Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jan Novosad: Program MovNat hýbe světem aneb ideální pohybová aktivita na léto

Minule jsme si pověděli o výhodách přirozeného pohybu a cvičení venku.

Dnes se zblízka podíváme na MovNat, program, jenž je právě o tom.

Mým cílem je ukázat co nejvíce lidem smysl a blahodárný efekt přirozeného pohybu na tělo i mysl člověka. Díky aerobiku, v kterém jsem závodil, jsem objevil význam a efektivnost tréninku s vlastním tělem. Vrcholem mojí pyramidy poznání je pohybově vzdělávací koncept zvaný MovNat.

Jan Novosad

Co je MovNat?

MovNat je o pohybu, hře, radosti, efektivitě, jednoduchosti, komplexnosti a zdraví. Jak již bylo řečeno, název se skládá ze sousloví Natural Movement, neboli výzva Move Naturaly – hýbejte se přirozeně.

Věřím, že funkční a zdravotní přístup ke cvičení je cesta k sebepoznání vlastního těla.  MovNat se stal pomyslnou třešinkou na dortu. Tento pohybově-vzdělávací systém v sobě spojuje principy jako je pohyb hrou, vývojovou kyneziologii – pohyb dětí, bosonohé aktivity, komplexní zapojení člověka (těla i mysli), respektování individuality jedince, jeho možností a cílů.

Důležité je zjištění skutečnosti, že žádný pohyb není špatný. Jen ten, který se dělá příliš málo nebo příliš často.

  • „Nastav svou mysl určitým směrem a tělo ji bude následovat“

MovNat je CESTA K PŘIROZENÉMU POHYBU

Probuďte v sobě skutečnou RADOST z pohybu. Základní pohyby, které se během cvičení cíleně rozvíjejí, jsou rozděleny do tří skupin.

1. skupina – LOKOMOČNÍ pohyby

CHŮZE:

Všichni umíme chodit, ale kdo z nás vnímá, co se při chůzi v těle děje. Já ji vnímám jako léčebný způsob „dopravy“.

BĚH:

Je celá řada technik. Zde se klade důraz na přirozené nastavení těla při běhu tak, aby se maximálně využil potenciál a zároveň byly díky technice klouby jako v bavlnce.

BALANCOVÁNÍ:

Základní prvek, který prostupuje všemi dovednostmi. Každý náš krok, každý náš pohyb a jeho efektivita je závislá na této dovednosti. A jak víme, dovednost je naučená vlastnost. Je třeba ji budovat a vnímat. Čím větší stabilitu mám, tím více mohou moje svaly pracovat pro pohyb.

  • Při horší stabilitě musí svaly pracovat více pro vyrovnávání stability kloubů a ztrácí tak možnost více se zapojit do vykonávaného pohybového úkolu.

CRAWLING:

Plazení a překoty – možná si všichni vzpomeneme na tělocvik ze základní školy. Kotouly, válení sudů, hvězdy, plazení po zemi při hře na žížaly, kačery, šelmy…apod. Byla to jen HRA a jen tělocvik. Nevím jak vy, ale já jsem skutečný význam konání těchto činností pochopil až nyní v dospělosti. Je to další komplexní a efektivní způsob jak v těle aktivovat sílu středu těla, rozvíjet koordinaci a mobilitu kloubů.

  • Dneska třeba plazení známe jen jako součást překážkových závodů, ale já věřím, že na MovNatu poznáte i další praktická užití.

SKÁKÁNÍ:

Není to pouze a jen o odrazových dovednostech a odrazové síle. U této dovednosti se klade důraz na dopady. Učí se dopadat takovým způsobem, aby energie, kterou při odrazu vyprodukujeme, jsme vstřebávali co nejvíce mimo naše klouby a svaly. Je to proto, aby jste dokázali kontrolovat dopady i z větší výšky (jako parašutisté).

LEZENÍ:

Jde o techniky ručkování, šplhání a různorodé techniky překonávání doskočných a vysokých překážek. Díky dobré technice můžete zjistit, že skutečně není potřeba zvládnout hned 20 shybů-  a i tak, to dokážete. Síla určitě je důležitá dovednost, kterou lezení skvěle rozvíjí. Ze začátku u některých technik ale naopak může bránit ve správném provedení.

