Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Iva Hejkrlíková: Jak snížit svůj metabolický věk

Při své profesi redaktora vyzkouším na vlastní tělo kdeco. Občas jsem z výsledku nadšená, jindy zaražená a v mnoha případech si řeknu, že do toho jsem fakt neměla jít.

No a trochu nepříjemně překvapená jsem byla nedávno, když mi „chytrá váha“ naměřila o deset let vyšší metabolický věk, než je můj skutečný, zvlášť když mám někdy pocit, že puberta ještě neodešla…(smích).

A protože se říká, že jsme tak staří, jak se cítíme, začala jsem otravovat své okolí a vyžadovat po něm nějaké vysvětlení. Metabolický věk je totiž většinou vyšší u lidí s nadváhou, nebo těch, které dlouhodobě sužují nějaké nemoci.

Můj trenér mi řekl, ať se vykašlu na takové teoretické blbosti a raději pořádně makám,  protože žádný věk není omluvou na to, abych se flákala u posilování břišních svalů (vyprávěla jsem mu to totiž pří tréninku a neustále pauzírovala, abych mohla máchat rukama a dodat celé situaci patřičné dramatičnosti). Jeho slova mě sice trochu uklidnila, ale pátrala jsem dál, protože informace, že metabolický věk určuje náš skutečný věk, resp. skutečné stáří těla, mě stále znervózňovala, zvlášť když pro mě vyzněl tak nelichotivě.

Co je metabolický věk

Metabolický věk se totiž počítá z množství svalů, vody a tuku v těle a vyjadřuje svým způsobem hodnotu bazálního metabolismu, o kterém jsme se zde již bavili. Nakonec jsem odchytla Ivu Hejkrlíkovou, DiS. ze Studia zdraví a krásy v Litomyšli, která mimo jiné zjištění metabolického věku nabízí jako jednu ze svých služeb.

Iva Hejkrlíková

Iva Hejkrlíková

V první řadě bych zdůraznila, že klientům má být vysvětlen postup získání údajů a následné vyhodnocení všech hodnot měření, nejen samotný metabolický věk,“ začíná své vyprávění na toto téma Iva. „Metabolický věk obvykle zajímá především ženskou část klientely, ale až poté, co se dozví odpověď na svou otázku ohledně množství tuku v jejich tělech,“ dodává poznatek ze své praxe.

Metabolický věk jim pak představím jako jednu z měřených hodnot, která slouží do určité míry jako měřítko opotřebovanosti lidského organismu, protože jak již bylo řečeno, představuje  skutečné stáří organismu,“ říká odbornice na zdraví a doplňuje informaci o logický závěr, že čím nižší je metabolický věk v porovnání s tím reálným, tím lépe.

  • Prý to může být až o 15 let, ale s takovou záležitostí se setkává jen zřídka.

Můžeme si metabolický věk určit i jinak?  „Vzhledem k tomu, že ho ovlivňuje spousta faktorů nejen tělesných, tak bych jinou možnost než změření tělním monitorem vyloučila. Kdo se o své zdraví chce skutečně starat, má možnost si takový monitor (laicky váhu) zakoupit. Já pracuji s Tanitou BC-545.V dnešní době jsou už i vyvinutější. Cenově se pohybují cca od pěti tisíc korun,“ říká svůj názor ohledně různých teoretických výpočtů Iva.

Zde bych ráda upozornila, že čeho je moc, toho je příliš. Pokud bychom tomu podlehli a metabolický věk si kontrovali každý den, může nás to dostat do stresu jako některé jedince pouhé sledování váhy. Jsou takoví exper ti, kteří se váží pětkrát denně, což uznejte, je už trochu za hranicí zdravého rozumu. Navíc v každém městě je už k dohledání výživový poradce, který zjištění metabolického věku pravděpodobně nabízí – a většinou v rámci orientačního testu zdarma.

  • Takže ušetřete pět tisíc a investujte je do něčeho smysluplného, třeba nějakých pomůcek na cvičení.

Pokud má někdo problém dojet z okolí do mého studia, jsem ochotna zajet až k němu,“ upozorňuje Iva Hejkrlíková. Vše je o domluvě a dnes služby v této oblasti fungují již opravdu luxusně.

Jak můžeme snížit metabolický věk?

Jak jsem již uvedla, metabolický věk je ovlivněn několika faktory, z nichž nejdůležitější je věk, pohlaví a množství svalů. Svou důležitou úlohu však hraje i stres, různá onemocnění či prodělané redukční diety. Je tedy potřeba především zlepšit svůj životní styl, změnit způsob stravování a zvýšit poměr svalové hmoty na úkor tuku,“ vysvětluje logické souvislosti Iva.

