Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Největší vliv na zdraví má vlastní životní styl. Nejčastější bariérou pro více pohybu je nedostatek vůle a vlastní motivace uživatelů

Ve druhé polovině letošního června proběhlo dotazníkové šetření uživatelů serveru www.kaloricketabulky.cz zaměřené na životní styl a používání přístrojů i aplikací pro monitoring zdraví a pohybové aktivity.

Celkem se ho zúčastnilo více než 300 respondentů z celé České republiky.

Téměř dvě třetiny respondentů (63 %) uvedly, že nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím jejich zdravotní stav je životní styl. Na druhém místě jsou podle nich vrozené vlastnosti člověka (20 %) a pak s velkým odstupem následují faktory jako životní prostředí, lékařská péče a pracovní prostředí. Zcela pravidelně chodí na preventivní lékařské prohlídky k praktickému lékaři 52 % účastníků výzkumu, specialisty navštěvuje dokonce až 71 % respondentů.

počítání kalorií

Jako nadprůměrný hodnotí svůj zdravotní stav 43 % respondentů. Celkem 17 % respondentů považuje svůj zdravotní stav za velmi dobrý, 27 % pak jako průměrný. Na druhou stranu špatný zdravotní stav deklaruje jen 13 % uživatelů.

zdravotní stav

Zdá se tedy, že většina respondentů je se svým zdravotním stavem spíše spokojena. I když až 86 % (!) z nich chce zhubnout nebo zformovat si postavu a 72 % chce jíst zdravěji. A více než polovina (57 %) chce zlepšit svoji fyzickou kondici, resp. 53 % respondentů chce více sportovat. Však také svoji pohybovou aktivitu označilo jako nedostatečnou více než dvě třetiny z nich (68 %). Pro tyto dotazované jsou největší zábranou pro navýšení pohybové aktivity tyto důvody:

1. nedostatek vůle a motivace (64 %)
2. nedostatek času (43 %)
3. celková únava (33 %).

  • Zdroj: N =264 uživatelů, CAWI , 06/2016, www.kaloricketabulky.cz

Co by uživatelé na svém životním stylu rádi změnili

Mobilní aplikace pro monitoring zdraví jsou používány mnohem více  než sport testery a fitness náramky

Sporttestery a fitness náramky pro monitoring zdraví a fitness používá pravidelně jen 15 % uživatelů, mobilní aplikace pro monitoring zdraví a fitness ale už 41 %. Shodně jsou jak přístroje, tak aplikace používány zejména kvůli přehledu o  sportovních výkonech, kvůli motivaci k lepším výkonům a k větší efektivitě při sportu. Pro uživatele mobilních aplikací je to pak v daleko větší míře než u sporttesterů a náramků i zábava.

Zároveň ale téměř polovina uživatelů nemá žádnou zkušenost  s mobilními aplikacemi pro monitoring zdraví (48 %) ani se sporttestery. Fitness náramky nezná dokonce až 52 % uživatelů. U sporttesterů a náramků některé uživatele (20 %) odrazuje od koupě vysoká cena, u mobilních aplikací je to pak absence chytrého telefonu (14 %). Společným faktorem nepoužívání aplikací i přístrojů je nízká sportovní aktivita respondentů („Nesportuji, sportuji pouze málo“), což uvedlo 16 %,  resp. 18 % účastníků.

  • Nejznámější a nejpoužívanější aplikace mezi respondenty jsou Endomondo a Runtastic, v obou kategoriích sporttesterů a fitness náramků je nejvíce známá a používaná značka Garmin.

Jako nejvíce atraktivní produkt pro monitoring zdraví se respondentům jeví inteligentní biometrická váha s bezdrátovým přenosem dat, kterou si v příštích dvanácti měsících plánuje pořídit 41 % z nich. Tato váha kromě informací o celkové tělesné hmotnosti poskytuje údaje o podílu tuku, svalů kostní hmoty a obsahu vody v lidském těle.

Služby serveru Kaloricketabulky.cz by doporučilo až 81 % všech uživatelů

Svým přátelům a známým by pak služby serveru Kaloricketabulky.cz doporučilo až 81 % všech respondentů, a naopak jen 7 %  uživatelů by spíše nebo vůbec služby nedoporučilo. Přitom spokojenost s poskytovanými službami serveru (na škále 1 = vůbec nejsem spokojen až 10 = jsem maximálně spokojen) je 62 % uživatelů maximálně spokojeno (TOP2BOX) a 26 % spíše spokojeno (hodnoty 8 a 7), jen 14 % z nich je nespokojeno.

spokojenost

Ve stejném období souběžně pak probíhal i průzkum na obecné internetové populaci ČR (více než 500 respondentů z celé ČR). Srovnání výstupů obou vzorků (internetová populace vs. uživatelé serveru www.kaloricketabulky.cz) poskytuje další zajímavé poznatky o zdravotním stylu a používaných technologiích v této oblasti.

tisková zpráva

Robert Stránský, Project Manager

Z archivu aneb přečtěte si také:

Hana Lang: Proč je viscerální tuk tak nebezpečný a jak se ho zbavit?

redakce
www.kaloricketabulky.cz

11.8.2016 Články, Jak zhubnout, O kaloriích nevážně

Související články

Jak často převažovat svoji tělesnou hmotnost?

Jak často převažovat svoji tělesnou hmotnost?

Mám mezi svými klienty takové, kteří se neváží vůbec a čekají na přeměření a převážení až u mě v poradně.

A pak mám i ty, kteří jsou druhým protipólem a chodí se převažovat na osobní váhu několikrát denně.

Celý článek 26.9.2022 0

Roman: Vadilo mi, že se potím, jsem bez energie a bolí mě záda

Roman: Vadilo mi, že se potím, jsem bez energie a bolí mě záda

Přečtěte si příběh dvaatřicetiletého Romana, který řešil problémy s váhou od devatenácti let. Navíc, jak přiznává, ani jako dítě nebyl žádný drobeček.

Do nějakých pětadvaceti let měl střídavá období, kdy mu váha při výšce 176 cm lítala mezi 80 až 100 kily. A pak bylo ještě hůř.

Celý článek 9.9.2022 0