Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak na bolavá záda? Je to až neuvěřitelně snadné…

Bolesti v kříži, ztuhlý krk, zablokovaná žebra nebo „esíčko“ –  to zažil každý z nás.

Páteř je velmi složitý komplexní orgán, který je zodpovědný za vzpřímené držení těla a od božího rána do božího večera je namáhána, aby nás držela ve vertikální poloze.

Mnohdy si páteř neodpočine ani v noci, především když máme nevhodné polštáře či matrace… Je tedy jasné, že se čas od času ozvou bolesti z přetížení. Chceme-li pomoci páteři v jejím nelehkém úkolu, můžeme ji podpořit cvičením.

Katka Masopustová

Určitě je dobré jakékoli cvičení, které kompenzuje ohnuté držení těla při sezení, či dlouhém stání. Přesto ale můžete udělat pro svoji páteř daleko více, pokud vyzkoušíte specializované cvičení, kde je funkce páteře na prvním místě.

Funkcí páteře je nejen její statické držení trupu a hlavy vzpříma, ale i absorbce nárazů díky její schopnosti odpružení. Tato schopnost je dána především kvalitou meziobratlových plotének a funkčností meziobratlových kloubů.

  • Zdraví plotének můžeme podpořit dobrou životosprávou, kvalitní stravou a především pitným režimem s omezením kofeinu a teinu.

Meziobratlová ploténka je polštářek, který je naplněn tekutinou. Naplnění však kolísá v závislosti na hydrataci organismu. Pokud má tělo nedostatek tekutin v životně důležitých orgánech a pro metabolické procesy, začne přemísťovat vodu v organismu z oblastí, které z jeho pohledu nemají takovou prioritu.  A to je bohužel na prvním místě pohybový systém a právě oblast plotének.

  • Jste-li tedy dehydrovaní, sesednou se vaše ploténky. A ejhle, hned je pohyblivost páteře a její schopnost odpružit nárazy omezena, plošky meziobratlových kloubů se přiblíží a prostory pro výstup nervů se zmenší…

Funkce odpružení jde ruku v ruce s pohyblivostí páteře. Má-li páteř plnit funkci stabilního oporného orgánu, musí mít dobrou pohyblivost ve všech úsecích, ve všech meziobratlových kloubech. Pohyblivost páteře se trénuje speciálními   mobilizačními cviky.

Prosté záklony a především extrémní záklony, nejsou pro běžného člověka pro prevenci bolestí zad vhodné. Je-li páteř v jednom úseku nepohyblivá, a dochází-li v tomto úseku k častým blokádám, dojde k logickému kompenzačnímu mechanismu – a to tak, že se úsek nad i pod blokádou začne zpravidla pohybovat více, aby tím nahradil nedostatek v blokovaném či ztuhlém segmentu.

  • Trénováním prostých záklonů tedy nedochází k řešení, ale spíše k prohloubení problému a nerovnováze ve funkčnosti páteře.

Rovnoměrnost pohyblivosti jednotlivých segmentů a přirozený rozsah pohybu nepřekračující fyziologické rozsahy pohybů dané anatomickou stavbou obratlů předurčují její biomechaniku. Zvyšování pohyblivosti vede k hypermobilitě a následně k nestabilitě, která je druhým extrémem oproti ztuhlosti. Oba tyto stavy však zvyšují riziko vertebrogenních obtíží.

Jednoduše řečeno, pokud trénujete záklony, rotace, protahujete se či posilujete nespecificky zádové svaly, je to „lepší než nic“, ale nejedná se o preventivní či rehabilitační cvičení, které by vám definitivně zlepšilo funkci páteře a vy jste mohli dát bolestem vale. Možná vám cvičení dočasně uleví.

Opravdu efektivní cvičení pro zlepšení funkce páteře musí respektovat její výše uvedené funkce, nesmí překračovat přirozenou pohyblivost a mělo by také vést k rozvoji nervosvalové koordinace na úrovni jednotlivých meziobratlových segmentů. Zvyšování síly musí jít ruku v ruce s rozvojem citu pro vzpřímené držení. Cviky tedy musí zatěžovat svalstvo, ale zároveň musí respektovat biomechaniku páteře.

  • Navíc je potřeba rozvinout cit pro funkci jednotlivých úseků páteře – horní, střední a dolní, které překračují anatomické označení páteře – krční, hrudní, bederní.

Funkci horního úseku páteře ovlivňuje kromě vzpřímeného držení také funkce pletence ramenního, jeho pohyblivost a nervosvalová koordinace. Dále statika a biomechanika držení vzpřímeného postavení hlavy.