Existuje obecná rada na snížení? Iva Hejkrlíková zastává tento názor:  „Každý klient, každá osůbka je příběh a zkušenost sama o sobě. Přístup musí být velmi individuální, neboť každý má svůj problém a své možnosti jak ten problém řešit. Ať už je to mladý, nebo starší člověk. Sportovec, rekreační sportovec nebo tzv. gaučák. Hubený, s nadváhou nebo vyloženě obézní. Nebo člověk s nějakým onemocněním. Žádný univerzální plán nebo návod není. A velmi mě překvapuje, že lidé pořád dávají přednost radám z časopisů, které nikdy nemohou platit pro všechny, před návštěvou odborníka, jenž šije programy na míru.

Iva Hejkrlíková

Iva Hejkrlíková

Jak vypadá stravovací a pohybový režim mého hosta?

Jak jsem uvedla, jde o věci velmi individuální, takže doufám, že můj plán nebude pravidlem pro jiné. Od dětství jsem sportovala. Vesnický fotbálek, tradiční zálesácké tábory, turistika, kolo. Nakoukla jsem i do ženského fotbalu a hokeje a chvilku floorbal. Nyní se již několik let  aktivně věnuji trailu a ultratrailu. Hodně ve zkratce – je to běh převážně v terénu na vzdálenost větší než je maratonská. Většinou se začíná někde kolem 60 km a více, ale převážně kolem 100 km. Závisí též na převýšení. Z české špičky jmenujme třeba tyto osobnosti: Honza Zemaník, Tomáš Petreček nebo Zbyněk Cypra, za ženskou část třeba Klára Rampírová, Kristýna Hájková a spousty dalších. Právě tento sport 100% ovlivňuje můj volný čas. Je potřeba denně nějaký ten výběh, minimálně na hodinu a ani to není dostatečné k tomu, abych natrénovala právě třeba těch 100 km.  Sem tam vsunu kolo, které mám spíše jako přibližovátko. Co se stravování týče, tak i to je tomuto sportu pořízeno. Mám v podstatě dva režimy – běžný den a závodní den. Závodní den nemá smysl rozmazávat,“ vysvětluje Iva.

Když Iva začínala s prací výživového poradce, tak v podstatě byla sama sobě svým prvním klientem. Získala tak konečně přehled o sobě samé a mohla si podle toho stavět jídelníček a hlídat si tak své hodnoty.  Okamžitě brutálním způsobem překopala veškeré návyky. Dříve  vynechávala snídaně, svačiny byly ohromné, přecpala se na obědě a večeře šidila a nebo jedla až třeba v deset hodin večer u televize.Pitný režim jsem si bláhově myslela, že je v pořádku,“ směje se.  Ale dva litry černého čaje prý asi to pravé ořechové opravdu nebylo. Navíc bojovala i různými zdravotními zdravotní problémy. „Prostě krásný vzorek,“ komentuje sama sebe.

Nyní má načasováno až šest jídel, černý čaj si dává velmi omezeně a ví, kdy si může dát sladké, kdy ovoce, kdy zeleninu. Vše tohle navíc podpořila speciálním výživovým programem, který též nabízí svým klientům. „Zlepšila se mi kondice, zvýšilo množství energie, některé zdravotní problémy zmizely, ale hlavně je mi 16 let!“ výská s úsměvem Iva.

Pokud chcete snížit svůj metabolický věk, vězte, že je to dlouhodobý proces a jde ruku v ruce převážně s hubnutím, resp. se změnou životního stylu. A zase se budeme bavit především o výživě, pohybu a stresu.  „Naše studio například nabízí například různé programy, ať už zdravou výživu, péči o pleť, cvičení, hromadné akce, ochutnávky, vzdělávací akce,“ vyjmenovává Iva, jež si myslí, že změna, pokud má být úspěšná, měla by zahrnovat opravdu komplexní přístup a radikální změnu návyků a zájmů.

A co je důležité, abyste vydrželi? Iva Hejkrlíková pro vás připravila pět podstatných bodů:

Motivace

Bez ní nemá smysl začínat. Motivace musí hnát klienta dopředu za vytyčeným cílem. Může být jakákoli – zhubnout několik kil, přibrat, zpevnit postavu, získat více energie, uběhnout 5 km, půlmaraton …

Dobře sestavený jídelníček

Přiznat si nároky, který na mne den klade a podle toho se řídit. Plánovat nejen jídlo, ale i ostatní činnosti.

