Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jakub Kraus: Jak se daří plán na návrat do kondice po třech týdnech a jaké proběhly zásadní změny v jídelníčku

Na počátku ledna jsme zveřejnili zajímavou výzvu, do které se vrhl trenér Jakub Kraus. Před Vánoci nabral nezdravou stravou tukové zásoby, kterých se nyní zbavuje.

A my sledujeme jeho postup a pokroky…

Jakube, máme za sebou tři týdny nového roku. Co vše se během nich u vás přihodilo? Už se váha pomalu navrací k normálu? A jak tomu napomáháte?
Moc zdravím všechny čtenářky a čtenáře Kalorických tabulek! Přihodilo se toho hodně. Oproti prosinci jsem úplně změnil svůj životní styl a ihned od neděle 1. ledna jsem začal makat na tom, abych se postupně dostal do své životní formy!

Jakub Kraus: Jak se daří plán na návrat do kondice po třech týdnech a jaké proběhly zásadní změny v jídelníčku

Co se týká váhy, tak po třech týdnech jsem navážil o pět kilo méně než na konci roku. Aktuálně mám tedy kolem 95  kilogramů (přesně: 95,4 kg, tuk 13,7 kg = 14,6%)

  • S průběžným výsledkem jsem spokojený. Během prvního týdne šla váha dolů o cca 2,5 kg i díky tomu, že jsem přestal pít alkohol a z těla odtekla přebytečně zadržovaná voda.
  • Druhý a třetí týden byl úbytek kolem 1,5 kg, což ještě považuji v mém případě za zdravé hubnutí – tělo jsem zbytečně neškrtil, zato přidal spoustu pohybu.

Pojďme si ještě tedy shrnout, co vše konkrétně jste změnil od Nového roku, kdy přestalo vaše období hříšného stravování…
Naprosto jsem odříznul konzumaci alkoholu, fast foodů, všemožných sušenek i dalších nezdravých věcí, o kterých jsme se bavili v minulém článku.

Naopak jsem do jídelníčku zařadil tělu prospěšné potraviny jako vajíčka, maso (hovězí, krůtí, kuřecí, losos, treska, tuňák a další ryby), kvalitní šunku, vybrané mléčné výrobky, ořechy, rýži, brambory, batáty, quinou, pohanku a poměrně dost zeleniny (kterou si nijak nevážím a ani nezapisuji do Kalorických tabulek).

Začal jsem také užívat základní sportovní doplňky stravy: ráno multivitamín, multiminerály, antioxidanty, omega 3 a přípravek na ochranu kloubů. Před tréninkem spalovač tuku carnitine (3 gramy) a aminokyseliny BCAA na ochranu a regeneraci svalové hmoty. Po tréninku pak nízkosacharidový proteinový nápoj.

Začal jsem pít převážně vodu (kolem 3 litrů denně, při těžším tréninku více), i když se musím přiznat, že v omezené míře piji i Colu a Sprite Zero, to je takový můj malý hřích.

Začal jsem také POSTUPNĚ s pohybem. Hlavně první tréninky byly dost náročné nejen po fyzické, ale také psychické stránce, protože jsem absolutně zaostával za výkony, na které jsem byl zvyklý. Rychle jsem se zadýchal. Nepoužívané svaly rychle odvykly zátěži…

  • Po této zkušenosti vím, že už z vlastní vůle nikdy takovou pauzu nechci! ZAČÁTKY JSOU TOTIŽ NEJTĚŽŠÍ! Ale když to vydržíte, rozhodně nebudete litovat!

V prvním měsíci jsem si dal za úkol pracovat na kondici a připravit svaly na těžší tréninky v posilovně. Kombinuji tedy silové tréninky (3 – 4 týdně) s funkčními tréninky (např. TRX, kruháč; 1-2 týdně) a jednou až dvakrát týdně jsem také začal hrát hokej, což je podle měření mé tepové frekvence ideální forma kardia zvaná HIIT. Celkem mám za týden 5-6 pohybových aktivit, minimálně jeden den si dávám úplně volno kvůli regeneraci.

