Sýry včera, dnes a zítra aneb Zdraví, sílu najdeš v sýru
Historie i současnost kulinářství by se těžko obešla bez mléka a výrobků z něj.
Máslo, pomazánkové (ne)máslo, jogurty, kefíry, tvaroh, podmáslí, smetana, zmrzliny. A sýry.
Nějak zhubnout a nějak se stravovat nestačí. Chytré stravování znamená zdraví, štíhlost, energii i krásu.
V předchozích dvou článcích jsme kuli pikle v kuchyni, abychom vyždímali z potravin to nejlepší, co se dá a abychom vhodnými kombinacemi násobili jejich výživový efekt.
Pro ty z vás, kteří chtějí jíst se svým tělem, a ne proti němu, může tento článek posloužit jako malý tahák na lednici. Taháky jsou odjakživa tajnými pomůckami při testech a zkouškách a dodávají nám jistotu, i když je třeba ani nepoužijeme. Aby ušel pozornosti zkoušejícího, vymýšlíme nejrůznější způsoby, jak je připravit a schovat. Možná bychom se to za tu dobu všechno naučili.
V tomhle případě se nemusíte bát, že vás někdo chytne za ruku při podvádění a směle si malý ledničkový tahák se synergickými efekty vybraných účinných látek vytiskněte a nechte na očích.
Kam se podíváte, tam se projevuje synergie. Nezapomněli jsme ale při hledání synergií potravin na něco? Něco zcela zásadního? Na to, že aby přirozená synergie zafungovala, musíme se na ni dívat z celostního pohledu na zdraví, které zahrnuje čtyři základní složky:
To, co nás dělá zdravé, štíhlé a energické, z nás zároveň dělá krásné bytosti a naopak. A v přirozeném propojení to funguje nejlépe.
K hlavě a naší mysli neodmyslitelně patří také disciplína, kázeň a řád, protože tyto tři faktory, vznikající v naší mysli, jsou základem zdravého života.
Za palivo, které dáváme svému tělu, neseme odpovědnost my sami. Naše tělo je geniálně sestavený stroj, skládající se z miliard buněk, které potřebují kvalitní palivo. Palivo dobře složené z makronutrientů (bílkoviny, sacharidy, tuky) a mikronutrientů (vitamínů, minerálů , stopových prvků a enzymů).
Když se jedná o výživu, jsme tím, co jíme. Když jde o pohyb, jsme to, jak se hýbeme. Pohyb posiluje svaly, srdce, plíce, posiluje dokonce i mozek a zlepšuje náladu. Od pradávna byl pohyb základní součástí života. Dneska je sedavý způsob života pravidelným stereotypem a přirozenost pohybu postupně vymizela. Víme, že se máme hýbat, ale odhodlat se k tomu už je těžké.
Člověk se uvolní, vypne hlavu a nabije se novou energií, kterou může znovu využít pro všechno, co dělá. Nechte o sebe pečovat, nechte se rozmazlovat, ale také zvedněte zadek a zapracujte na vlastní péči.
Nemáte čas? Výmluvy. Je to trochu těžší se přinutit, ale odměna, která vás čeká, se ničemu nevyrovná.
11.5.2017 Mgr. Matoušková Jaroslava Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnoutHistorie i současnost kulinářství by se těžko obešla bez mléka a výrobků z něj.
Máslo, pomazánkové (ne)máslo, jogurty, kefíry, tvaroh, podmáslí, smetana, zmrzliny. A sýry.
Celý článek 7.2.2019
Snažíte se dodržovat kalorický deficit, ale stejně se v určitou chvíli zastaví váha na jedné jediné hodnotě a nejde dál? V čem může být problém?
Tomuto tématu jsme se už několikrát věnovali, ale pojďme si pár bodů jen tak v krátkosti shrnout. Ostatně, opakování je matka moudrosti, jak se říká.
Celý článek 17.9.2024
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Celý článek 11.9.2024
Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?
Celý článek 9.9.2024
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Celý článek 6.9.2024
Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.
Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.
Celý článek 2.9.2024