Pravidelný pohyb

Pohybu se věnovat alespoň 30 minut denně, pokud to zdraví dovoluje. Začít pozvolna a nepřetěžovat se.

Relaxace a regenerace

Masáže,  sauna – hlavní je být psychicky v klidu

Podpora okolí

Ve dvou se to lépe táhne. Zná to asi každý. Zde je hodně důležité, když se k vám přidají vaši nejbližší v rodině – manžel, manželka, přítel, přítelkyně, děti, rodiče … Přece jen je změna životního stylu zásah do vašeho života, a v něm je součástí i několik velmi blízkých lidí. Horko težko budete večer odolávat sladkým večeřím partnera, nebo si odpustíte mlsání u televize. A na druhou stranu lehčeji se vám půjde na procházku s někým než samotnému!

Vizitka hosta

Iva Hejkrlíková, DiS., Studio zdraví a krásy
Tyršova 237, 570 01 Litomyšl
721 785 781, Iva.Hejkrlikova@seznam.cz

Z archivu aneb přečtěte si také:

Co vaří v listopadu Lucie Tvrdoňová, výživový poradce a certifikovaná Zumba® instruktorka

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

24.2.2014 Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout

Komentáře

1

Hattori Hanzo

24.2.2014 16:44

Iva, ako riešiš (ak vôbec) pri extrémnych behoch (maratón a viac) hladinu kortizolu? Naštudoval som niečo o vplyve BCAA na jeho zníženie, no vylučovanie kortizolu ma od dlhých behov (pre mňa nad 15km) dosť odrádza, napriek tomu, že BCAA by ho mali mierne obmeziť. Aj keď vytrvalostné behy zvlášť v prírode milujem, zo zdratovného hľadiska ich musím obmedzovať, nakoľko už cítim negatívny vplyv na zdravie – zníženie imunity a nástup s tým súvisiacich problémov. :-/ Zaujímalo by ma tiež, ako máš nastavený metabolizmus v tréningový resp. v závodný deň. Funguješ na dlhé trate na sacharidoch?

A ešte zvedavá otázka k článku – čo konkríétne má vplyv na ten metabolický vek, resp. čo konkrétne si menila tak, aby sa znížil? 🙂

2

Iva Hejkrlíková

24.2.2014 19:12

Hattori – jak jsem již uvedla, každý člověk potřebuje něco jiného. Co ovlivňuje metabolický věk je uvedeno v článku, na jeho snížení má též vliv několik faktorů. Nicméně neznám nikoho, kdy by za mnou přišel s tím, že se chce stát mladším 🙂 Doporučuji přečíst znovu pozorně článek – odpovědi na metabolický věk tam najdeš, co se týče hladiny kortizolu, vlivu BCAA, tak je to zase o tom mém nastaveném programu. Kdo mě zná, ví o kterém je řeč. Zde z důvodu reklamy nesmím jmenovat. Pokud máš zájem o více info nebo konkrétnější odpovědi, kontaktuj mně přes e-mail nebo na facebooku

3

Petr

27.2.2014 13:16

Výborný článek. Děkuji. Škoda, že jsou články tak stručné. Tady by se dalo napsat mnohem více. Již delší dobu se výživou zabývám, prozatím amatérsky, ale rád bych absolvoval kurz poradce a pronikl hlouběji do anatomie, chemických procesů v těle atd. Tuto věc (výživu) bych zařadil jako povinnou výuku na druhých a vyšších stupních škol. Nic mě nevytáčí víc, než plné nákupní vozíky plné šuntů s éčkama, nasycenými tuky, bez základních nutričních složek, které tlačí tlustí, podvyživení lidé, kteří mají po padesátce problém s klouby, zády, sedne na ně každý bacil, který letí okolo a v padesáti jim je 80.

