záležitost, co komu vyhovuje. Ale článek je podle mě povedený.

5

Marcela Macáková

22.1.2014 21:38

Děkuji za všechny komentáře. Do článku jsme s Tamarou daly převážně obecná pravidla, na kterých se dá individuálně stavět. A věřím, že se nám tu rozproudí diskuse plná tipů pro vaši každodenní inspiraci.

6

Tamara Jiříková

22.1.2014 23:04

Odpovídám na dotaz ohledně Isostaru 🙂 dá se sehnat buď ve vitalandu, či v Praze dokonce v DM drogerii nebo v kamenném obchodě ronnie.cz 🙂 Hodně štěstí!

7

Hattori Hanzo

23.1.2014 00:00

K tým radám mám poznámočku. Ono je dosť podstatné čo človek chce dosiahnuť. Tamare ide nepochybne o vyšpičkovanie existujúcej top formy vo vrcholovom športe, no dovolím si predpokladať, že čitateľom tohto blogu ide skôr o chudnutie. V takých prípadoch môžu byť rady trochu iné. Nám obyčajným ľuďom nejde o podanie špičkového výkonu na majstrovstvách sveta, ale o oveľa prozaickejšie ciele. Do tej formy sa musíme najprv dostať. Jedným z cieľov je isto zdravé chudnutie bez straty a poškodenia svalov, premena nesprávne fungujúceho metabolizmu navyknutého na vysoký podiel sacharidov.

Napríklad osobne by som začiatočníkom v rysovačke pred a počas tréningu rozhodne nesladil (ionťáky, izotonické nápoje so sachridmi), zameral sa na tie bez sachrov a snažil sa telo naučiť počas nedostatku sacharidov čeprať energiu z tukov. Tomu môže pomôcť napríklad použitie MTC tkov krátko pred tréningom. Na internete sa dá o MTC tukoch pri športe a tukovom metabolizme nájsť viac.

Ak sacharidy, tak po tréningu a obmedzene vo forme kvalitných komplexných sacharidov ako ryža a cestoviny. Samozrejmé je ich presné a poctivé meranie pomocou kalorických tabuliek 😉 Prospieva obmedzenie na minimuv v netréningové dni, resp. ich cykovanie – skvelý článok bol nedávno na tomto blogu.

8

Hattori Hanzo

23.1.2014 00:09

Ešte jeden tip pre redakciu, ktorý by mohol dosť zaujať čitateľov tohto blogu. Dosť dobré výsledky som zaznamenal pri stravovacej metóde prerušovaného pôstu, konkrétne leangains metóda. Článokm o tomto alebo podobnom jednoduchom a pritom komplexnom systéme od výživového poradcu, zameraný na zdravé zhodenie prebytočných kíl, by tolo terno. V leangains je to niečo ako zjednodušené cyklovanie sacharidov + obmedzenie stravovacieho okna na 8 hodín denne + tréning. Zaujímavé je, že táto metóda nestavia až tak na tom kedy čo jesť, koľko jedál, dôležitý je skôr celkový kalorický príjem a pomer jednotlivých nutrientov.

9

Jana

25.1.2014 12:43

Článek mě zklamal. Jako začátečník, který chce něco shodit a zpevnit postavu cvičením, je pro mě článek nepoužitelný… Nejsou v něm uvedeny konkrétní věci. Nechápu, co si představit pod pojmem koktejl. Že bych kupovala proteinové tyčinky (cenově drahé), to asi ne… Očekávala jsem konkrétní rady. Tak třeba někdy příště…

10

p1

25.1.2014 22:50

dlouhy clanek, ale vcelku o nicem.
jidelnicek musi byt spocitany a upraveny vzhledem k zameru / redukce x nabirani / a somatotypu cloveka a fyzicke aktivite,

pri redukci si dejte pozor na slozeni iontovych napoju, mnoho jednoduchych cukru, prip. maltodextrin, ktery se chova jako jadnoduchy cukr.

kdo ma zvladnuty jidelnicek a nemuze po cviceni pozrit plnohodnotne jidlo ( maso + komplexni sacharidy ) muze sahnout po doplnku stravy ( syrovatkovy protein + prip sacharidy, radeji komplexni, pr. ovesne vlocky ), ale je to pouze DOPLNEK !!! zakladem je kvalitni strava, den, tyden, mesic, rok….kazdy den:-)
pri kvalitnim a rozumnem hubnuti, pouze tuk a formovani postavy lze ocekavat vahovy ubytek +-1-2kg mesice ( tuku se muze shodit vice, nabrat trochu svalu ….), mozna je to malo, ale zrcadlo prozradi jak se formuje postava!!!!

ad bcaa….normalni clovek je moc nevyuzije ve vztahu k cene, davkovani tak 10 – 20g….pred a po…..ve vsi ucte 5g telo ani nepozna a nema to zadny efekt, tedy pokud nevazite cca 40kg:-)

dulezite je vnimat stravu komplet za cely den.

za me osobne, pri redukci, ovoce pouze rano k snidani. v zadnem pripade po sportu nebo vecer…..ale jak jsem jiz uvedl….zalezi na somatotypu.
jinak zadny jednoduchy cukry, pouze z ovoce k snidani.

