Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Pilates vs. jóga – které cvičení je lepší?

Co je lepší cvičit – jógu, nebo Pilates? Co mi víc pomůže na bolesti zad? Jaký je vlastně rozdíl mezi Pilates a jógou?

A další podobné dotazy dostávám od klientů, protože vedu lekce obojí – Pilates i jógu.

S jógou jsem začínala před dvanácti lety u Vaška Krejčíka. Tehdy jsem cvičila moderní Power jógu. Chvíli jsem si pro sebe koketovala s Ashtanga jógou a načichla i k Hatha józe.

Radka Neubertová

Cvičení Pilates se věnuji přes osm let a certifikáty mám od IQ pohyb Academy, které vedlo kurzy systémem Pilates Institute. Další semináře mám u předních světových lektorů, např. Michaela Kinga nebo Kathy Corey.

Pilates Institute je systém pana Pilatese, který ale britští lékaři a fyzioterapeuti přepracovali a cviky upravili tak, aby je mohla odcvičit běžná populace, tj. klienti s problémy pohybového aparátu – neboť 90% populace těmito problémy trpí.

Cviky jsou sestavené tak, že si klienti neprohlubují dané problémy. A po nějaké době cvičení se určité zdravotní problémy mohou zlepšit, či úplně odstranit.

  • Všechny cviky se vedou přes aktivaci pánevního dna a se správným tzv. laterálním dechem.

Cvičení na první pohled vypadá snadně, ale správná technika cviků se učí i několik let. Proto se doporučuje lekce Pilates navštěvovat pravidelně, abyste se postupně naučili cviky, náročnější variace a kombinace a postupně se zdokonalovali.

Pokud si jógu stále spojujete se štíhlím asketou meditujícím v Lotosovém sedu a jste přesvědčeni, že cvičení jógy je jen o dechu a relaxaci, jste na omylu…

Jóga se zrodila v Indii před více než dvěma tisící lety. V současné době vedle sebe existují tradiční cvičení a modernější západní přístupy. Ty byly vytvořeny ve Spojených státech amerických asi v 80. letech 20. století jako cvičení pro širokou veřejnost.

Aby nám cvičení jógy přineslo užitek a prospívalo našemu tělu a zdraví, nemusíme za každou cenu studovat indickou filozofii, věnovat se náročným jogínským pozicím a striktním pravidlům a meditaci.

Možná chcete jen udržovat dobré zdraví, najít úlevu od stresu, tvarovat postavu nebo se zbavit problémů vyskytujících se ze sedavého způsobu života (problémy s páteří, ochablé  či zkrácené svaly apod.)

 Radka Neubertová

Zkuste jógu. Je to komplexní cvičení, při kterém procvičíte celé tělo, protáhnete a zpevníte svaly a klouby, páteř a celý kosterní systém. Neomezuje se pouze na tělesnou stránku, ale má vliv i na vnitřní orgány, žlázy a nervy.

Sama za sebe nedokážu říct, které cvičení je lepší a neumím to poradit ani svým klientům. Pan Pilates při vymýšlení svého cvičení podle mě z jógy hodně vycházel, protože mnoho cviků je stejných, nebo velmi podobných.

Od roku 2009 vedu kurzy a lekce Pilates a musím říci, že je to opravdu skvělý a promyšlený systém cvičení.

Klienti, kteří pochopili princip systému Pilates, mají své výsledky. Vůbec nebo méně je bolí záda či velké klouby. Mají lepší držení těla, lépe zvládají běžné denní činnosti. Rozpohybovali páteř a klouby.

Některé klientky i zhubly, ale ne na váze, ale v centimetrech. Je nutné podotknout, že jakékoliv zlepšení nepřijde za týden ani za měsíc. Systém Pilates se člověk učí několik měsíců i let. První malé výsledky na sobě uvidíte zhruba za půl roku.

Jóga se ke mně vrátila po mnoha letech oklikou zpět. A já jsem výzvu přijala nejprve rozvážně a poslední dobou jí víc a víc propadám. A ty účinky cvičení jsou velmi podobné, ne-li stejné jako u Pilates. Lepší držení těla, pohyblivější páteř a klouby, lepší stabilita, silnější břišní svaly, které jsou oporou pro páteř….

Jóga i Pilates vás naučí jak zdravě používat své tělo a aktivaci důležitých svalů a svalových skupin. Naučíte se své tělo vnímat a poslouchat.  Získáte větší ohebnost, sílu, rovnováhu, naučíte se správně dýchat…

Co se mi na józe velmi líbí a co poslední dobou vnímám jako velký benefit, je relaxace na konci lekce. A na klientech je to hodně znát, že konečné zklidnění, uvolnění a zamyšlení se nad celým dnem s příjemnou vůní aroma oleje je kolikrát více důležité než 45 min cvičení, které předchází.

