Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Vliv ořechů a semínek na zdraví člověka: Proč jíst jedlé kaštany a sezamová semínka

Ořechy a semínka patří mezi nejvíce opomíjené složky našich jídelníčků. Někteří lidé mají ořechy spojené jen s mikulášskou nadílkou a atmosférou Vánoc.

Přesto řada odborníků na výživu radí, že hrst ořechů bychom měli konzumovat prakticky denně.
Minule jsme si připomněli význam a zdravotní účinku kokosových ořechů a kešu. Dnes v našem volném cyklu pokračujeme.

Jedlé kaštany

Také vám na vánočních trzích zachutnaly JEDLÉ KAŠTANY? Využívat jejich síly můžete celý rok. Existuje mnoho druhů kaštanů, z nichž nejznámější jsou jedlé kaštany a také kaštany jako plody stromu jírovce. Jedlé kaštany dozrávají na kaštanovníku, což je vysoký strom s černošedou kůrou, který řadíme do čeledi bukovitých.

Jedlé kaštany

Pochází z oblasti Středozemního moře a Malé Asie. Tento strom se dožívá velmi vysokého věku. To však může být i nevýhoda, protože začíná plodit až zhruba po dvaceti letech. Plody kaštanovníku dozrávají často po třech v ostnatých obalech, které jsou na povrchu zelené a uvnitř bílé. Pokožka kaštanu je tmavě hnědá a lesklá, samotné jádro je nažloutlé.

  • Při nákupu si dáváme pozor na zčernalé plody, které jsou už plesnivé. Slupka by měla být hladká a neporušená.

Zhruba 50 % hmotnosti kaštanu tvoří voda. Zbytek pak tvoří sacharidy, bílkoviny a v minimálním množství tuky. Kaštany jsou významným zdrojem vitamínů A, B, C, E a K, tříslovin, dále pak draslíku, fosforu, hořčíku, chloru, mědi, síry, sodíku, vápníku a železa. Naopak neobsahují žádné cukry, proto jsou vhodnou součástí stravy diabetiků.

  • Kaštany se používají při výrobě speciální mouky pro nemocné celiakií, protože neobsahují žádný lepek.

Léčivé účinky kaštanů:

•    Posilují vlasy a kůži
•    Pomáhají při stresu, únavě a námaze
•    Působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám
•    Posilují nervovou soustavu
•    Pomáhají při léčbě revmatismu
•    Podporují krvetvorbu
•    Zastavují průjem

Syrové jedlé kaštany jsou velice trpké, a proto se tepelné upravují. Nejčastější úpravou kaštanů je jejich pečení. Předtím je však důležité naříznout a následně sloupnout jejich slupku. Z jedlých kaštanů se připravují hlavně krémy, přidávají se do dezertů, bonbonů, palačinek, lívanců apod. Charakteristická je také jejich příprava naslano, kdy se přidávají do nádivek, jako příloha k masům nebo do polévek.

  • Kaštany se velmi rychle kazí, tvrdnou a plesniví, proto je potřeba je urychleně zpracovat. Pokud je chceme dlouho skladovat, raději je ponecháme v jejich ostnatém obalu a uložíme na suché a dobře větrané místo.

Tip:

Pečené kaštany se dají dobře připravit na pánvi nebo v troubě. Před samotným pečením je důležité kaštany naříznout do kříže (do hloubky asi půl centimetru). Poté je vsypeme na pánev a přikryjeme poklicí. Na silném ohni je opékáme za občasného protřepání asi 5 minut, dokud slupka nepopraská a nezhnědne.

Sezamová semínka

Chutnají vám sezamová semínka? Tak to je dobře. Mají totiž celou řadu léčivých účinků.

Sezam je jednoletá bylina, která se pěstuje téměř ve všech tropických oblastech. Dorůstá až dvoumetrové výšky. Plody sezamu obsahují drobná semínka, která jsou nápadně podobná lněným semínkům. Sezam se pěstuje nejvíce v Indii, Číně a také i v Mexiku. V dnešní době jsou sezamová semínka považována za nejzdravější semínka vůbec.

proč jíst sezamová semínka

Sezamová semínka tvoří ze tří čtvrtin pouze olej. Tento olej je velmi zdraví prospěšný, protože obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Zbytek tvoří bílkoviny, sacharidy a vláknina.

Sezamová semínka jsou poměrně chudá na vitaminy (obsahují pouze vitamin B a karoteny), zato jsou bohatá na minerální látky. Nejvíce je v nich zastoupen draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, vápník a železo. Vápníku je v sezamu stejně jako v máku, poměrně velké množství, působí proto jako prevence osteoporózy.

Léčivé účinky sezamových semínek:

•    Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi
•    Mají pozitivní účinky na nervovou soustavu
•    Snižují vysoký krevní tlak
•    Pomáhají při léčbě onemocnění oběhové soustavy
•    Posilují imunitní systém
•    Podporují pohyb střev
•    Odstraňují zácpu
•    Působí jako prevence osteoporózy
•    Posilují zuby
•    Jsou vhodná při onemocnění očí
•    Pomáhají při chudokrevnosti
•    Zmírňují menstruační bolesti
•    Zevně pomáhá sezamový olej při popáleninách

Jelikož jsou sezamová semínka poměrně malá, většinou se používají jako součást jiných pokrmů. Hodí se jak do slaných, tak do sladkých jídel, jako posyp na pečivo, k přípravě bonbonů, placek, kaší nebo sušenek.

Doporučuje se požívat sezam neloupaný, protože obsahuje více výživných látek a minerálů. Ze sezamových semínek se lisuje velmi kvalitní sezamový olej, který má široké využití nejen v kuchyni. Je dokonce kvalitnější než proslulý olivový olej.

Tip:

Sezamový olej je výborný i na pokožku, kterou pomáhá prokrvovat a čistit. Díky svému složení na sebe navazuje škodlivé látky a otevírá póry. Vysušené pokožce dodává potřebné živiny a vlhkost a oddaluje stárnutí. Pozor by si však měly dávat osoby se zanícenou kůží, kterou by mohl olej zbytečně podráždit.

 

[poll id=“2″]

Barbara Drobíková https://blog.kaloricketabulky.cz/author/fit

Poradkyně pro výživu, zdravý a aktivní životní styl, instruktorka fitness, bioložka a máma dvou synů..

9.3.2017 Barbara Drobíková Články, Recepty a výživa

Z archivu

Kulináři včera, dnes a zítra

Kulinářské show jsem objevil před nějakými deseti lety, kdy jsem poprvé uviděl kuchařské umění Keitha Floyda a zíral s otevřenou pusou, jak je lze spojit současně s humorem i cestováním.

Kuchařští mistři byli ceněni od pradávna.

Celý článek 16.2.2015

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner