Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Krokoměry do každé rodiny aneb motivace sbalená na cesty

Na začátku byla myšlenka vytvořit nástroj péče o chronicky nemocné pacienty. Tedy lidi jako jste vy nebo já, kteří kvůli civilizačním vlivům a hektickému životnímu stylu onemocní cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo obezitou.

Často se jedná o kombinaci těchto onemocnění a lidí s takovými zdravotními problémy každoročně přibývají alarmující počty.

Tak vzniklo eVito systém aktivního zdraví, které toho nakonec umí mnohem víc než “jen” pečovat o nemocné. eVito tvoří online portál uživatele, mobilní aplikace (iOS i Android) a cerifikovaná měřicí zařízení (krokoměr, inteligentní váha, tlakoměr a glukometr), ze kterých se naměřené hodnoty bezdrátově přenáší do uživatelského účtu. V eVitu bychom hlavně chtěli pomáhat těmto nemocem předcházet.

eVito.cz

Profesor Aleš Linhart, přednosta II. interní kliniky VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, je duchovním otcem eVita a sledování kroků v rámci nástroje pro domácí sledování zdraví byla jedna z jeho hlavních podmínek. Tehdy jsem mu nerozuměla, po roce a půl ostrého provozu eVita už chápu. Taková malá “hračka” jako krokoměr totiž dokáže neuvěřitelné věci, je to externí pevná vůle aneb motivace sbalená na cesty.

Krokoměr a pravidelné sledování chůze jsou velmi efektivním nástrojem hubnutí, jak se můžete přesvědčit na příběhu Petra Šlechty. Mnohem důležitější efekt je ale z hlediska kardiovaskulárního zdraví, to znamená zdraví krevní oběhové soustavy. Doporučených 8-až 10 tisíc kroků denně zajistí snížení všech rizik, pravděpodobně zlepší váš krevní obraz a jako bonus přidejte snížení stresu a zlepšení nálady díky vyplaveným endorfinům. A jak je to s využitím eVita a krokoměrů napříč generacemi? Naše rodina je skvělý příklad.

Táta je úspěšný majitel menší firmy a tak trochu workoholik, má moc rád dobré jídlo a pravidelné obědy a večeře s obchodními partnery pro něj znamenají boj s nadváhou. Krokoměr v kapse mu změnil denní režim. Kancelář má v centru a naučil se na většinu schůzek dojít pěšky, anebo dojet metrem. Cestou na metro nachodí potřebné kroky a navíc ušetří za taxíky a především ušetří svůj čas, což je mnohem cennější. Díky sledování jídelníčku v eVitu  navíc pochopil některé zákonitosti ohledně výživy a složení stravy, které jsem se mu já marně snažila dlouhé roky vysvětlit.

Naše babička je tak trochu hypochondr, pořád si maličko stěžuje, bolí ji záda a vždycky tvrdila, že toho hodně nachodí. Krokoměr ale jen tak neobelstí, a tak opravdu začala chodit a, světe div se, bolesti zad ustaly. Navíc její nachozené kroky v systému vidím já i táta. Když babička chodí hodně, pochválím ji. Když grafy začnou klesat, zavolám a zeptám se, zda je všechno v pořádku. Je to pro nás vlastně nový nástroj komunikace a babička je spokojená, že se o ní staráme. (Přenosy do systému zařídí eVitocollect – zařízení se SIM kartou pro přenos dat, takže nevadí, že babička nemá doma počítač.)

Díky spřáteleným účtům je možné v eVitu sledovat aktuální zdravotní stav vašich blízkých.

Díky spřáteleným účtům je možné v eVitu sledovat aktuální zdravotní stav vašich blízkých.

A nakonec dědovi naměřili při poslední kontrole zvýšený tlak, dostal tlakoměr a také krokoměr. Ukázalo se, že za zvýšený tlak mohla rychlá chůze do schodů. Děda po měsíci domácího měření mohl přestat brát léky, ale preventivně se měří dál, dostal i krokoměr, takže soutěží s naší babi. Nakonec já – nosit krokoměr je v rámci eVita moje „povinnost“, ale jako výkonnostní sportovec jsem si uvědomila, jak mám tendenci mimo trénink vůbec nic nedělat a nebýt aktivní. Podle posledních mezinárodních studií je taková neaktivita mimo trénink ze zdravotního hlediska stejně nebezpečná jako úplné nic nedělání! Kdy začnete s pravidelnou chůzí vy?

eVito.cz

Soutěže v systému eVito nám s kolegy nedají spát a pořád se navzájem předháníme, ať už v nachozených krocích nebo ve spálených kaloriích.

text:  Barbora Soukupová,  eVito.cz

6_5_2014_600x100_Krokomer

Z archivu aneb přečtěte si také:

Veronika: Kalorické Tabulky mi pomohly zbavit se záchvatovitého přejídání a uspořádat si jídelníček

redakce
www.kaloricketabulky.cz

5.5.2014 Články, Jak zhubnout

Související články

Erythritol, čekankový sirup a flavdrops – klady a zápory v kostce

Erythritol, čekankový sirup a flavdrops – klady a zápory v kostce

Erythritol, čekankový sirup a flavdrops – oblíbená sladidla zejména u lidí, kteří si hlídají příjem. A často také velmi diskutovaná sladidla, jako ostatně vše, co je spojené s výživou a hubnutím. 

Nikdy nic není jen černé, nebo jen bílé, a proto je dobré vědět, že každé z těchto sladidel má své specifické výhody a nevýhody.

Celý článek 10.6.2024

Eva, jež zhubla 30 kg: Kalorické Tabulky mě naučily přemýšlet o jídle a daly možnost dopřát si to, na co mám chuť, bez výčitek

Eva, jež zhubla 30 kg: Kalorické Tabulky mě naučily přemýšlet o jídle a daly možnost dopřát si to, na co mám chuť, bez výčitek

Z úžasných proměn uživatelů aplikace Kalorické Tabulky se pravidelně radujeme v našich uzavřených skupinách na Facebooku.

Největší radost máme samozřejmě z těch, kde vidíme jejich cestu, tj. když na počátku čteme příspěvek začátečníka a po nějakém odpovídajícím čase pak výsledek jeho snažení.

Celý článek 2.6.2024