Jakub Kraus v akci

HIIT jak vyšitý: střídání maximálního nasazení a následného odpočinku v té nejzábavnější formě. Červené zóny znamenají tepovou frekvenci nad 90 % maxima, při odpočinku na střídačce šel tep na nějakých 60-70 %. Podle sport testeru spáleno 919 kcal! Maximální dosažená tepová frekvence 185!

Bylo něco, co vám dělalo speciální problém, např. že jste se stal závislým na hranolkách, resp. co s vámi udělalo to „zakázané ovoce“?
Já jsem to zakázané ovoce konzumoval v takové míře, že jsem už poslední prosincový týden odpočítával každou hodinu do Nového roku. První dva týdny jsem tedy neměl absolutně žádný problém s chutěmi, ten třetí už se tu a tam objevila chuť na nějakou sladkost. Naštěstí existuje spoustu zdravých sladkých receptů – takové cottage lívance se sorbetem z lesního ovoce, proteinové palačinky nebo zdravé wafle nemají chybu! Naše krabičková dieta Vitalbox, kterou provozuji s přítelkyní, dělá spoustu úžasných sladkých svačinek, takže jsem chutě na sladké zaháněl tímto způsobem. Kdo chce, zdravou cestu si najde.

Jakub Kraus: Jak se daří plán na návrat do kondice po třech týdnech a jaké proběhly zásadní změny v jídelníčku

V našem úvodním rozhovoru jste zmiňoval i vašeho klienta, který v novém roce „pojede“ hubnutí s vámi. Jak si vede on?
Jiří byl velmi namotivovaný a moc se těšil na nový začátek, bohužel ho skolila chřipka ještě dříve, než jsme mohli pořádně začít. Jeho start jsme tedy museli odložit a naplno se do toho pustíme snad už na konci tohoto týdne!

To je škoda, ale takový je zkrátka život. Podobná věc se může přihodit každému, zvlášť když bacily kolem lítají. Ale tak aspoň se můžeme těšit, že společně budeme sledovat jeho kroky. A kdo nezačal na Nový rok, nemusí tedy litovat. 

Děkujeme za rozhovor.

Sledujte, jak se fitness trenér Jakub Kraus krok za krokem vrací zpět do formy na facebooku Fitnessmiláčci a na jeho Instagramu. A samozřejmě přineseme další jeho pokroky  i zde – na našem blogu. Brzy zde také nahlédneme do Jakubovy aplikace Kaloricketabulky.cz.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Masopustní období a kalorie

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

23.1.2017 Články, Jak zhubnout

Komentáře

1

Ivan V.

23.1.2017 13:31

Tomu říkám motivační článek 🙂 Moc za něj díky a Jakubovi, stejně jako jeho klientovi, držím palce. Bylo by možné také prozradit konkrétní doplňky, které Jakub užívá? Děkuji.

2

denisa

24.1.2017 07:49

díky za hezký článek, já držím sacharidové vlny a občas, když mám fakt neodolatelnou chuť na sladké, sáhnu po Cole a Sprite Zero a Jakub mě tím, že dělá to samé, poměrně uklidnil 🙂

3

Karel

29.1.2017 20:29

Všechno by bylo dobré. Mám ale strach, co se ,mnou udělá pupeční kýla. Nevím co a jak cvičit aby ne bylo hůř…

4

MUDr. Jiří Hrabák

31.1.2017 06:50

Je potřeba si uvědomit, že tělesná hmotnost je regulována hypotalamem, tedy tělo brání „svou“ hmotnost kterou bere jako nastavenou jak směrem dolů tak směrem nahoru. Proto člověk co přibere cíleně přejídáním má absolutní podporu těla zase rychle a bez problémů vrátit na svou původní hmotnost a složení těla. Tento „experiment“ je čisté komerční snažení a pro někoho kdo má problém s váhou a set point hmotnosti nastavený vysoko, zcela bezpředměntný. Navíc pokud by chtěl p. Kraus skutečně být jako vetšina lidí co mají problém zhubnout, musel by přibrat a výslednou hmotnost podržet min. 6 měsíců a tím by si mozek nastavil vyšš í hodnotu hmotnosti a tučnosti těla a bránil by jí, teď jí nebrání a naopak tělo běží samo na „své“ kila.

5

Jana

2.2.2017 15:14

K příspěvku pana MUDr. Hrabáka: Myslím si, že v projektu šlo i o to, aby Jakub ukázal hlavní chyby ve stravování lidí, kteří se snaží zhubnout a nejde jim to, stačí sledovat i jeho instagram. Nevidím důvod, aby musel být obézní půl roku a déle, jen aby ukázal, že zhubnout jde a že stačí jen chtít. A člověku, který je obézní a nespokojený sám se sebou a stím, že nemá dost pevnou vůli,aby něco změnil a nad tím projektem mávne rukou s výmluvou, že Jakub to měl přece jednoduché, když dřel už předtím, asi nepomůže nic. 🙂

6

MUDr. Jiří Hrabák

5.2.2017 20:30

Důvod je v biochemii těla, to že nevidíte důvod je jasný nedostatek vzdělání v této oblasti. Bohužel „vyživaři“ jsou také nevzdělaní do dostatečně hloubky. Fitness miláčci nemají žádné odborné vzdělání a jestli myslíte kurz trenéra nebo nutričního poradce, bohužel nestačí. Protože aktivně cvičím, 18let, mám pod 7% tělesného tuku celoročně a vyzkoušel jsem cistě pro zkušenost snad všechny způsoby stravování, několikrát dosáhl závodní formy tj. 5% tělesného tuku. Vím nejen teoreticky, ale i prakticky o výživě a lidské biochemii dost na to abych mohl mluvit do toho kdy někdo o tom mluví. Kdyby jste někdy zkoušela p.Jano přibrat cíleně, zjistíte jak snadno se tělo vrací na původní hmotnost. Jako někdo kdo přibral za 18let 30kg svalů, mám velmi dobrou zkušenost s tím, jak snadno se hubne po cilenem nabrání. Tohle je česká snaha o kopii Fit2Fat2Fit Drew Manninga.

7

Alena Plecháčková

7.2.2017 08:43

Souhlasím s panem Hrabákem. Při čtení článku jsem si říkala, že je to reklama ( na různé doplňky stravy a krabičkou dietu ).

8

Yva

8.2.2017 15:02

Také souhlasím s panem Hrabákem. Nic proti projektům, každý dělá co může

9

Petra Justus

13.2.2017 15:26

Absolútny súhlas s p. Hrabákem. Výsledky podobného experimentu môžu navodiť dojem, že chudnutie a strata nadbytočných kilogramov je v podstate selanka a ide to hladko. Ale obezny clovek, ktorý kilá navyše nosí iks rokov, nešportoval, má za sebou zopár nevydarených diét a jojo efektov a nemá dobrý svalový základ ako Jakub, je v úplne inej východiskovej pozícii. Ako experiment zaujímavé, ale pre bežného človeka to nemá vysokú výpovednú hodnotu. Keď sa k experimentu pridá dlhodobo obezny človek, ktorý si všetky stravovacie a fyzické návyky musí postupne vypestovať, tak potom to beriem. Toto je ale stále len forma sebaprezentácie.

10

Jindřich

17.2.2017 03:08

Kalorické tabulky by měly přizvat ke spolupráci pana MUDr. J Hrabáka.
Jeho rady a doporučení by měly punc kvality.

11

Ing. Macáková Marcela

17.2.2017 13:06

Děkujeme za komentáře a odpověď pro Jindřicha: rádi pana doktora Hrabáka přizveme, když bude mít zájem.

