Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Trénujte pohyby, nejen svaly. Pohyb je hra.

MovNat, o kterém jsme se zmínili již minule, rozvíjí základní a primární pohybové možnosti a dovednosti člověka, k nimž byla lidská těla konstruovaná.

Je to ten pomyslný základ pyramidy, na které můžete stavět další patra vašich přání a tužeb. Začněte přirozeně.

Zastavte na vám známém místě a zavřete oči. Pomalu vykročte a vnímejte každý pohyb vašeho těla. Co vše musí pracovat proto, abyste mohli vykročit, přenést váhu na jednu nohu a dokročit na druhou. Je to hra. Je to nekonečná a zábavná hra vašeho těla s těžištěm. Malé děti tuto hru hrají neustále.

Někdy se jim to třeba nepodaří a upadnou. Pak se hned zase derou do dalšího pokusu –  tímto způsobem a přístupem nikdy neprohrávají. To nám, dospělákům, chybí a raději hodně věcí ani nezkusíme ze strachu z prohry. Děti nastaví mysl a chtějí udělat pohyb. Myslí jen na pohyb, a ne na to, jaké svaly u toho zapojí a co z toho budou mít. Když ho zvládnou, jsou šťastné. Když ho nezvládnou, jsou šťastné také. Potom to zkusí znovu nebo už zkouší udělat další krok.

a2

Co je vlastně přirozený pohyb?

O tom, co je vlastně přirozený pohyb, by se dalo už i diskutovat. V současné době je nejčastější pozice sedu. Uvědomme si, kolik hodin dnes běžně pracující člověk prosedí. Sedavé zaměstnání, dopravní prostředky, v lepším případě u jídla, ve volném čase (TV, PC, kina, hospody,…). Při všech těchto běžných činnostech si rádi sedneme. A pak při dobré vůli se sebou něco dělat, koupíme si permanentku do fitness.

  • Po prosezeném dni se pod dojmem, že je to normální, zdravé a nejlepší, opět sedneme na jeden z ultra moderních a anatomicky tvarovaných strojů, které téměř pracují za nás, a efekt je pak minimální.

Téměř celý fitness průmysl se zabývá tréninkem svalů (tvarováním postavy). Zapomíná se na další složky pohybové aparátu těla jako mobilita kloubů, pružnost šlach a vazů či stav páteře. Tyto složky jsou přitom určující pro funkci svalstva, protože svaly se o ně opírají.

Jan Novosad

I vy, když nebudete mít pod nohama pevnou zem a oporu, budete se cítit nejistí a budete situaci pohybem spíše zachraňovat než tvořit. MovNat staví své základy na rozvíjení přirozené pohyblivosti a pružnosti celého těla. To se nedocílí opakovaným tréninkem svalů, ale učení se pohybům. Proto posilovací stroje mají svůj účel v rehabilitaci, ale pro rozvoj přirozeného pohybu nikoli.

MovNat učí vyvádět tělo z „naučené“ do „přirozené“ pozice

Název se skládá ze sousloví Natural Movement, neboli výzva Move Naturaly – hýbejte se přirozeně.Přirozený pohyb se snažím vidět v tom, na co bylo naše tělo anatomicky a fyziologicky vykonstruováno. Tím mám na mysli pohyb – a to téměř neustálý. Lidské tělo je dokonale všestranný pohybový nástroj. V přírodě naleznete tvory mnohem rychlejší, silnější, větší, obratnější, létající, lépe se pohybující ve vodě, než je člověk. Naše tělo je dokonalé v adaptaci na prostředí a dle určitých zdrojů se můžeme považovat za nejvytrvalejší běžce na planetě. Navíc dokážeme skákat, házet, chytat, šplhat, plazit se, plavat, lézt.

  • Kdy jste naposledy vylezli na strom nebo se prošli městem či přírodou naboso?

Připadá vám to divné? Souhlasím, že obecná norma nám říká, že uprostřed parku či v rušné ulici lézt po stromě není normální, ale PROČ? Když vím, že to dělám pro sebe, a proto, že mně to udělá radost, tak proč to neudělat?! Představte si, že jste týden nejedli a na stromě vidíte krásné šťavnaté ovoce. Vyšplháte pro něj a zakousnete se. Nebo si řeknete, že to není normální. To je adaptace. Po zodpovězení PROČ, přichází na řadu otázka JAK, aby strom zůstal zdravý a vy také. Odpovědí je MovNat.