4

Iva Hejkrlíková

27.2.2014 16:16

Petře, pokud chceš s něčím poradit, nebo něco rozebrat více, není nic jednoduššího než mi napsat na mejl (uveden pod článkem). Co se studia nebo kurzu týče, tak pokud chceš proniknout hlouběji do tématiky, tak doporučuji studium oboru nutriční terapeut (VOŠ nebo VŠ), lze i dálkově. Kurz moc do hloubky nejde. I když asi jak který, ale vzhledem k jejich délce bych to opravdu nepovažovala za kvalitu. Ale třeba se mýlím a existuje kurz srovnatelný s několikaletým studiem. Výživu jako povinnou součást výuky na školách bych sice uvítala, ale k čemu? Je vědecky doloženo, že i kdyby ses rozkrájel na nudličky, tak plnohodnotnou stravu (co se obsahu živin týče) nezkombinuješ s kaloriemi, tak že do těla dodáš cca 50 % potřebných živin na místo 100%. A další otázkou je, kolik z toho se dokáže vstřebat a kolik bez užitku vyloučíš. Takže já zas až tak bych neřešila co si vezmou, protože i u mě fungují v jídelníčcích sladkosti, salámy, apod. Já toho maximálně využiji tak, že jim dám vizitku a pozvu na konzultaci. A většina přijde. O své zdraví se tak nějak zajímá relativně velká část oslovených, ale zároveň velká část lidí, co za mnou přijde, mi tvrdí, že právě ta zdravá strava je drahá … No a nakonec u mě zjišťují, že to zas tak pravda nebude a jsou z nich spokojení klienti. Zdraví, bez potíží a plní energie

5

Hattori Hanzo

2.3.2014 18:38

Je vědecky doloženo, že i kdyby ses rozkrájel na nudličky, tak plnohodnotnou stravu (co se obsahu živin týče) nezkombinuješ s kaloriemi, tak že do těla dodáš cca 50 % potřebných živin na místo 100%.

Zaujímavé, osobne som v tom, že problém je najmä v nedostaktu stopových prvkov a minerálov, pretože je ich v pôde a následne starve čoraz menej – nevnímam nejaký deficit esenciálnych nutrientov. Bol by k tomu nejaký odkaz, kde by som to mohol preštudovať? Znie to ako veľmi zaujímavá téma, ktorá by pri širšom poňatí vydala na samostatný článok alebo celú sériu 🙂

Čo sa týka čláku, z napísaného som pochopil, že Tvoja životospráva nebola ideálna, ale ako prehrešok som v tom kontexte vnímal len nesprávny pitný režim a stres, inak mi to prišlo úplne v poriadku. Prejedanie je podľa mňa OK, bežne sa praktizuje dokonca ako skvelá forma diety 😉 ak sa to robí s rozumom a systematicky – ako riadené prejedanie. Horšie je, ak jeto to živelné a neriadené… 🙂 No a čo kedy jesť je teda dosť komplikovaná otázka, v ktorej sa rôznia aj výživári a tréneri. Ja sa ju teda snažím riešiť komplexným stravovancím plánom s ohľadom na tréningový kalendár, no až taký dôraz na rozloženie jednotlivých jedál počas dňa nedávam. Osobne si sa prikláňam k názoru, že počet porcií a rozloženie kalórií na 6 a viac jedál denne je tak trochu sebatrýznenie a zbytočnosť, torá vychádza z prekonaných omylov. Pár vecí mi osvetlili napríklad články Martina Berkhana, kde odkazuje aj na zaujímavé štúdie. To celé je tiež téma, ktorá by stála za kapitolu, alebo aj celý článok, zvlášť ak to má nieto zmáknuté na dobrej úrovni ako nutričný terapeut.

V predchádzajúcej otázke som sa pýtal na konkrétne zmeny, pretože v tie článku uvedené mi prišli takmer bez chýb. Samozrejme až na tie dva litre čierneho čaju 😀

Škoda že tu nie je priestor na širšiu a obsiahlejšiu diskusiu, veľa vecí z článku by mňa – a myslím aj iných čitateľov – zaujímalo. Tiež sa prikláňam na podrobnejšie články, aj keď chápem, ako ťažko je podobnú problematiku zovšeobecniť tak, aby to bolo stále pútavé a zaujímavé pre väčšinu čitateľov a vošlo sa to do formátu blogu.

PS: K tej relaxácii a regenerácii – po strave je to podľa mňa hneď druhá najdôležitejšia vec, ktora sa často podceňuje. Povedal by som, že je dôležitejšia ako samotný tréning. A dodal by som, že dôležitý je hlavne SPÁNOK 😉 dostatok, pravidelnosť a kvalita. Pekný večer.

