Kalorické Tabulky: Není nutné počítat každý gram
V poslední době se při zapisování jídel do Kalorických Tabulek rozmohl takový nešvar – zapisovat si div ne jednotlivé gramy zrníček.
Jak to máte vy?
Nárůst hmotnosti je na samém počátku jen těžce odhadnutelný. Pokud budoucí maminka nejí za dva a zbytečně nemlsá nezdravé sladkosti, jde průměrně o 8 – 12 kg.
Hmotnostní přírůstek však může být i 6 – 40 kg.
V podstatě existují dvě hlavní skupiny maminek – „žravé maminky“ a maminky trpící nechutenstvím.
První skupinka inklinuje k rychlému nárůstu hmotnosti – užívá si dortíků a vůbec jídel, na které si před těhotenstvím dávala pozor. Zkrátka jí kdy chce, co chce a kolik chce.
Často slýchávám „tělo si řekne o to, co potřebuje“. To bohužel ale není tak úplně pravda. Hranolky, čokoláda nebo třeba větrník nepodpoří zdraví těla maminky ani děťátka v bříšku. Naopak nevhodná volba jídla během těhotenství může mít za následek zvýšený sklon ke kožním onemocněním miminka i jeho chutím po narození.
Nehledě na to, že se v tomto případě po porodu může lehce stát, že ženě zůstane až 20 kilo navíc. Tato vysoká hmotnost ji pak zbytečně stresuje a to se samozřejmě promítá i na rodinu a celé její okolí.
Často se ve spojení s těhotenstvím hovoří o problematice zácpy. Pravidelné vyměšování je ovlivněno nejen stravováním (zácpu zhoršuje především již zmíněná nadmíra tuků v jídelníčku a nedostatek vlákniny), dalším viníkem, kterého však můžeme ovlivnit, je nedostatek vody – budoucí maminky by neměly pít méně jak 2,5 l neperlivé vody/den, ideálně by však měly zvládnout upít 3 litry tekutin/den.
Bohužel je častým argumentem nedostatečné hydratace běhání na toaletu i z důvodu tlačení miminka na močový měchýř. Pokud však žena dostatečně pije, má více energie a předchází i částečně případným otokům a chutím.
K tomu každodenní procházky.
Druhá skupina maminek trpí část – někdy i celé těhotenství – narušením chutí a nevolnostmi. Tyto maminky sice přiberou max. 12 kilo za celé těhotenství, do jídla se ale musí doslova nutit, což je velmi nepříjemné, protože 9 měsíců je dlouhá doba.
Doplňky stravy – za předpokladu pestrého jídelníčku plného čerstvého ovoce a zeleniny postačí kyselina listová a železo.
V poslední době se při zapisování jídel do Kalorických Tabulek rozmohl takový nešvar – zapisovat si div ne jednotlivé gramy zrníček.
Jak to máte vy?
Celý článek 12.2.2023
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Celý článek 11.9.2024
Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?
Celý článek 9.9.2024
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Celý článek 6.9.2024
Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.
Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.
Celý článek 2.9.2024
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.
Kolik tekutin skutečně potřebujeme?
Celý článek 29.8.2024