Jak se jedlo na svatbách
Doba čtyřicetidenního postu skončila, oslavy rovnodennosti a příchodu jara a Slunce proběhly, a tak je nejlepší doba na svatby a hostiny.
Opravdu?
Svátky jsou za námi, včetně všeho, co k nim patří – cukroví, sváteční hodování, alkohol.
Možná jsme se tentokrát drželi a podařilo se nám nepřibrat pár kilogramů, možná jsme párkrát přimhouřili oko a dopřáli si nějaké ty dobroty navíc, a možná jsme sebekontrolu už při první rozsvícené prskavce hodili za hlavu a prostě si užívali všech chutí do sytosti.
S lednem ale přichází odhodlání začít nanovo a lépe. Nakupovat zdravé potraviny a starat se o své tělo nebo shodit kila nadváhy. Připomíná to trochu déjà vu – jev, popisovaný jako „již dříve viděno či zažito“. Možná jsme si stejné předsevzetí dali v životě už mnohokrát a možná ho dokonce opakujeme několikrát do roka. Tak proč se stále nedaří?
Jak už jsem dříve psala v jednom ze svých článků, od jisté doby tvrdím, že nic jako pevná vůle neexistuje. Jediné, co existuje, je motivace. Není to tak, že jsme se narodili od přírody slabší a méně schopni dodržet, co jsme si předsevzali. Ve skutečnosti máme jen méně kvalitní motivaci.
Pokud tedy máte problém dostat pod kontrolu svůj jídelníček, problém bude ve vaší motivaci. Již od svých osmnácti let jsem se snažila zhubnout, podařilo se mi to však až ve třiceti. Mou spásou byla právě motivace. Pokud změníte něco ve svém jídelníčku, a ono to okamžitě funguje, vaše motivace vzroste. Vidíte výsledky a vidíte je hned. V mém případě okamžitě zafungovalo vysazení lepku a některých dalších potravin. Jinak jsem se v množství jídla nijak neomezovala, takže hubnutí bylo veskrze příjemné.
Hledání motivace je věda. Potřebujeme motivaci, která vydrží. Takže termín svatby, narozenin nebo třídního srazu není to pravé. Po tomto termínu totiž náš mozek začne vysílat signály, že cíl byl splněn a je v pořádku se vrátit zpět do starých kolejí.
Pokud však děláme v životě správné změny, které nám plně vyhovují, není třeba od nich upouštět. V případě, že po drobných, ale důsledných krůčcích proměňujeme svůj životní styl tak, aby se nám změny vžily do denní praxe, a radujeme se z výsledků, motivace přichází zcela sama a zůstává.
Základním kamenem stálých a úspěšných změn je nedělat nic urputně. Nehladovějte, neodpírejte si celé skupiny potravin, nehoňte se na běžícím trenažéru do bezvědomí. Nic z toho totiž nevydržíte dělat ode dneška už napořád. Místo toho nacházejte afektivní a komfortní řešení.
Oblíbená nezdravá jídla najděte ve zdravých variantách. Nahraďte klasický cukr medem či rostlinným sirupem, místo pšeničného pečiva jezte pohankové, jáhlové, či jiné přirozeně bezlepkové. Snižte konzumaci živočišných produktů a zvyšte konzumaci těch rostlinných. Jídelníček rozporcujte tak, aby mezi jídly nepřicházel pocit hladu, zvyšte obsah vlákniny. Alespoň část denních přesunů z místa na místo absolvujte pěšky. Ignorujte výtah.
Nejdůležitější je zbavit se pocitu, že hřešíme či selháváme. Nikdo z nás není dokonalý, a právě ta nedokonalost z nás dělá individuality. Přijměte své nedokonalosti a mějte se i s nimi rádi. Každý někdy má chuť na něco nevhodného. Stres, únava, osamělost a nejrůznější životní problémy nebo situace – to vše nás nutí vydávat se ze svých rezerv a poté hledat kompenzaci ve stravě.
Vžijte se do vědomí, že nic není zakázáno. Můžete tedy jíst, cokoli chcete. Před tím, než se ale rozhodnete pro danou potravinu, dejte si pár vteřin na zamyšlení. Opravdu chcete to či ono nevhodné jídlo právě nyní jíst? Opravdu chcete sníst tuto porci celou? Nebo lze udělat kompromis?
Budete překvapeni, že když zmizí pocit, že už si nikdy nesmíte dát jitrnici, zmizí i nutkavá chuť jíst jitrnice celé dny. Možná si dáte jednu jitrnici každou neděli k obědu, možná si ji dáte výjimečně na návštěvě u příbuzných a možná si dáte jen pár soust jednou ročně na posvícení. Závislost na jitrnicích zmizí společně s jejich podvědomým zákazem.
Přeji vám klidný a pohodový rok, co nejvíce úspěšných trvalých změn, které vás budou těšit a budete se s nimi cítit spokojeni. Hodně radosti do vašeho nového a zdravějšího života, který začal právě teď!
4.1.2016 Cecílie Jílková Články, Jak zhubnoutDoba čtyřicetidenního postu skončila, oslavy rovnodennosti a příchodu jara a Slunce proběhly, a tak je nejlepší doba na svatby a hostiny.
Opravdu?
Celý článek 2.5.2019
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Celý článek 17.11.2024
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
Celý článek 13.11.2024
Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.
Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?
Celý článek 10.11.2024
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.
Celý článek 6.11.2024