Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Trénujte pohyby, nejen svaly. Pohyb je hra.

MovNat, o kterém jsme se zmínili již minule, rozvíjí základní a primární pohybové možnosti a dovednosti člověka, k nimž byla lidská těla konstruovaná.

Je to ten pomyslný základ pyramidy, na které můžete stavět další patra vašich přání a tužeb. Začněte přirozeně.

Zastavte na vám známém místě a zavřete oči. Pomalu vykročte a vnímejte každý pohyb vašeho těla. Co vše musí pracovat proto, abyste mohli vykročit, přenést váhu na jednu nohu a dokročit na druhou. Je to hra. Je to nekonečná a zábavná hra vašeho těla s těžištěm. Malé děti tuto hru hrají neustále.

Někdy se jim to třeba nepodaří a upadnou. Pak se hned zase derou do dalšího pokusu –  tímto způsobem a přístupem nikdy neprohrávají. To nám, dospělákům, chybí a raději hodně věcí ani nezkusíme ze strachu z prohry. Děti nastaví mysl a chtějí udělat pohyb. Myslí jen na pohyb, a ne na to, jaké svaly u toho zapojí a co z toho budou mít. Když ho zvládnou, jsou šťastné. Když ho nezvládnou, jsou šťastné také. Potom to zkusí znovu nebo už zkouší udělat další krok.

a2

Co je vlastně přirozený pohyb?

O tom, co je vlastně přirozený pohyb, by se dalo už i diskutovat. V současné době je nejčastější pozice sedu. Uvědomme si, kolik hodin dnes běžně pracující člověk prosedí. Sedavé zaměstnání, dopravní prostředky, v lepším případě u jídla, ve volném čase (TV, PC, kina, hospody,…). Při všech těchto běžných činnostech si rádi sedneme. A pak při dobré vůli se sebou něco dělat, koupíme si permanentku do fitness.

  • Po prosezeném dni se pod dojmem, že je to normální, zdravé a nejlepší, opět sedneme na jeden z ultra moderních a anatomicky tvarovaných strojů, které téměř pracují za nás, a efekt je pak minimální.

Téměř celý fitness průmysl se zabývá tréninkem svalů (tvarováním postavy). Zapomíná se na další složky pohybové aparátu těla jako mobilita kloubů, pružnost šlach a vazů či stav páteře. Tyto složky jsou přitom určující pro funkci svalstva, protože svaly se o ně opírají.

Jan Novosad

I vy, když nebudete mít pod nohama pevnou zem a oporu, budete se cítit nejistí a budete situaci pohybem spíše zachraňovat než tvořit. MovNat staví své základy na rozvíjení přirozené pohyblivosti a pružnosti celého těla. To se nedocílí opakovaným tréninkem svalů, ale učení se pohybům. Proto posilovací stroje mají svůj účel v rehabilitaci, ale pro rozvoj přirozeného pohybu nikoli.

MovNat učí vyvádět tělo z „naučené“ do „přirozené“ pozice

Název se skládá ze sousloví Natural Movement, neboli výzva Move Naturaly – hýbejte se přirozeně.Přirozený pohyb se snažím vidět v tom, na co bylo naše tělo anatomicky a fyziologicky vykonstruováno. Tím mám na mysli pohyb – a to téměř neustálý. Lidské tělo je dokonale všestranný pohybový nástroj. V přírodě naleznete tvory mnohem rychlejší, silnější, větší, obratnější, létající, lépe se pohybující ve vodě, než je člověk. Naše tělo je dokonalé v adaptaci na prostředí a dle určitých zdrojů se můžeme považovat za nejvytrvalejší běžce na planetě. Navíc dokážeme skákat, házet, chytat, šplhat, plazit se, plavat, lézt.

  • Kdy jste naposledy vylezli na strom nebo se prošli městem či přírodou naboso?

Připadá vám to divné? Souhlasím, že obecná norma nám říká, že uprostřed parku či v rušné ulici lézt po stromě není normální, ale PROČ? Když vím, že to dělám pro sebe, a proto, že mně to udělá radost, tak proč to neudělat?! Představte si, že jste týden nejedli a na stromě vidíte krásné šťavnaté ovoce. Vyšplháte pro něj a zakousnete se. Nebo si řeknete, že to není normální. To je adaptace. Po zodpovězení PROČ, přichází na řadu otázka JAK, aby strom zůstal zdravý a vy také. Odpovědí je MovNat.

Přestali jsme to potřebovat a naše těla tím trpí. Nedivím se už, jak je možné, že i někteří mladí lidé mají dnes problém se vůbec rozeběhnout na autobus, udělat kotrmelec apod.  To je druhá stránka adaptace. To, co nejčastěji děláme, na to se naše tělo snaží adaptovat.

Jan Novosad

Např. časté sezení u počítače – kulatá záda, předsunutá brada, podsazená pánev => zkracujeme a zmenšujeme se. Co se nehýbe, ztrácí funkci. Klouby tuhnou, svaly se zkracují a ochabují.  Proto se tělo potřebuje hýbat, jako kdybychom žili i nadále s přírodou, aby správně a dostatečně mohla proudit energie. Hodně lidí se zaklíná a tvrdí, že to nedokážou. Já tvrdím, že něco takového neexistuje a je to jen o hlavě. Pokud chci, tak půjde vše.

Mgr. Novosad Jan

Facebook profil

Dlouholetý sportovec a několikanásobný úspěšný reprezentant ČR ve sportovním aerobiku. Dle své zkušenosti věří, že každý se může stát „mistrem světa“, protože každý jsme jedinečný a nejlepší, když děláme to, co nás baví a naplňuje. Ať už je to sport, práce, umění či životní koníček.
Kontakt: +420737282456, movnattrainer@gmail.com

28.5.2015 Mgr. Novosad Jan Články, Fitness a wellness

Z archivu

David Juřina: Každý by si měl najít svou vnitřní rovnováhu a cvičit a jíst především pro zdraví a pohodu

Již nějaký čas zveřejňujeme na blogu příběhy vás, uživatelů aplikace Kaloricketabulky.cz.

Děkujeme za všechny ohlasy, názory a povzbuzení, které píšete přímo pod články, na facebook nebo přes zprávy.

Celý článek 1.6.2015

Související články

Deset důvodů, proč nehubnete podle svých představ

Snažíte se dodržovat kalorický deficit, ale stejně se v určitou chvíli zastaví váha na jedné jediné hodnotě a nejde dál? V čem může být problém?

Tomuto tématu jsme se už několikrát věnovali, ale pojďme si pár bodů jen tak v krátkosti shrnout. Ostatně, opakování je matka moudrosti, jak se říká.

Celý článek 17.9.2024

Ing. Barbora Karásková: Tajemství úspěšné změny stravovacích návyků

Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.

Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.

Celý článek 11.9.2024

Když to nesníš, nedostaneš sladkost aneb jak vzorce chování z dětství ovlivňují nejen vztah k jídlu v dospělosti

Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?

Celý článek 9.9.2024

Průvodce vhodnými sporty pro pacienty s křečovými žílami

Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.

Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.

Celý článek 6.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Vliv spánku na proces hubnutí

Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.

Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.

Celý článek 2.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner