Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Renata Daubnerová: Výživa v těhotenství

Nárůst hmotnosti je na samém počátku jen těžce odhadnutelný. Pokud budoucí maminka nejí za dva a zbytečně nemlsá nezdravé sladkosti, jde průměrně o 8 – 12 kg.

Hmotnostní přírůstek však může být i 6 – 40 kg.

V podstatě existují dvě hlavní skupiny maminek –  „žravé maminky“ a maminky trpící nechutenstvím.

První skupinka inklinuje k rychlému nárůstu hmotnosti – užívá si dortíků a vůbec jídel, na které si před těhotenstvím dávala pozor. Zkrátka jí kdy chce, co chce a kolik chce.

Výživa v těhotenství

Často slýchávám „tělo si řekne o to, co potřebuje“. To bohužel ale není tak úplně pravda. Hranolky, čokoláda nebo třeba větrník nepodpoří zdraví těla maminky ani děťátka v bříšku. Naopak nevhodná volba jídla během těhotenství může mít za následek zvýšený sklon ke kožním onemocněním miminka i jeho chutím po narození.

Nehledě na to, že se v tomto případě po porodu může lehce stát, že ženě zůstane až 20 kilo navíc. Tato vysoká hmotnost ji pak zbytečně stresuje a to se samozřejmě promítá i na rodinu a celé její okolí.

 • KOMPROMIS: Na trhu v této době není složité sehnat zdravé čokolády (raw kvalita), zdravé sušenky i třeba brambůrky a jiné slané dobroty, tak proč toho nevyužít?

Často se ve spojení s těhotenstvím hovoří o problematice zácpy. Pravidelné vyměšování je ovlivněno nejen stravováním (zácpu zhoršuje především již zmíněná nadmíra tuků v jídelníčku a nedostatek vlákniny), dalším viníkem, kterého však můžeme ovlivnit, je nedostatek vody – budoucí maminky by neměly pít méně jak 2,5 l neperlivé vody/den, ideálně by však měly zvládnout upít 3 litry tekutin/den.

Bohužel je častým argumentem nedostatečné hydratace běhání na toaletu i z důvodu tlačení miminka na močový měchýř. Pokud však žena dostatečně pije, má více energie a předchází i částečně případným otokům a chutím.

Co do jídelníčku zařadit, aby nejen peristaltika fungovala tak, jak má?

 • Chia semínka (skvělé zastoupení tuků, minerálních látek, vlákniny a bílkovin)
 • lněná semínka – doma čerstvě mletá
 • kvalitní chlorellu (opět vysoké procento vitaminů, minerálů a vlákniny, která nedá zácpě absolutně šanci)
 • ke každému jídlu kousek čerstvého ovoce nebo zeleniny, čerstvé ovocné a zeleninové freshe či smoothies.

K tomu každodenní procházky.

Druhá skupina maminek trpí část – někdy i celé těhotenství – narušením chutí a nevolnostmi. Tyto maminky sice přiberou max. 12 kilo za celé těhotenství, do jídla se ale musí doslova nutit, což je velmi nepříjemné, protože 9 měsíců je dlouhá doba.

Jak zmírnit nevolnosti?

 • Jíst často malé porce, před ulehnutím již velmi střídmě. Jídlo si rozdělit třeba i na každou hodinu v průběhu dne a vyvarovat se tak většímu naplnění žaludku, vyvarovat se dlouhých jídelních prodlev (3 a více hodin)
 • Zařadit do jídelníčku lehká jídla plná čerstvé zeleniny a ovoce
 • Vyvarovat se konzumace tučných jídel – opatrně i při dochucování zeleninových salátů panenskými oleji
 • Vyvarovat se silně aromatických jídel
 • Omezit silné černé a zelené čaje, silnou kávu
 • Dbát na pestrost  jídelníčku
 • Dostatečně spát
 • Nepolehávat na zádech – zejména ve třetím trimestru
 • Často větrat a být na čerstvém vzduchu

Doplňky stravy – za předpokladu pestrého jídelníčku plného čerstvého ovoce a zeleniny postačí kyselina listová a železo.

Co není absolutně třeba?

 • Přemíra mléčných výrobků, zejména ne slazených a smetanových
 • Vepřové maso a uzeniny
 • Psyllium
 • Vědomé navýšení energetického příjmu, pokud tělo bude mít potřebu jíst více, každá žena to zaručeně pocítí kručením v bříšku a jídlo automaticky –  přirozeně navýší.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Jak správně vybrat fitness náramek?

Bc. Daubnerová Renata
www.fitarian.cz

Nutriční terapeut (Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta), výživový poradce a sportovní dietolog – rekvalifikační kurz Mahra, sportovní dietolog, masér a lektor TRX.
Odpůrce jakýchkoli léků a umělých doplňků, které slibují zázračné účinky na zdraví

2.2.2015 Články, Recepty a výživa

Související články

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak vybrat ten nejvhodnější bílý jogurt

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak vybrat ten nejvhodnější bílý jogurt

Jogurt je znám už od pradávna nejen jako potravina, ale i jako léčivý produkt na vnější použití – například na lehké popáleniny nebo jako vyživující prostředek pro kůži (vyzkoušet ho lze i v podobě pleťové masky).

Na úvod musím říct, že jogurt je mou oblíbenou potravinou, a věřím, že po přečtení článku pochopíte, proč tomu tak je. A začnete jej také více zařazovat do svého jídelníčku.

Celý článek 13.6.2024

Erythritol, čekankový sirup a flavdrops – klady a zápory v kostce

Erythritol, čekankový sirup a flavdrops – klady a zápory v kostce

Erythritol, čekankový sirup a flavdrops – oblíbená sladidla zejména u lidí, kteří si hlídají příjem. A často také velmi diskutovaná sladidla, jako ostatně vše, co je spojené s výživou a hubnutím. 

Nikdy nic není jen černé, nebo jen bílé, a proto je dobré vědět, že každé z těchto sladidel má své specifické výhody a nevýhody.

Celý článek 10.6.2024