Jak Lucie Hantáková shazovala těhotenská kila: Ukázka jídelníčku a motivace pro všechny maminky, kterým hubnutí nejde snadno
S Lucií jsem před časem připravila článek o bazálním metabolismu. Slovo dalo slovo a domluvily jsme se na další spolupráci pro Kaloricketabulky.cz.
Lucie totiž v těhotenství přibrala 25 kg a ačkoliv se jako cvičitelka věnovala pohybu dle vlastních slov do posledního dechu, přibrala více než jí bylo milé. Navíc nabrané kilogramy se jí nehodlaly po porodu jen tak pustit. Známe to…
Lucie se netají tím, že její váha v těhotenství neúměrně stoupala, protože se v jídle neomezovala a dokonce se objevily v jejím jídelníčku potraviny, kterých se normálně vyvaruje – pečivo slané i sladké, brambůrky a tuny zmrzliny. „Ty chutě byly jako droga,“ směje se sympatická žena, která se pustila s vervou (ale rozumem) do odstraňování nadbytečných kilogramů a ráda by svou nesnadnou cestou inspirovala ostatní ženy po porodu, které nemají to štěstí, že se po šestinedělí vejdou bez problémů do svého původního oblečení. A přiznejme si, že takových je většina.
„Před porodem v červnu 2013 moje váha ukazovala rovných 102 kilo,“ říká mladá maminka, která ví, že tohle číslo není nic, čím by se chtěla chlubit, zvlášť když se tak nějak předpokládá, že cvičitelky budou štíhlé za všech životních situací. „Mám ale zdravou a nádhernou holčičku a ta kila za to stála!“ dodává hned.
A protože je Lucie akční, rozhodla se okolí ukázat, že zhubnout se dá – zdravě a bez nebezpečných diet. Jejím prvním cílem bylo se vrátit na původní váhu a zase se cítit fit. „Dala jsem si cíl jeden rok, protože se říká, že regenerace těla trvá stejně dlouho jako samo těhotenství!“
Jak už bylo řečeno, jsou ženy, které odloží těhotenské šaty a mohou se rovnou vrátit ke své původní velikosti. Většina z nás ale nosí i po porodu ještě nějaký čas volné oblečení, protože váha se poněkud zadrhne. Není třeba si nic vyčítat, zvlášť první týdny a měsíce, kdy se veškeré dění točí především kolem malého dítěte.
Někdo má opět štěstí a jeho novorozenec spí tak, že má maminka na sebe spousta času. Jiné ženy bojují s různými menšími či většími zdravotními problémy a volný a pohodový čas je pak více než vzácný. Některé maminky si stihnou vyčistit zuby doslova až v poledne, protože od časných ranních hodin jsou v jednom kole, jiné už si v šestinedělí najdou čas na návštěvu kadeřníka a perfektní manikúru a dítě je doplňkem jejich dokonalého outfitu. Samozřejmě že žádný extrém není zdravý, ideální je zlatý střed – vybalancovat v rámci možností péči o dítě i své tělo a duši.
„Doufala jsem, že se z porodnice vrátím alespoň o deset kilogramů lehčí, ale vzhledem k tomu, že tam do nás cpali samé rohlíky, se není čemu divit, že po pěti dnech moje váha byla pořád katastrofální – 96 kg,“ vzpomíná odbornice na výživu, která říká, že celý život s kilogramy bojuje, ale toto období bylo pro ni zřejmě nejnáročnější.
„Nemohla jsem se na sebe podívat ani do zrcadla,“ přiznává upřímně a dodává, že starosti ji přidělaly i problémy s kojením (nerozkojila se). Z nejhorší psychické krize ji naštěstí vytáhl pohyb v podobě dlouhých procházek.
Postupně přicházel i nový stravovací režim. Pečivu nadobro odzvonilo a na stole se objevuje zelenina, ovoce, kvalitní mléčné výrobky, libové maso, ryby…. „A hlavně jím pětkrát denně,“ dodává. K pohybu (chůze na pásu) přidala Lucka postupně lymfodrenáže.
Co hlavně zabralo? Běh střídající rychlou chůzi průměrně 6 km/hod s tepem v aerobním pásmu cca 70 %.
Jelikož Lucie rodila císařským řezem, delší dobu si dávala pozor, neboť v těchto případech je potřeba opatrně s posilováním břišních svalů. Ale za pár měsíců začala opět předcvičovat bodystyling a teď už bez problémů běhá trasu přes 10 km.
Jako výživový poradce má v jídle jasno, dokonce si nedávno složila nový „letní“ jídelníček na míru, i když v praxi, jak sama říká, pokulhává. „Celý den se točí jen okolo dcerky, je to divoch po mně (smích). Když usne, snažím se pracovat – dělám jídelníčky pro klienty, zajišťuji distribuci sportovního oblečení, kterým si přivydělávám, vedu cvičení, domácnost, a tak na jídlo nemám tolik času a klid. Sice jsem za rok shodila 18 kilo čistého tuku, ale i tak mě čeká ještě dlouhá cesta za vysněnou postavou!“
Na Lucii obdivuji její odhodlání. Z vlastní zkušenosti vím, že když člověk nevidí výsledky co nejdříve, často rezignuje.
„Hubnout takovou dobu je vážně namáhavé. Někdy mám chuť se vším praštit a smířit se se špekama, ale to bych zase nebyla já. Bojuju s kilogramy celý život, tak to přeci jen tak nevzdám, ne?! A k tomu nabídka na focení sportovního katalogu!“
Vzorový jídelníček (ukázka dne, kdy vede své cvičení/předcvičuje):
Večeře II. – 21:00
Protejn 30 g (nízkosacharidový) nebo půlku nízkotučného tvarohu
Jak vypadal její původní jídelníček a jaké dělala chyby, popsala Lucie ve svém podrobném vyprávění na www.luciehantakova.cz.
A co by Lucie doporučila na závěr maminkách, které se ocitly v podobné situaci a nabrané kilogramy je nehodlají snadno opustit?
„Hoďte stres za hlavu a dejte se do pohody. I když je to někdy těžké, zkuste rozdělit čas pro miminko a čas pro sebe. Nebo spojte příjemné s užitečným, např. rychlá chůze s kočárkem. Nejsme roboti a mateřská dovolená žádná dovolená na Bermudách určitě není. Vše má svůj čas a pokud tam nějaké snažení je, výsledky se dostaví.“
Vizitka hosta
Nyní se Lucie věnuje svým hodinám, účastní se sportovních akcí se svým stánkem Be Fit With Lucie, kde provádí tělesnou analýzu přístrojem InBody R20 a propaguje oblečení Feel Joy. Na Vyškovsku rozjíždí cvičení maminek s kočárky pod názvem Be Fit maminko.
Ing. Macáková Marcela
Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)
Snídaně je základ celého dne – měla by být zdravá, vydatná a chutná! Představte si, že byste si mohli namíchat zdravou a kvalitní snídani přesně podle vaší chuti a nutričních hodnot. A právě to nabízí Mixit.
Neskutečné množství semínek, oříšků, sušeného ovoce a vůbec všeho, co si rádi přimícháme do cereálního základu. Na výběr jsou nejen sypké směsi müsli ale i různé snídaňové kaše.
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.