11

Be Fit With Lucie

26.1.2014 10:18

Za sebe říkám super článek 😉 Vše obecně podstatné, jak by měl člověk postupovat, je v článku zmíněno. To, že tam nejsou konkrétní věci, je přeci logické…. každý člověk je individuál (čas tréninku, četnost, zátěž, intenzita……)
a pokud si vážně neví rady, pak už zbývá jediné a to využít znalostí odborníků!
Protejnová tyčinka stojí cca 40,- / Tvaroh cca 20,- + něco k němu….. o ceně to určitě nebude 😉
Lucie Hantáková, výživový poradce, aerobik a fitness trenér, spoluautor článku na blogu Záhada zvaná bazální metabolismus: Jak hubnout zdravě a bez jo-jo efektu

12

Petr

26.1.2014 14:02

Tak první článek na blogu, který mi opravdu nic nedal. O ničem, o ničem a zase jenom o ničem. Naučili jste mne být náročnějším a tady nic takového není.

13

weru

31.1.2014 17:24

článek je obecný z jednoduchého důvodu – každý člověk je jiný s jinými nároky na potravu a pohyb..;) Holky, pokud potřebujete konkrétní rady, najděte si odborníka. Co se týká proteinových nápojů a tyčinek… Bez nich to jde, ale složitě, takže pokud chcete cvčit na večer, naopak hned po ránu, či hned po práci a namáte čas.. Do jídelníčku byste měli nápoje i tyčinky zařadit 😉 Hodně štěstí, časem to půjde.

14

Lucie

3.2.2014 22:39

Též se přidám k názorům.Už měsíc držím redukční dietu a chodím cca 3až 4x týdně cvičit.Respektive běhat do posilovny na pás cca 1,5h.Nepotřebuji shodit hodně kil,můj cíl je 6kg.Jídelníček mám sestavený na počet kalorií za den.Cvičit chodím většinou kolem 17h.Před cvičením mezi 15 až 16h si dám svačinu,buď jablko a musli tyčinku bez polevy nebo bílý jogurt a musli tyčinku nebo nepražené musli s bílým jogurtem nebo celozrnné sušenky nebo banán a bílý jogurt a po cvičení si dám buď maso se zeleninou a menším množstvím přílohy jako je celozrnná rýže nebo brambory nebo si dám i celozrnné pečivo s kvalitní drůbeží šunkou a trochou zeleniny.K pití během cvičení mám buď čistou vodu nebo vodu s ointovým nápojem,který nabízí každá posilovna.Musím říct,že po svačině při cvičení mi je dobře,žádný těžký žaludek ani se mi nestalo,že by se mi jídlo vracelo.Po cvičení jim tak cca za půl hodiny a večer po jídle se cítím dobře.Za tři týdny mám 3kg dole,žádná rychlost na váze,ale jsem spokojená.Myslím si,že co se týká jídla po cvičení,chvíli to trvá než si tělo zvykne,já při prvním cvičení bych vyluxovala lednici od shora dolu a nyní mi stačí to co si udělám.Jediný co se mi občas stane je to,že po cvičení potřebují doplnit energii a sáhnu hned po cvičení po musli tyčince. 🙂 Snad vám mé zkušenosti aspoň trošku pomůžou 🙂