Přestali jsme to potřebovat a naše těla tím trpí. Nedivím se už, jak je možné, že i někteří mladí lidé mají dnes problém se vůbec rozeběhnout na autobus, udělat kotrmelec apod.  To je druhá stránka adaptace. To, co nejčastěji děláme, na to se naše tělo snaží adaptovat.

Jan Novosad

Např. časté sezení u počítače – kulatá záda, předsunutá brada, podsazená pánev => zkracujeme a zmenšujeme se. Co se nehýbe, ztrácí funkci. Klouby tuhnou, svaly se zkracují a ochabují.  Proto se tělo potřebuje hýbat, jako kdybychom žili i nadále s přírodou, aby správně a dostatečně mohla proudit energie. Hodně lidí se zaklíná a tvrdí, že to nedokážou. Já tvrdím, že něco takového neexistuje a je to jen o hlavě. Pokud chci, tak půjde vše.

Mgr. Novosad Jan

Facebook profil

Dlouholetý sportovec a několikanásobný úspěšný reprezentant ČR ve sportovním aerobiku. Dle své zkušenosti věří, že každý se může stát „mistrem světa“, protože každý jsme jedinečný a nejlepší, když děláme to, co nás baví a naplňuje. Ať už je to sport, práce, umění či životní koníček.
Kontakt: +420737282456, movnattrainer@gmail.com

28.5.2015 Mgr. Novosad Jan Články, Fitness a wellness

Z archivu

Štědrý večer s Danou Urbářovou, instruktorkou aerobiku a fitness, trenérkou dětského závodního aerobiku a výživovou poradkyní

Vánoce se přiblížily závratnou rychlostí a je čas zamyslet se nad tím, co budeme jíst na Štědrý den.  Povolíme si klasiku v podobě smaženého kapra se salátem, nebo budeme zkoušet dietní alternativy? A co si o tom myslí vlastně výživový poradce?

Na to vše jsem se tentokrát ptala Dany Urbářové, která má v této oblasti bohaté teoretické i praktické zkušenosti. Navíc je už pěknou řádku let výbornou instruktorkou aerobiku a vede ke zdravému životnímu stylu úspěšně dospělé i děti. A to velmi šetrným a sympatickým způsobem. Posuďte sami.

Celý článek 10.12.2012

Související články

Kopíruj položky v jídelníčku i celé denní doby

Ušetři čas při opakujících se zápisech a použij nové kopírování jednotlivých položek z celého dne do dnů nastávajících.

Celý článek 18.3.2025

Výživový poradce Pavel Furch: Překročení redukčního příjmu kalorií – co s tím?

Mnoho z vás si poctivě hlídá kolečka celkového kalorického příjmu či jednotlivých makroživin, ale někdy se stane, že se to celé trochu splaší.

Zapomenete si to ohlídat a rázem nevěřícně koukáte na to, jak kolečka namísto uklidňující zelené barvy září v barvách červených. Zahodili jste celou svoji snahu?

Celý článek 17.3.2025

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jíte pořád to samé dokola? Přináším tipy pro konzervativní strávníky

Ve své nutriční poradně vídám ve spojitosti se stavováním mnoho různých typů lidí. A každému se dá vyhovět…

Někteří lidé potřebují v jídle pestrost, variabilitu, pořád něco nového a nemají rádi v jídle nudu.

Celý článek 14.3.2025

Vylepšení stávající funkce mazání záznamů v Kalorických Tabulkách je tu

Chybami se člověk učí. To platí i pro sestavování jídelníčku. To je důvod, proč jsme v aplikaci Kalorické Tabulky pro iOS vylepšili mazání chybných zápisů. 

Celý článek 11.3.2025

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Přírodní zdroje důležitých vitamínů a minerálů

Dnes tolik populární doplňky stravy se jistě vyplatí během zimních měsíců nebo při určitých druzích onemocnění, případně při zvýšené námaze.

Během většiny roku a za běžných okolností máme však dostatek možností, jak doporučených denních dávek dosáhnout přirozeně.

Celý článek 9.3.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner