Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Radka Neubertová: Cvičební pomůcky na doma I.

Také přemýšlíte, co dát zarytému nebo i začínajícímu sportovci pod stromeček? Tady je pár tipů na cvičební pomůcky, které nezklamou (ani neurazí).

Cvičení s níže jmenovanými pomůckami probíhá takřka v každém lepším fitku, a tak můžete k vánočnímu dárku přibalit ještě permanentku, aby se obdarovaný naučil dárek správně používat.

Vybrala jsem pro vás pomůcky, které nepatří k těm nákladnějším, a tak si nezruinujete ani svou peněženku…

Overball

Gumový míček o velikosti 25 cm. Prodává se v různých barvách. Kvalita se liší podle výrobce. Doporučuji kupovat overbally od ověřených značek (např. Gymnic Overball), které obsahují látky povolené v EU (oproti levným náhražkám).

Overball a Radka Neubertová, autorka článku

Overball a Radka Neubertová, autorka článku

S overballem si zacvičíte široké spektrum silových, mobilizačních a protahovacích cvičení, výborná pomůcka při posilování  celého těla  – břicho, hýždě, nohy, paže, zádové svaly. Využívá se např. i při cvičení Pilates.

Míček navíc uplatníte například i při delším cestování pro vypodložení zad, hýždí, hlavy, nebo při sezení v kanceláři  (zde se však nedoporučuje sedět na míčku déle než 60 min v kuse).

  • Nosnost míčku je do 90 kg a cena se pohybuje okolo 75 Kč.

Bodyball

Velké gumové nafukovací míče mají široký okruh uplatnění – od fitness až po rehabilitaci. Opět doporučuji  Ježíškovi (pokud se skutečně rozhodnete zakoupit tuto pomůcku někomu pod stromeček) pořídit míč kvalitní od ověřené značky (např. Maxafe). Levné varianty jsou vyrobeny z ne příliš kvalitních materiálů a častěji praskají (a že to není nic příjemného kecnout si znenadání na zem).

Bodyball

Bodyball

Bodyball se dá využít jak při aerobním cvičení, kdy lze cvičit i různé sestavy na hudbu, tak na posilování, protahování, balanční nebo strečinková cvičení. Opět  se výborně hodí – stejně jako overball) na cvičení Pilates. Díky němu krásně posílíte i protáhnete celé tělo.

Bodyball je velmi oblíbenou pomůckou v českých fitness centrech a studiích. Skoro v každém větším naleznete lekce s velkými míči. Je dobré si jít na pár lekcí zacvičit, ujasnit si techniku cvičení a vyzkoušet si, co vše lze s míčem cvičit.

Při výběru míče dbejte na to, aby v sedu na míči, byly kyčle výš než kolena!

Orientační návod k určení vhodné velikosti míče (průměr), kterou určuje výška postavy a délka paže.
do 140 cm,  45 – 55 cm… 42 cm
do 150 cm,  56 – 6 5cm… 53 cm
do 175 cm, 66 – 80 cm…  65 cm
nad 175 cm, 81 – 90 cm… 75cm

  • Nosnost míče je cca 100kg a cena se pohybuje podle velikosti a výrobce od cca 350 Kč.

Theraband

Gumový pás, jenž je široký 15 cm, se prodává v různých barvách, které určují  jeho tuhost a tím náročnost cvičení.

Theraband

Theraband

Žlutý je většinou pro rehabilitaci, červený pro začátečníky, zelený pro mírně pokročilé a modrý pro pokročilé cvičence.

Thera bandy koupíte buď nastříhané v cca  1,5 m délce, nebo pak v 25 m či 45 m návinech.

Pružné pásy se dají využít převážně k silovému cvičení – na posílení paží, nohou, hýždí, zad, hrudníku, břicha, ale pomohou i při strečinku a protahování.

Cena se pohybuje dle délky od cca 80 Kč do 3500 Kč při návinech 45 m (zde může Ježíšek zabít několik much jednou ranou – koupí větší návin, který když nastříhá, podělí celé sportovní družstvo).

Válec neboli Foam Roller

Cvičební válec z pěnové hmoty EVA, který je dlouhý 90 cm a průměr má 15 cm. EVA materiál je vysoce odolná pěna.

Cvičením na válci posílíte efektivně svaly celého těla, protáhnete  všechny zkrácené svaly. Rozvíjíte stabilitu a rovnováhu a zlepšujete pohyblivost kloubů. Válec se dá využít i k masáži jednotlivých částí těla nebo k mobilizacím.

Válec je určený především ke cvičení jógy a Pilates, taktéž k rehabilitačnímu cvičení. Není určen pro dynamická cvičení.

  • Nosnost je cca 150 kg, cena je od 590 Kč.
V zajetí cvičebních pomůcek – vpravo u paže Foam Roller, vlevo nad hlavou černý Magic circle

V zajetí cvičebních pomůcek – vpravo u paže Foam Roller, vlevo nad hlavou černý Magic circle

Magic circle neboli Pilates kruh

Cvičební pomůcka, kterou využijete převážně ke cvičení Pilatesovy metody, ale dá se použít i k běžnému posilování.
Je to pružný kruh o průměru 35 cm, jenž má dvě madla, které držíte v rukách nebo si do madel zapřete nohy, případně  ruku či bok při posilování šikmých břišních svalů apod.

  • Cena kruhu se pohybuje od 350 Kč.

Doporučení na závěr

Jak už bylo řečeno, je lepší vybírat pomůcky od kvalitních a prověřených značek, které nepoužívají v materiálech nedovolené látky a ftaláty. Navíc vám pomůcky při dobrém zacházení vydrží dlouhou dobu.

Poznámka redakce

V dalších dílech přineseme ještě jednu dávku moderních cvičebních pomůcek a  podíváme se také trochu na RETRO cvičení. Možná i vy (nebo vaši rodiče) máte pod postelí kolečko, pružiny nebo populární rotanu. Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů a pochlubíte se, případne může vložit foto na fanouškovskou stránku na facebooku. Děkujeme. Chceme vás poznat.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Něco za něco: Mrkvové brownies vs. 12 minut tréninku

Radka Neubertová
www.neubertova.cz

Lektorka jógy, Pilates a kompenzačního cvičení.
Vede skupinové i soukromé lekce pro dospělé i děti.
Spolumajitelka firmy Fit Way, která dováží značku Nessi Sportswear.

24.11.2014 Články, Fitness a wellness

Komentáře

1

monika

29.2.2016 21:18

Dobrý den, narazila jsem na internetu také na posilovací expandér. myslíte, že je to také vhodná pomůcka na domácí cvičení? Podobně jako theraband. Příjde mi ale, že to má širší využití…

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Andy z FITFAB Strong: Nikdo naše tělo nezná tak dobře jako my sami

Andy z FITFAB Strong: Nikdo naše tělo nezná tak dobře jako my sami

Vystudovala právo a tím se také živí. Před lety začala psát blog Fit & Fabulous a dnes je autorkou a hlavní tváří populárního projektu FITFAB Strong.

Jde o unikátní fitness program, který je výjimečný nejen tím, že je zdarma, ale že se na něj nabalují rozličné aktivity, výzvy, kniha, diář a nyní také pracovní sešit. Žít život podle Andy a jejího týmu je teď zkrátka IN.

Celý článek 14.5.2020 0

Martina Fallerová: Trpíte bolestmi zad a kloubů? Přečtěte si devět důvodů, proč se zaměřit na fascie

Martina Fallerová: Trpíte bolestmi zad a kloubů? Přečtěte si devět důvodů, proč se zaměřit na fascie

Neznám ve svém okolí člověka, který by si nestěžoval na bolest zad a kloubů. Jsem pohybový specialista a řešení bolesti je mým denním chlebem. Většina mých klientů je pracovně vytížená.

Na mě je tedy najít co nejkratší cestu, která je zbaví bolesti a umožní opět jejich plné soustředění na práci a návrat k oblíbenému sportu.

Celý článek 4.5.2020 0