
Nejtěžší není se změnou stravování začít, ale vytrvat
Začátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn…
… a asi všichni známe větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ či jiná podobná předsevzetí.
Celý článek 8.1.2021 0
Ve druhé polovině letošního června proběhlo dotazníkové šetření uživatelů serveru www.kaloricketabulky.cz zaměřené na životní styl a používání přístrojů i aplikací pro monitoring zdraví a pohybové aktivity.
Celkem se ho zúčastnilo více než 300 respondentů z celé České republiky.
Téměř dvě třetiny respondentů (63 %) uvedly, že nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím jejich zdravotní stav je životní styl. Na druhém místě jsou podle nich vrozené vlastnosti člověka (20 %) a pak s velkým odstupem následují faktory jako životní prostředí, lékařská péče a pracovní prostředí. Zcela pravidelně chodí na preventivní lékařské prohlídky k praktickému lékaři 52 % účastníků výzkumu, specialisty navštěvuje dokonce až 71 % respondentů.
Jako nadprůměrný hodnotí svůj zdravotní stav 43 % respondentů. Celkem 17 % respondentů považuje svůj zdravotní stav za velmi dobrý, 27 % pak jako průměrný. Na druhou stranu špatný zdravotní stav deklaruje jen 13 % uživatelů.
Zdá se tedy, že většina respondentů je se svým zdravotním stavem spíše spokojena. I když až 86 % (!) z nich chce zhubnout nebo zformovat si postavu a 72 % chce jíst zdravěji. A více než polovina (57 %) chce zlepšit svoji fyzickou kondici, resp. 53 % respondentů chce více sportovat. Však také svoji pohybovou aktivitu označilo jako nedostatečnou více než dvě třetiny z nich (68 %). Pro tyto dotazované jsou největší zábranou pro navýšení pohybové aktivity tyto důvody:
1. nedostatek vůle a motivace (64 %)
2. nedostatek času (43 %)
3. celková únava (33 %).
Sporttestery a fitness náramky pro monitoring zdraví a fitness používá pravidelně jen 15 % uživatelů, mobilní aplikace pro monitoring zdraví a fitness ale už 41 %. Shodně jsou jak přístroje, tak aplikace používány zejména kvůli přehledu o sportovních výkonech, kvůli motivaci k lepším výkonům a k větší efektivitě při sportu. Pro uživatele mobilních aplikací je to pak v daleko větší míře než u sporttesterů a náramků i zábava.
Zároveň ale téměř polovina uživatelů nemá žádnou zkušenost s mobilními aplikacemi pro monitoring zdraví (48 %) ani se sporttestery. Fitness náramky nezná dokonce až 52 % uživatelů. U sporttesterů a náramků některé uživatele (20 %) odrazuje od koupě vysoká cena, u mobilních aplikací je to pak absence chytrého telefonu (14 %). Společným faktorem nepoužívání aplikací i přístrojů je nízká sportovní aktivita respondentů („Nesportuji, sportuji pouze málo“), což uvedlo 16 %, resp. 18 % účastníků.
Jako nejvíce atraktivní produkt pro monitoring zdraví se respondentům jeví inteligentní biometrická váha s bezdrátovým přenosem dat, kterou si v příštích dvanácti měsících plánuje pořídit 41 % z nich. Tato váha kromě informací o celkové tělesné hmotnosti poskytuje údaje o podílu tuku, svalů kostní hmoty a obsahu vody v lidském těle.
Svým přátelům a známým by pak služby serveru Kaloricketabulky.cz doporučilo až 81 % všech respondentů, a naopak jen 7 % uživatelů by spíše nebo vůbec služby nedoporučilo. Přitom spokojenost s poskytovanými službami serveru (na škále 1 = vůbec nejsem spokojen až 10 = jsem maximálně spokojen) je 62 % uživatelů maximálně spokojeno (TOP2BOX) a 26 % spíše spokojeno (hodnoty 8 a 7), jen 14 % z nich je nespokojeno.
Ve stejném období souběžně pak probíhal i průzkum na obecné internetové populaci ČR (více než 500 respondentů z celé ČR). Srovnání výstupů obou vzorků (internetová populace vs. uživatelé serveru www.kaloricketabulky.cz) poskytuje další zajímavé poznatky o zdravotním stylu a používaných technologiích v této oblasti.
Robert Stránský, Project Manager
11.8.2016 Články, Jak zhubnout, O kaloriích nevážně
Začátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn…
… a asi všichni známe větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ či jiná podobná předsevzetí.
Celý článek 8.1.2021 0
Rozhodli jste se začít s hubnutím pomocí Kalorických Tabulek? Bravo. Jsme tu pro vás.
Mrkněte na několik málo informací, které vám pomohou v začátcích a s kterými můžete změnit své stravovací návyky jako mávnutím kouzelného proutku.
Celý článek 2.1.2021 0
Čas od času zde zveřejňujeme příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky jako motivaci pro ostatní.
I nás samozřejmě velmi těší nás, když vidíme, jak díky zapisování jídelníčku lidé odhazují kila, která je tížila, a píšou, že se cítí mnohem lépe fyzicky i psychicky.
Celý článek 28.11.2020 0
Komentáře
iva
11.8.2016 14:13
Jakou aplikaci byste doporučili pro monitoring zdraví? Děkuji
David
19.9.2016 08:39
V androidu máte přímo od Google aplikaci Google Fit (nebo musíte doinstalovat). Může vám měřit kroky, pokud budete nosit telefon u sebe a zaznamená i některé další aktivity. Důležité je, že funguje jako koncentrátor. Lze na ní totiž napojit většinu fitness aplikací, které do ní dodávají údaje. No a kalorické tabulky z ní berou informace o energetickém výdaji, takže hned vidíte jak je to s poměrem výdeje a příjmu energie. Pokud chcete měřit některé sporty přesněji tak určitě Runtastic nebo Endomondo. No a pokud chcete cvičit doma, tak mohu vřele doporučit aplikací Sworkit. Navrhne intervalový tréning, předvádí cviky, a zapíše za vás výdej energie. To stejné dělá i aplikace Runtastic Results ale mnohem profesionálněji. Jen stojí 1500Kč na rok. Za tu cenu ale již v té aplikaci dostanete takového malého osobního trenéra. Pokud míříte výš, pak už jen trenéra živého, ale ten stojí ještě více
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.