Střední úsek páteře je specifický svoji omezenou pohyblivostí díky kloubnímu spojení s žebry. Jedná se o nejdelší úsek páteře, který kvůli ochablému svalstvu často trpí ohýbáním a tvorbou „hrbu“ – kyfotického držení. U mladých žen a dívek dochází naopak mnohdy z důvodu chybných představ o správném držení těla k nepřirozenému napřímení tohoto úseku – plochá záda, což vede k omezení schopnosti odpružení a vzniku přetížení v kompenzatorních přechodech především v oblasti přechodu hrudní do bederní páteře.

Katka Masopustová

Dolní úsek páteře mnoho lidí vnímá jako bedra. Nejedná se ale jen o bederní páteř. Dolní úsek páteře v sobě zahrnuje dolní bederní oblast, oblast křížovou a také úpony svalů v oblasti kostrční. Přetížení beder a úplné ochabnutí a neschopnost aktivovat zádové svaly v oblasti úponů v kříži vede ke kardinální nerovnováze mezi bedry a křížem, která se projevuje blokádami sakroiliakálního skloubení, a přetížení posledních meziobratlových úseků L5-S1 a L4-L5. V této oblasti vznikají nejčastěji výhřezy meziobratlových plotének.

  • Každý člověk má své slabé místo v páteři. Pro instruktory fitness je rozhodující umět i ve skupinovém cvičení respektovat individuální potřeby klientů a vést je zdárně k cíli.

Instruktoři by se měli velmi intenzivně věnovat všem klientům v lekci, opravovat je a pomáhat tak k rozvoji citu pro vlastní tělo. Cílem správného zdravotního  cvičení je odstranění svalových dysbalancí, posílení ochablých svalových skupin, zlepšení nervosvalového řízení pohybů ale i celkově vzpřímení. Zlepšení pohyblivosti a navrácení funkce „tlumiče nárazů“ v celé délce páteře.

Specializované cvičení je možné i ve skupině a to dokonce i s hudbou. Například koncept European Spin Gym, kterému se věnuji,  trénuje páteř a zlepšuje její funkci. Zlepší i cit pro držení těla a jeho pohyb a působí tak nejen jako rehabilitace při bolestech ale i jako prevence přetížení.

Katka Masopustová

www.katka-masopustova.cz

  • Personální trenérka a fyzioterapeutka
  • Master instruktorka skupinových a soukromých cvičebních lekcí
  • Zdravotní cvičení a škola zad pro bezbolestný život
  • Majitelka fitness školy EFPE CZECH
10.11.2016 Katka Masopustová Články, Fitness a wellness

Z archivu

Jak zhubnout bez jojo efektu: Tipy od odborníků i těch, kteří již s aplikací KalorickéTabulky.cz zhubli

Připravili jsme pro vás tradiční stručné ohlédnutí se zajímavými postřehy, které se objevily na našem blogu aplikace KalorickéTabulky.cz v loňském roce.

Pokud začínáte se zdravějším životním stylem či se k němu chcete zkusit vrátit, vezměte si následující řádky k srdci. Ať se daří!

Celý článek 2.1.2019

Související články

Veronika Mayová: Tělo zhublo, hlava to nestíhala

Zhubla jsem. Po letech snažení se číslo na váze konečně změnilo na mnou trochu přijatelné. Oblečení jsem už za tu dobu několikrát změnila.

Jak mi začalo být volné, musela jsem si utahovat pásek. A také lidé kolem si všímali změny.

Celý článek 8.4.2025

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace: Základní informace a určení cílů

V průběhu ledna proběhla ve facebookové skupině „Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami“ výzva #nebudulednacek, jež měla pomoci zrealizovat novoroční předsevzetí.

Spousta z vás se ale do hubnutí nebo jen změny životního stylu pouští také nyní na jaře s nadějí, že se budou v létě (zejména na dovolené) cítit o mnoho lépe.

Celý článek 5.4.2025

Premium novinka AI zápis pomocí fotky v Kalorických Tabulkách

Rozpoznávání vyfocených jídel a odhad gramáže je další věc, která do Kalorických Tabulek přistála – umělá inteligence jako pomocník při zápisu. 

Celý článek 1.4.2025

Pět článků, které vám pomohou pochopit užívání aplikace Kalorické Tabulky

V našich skupinách na Facebooku se často setkáváme s povzdychem „já těm TABULKÁM“ vůbec nerozumím.

Dotyční mají na mysli samozřejmě aplikaci Kalorické Tabulky, kterou stovky lidí roky úspěšně využívají ke kontrole svých jídelníčku. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak jednoduché to může být…

Celý článek 31.3.2025

Představujeme ti další novinku v Kalorických Tabulkách – Kalorickou bilanci

Doteď byly výpočty v aplikaci tak trochu magické, vše se odehrávalo na pozadí a mohlo být matoucí, kde se která čísla berou. Proto padlo rozhodnutí, že je objasníme.

Celý článek 27.3.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner