Něco za něco s Eliškou Růžičkovou: Tofu knedlíčky vs. angličák
Máme tu další Něco za něco a já se rozhodla zmínit i jiné možné alternativy spalování přijatých kalorií.
Vzhledem k vyššímu počtu kalorií je náš trénink k tomuto dílu trochu náročnější.
Olgu Šípkovou známe především jako vynikající lektorku komerčního aerobiku a skupinových lekcí a stejně tak jako mistryni světa ve sportovním aerobiku.
Díky soutěži StarDance jsme poznali, že se stejným zápalem umí okouzlit i tancem.
V této souvislosti jsem se zeptala Olgy, kterou znám dlouhé roky díky svému projektu www.aerobic.cz, jaký má k tanci vztah, ale hlavně jak se dívá na tancování jako na jednu z možných pohybových aktivit, kterou můžeme zařadit do našeho režimu. Připravily jsme spolu už hodně článků, ale o tanci je to poprvé… A je to příjemná změna, jež jen potvrzuje výše uvedený titulek dnešního rozhovoru.
Olinko, nejdřív se tě zeptám, co se ti vybaví jako první, když se řekne tancování?
Tancování je radost, emoce, elegance, kontakt, zábava.
Chodila jsi pravděpodobně do tanečních. Jak na to vzpomínáš?
Ano, chodila jsem do tanečních tak asi v sedmnácti letech, jak bývá zvykem. A vzpomínám na to moc ráda. Chodila se mnou maminka a hezky jsme to prožívaly. Tanec mne vždy bavil a vše, co je s ním spojené, také: Hezky se obléknout, upravit a vyrazit…
Vím o tobě, že tanci ses začala věnovat ještě před StarDance, chodila jsi do tanečních pro dospělé se svým manželem Ivanem. Jak k tomu vlastně došlo a co ti toto období přineslo?
Ano, to je skoro 6 let, kdy nás přátele pozvali, abychom s nimi a dalšími páry chodili do tanečních. Byli jsme taková uzavřená skupinka a moc jsme si to užívali. Chodili jsme po dobu asi dvou měsíců každou neděli v podvečer. Vždy jsme začali sklenkou sektu a končili na pozdní večeři v restauraci, kde jsme vše rozebírali. Takže krásná společenská událost a ještě jsme se naučili nějaké tance. Párkrát jsme byli i v tančírně.
V těchto dnech pilně trénuješ na StarDance, což už není o obyčejném tancování. Jde o velkou show. Čím jsou tyto tréninky specifické? Chceš prozradit, co pro tebe bylo zatím nejtěžší a jak jsi to zvládla?
Tréninky jsou hlavně o přesném nácviku kroků, držení paží, hlavy, celého těla, což má každý tanec jinak. A mně jde především o to naučit se dobře tancovat. Jinak tanec je o zcela jiných pohybech a jiných svalových skupinách než aerobik. A tak je to pro mne nové a velmi přínosné, ale také těžké a mnohdy bolavé a vyčerpávající. Přesto mne to velmi baví a je to skvělá výzva – někam se opět posunout. Můj tanečník a trenér Marek Dědík je velmi precizní a důsledný. Je mi s ním moc fajn a mnohdy se velmi zasmějeme, hlavně když vymýšlíme různé zajímavé prvky. Tam se do toho vložím. Ale do taneční části ne, to je samozřejmě jeho parketa. Pro mne je asi nejtěžší nechat se vést, nebýt příliš rychlá, nesnažit se ovládat tanečníka a uvolnit se.
Pojďme se teď podívat více na to, co by uživatele aplikace Kaloricketabulky.cz mohlo zajímat. Jak se díváš jako fitness odbornice na tanec z hlediska spalování kalorií, posílení svalů a držení těla. Proč bys právě tanec doporučila zařadit do pohybového režimu?
Jak jsem už řekla, zapojují se jiné svalové skupiny a zároveň uvolňuji různé části těla jako třeba boky. To je také důležité. Aby člověk vše ustál, musí zapojovat centrum těla, což je skvělé – to všichni potřebujeme na dobré držení těla. U rychlejších tanců jako je cha cha nebo jive dochází jistě k většímu spalování než třeba u valčíku. Tam zase člověk zpevňuje paže a zádové svaly. Velmi dobře se při tanci zpevňují svaly dolních končetin a záda. Co je ale třeba přidat, tak to je důsledný strečink a uvolnění zad. Dost mne osobně bolí z častého tancování na podpatcích. Na to nejsem zvyklá. Takže jsem nesmírně ráda, že mám dobré znalosti a dovednosti ze svého oboru a mohu tanec kompenzovat zdravotním cvičením.
Ano. Není tanec jako tanec. A něco jiného je trénink na StarDance, a občasné tancování pro radost. Nemůžeme samozřejmě také házet do jednoho pytle waltz a jive, to je jasné. Ale myslíš, že je vhodné tanec zařadit třeba při hubnutí?
Každý tanec má své, jak jsem se již zmínila. I když třeba rumba není rychlá, je ale pohybově nesmírně intenzivní. Tam se právě při tom pomalejším a táhlém tempu zapojuje tolik svalů, aby to člověk ustál, že ani nevíme, že je máme (smích). Tanec má výhodu, že je to krásný prožitek a ještě s partnerem. Je to skvělý pohyb a já už v této chvíli, po pár měsících tancování, cítím, jak se mi ještě upravuje postava. Držení těla, chůze a už jsem pár kil shodila.
Co bys vzkázala uživatelům naší aplikace, kteří se právě rozhodli změnit svůj životní styl, a měla bys pro ně nějakou radu, které by se mohli držet?
Tak ti, co se již rozhodli, mají skoro vyhráno. Každá změna je osvěžující a otevírá další možnosti v životě. Vlévá novou energii do žil. Jen je důležité udělat ten první krok. Tady bych nezahálela a nenechávala to na „AŽ“, ale dělala „UŽ“ (úsměv). A pak je také důležité zabývat se tím, co mám ve svých rukou a mohu to tedy ovlivnit, a to, co nemám pod kontrolou, tomu nedávat žádnou energii. A jste-li právě inspirováni tancem, začněte. Nabízí toho daleko více než jen ten krásný pohyb.
Děkujeme za rozhovor.
(foto: Křepelka, Česká televize – StarDance, děkujeme za poskytnutí)
Máme tu další Něco za něco a já se rozhodla zmínit i jiné možné alternativy spalování přijatých kalorií.
Vzhledem k vyššímu počtu kalorií je náš trénink k tomuto dílu trochu náročnější.
Celý článek 9.6.2016
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Celý článek 11.9.2024
Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?
Celý článek 9.9.2024
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Celý článek 6.9.2024
Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.
Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.
Celý článek 2.9.2024
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.
Kolik tekutin skutečně potřebujeme?
Celý článek 29.8.2024