Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

RNDr. Lucie Svobodová: Odkyselení organismu – nutnost, nebo obchodní trik?

Acidóza neboli překyselení je pojem, se kterým se setkáváme velice často. Troufám si dokonce říci, že se stal až hitem dnešní doby…

Příznivci této teorie považují překyselení těla za největší příčinu celé řady civilizačních onemocnění, proto si pečlivě kontrolují pH své moči a dodržují zásaditou dietu jako lék proti “kyselé smrti”.

Co je to ale překyselení organismu a je vůbec možné, aby nastalo?

Pokud se na toto téma podíváme z hlediska fyziologie a biochemie, záhy zjistíme, že není vše tak černé, jak se zdá. Aby nám vše bylo trochu jasnější, uděláme si malý náhled do toho, co se v těle děje.

Zdravý životní styl

Pro lidské tělo je velice důležitá stálost vnitřního prostředí neboli homeostáza. To se týká například teploty, krevního i osmotického tlaku, složení krve, pH krve a moči. Jelikož žijeme v otevřeném systému – dýcháme, přijímáme potravu, tekutiny, vylučujeme, podléháme fyzické i psychické zátěži – dochází neustále k porušování a znovu ustalování rovnováhy, v našem případě acidobazické rovnováhy neboli pH.

Organismus udržuje pH krve v poměrně úzkém rozmezí mezi 7,36 -7,44.  (připomínáme, že pH < 7 je kyselé, pH > 7 je zásadité, pH = 7 je neutrální.) Jakoukoli odchylku od těchto hodnot organismus ihned řeší, aby nedošlo k poškození těla, neboť již při poklesu pH krve pod 7 (výjimečně 6,8) dochází ke smrti člověka! Většina enzymatických reakcí v těle totiž probíhá pouze za určitého pH. Již z tohoto je myslím dostatečně patrné, že tolik zmiňovaný pojem překyselení těla jako celku je zcela nesprávný.

Lidský organismus má k dispozici propracovaný systém mechanismů, kterými reaguje na výkyvy pH. Existují tři základní regulační systémy, které spolehlivě udržují pH ve fyziologickém rozmezí:

  1. pufrační systém, který pomocí různých látek upravuje pH v těle po přidání kyseliny nebo zásady
  2. plíce (respirační systém) regulující pH vydechováním CO2
  3.  ledviny (renální systém) vylučováním vodíkového iontu H+ a zpětnou resorpcí bikarbonátu

V průběhu různých pochodů v těle běžně vznikají látky kyselého nebo zásaditého charakteru. Jako příklad kyselin, které považuje tento směr za nebezpečné, je kyselina mléčná, močová, uhličitá, octová nebo například kyselina chlorovodíková napomáhající trávení v žaludku.

  • Jak sami vidíte, jsou to látky tělu naprosto běžné, proto s nimi tělo umí pracovat a nadbytečnou kyselost z těla vyloučit.

K odchylkám pH od normálních hodnot dochází pouze z důvodů vážných onemocnění jako je např. porucha a selhání ledvin nebo jater, cukrovka, vážná onemocnění plic nebo třeba hladovění. Proto je tedy na zamyšlenou, zda potřebujeme tělo odkyselovat různými čaji, bylinkami, koupelemi nebo dokonce zásaditými ponožkami či punčochami?

V každé knize o překyselení najdete rozdělení potravin na kyselinotvorné a zásadotvorné (mimochodem v různé literatuře se často velmi liší).

Kyselinotvorné potraviny:

maso (včetně ryb), uzeniny, bílá mouka, cukr, cukrovinky, čokoláda, těstoviny, obiloviny (pečivo), káva, černý čaj,  alkohol, mléčné výrobky (tvaroh, jogurty), ocet

Zásadotvorné potraviny:

zelenina a ovoce, houby, neupravené mléko, některé druhy ořechů a semen, zelený čaj, zelený ječmen, chlorella

Pokud se racionálně podíváme na tuto teorii a hlavně na rozdělení potravin podle charakteru kyselosti, resp. zásaditosti, je na první pohled jasné, že za poutavým trhákem “překyselení” se skrývá podle mého názoru jediný pro zdraví fungující systém – a to je zdravý životní styl.

Pak naprosto souhlasím s tím, že je nevhodné tělo zatěžovat uzeninami, nadměrným množstvím masa, pečiva, sladkostí, alkoholem, kouřením, stresem a také věřím, že pokud někdo změní v tomto směru svůj dosavadní způsob stravování, přidá zeleninu, ovoce, vlákninu, místo kávy zařadí zelený čaj a také relaxaci a pohyb, tak nejenže zhubne, ale bude se cítit i zdravěji. Tomu bychom však neměli říkat odkyselení, ale změna celkového životního stylu!

pH

Měření pH moči

  • Měli bychom vědět, že pH moči se nerovná pH krve!

Moč zdravého člověka je kyselejší, má tedy nižší pH oproti pH krve. Normální hodnoty pH moči se pohybují mezi 5-7 s možnými výkyvy (4,5-8). Velice záleží na denní době měření, neboť se tato hodnota mění. Strava bohatá na bílkoviny snižuje pH moči, naopak vegetariánská strava plná zeleniny a ovoce pH moči zvyšuje.

To, co tedy naměříme na diagnostickém papírku, je pouze odraz toho, co jsme snědli, nikoli jak je na tom naše tělo komplexně. Důležité je také zdůraznit, že zásaditější moč oproti normě znamená stejný problém jako moč kyselejší. Oba tyto extrémy ukazují na poruchu funkce ledvin a mohou také znamenat vznik ledvinových a močových kamenů.

Přestože z tohoto článku asi vyplývá můj opačný postoj, jsem v životě i ve své praxi příznivcem alternativních metod. Vždy však musí mít racionální vysvětlení! V teorii o překyselení těla bohužel vidím spoustu neodborných tvrzení. Doporučuji se tedy řídit tím, co se nazývá zdravý životní styl a zdravý způsob stravování, pak určitě nebudeme “kyselí” a budeme se cítit fit.

RNDr. Svobodová Lucie

ww.svoboda-hubnuti.cz

odbornice na výživu a zdravý životní styl
poradce pro sportovní výživu
absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, obor biochemie
člen Aliance výživových poradců ČR

8.1.2015 RNDr. Svobodová Lucie Články, Recepty a výživa

Z archivu

Nejen jídlem je člověk živ aneb co může být příčinou nezdarů v hubnutí III.

Motivovaná absolvovaným výživovým kurzem, který trval půl roku, jsem se ponořila do problematiky ještě hlouběji.

Chtěla bych pomoci těm, co pomoc potřebují a neví si rady stejně jako kdysi já, a hlavně těm, co věří, že hubnutí není jen o má dáti a dal. Když totiž nejednáte ve svém zájmu, to tělo vás prostě nepustí (začátek příběhu).

Celý článek 30.9.2018

Související články

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si najít čas na sebe, když potřebujete zhubnout

K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.

Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.

Celý článek 9.10.2024

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner