Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Spasí naše zdraví zelené potraviny? A na co si dávat pozor při jejich nákupu a dávkování ozdravné kúry.

Řasa chlorella se před časem stala velmi populární a na trhu se hned objevila řada více či méně kvalitních produktů.

A jak už to tak bývá  – rozdělila lidi do dvou skupin.

Jedni jsou uneseni z údajných pozitivních přínosů pro naše zdraví, na kterých jistě něco může být, neboť zelené potraviny obsahují řadu minerálů, vitaminů, aminokyseliny a antioxidanty. A samozřejmě chlorofyl. Vědci navíc poukazují na schopnost regenerovat tkáně a likvidovat špatné bakterie, zkrátka skvělý způsob detoxikace organismu.

Zelené potraviny

A pak je tu druhý tábor, jenž tvrdí, že je to vše trochu jinak a hlavně, že se jedná o reklamní trik, aby si obchodníci namastili kapsy – takový novodobý elixír mládí, který vymýšleli už na dvoře císaře Rudolfa, ale jak víme z filmu Císařův pekař a pekařův císař, nějak to nefungovalo…

  • Hledání objektivní pravdy je v těchto případech mnohdy velmi obtížné a stejně jako u zdravé výživy jako takové, která se mění v průběhu let, resp. její názor na ni, člověk propadá lehce beznaději a má chuť citovat klasika: Vím, že nic nevím.

Slovo odborníka

Ale abychom vám aspoň trochu pomohli se zorientovat v tom, co to ty zelené potraviny vlastně jsou zač, požádali jsme o slovo člověka, který zelené potraviny užívá a má k tomu navíc odborné znalosti.

Se zelenými potravinami (ZP) mám více jak dobré zkušenosti nejen já, ale i spousta členů mé rodiny, přátel i klientů,“ říká kupříkladu Bc. Renata Daubnerová, nutriční terapeutka, s kterou spolupracujeme na blogu KT.

Z počátku jsem však i já byla k ZP velmi skeptická, a to zejména kvůli jejich ceně. Byla jsem vždy přesvědčena o tom, že zeleninové freshe a řasy jsou pro tělo velmi přínosné, ale než si kupovat doplňky, raději jsem sáhla po přirozeném produktu – plátu řasy jako takové – v polévce, salátu, sushi, atd. A zeleninový fresh si připravila doma sama,“ popisuje svůj postoj k zeleným potravinám odbornice, jež je jinak v praxi odpůrcem jakýchkoli léků a umělých doplňků, které slibují zázračné účinky na zdraví. Nicméně protože ne vždy se jí z časových důvodů a nepravidelného zásobování domácnosti povedlo vždy povedlo vše připravit tak, jak by chtěla, začala hledat jednodušší cestičku.

V dnešní době není vůbec složité zakoupit ZP, značek je na trhu celá spousta, až se v tom člověk ztrácí. Podle čeho tedy vybírat? Cena totiž mnohdy zkresluje a rozhodně nevypovídá nic o kvalitě. Doporučuji se zacílit na složení výrobku, původ a především výši teploty zpracování,“ vysvětluje problematiku výběru ZP Renata Daubnerová, která používá ve své práci především selský rozum a zastává názor, že Češi přímo milují zázračné doplňky, které slibují zdraví a zhubnutí bez práce!

Pokud už chci účinný doplněk mladého ječmene/pšenice/kamutu nebo třeba alfalfa – musí jít POUZE o vylisovanou šťávu, sušenou do 42°C. Žádné seno z posekaných listů se spoustou vlákniny,“ říká jasně odbornice. „Cena za denní dávku se pak průměrně pohybuje kolem 15 korun, což za výjimečný zdravotní přínos není tak mnoho,“ dodává s tím, že u  řas je to obdobné. Navíc upozorňuje na to, že zelené potraviny je dobré střídat, každá má jiný poměr minerálních látek a vitaminů.

Zelené potraviny

„Když si vybírám řasu – ať už sladkovodní chlorellu nebo mořskou spirulinu- kladu důraz především na formu zpracování – konkrétně metodou STEAM. Právě dezintegrace metodou STEAM umožní člověku vstřebat řasu až z 80%, bez STEAMu je stravitelnost pouze kolem 20%,“ vysvětluje odbornice.