15

Lucka

5.2.2014 22:58

Tak já se taky přidám se svojí troškou do mlýna. Myslím si, že článek je napsaný celkem pěkně a bylo v něm řečeno vše podstatné, takže se možná budu opakovat. Co se týče odpoledního/večerního jídla a cvičení, ideální je jako vždy zlatá střední cesta. Já svým klientkám rozhodně nedoporučím, aby se šly sedřít např. na náročnou cardio hodinu, a pak už nejedly, dle mého názoru je to blbost. Ideálně před sportem cca 1 až 2 hodiny nejíst a poslední jídlo před sportovním výkonem opravdu lehké, ať vám pak neskáče celou cvičební lekci v žaludku (není to nic příjemného). Osobně se mi neosvědčilo jíst ani příliš náročná jídla k obědu, pokud večer cvičím – tj. rozhodně si nedám kachnu s knedlíkem nebo smažák a ani hodně česneková jídla mi nedělají pro cvičení dobře (každý můžete mít samozřejmě svůj „seznam“). Bezprostředně po sportovním výkonu bych doporučila doplnit cukry (např. skleničkou džusu) a určitě bych zařadila i lehkou večeři. Tou lehkou večeří může být klidně jogurt, pokud si trváte na tom, že už jíst nechcete, abyste nepřibrali. Tělo by ale nemělo mít pocit hladu a to bych skoro 100% řekla, že po výkonu mít bude. Jinak k večeři všeobecně cokoli lehce stravitelného, ať se vám dobře usíná a tak 2 hodinky před spánkem. Je mi jasné, že pokud chodíte spát v deset a do osmi cvičíte, tak je to těžko splnitelné, ale pak bych opravdu volila třeba ten jogurt… No a samozřejmě si neodpustím otřepanou frázi – jíst 5-6x denně po menších porcích. To se mi osvědčilo jako nejlepší recept na hubnutí a nemusíte ani příliš řešit, zda jídlo samotné je zdravé nebo není… K pitnému režimu během cvičení: nejsem moc příznivcem iontových ani carnitinových nápjů, takže piju čistou a NECHLAZENOU vodu. Sice je super, že nás voda ochlazuje, ale ochlazuje i ta, která není z lednice. Přeci jen to pro tělo není takový šok a navíc je to lepší varianta např. pro lidi, kteří mají (nebo by potenciálně mohli mít) problémy s hlasivkami. Vody během jedné lekce určitě nevypiju litr a půl, piju po menších doušcích (jak bylo ve článku řečeno) i pro zvlhčení rtů a cca 5x během lekce… Uff, snad mě tu neukamenujete 😀

16

Kira

6.2.2014 20:54

Ahojte mala som vysoku obezitu cvicim 6 mesiacov zo 107 kil mam dnes 87kg ….vychadza mi 4 kila mesacne dole…..moj jedalnicek…..ranajky si doprajem to čo mam rada aj pecivo aj maslo ….alebo aj zapecene ovsene vlocky z ovocim…..olovrant….ovocie a nikedy knackebord obed varim si zdravsie ale to co varim aj mojej rodinke…. cestou z prace zjem banan a utekam do posilovne kde makam 2 hodinky-4 krat do tyzdna… vacsinou kondicny trening plus kardio stroje……ked pridem dam si ladovy salat s rajcinou alebo uhorky s knackebordom

17

Petr

15.2.2014 13:03

Ono se dá de facto stravovat různě a těžko doporučovat jeden jediný způsob.
Osobně chodím cvičit až k večeru po práci okolo 18. hodiny, a jím přes den jen zeleninový salát s polévkou na oběd. Pak až proteinový nápoj po cvičení a později večeři. A cítím se super – tuk jde dolu, síla nahoru. Pití si hlídám a piju dost vody, třeba s citronem nebo s vitamínem C, kávy se ale přes den nebojím. 🙂

18

Magda

19.3.2014 10:41

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na sušenou syrovátku? Děkuji

19

Cony

3.7.2014 22:10

Snídaně je důležitá, i když já někdy snídám, když ostatní obědvají:-) Někdy se dá i snídaně skloubit s obědem, například kaše může být k snídani i k obědu i k večeři. Každá poradkyně, trénérka,atd. doporučuje taky jinou kaši-tady Tamara ovesnou, dál třeba cvičitelka zumby z Havířova jahelnou.
a to bych mohla dál jmenovat..
Já mám ráda všechny kaše, i když nejvíc si dělám pohankovou nebo celozrnnou, ale musím jí mít oslazenou medem, aby to mělo správnou chuť a cvičit chodím jen když mě to popadne:-) Naštěstí se to na mojí postavě neprojevuje, naopak všichni říkají, že jsem zhubla, je pravda že teď málokdy přes den sedím, jen večer u počítače, 🙂 tak to bude asi tím:-)

20

NN

14.7.2014 16:09

Cony, raňajky sú naozaj dôležité. Najmä to, že úplne najlepšie je ich vynechať 😉 V rovnakom čase ako raňajky zvyčajne vrcholí aj úroveň kortizolového cyklu. Chopnosť organizmu siahať na svoje tukové zásoby je najvyššia ráno. Raňajkami, najmä sacharidovými v netréningový deň úplne zabiješ svoj potenciál metabolizmu na spaľovanie tukov a znížiš citlivosť na inzulín, čo môže vyústiť do inzulínovej rezistencie a to najmä pri existujúcej nadváhe.