Ruku na srdce, kdy máte čas se sami se sebou zklidnit a v přítmí se úplně uvolnit a jen dýchat a nebo se zamyslet nad tím, co nám den přinesl pěkného, na co se těšíme, co nás těší…

Čím dál více propojuji jógové lekce s touto krátkou psycho-relaxací, zapojujeme do lekcí informace o energetických centrech – čakrách. Používáme různé aroma oleje a esence, relaxujeme s kameny a klientům vysvětluji propojení psychiky na fyzickou schránku. V dnešním uspěchaném světě, kdy jsou lidé stále v nějakém presu, je chvilka zklidnění velmi důležitá.

Toto je asi jediný prvek, který mi v Pilates chybí a který se mi osobně do lekcí Pilates nehodí…ale vždy záleží hlavně na lektorovi – jak cvičení podá, na co se zaměřuje a jak lekci sestaví.

Jógové i Pilates lekce můžete zažít jak dynamické, tak silové, protahovací, relaxační.

  • Záleží, co vám vyhovuje a jaký lektor vám vyhovuje…

 Radka Neubertová

Nikdy nezapomínejte na to, že lektor je na lekci pro vás! Není to jeho cvičební jednotka.

•    Instruktor by se měl na začátku lekce informovat, kdo je na lekci poprvé a případně na zdravotní omezení.
•    Během lekce by měl mít stále kontakt s klienty.
•    Při náročných cvicích by měl ukázat i jednodušší varianty a dávat na výběr.
•    Instruktor by měl celou hodinu opravovat techniku cviků klientů – jak slovně tak manuálně. Je to nutnost!
•    Instruktor by měl vysvětlit, JAK máte cvik provést. Pokyn „zaktivuj břicho“ nestačí! Musí vysvětlit, jak to máte udělat, neboť při cvičení – pokud jsou břišní svaly slabší, nebo budete v malinko jiném postavení-  se může místo břicha aktivovat zádové svalstvo, stehna či ohybače kyčle. Přetížíte, co nemáte, a cvik pak nemá smysl.
•    Instruktor cvičí pro klienty, a ne pro sebe.

Přeji vám, abyste si našli tu „svou“ lekci a lektora, který vám bude vyhovovat, protože v konečném důsledku nezáleží na tom, co cvičíme, ale co nám cvičení přináší.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Tři zdravé recepty z luštěnin od populární Kuchařky ze Svatojánu

Radka Neubertová
www.neubertova.cz

Lektorka jógy, Pilates a kompenzačního cvičení.
Vede skupinové i soukromé lekce pro dospělé i děti.
Spolumajitelka firmy Fit Way, která dováží značku Nessi Sportswear.

21.7.2016 Články, Fitness a wellness

Komentáře

1

Božena

6.9.2016 09:22

Ano cvičím téměř denně pilates, těch 45 min. si vždy vyšetřím i když se mi kolikrát nechce! Na váze jsem nezhubla ale v centrimetrech ano, oblečení které jsem nedopla teď krásně dopnu! Navíc mě přestala bolet záda a vůbec je mi lépe!!!!

2

Andělka

16.1.2017 05:48

Mně se do cvičení nikdy moc nechtělo, abych se přiznala. Pak ale máma koupila set pro cičení jógy. Ani nevím, kde ho vzala… No a tak jsem se tedy do cvičení pustila. Ze začátku to bylo spíš utrpení než cvičení (bydlíme na odlehlé vesnici, tak jsem nikam na lekce jezdit nemohla). Ale časem jsem si našla svůj způsob, jak se do toho opřít a myslím, že výsledkem je, že jsem celkově pevnější. Já jsem teda přibrala i na kila i v centimetrech, ale přikládám to nárůstu svalové hmoty (a nekažte mi iluze). 😉

3

Iva

26.11.2017 19:45

Já jsem zkusila obojí a víc mě teda chytlo pilates. U jógy jsem nějak úplně ve více lidech necítila dobře, ani nevím čím to pořádně bylo.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Andy z FITFAB Strong: Nikdo naše tělo nezná tak dobře jako my sami

Andy z FITFAB Strong: Nikdo naše tělo nezná tak dobře jako my sami

Vystudovala právo a tím se také živí. Před lety začala psát blog Fit & Fabulous a dnes je autorkou a hlavní tváří populárního projektu FITFAB Strong.

Jde o unikátní fitness program, který je výjimečný nejen tím, že je zdarma, ale že se na něj nabalují rozličné aktivity, výzvy, kniha, diář a nyní také pracovní sešit. Žít život podle Andy a jejího týmu je teď zkrátka IN.

Celý článek 14.5.2020 0

Martina Fallerová: Trpíte bolestmi zad a kloubů? Přečtěte si devět důvodů, proč se zaměřit na fascie

Martina Fallerová: Trpíte bolestmi zad a kloubů? Přečtěte si devět důvodů, proč se zaměřit na fascie

Neznám ve svém okolí člověka, který by si nestěžoval na bolest zad a kloubů. Jsem pohybový specialista a řešení bolesti je mým denním chlebem. Většina mých klientů je pracovně vytížená.

Na mě je tedy najít co nejkratší cestu, která je zbaví bolesti a umožní opět jejich plné soustředění na práci a návrat k oblíbenému sportu.

Celý článek 4.5.2020 0