6

Pavlína Podskalská

4.3.2014 14:18

Jsem klientkou, a velmi spokojenou, paní Ivy. I já jsem vyzkoušela všemožné „osvědčené“ diety a prostředky, ale pouze s výsledkem, že váha stoupala a s tím se rapidně měnily rozměry mého těla. K Vánocům mi syn věnoval poukaz na konzultaci u výživového poradce. Nechtěla jsem ho zklamat, tak jsem si domluvila termín a skepticky si říkala, že zkusit se má všechno. Velmi jsem byla překvapená přístupem. Milý, nijak vnucující způsob nástinu řešení mých potíží. Při 160 cm mi opravdu 115 kg nevyhovovalo, navíc vleklé zdravotní problémy. Slovo dalo slovo a já odcházela s instrukcemi a navíc s programem nejen jídelníčku, ale i pohybu a celkového denního režimu. V duchu jsem si vyčítala, že jsem tuhle možnost nevyužila dříve. Byla jsem nadšená. Hned další den jsem se pustila do práce podle pokynů, navíc mi paní Iva volala a pomohla mi neudělat chyby. Na kontrolu po týdnu jsem se netrpělivě těšila. Nepatrně se hodnoty posunuly k lepšímu a já získala důvěru v daný program. Navíc mi paní Iva představila spoustu aktivit, které organizuje pro své klienty. Ihned jsem se do několika zapojila, bohužel, na některé jsem díky svým proporcím ještě neměla. Alespoň motivace pro další snahu. Nyní jsem již třetí měsíc v programu. Atakuju hranici 100 kg. Těším se až se budu moci zapojit do akcí na kole, procházek (túr) a kdo ví, třeba se do léta i rozeběhnu 🙂

Pokud někdo váhá nebo si myslí, že výživový poradce je jen záminka vytáhnout z lidí peníze a nechat je máchat ve svých problémech, tak u paní Ivy rozhodně ne. Doporučuju zajít si minimálně na konzultaci a uvidíte. Navíc paní Iva organizuje své akce jak pro své klienty, tak pro lidi z venku. Může se tedy zúčastnit naprosto každý a udělat si tak vlastní obrázek.

Paní Ivo, velmi Vám děkuju za veškerou pomoc, kterou jsem dosud měla, mám a mít budu.

7

Kamila Voříšková

11.9.2014 07:48

Naprosto souhlasím se všemi aspekty, které ovlivňují metabolický věk, sama jsem si tím prošla a funguje to. Píšete, že metabolický věk může být až o 15 let nižší. Myslím, že může být nižší o více let, ale přístroj, kterým se to měří, udává max. rozdíl 15 let. Metabolický věk jsem měla běžně o 15 let nižší, jen přes vánoce jsem „o devět let zestárla“. Po půl roce jsem se dostala zpět na metabolický věk o 15 let nižší (nepřipadá mi to výjimečné), ale níž už nepůjdu, protože to přístroj neumožňuje, přestože svalová hmota přibývá a tuky klesají. Naopak, s každými narozeninami mi automaticky metabolický věk stoupne :-). Držím palce všem při jejich snažení. 🙂 a Vám hodně úspěchů se snaživými klienty :-).

8

Hannule

12.9.2014 09:30

Obrovská gratulace za zvládnutí horského přechodu B7. Proteinová buněčná výživa, na kterou trénujete a závodíte je prostě ta nejlepší! O tom mluví i výsledky tak extrémního závodu, kdy třetina závodníků nedojde, vy stojíte na bedně. Jste obdivuhodná.

9

Radim

31.5.2015 17:59

Zavítal jsem sem, abych se dozvěděl, co je to metabolický věk, protože mi ho měřili a nikdy jsem o něm předtím neslyšel. S mojím tělesným tukem kolem 6%, 1kg viscerálním tukem atd. mi vyšel o 12 let méně, než kolik je můj kalendářní věk. A můj recept? Kostka (250g) másla denně.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

S oblíbených lektorem Václavem Krejčíkem jsme si povídali u příležitosti opožděného křtu jeho zatím poslední knihy.

ŽIJTE JÓGU 2 s podtitulem „hledání harmonie“ vyšla na jaře letošního roku, ale kvůli covidové situaci byla pokřtěna až nyní v říjnu.

Celý článek 12.10.2021 0

Příběh z diabetologické ordinace: Stačilo upravit jídelníček a začít trochu chodit

Příběh z diabetologické ordinace: Stačilo upravit jídelníček a začít trochu chodit

V našem volném cyklu článků pro blog Kalorických Tabulek jsme začali úvahou, zda může diabetik správným jídelníčkem zlepšit svoji cukrovku. Pokračovali jsme doporučeními na úpravy jídelníčku z hlediska příloh (včetně receptů) a vysvětlili si, proč se říká, že pohyb je lék.

Dnes si působení všech těchto obecných doporučení ukážeme na příběhu jednoho našeho pacienta.

Celý článek 2.9.2021 0

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0