21

Alice

26.10.2014 18:12

Zdravím,
A co když mi celkově jde spíš o nabrání svalů, ale chodím taky běhat? Tak po silovém tréninku mi to je jasné, to píší skoro všude, ale když jsem třeba byla běhat, tak pro mě platí pravidlo pro redukci? Tedy do hodiny bílkoviny i sacharidy? Nebo se stále držím pravidla pro nabrání…? =)
Děkuju

22

myška šedá...

19.11.2014 20:48

když cvičím a hubnu,,,,slovo pečivo neznám….!!!!!!!!!!!!!!

23

Andrea

8.4.2015 00:08

Čaute, nejprve jsem zhubla asi 15 kg a nyní nabírám svalvou hmotu. Už jsem na svalech přibrala 3kg, zároveň stále shazuji nějaký tuk- měření na in body. Není pravda, že když člověk hubne, nesmí pečivo nebo večer nesmí sacharidy. Není to tak. Pokud si večer nedá žádné sacharidy, garantuji vám neovladatelné chutě na sladké druhý den. Sice se to nemusí projevit hned, ale i tak to není příjemné. Proto sacharidy nevynechávejte ani večer. Nemusíte sníst dva velké krajíce chleba, stačí jeden menší – celozrnný či žitný krajíc chleba. Nebo nějaká celozrnná houska, bulka, rohlík apod. Taktéž celozrnné těstoviny, brambory vařené ve slupce, apod. Určitě se toho nebojte. Hlavní je vyvážený příjem všech živin v průběhu dne – bílkoviny, sacharidy i tuky. Nic z toho se nemá vynechávat. Ani tuk. Tuk vynecháváme pouze přepálený a nezdravý, ale zdravé tuky z ryb, ořechů či olivový, rýžový, sezamový olej apod. ten si dopřejte s klidem a bez výčitek. Jakmile tělu nedáte žádný tuk, vytvoří si ho samo do zásoby a ve velkém množství.

24

soňa

5.8.2015 23:07

Je dobré nebo zdravé jíst 400g jogurt Klasik denně? bylo mi řečeno, že zatěžuji játra 😮

díky

25

Gabriela Sucha

25.1.2016 22:43

Dobry den, velice me zaujal Vas clanek…snazim se redukovat svou hmotnost. Zameruji se na podkozni tuk v oblasti bricha. Tudiz si hlidam tepovou frekvenci apod. Rada bych Vas pozadala o radu. Snazim se jist pravidelne a zdrave. Pred cvicenim jim hodinku pred kneckebrot se syrem ci s cottage…Vetsinou cvicim od 18 – 20h vecer po cviceni se snazim jist bilkoviny ( kruti, kureci maso, ryby + salat nebo lusteniny + tofu) nekdy i protinovy napoj. Ale trapi me ze mnohdy jim az ve 21h – 21:30. Je to tak v poradku nebo mam enit sve stravovani. Moc Vam dekuji za radu

26

Ing. Macáková Marcela

25.1.2016 23:02

nejen pro Gabrielu: Konkrétní dotazy prosím zasílejte našim odborníkům zde. http://odpovedi.kaloricketabulky.cz/. Děkujeme.

27

Lucie

29.6.2018 17:13

Ahoj,chci se zeptat co jist po cviceni,pokud se snazime nabrat sval.hmotu?A za jak dlouho se po cviceni najist?Nekde jsem cetla,ze pokud jde o sval.hmotu,mely by se co nejrychleji doplnit
jen bilkoviny a pozdeji bych si mela dat jidlo i se sacharidy ale bohate na bilkoviny.Sama uz nevim kde je pravda a co je spravne.Dekuji za odpoved

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

S oblíbených lektorem Václavem Krejčíkem jsme si povídali u příležitosti opožděného křtu jeho zatím poslední knihy.

ŽIJTE JÓGU 2 s podtitulem „hledání harmonie“ vyšla na jaře letošního roku, ale kvůli covidové situaci byla pokřtěna až nyní v říjnu.

Celý článek 12.10.2021 0

Příběh z diabetologické ordinace: Stačilo upravit jídelníček a začít trochu chodit

Příběh z diabetologické ordinace: Stačilo upravit jídelníček a začít trochu chodit

V našem volném cyklu článků pro blog Kalorických Tabulek jsme začali úvahou, zda může diabetik správným jídelníčkem zlepšit svoji cukrovku. Pokračovali jsme doporučeními na úpravy jídelníčku z hlediska příloh (včetně receptů) a vysvětlili si, proč se říká, že pohyb je lék.

Dnes si působení všech těchto obecných doporučení ukážeme na příběhu jednoho našeho pacienta.

Celý článek 2.9.2021 0

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0