PLAVÁNÍ:

Dovednost plavání je o tom se udržet na hladině a také efektivně pracovat pod ní – podplavávání překážek, lovení věcí ze dna…

Jan Novosad

2. skupina – MANIPULAČNÍ pohyby (techniky manipulace s břemenem)

ZVEDÁNÍ, PŘENÁŠENÍ, HÁZENÍ A CHYTÁNÍ: tato skupina pohybů a technik učí jak správně manipulovat s břemeny. Jak nastavovat tělo tak, aby pohyb byl energeticky co nejefektivnější (co nejméně energie vydat – co nejvíce práce vykonat) a tělesnou schránku kultivoval. Abyste při stěhování věcí, nošení dětí, přenášení těžkých nákupních tašek uměli tělo nastavit vždy do takové polohy, aby to pro vás bylo příjemné, a ne spojené s utrpením.

3. skupina – COMBATIVE – základní techniky efektivní obrany a grapplingu (držení)

Možná pak budete vnímat své okolí v širším a rozmanitějším úhlu. Strom nebude jen strom, ale uvidíte větve, na které by bylo příjemné se vyvěsit. Půjdete kolem parku a louka nebude jen místo, kde roztáhnete deku a zalehnete, ale prostorem pro pohybování se. Sundáte si boty i ponožky a proběhnete se, nebo si lehnete a budete se plazit. Okusíte vlhkost, teplotu a měkkost trávy. Při cestování narazíte na překážku (kámen, strom…) a už ji jen neobejdete.

  • Pokusíte se ji přelézt, přeskočit, podlézt, nebo ji položit či odhodit stranou cesty.

Někdy to budou výzvy, které zvládnete hravě. Jindy se vám to povede při vyšším úsilí. Ale vždy k tomu budete přistupovat jako ke hře a výzvy budete přijímat s radostí, protože budete znát své možnosti.

Učíte se ovládat svá vlastní těla v prostředí, které je pro vás přirozené – venku, na zemi doma či v tělocvičně, ale stejně tak můžete trénovat i v práci. Sami nebo s někým. Skupinový trénink znásobuje prožitek a emoce. Cílem je navzájem se rozvíjet, vnímat své tělo, nikoli se porovnávat s ostatními.

Věřím, že ať váš motiv je jakýkoli, MovNat vám může být pomocníkem. Obrovským benefitem tohoto stylu přirozeného pohybování se je, že pomáhá především budovat důvěru ve své vlastní síly a pomáhá poznávat naše vlastní možnosti.

  • „Každý cvičí dle svých aktuálních možností a pocitů.“

Z archivu aneb přečtěte si také:

Jak ozvláštnit a zjednodušit zdravé vaření?

Mgr. Novosad Jan
https://www.facebook.com/MovNatCR

Dlouholetý sportovec a několikanásobný úspěšný reprezentant ČR ve sportovním aerobiku. Dle své zkušenosti věří, že každý se může stát „mistrem světa“, protože každý jsme jedinečný a nejlepší, když děláme to, co nás baví a naplňuje. Ať už je to sport, práce, umění či životní koníček.
Kontakt: +420737282456, movnattrainer@gmail.com

6.7.2015 Články, Fitness a wellness

Související články

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Chcete zvýšit svojí fyzickou kondici, posílit svaly, formovat postavu, zhubnout, ale běžné cvičení vás nebaví?

Ideální variantou je cvičení tabata, což je vysoce intenzivní intervalové cvičení, jež si v pohodě zacvičíte i z domova.

Celý článek 5.5.2022 0

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Pokud ještě někdo neobjevil kouzlo pravidelného pohybu, třeba vás k nějaké té pohybové aktivitě navnadí „5P funkční pravidla podle Vandy“.

Sepsala jsem je na základě dlouholetých zkušeností, které jsem nasbírala díky klientkám za 20 let mé lektorské praxe. Všechny je mám dlouhodobě ozkoušené i na sobě a mohu s jistotou říci, že fungují spolehlivě.

Celý článek 8.8.2021 0