12

Miroslava Menclová

14.8.2017 12:21

Dobrý den, ráda si pročítám články i komentáře a často se musím smát. Hned vysvětlím…narodila jsem se jako 6 kilové dítě, moje maminka je silná, moje babička je silná a v podstatě celé ženská linie je silná. Moje dispozice jsou tedy jasné. Moje tloušťka jde se mnou celý život. A taky celý život se snažím zhubnout, vyzkoušela jsem snad opravdu všechno, fungoval na mě extrém, za 4 měsíce jsem zhubla ze 120 na 70 kilogramů, jak? Pila jsem jen vodu, kouřila jednu cigaretu za druhou a dřela třeba 48 hodin v kuse. Ani na jídlo jsem neměla čas..konec toho všeho si každý člověk domyslí, skončila jsem v nemocnici s naprosto rozhozeným metabolismem, na kapačkách. Když jsem se z toho vylízala, rozhodla jsem se přestat kouřit a kilínka šla zase nahoru, přesně jak říkal MUDr.Hrabák, těla mazalo na svoji váhu na kterou bylo zvyklé a pěkně rychle ještě přidalo, díky nekouření. Skončila jsem ze 70 kg na 160 kg. Bylo mi jasné,že sama to nezvládnu a tak jsem chodila z jednoho lékařského centra do druhého. Všude na mě řvali a nebo jejich ,,odborníci,, kdy vás bez kondice( a to jsem celý život velmi pohyblivá, pro některé až překvapivě :-D) posadí na rotoped a nechají vás hodinu šlapat..(oddělalo mi to kolena). Zanevřela jsem na všechny instituce a rozhodla jsem se,že to prostě zvládnu sama a podle sebe, že budu poslouchat tělo. Teoretických i praktických zkušeností mám dost. Začala jsem s kalorickými tabulkami a začala postupně přidávat ovoce a zeleninu a ubírat jiné potraviny. Osvědčilo se mi jíst 5x denně malé porce. Když mám chuť na sladké a něco konkrétního, vynechám jedno jídlo a místo toho si dám to na co mám chuť. Zhubla jsem 22 kg za 6 měsíců, pak jsem se 2 měsíce nehlídala a hup 10 kg nahoře. Teď jsem se zakousla a prostě nepovolím. A proč se musím smát, protože ty rádoby odborníci mi opravdu nepomohli, stálo mě to spoustu peněz a výsledek, nic!! Člověk si to nejdříve musí srovnat v hlavě a pak začít. Když jsem dokázala přestat kouřit, ze 3 krabiček denně ze dne na den, tak tohle, dokážu také, jen nechci aby to bylo na chvíli a tak hubnu v průměru kilo max kilo a půl týdně. Děkuji Kalorický tabulkám že jsou, jsou mi velkým pomocníkem 😀 .Hezký den

13

Ing. Macáková Marcela

14.8.2017 22:57

Miroslavo, děkujeme za komentář a držte se! Budeme rádi, když se zase časem ozvete. Pěkné dny.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Jana (57 let): Nikdy jsem nebyla vyloženě tlustá, ale váha mi stagnovala a pak šla směrem nahoru

Jana (57 let): Nikdy jsem nebyla vyloženě tlustá, ale váha mi stagnovala a pak šla směrem nahoru

Dnešní příběh pochází opět z naší skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, která nám dělá radost už nějaký ten pátek.

Sympatická Jana tvrdí, že pravidelné zapisování a rozvrhování jídelníčku jí velmi pomohlo. Postavu má nyní prakticky stejnou jako na střední škole, což dokazuje fakt, že v pohodě oblékne a zapne své maturitní šaty.

Celý článek 20.10.2021 0

Podívejte se, jak dokázala zhubnout paní Jaromíra (68 let)

Podívejte se, jak dokázala zhubnout paní Jaromíra (68 let)

To, že mladým se hubne nespravedlivě snadno, zazní občas jako povzdech beznaděje v ohlasech na úžasné proměny uživatelů aplikace Kalorické tabulky.

My ale dobře víme, že hubnutí jde i starším ročníkům. Jen v té věkové kategorii není už tolik lidí ochotno podělit se o fotografie. Výjimkou je paní Jaromíra.

Celý článek 30.9.2021 0