Co se týká čistoty výrobku, tabletka/prášek chlorelly/spiruliny nesmí obsahovat jiné látky. V opačném případě mám bohužel zkušenost, že nekvalitní řasa způsobuje nemalé trávicí a kožní problémy,“ poukazuje nutriční terapeutka na fakt, jenž odrazuje pak i řadu uživatelů.

Anketa na facebooku

V malé anketě, kterou jsme uspořádali mezi uživateli kalorických tabulek, vyplynulo, že jejich pokus o kúru se zelenými potravinami nedopadl nejlépe právě v tom směru zažívání. U některých tělo odmítlo ZL vůbec pustit do trávicího systému a navracelo je nelichotivým způsobem ven.

  • Několik uživatelů tvrdilo, že ani po dvou měsících nepoznali žádné účinky a navíc je odrazoval fakt, že to smrdělo jako krmení pro rybičky.

Myslím si, že je nesmírně důležité řádně budoucího uživatele seznámit s pozitivními, ale i možnými počátečními negativními účinky ZP – některé zdravotní neduhy se mohou na chvilku zhoršit, než se tělo ozdraví, často je to problematika pleti. Z počátku může být i mírný průjem a nadýmání. Proto je  i důležité u citlivějších jedinců pozvolné navyšování dávky, zejména u chlorelly,“ upřesňuje Renata Daubnerová a dodává, že jakmile si tělo navykne na ZP, je pak každodenní dávka, při které vědomě pociťujete pozitivní změny, velmi individuální.

Někdo bere 20 tabletek chlorelly, někdo 60 a někdo si při podpoře léčby angíny, oparu či třeba potlačení migrény „naordinuje“ na pár dnů 100 až 150 tabletek a je mu fajn. Proto se jen velmi obtížně říká, jaká dávka je pro toho či onoho člověka prima. Je to podle pocitu každého.

Chuť ZP bývá problém jen ze začátku – po nějaké době pravidelného užívání si drtivá většina na chuť  ZP zvykne a někteří se dokonce na ni těší – chlorellu cumlají jako lentilky a nápoj z ječmene dlouze probublávají v ústech,“ směje se naše odbornice.

Zajímavý byl názor jedné čtenářky, která po kúře nepociťovala nic, ale její kamarádka prý byla nadšena, takže účinek podle ní může souviset s citlivostí daného jedince, protože na zmíněné dámy působí odlišně třeba i obyčejný černý čaj navečer. Jedna nemůže usnout, zatímco druhá spí jako by nic.

Stejně tak možná funguje i ono známé – věř a víra tvá tě uzdraví. Nakonec také když to nepomůže, tak to neublíží.

Jak je to s bezpečností používání zelených potravin?

Pokud máte kvalitní produkt,  ZP mohu doporučit nejen dospělým, ale i dětem, těhotným, kojícím maminkám, starším lidem i domácím mazlíčkům. Náš pes chlorellu miluje a má díky ní krásnou srst a příjemnější dech,“ uzavírá Bc. Renata Daubnerová, která věří, že zelené potraviny působí pozitivně na vlasy, nehty, pleť, zažívání, imunitu, chutě, migrénu, opary, angínu, ale i  onemocnění těžšího kalibru.

Vizitka hosta

Bc. Renata Daubnerová, fitarian.cz

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.

Některé postřehy z oblasti fitness sepsala v roce 2001 do knihy Aerobik (Grada). Jako editorka se podílela také na knize Kalorické Tabulky – nejlepší recepty (Nakladatelství Jota). Od roku 2011 připravuje blog Kalorických Tabulek a je jedním ze správců týmu KT na Facebooku.

8.12.2014 Ing. Macáková Marcela Jak si udržet zdraví

Z archivu

Kalorické Tabulky mi snížily hmotnost a zvýšily sebevědomí

Úchvatné příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky jsou pro nás tou největší odměnou.

S mnohými z vás se setkáváme průběžně na jejich cestě v rámci našich uzavřených skupin. A pak jsou lidé, kteří dají prosté konstatování, že začínají, a cca za rok nasdílejí bombastický výsledek.

Celý článek 6.6.2022

Související články

Jak snížit hladinu cholesterolu stravou

Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.

Celý článek 23.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Andy z Fitfab Strong: Jak se zorientovat na internetu v informačním chaosu ohledně hubnutí a pohybu

Internet je boží věc. Najdeme tam do pár vteřin všechno, co jsme o stravě chtěli vědět.

Nebo možná skoro víc, než bychom potřebovali a vědět vůbec chtěli.

Celý článek 2.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner