Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Alexandra Fraisová: Jak na cvičení v horku

Cvičení nám všichni pořád doporučují. Protože nám prospívá. Dělá dobře tělu i duši. Zlepšuje pohyblivost, pružnost, sílu, vytrvalost i náladu.

Ale co dělat, když jsou venku tropy a náročný trénink je najednou ještě náročnější?

Lidé, kteří cvičí, lépe spí, chrání se před nárůstem váhy a snižují si riziko vzniku vysokého krevního tlaku, mrtvice, cukrovky 2. typu, dokonce i deprese. Cvičení prokazatelně chrání před rozvojem několika typů rakoviny (a vlastně před rakovinou obecně). Také pacientům po infarktu se dnes už nenařizuje dlouhodobý klid na lůžku, nýbrž pozvolná rehabilitace začínající procházkami. Cvičení pak obecně pomáhá při rekonvalescenci – samozřejmě jakmile to tělo dovolí. I já měla po náročné operaci předepsané procházky, abych se lépe hojila.

Když chcete zařadit cvičení do běžného života, nemusíte se bát, že strávíte denně dlouhé hodiny namáhavým cvičením, abyste dosáhli na všechny výhody. Stačí mírné cvičení 5 – 6 x týdně.

  1. Rozložte si nejméně 2 hodiny 30 minut fyzické aktivity v průběhu týdne.
  2. Vyhýbejte se dlouhým obdobím neaktivnosti. Je lepší hýbat se trochu a často, než všechno dohánět za jediný den v týdnu.
  3. Nejméně 2 x do týdne zařaďte vedle aerobního cvičení (od procházek po náročné kardio) také něco, čím zatížíte svaly a kostru: posilujte s vlastním tělem, nebo časem i s činkami.

Co dělat v horku?

Ale co máte dělat, když je venku třicet a vy se potíte už vsedě a srdce vám buší z horka? Je lepší cvičit, nebo počkat? Pokud netrpíte závažnějším onemocněním, především kardiologickým, kdy námaha v horku opravdu nemusí udělat dobře, cvičit můžete i v létě. Většinou přece býváme plní energie a chceme ji nějak vybít. A plavky, které schnou na šňůře, nám připomínají, že bychom se hýbat měli.

Hýbat se můžeme, ovšem je dobré přitom dodržet několik základních zásad:

  1. Dobře si to načasujte. Ideálně na brzké ráno nebo večer. Trhat rekordy v 35 stupních vám neprospěje. I když nejste ranní ptáče, asi stejně v horkých nocích moc nenaspíte. Tak toho ráno využijte a jděte si zachodit, zajezdit nebo zaběhat, anebo si zacvičte, než začne parno.
  2. Hodně pijte. To je bez debat. Ve vysokých teplotách máte pít víc. A pokud se u toho hýbete, ještě přidejte. Nebojte, žbluňkat nebudete. Když už máte pocit, že vás samotná voda „tlačí v žaludku“, ochuťte si ji citronem, mátou, okurkou, melounem, nakrájeným ovocem – co vás napadne.
  3. Sledujte si tep! V horku bude vyšší, i když zátěž snížíte. Sama vysoká teplota už klade na organismus větší nároky, takže zase platí – netrhat rekordy. Asi dost z vás zaznamenalo, že ve vysokých teplotách vám i obyčejná procházka dá zabrat. Zkrátka když meteorologové hlásí zátěž na trojku, odložte ten výběh na deset kiláčků na jindy a zvolte něco méně namáhavého.
  4. Oblékněte se vhodně.
  5. Používejte opalovací krémy, když jste venku. Ano, i před chůzí, během nebo vyjížďkou na bruslích či na kole.

A pokud je na vás horko opravdu moc velké a k vodě se nedostanete, ale nechcete jen sedět na gauči, jděte na procházku. I chůze se přece počítá! A já slibuju, že se k ní toto léto ještě určitě vrátím. Ale teď už si jdu zacvičit!

Alexandra Fraisová https://www.rohlikovka.cz

Výživová poradkyně, osobní trenérka a trenérka tanečních sportů, která se specializuje na práci s klienty s obezitou a nadváhou. Po letech působení v mezinárodních obezitologických uskupeních při EASO pracuje opět s českými klienty. Potkat ji můžete například ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými tabulkami nebo samozřejmě na jejích stránkách.

22.6.2017 Alexandra Fraisová Články, Fitness a wellness

Z archivu

Martina Kalinová: Vždycky jsem si říkala, že neexistuje nic, co by mi v závodění zabránilo

Rádi zveřejňujeme nejen proměny úspěšných uživatelů aplikace Kalorické Tabulky, ale také příběhy sportovců, kterým kontrola živin v jídelníčku pomohla zjistit, co dělá jejich tělu dobře.

Přesně to je případ Martiny Kalinové, jež před lety propadla (v tom pozitivním slova smyslu) závodům OCR. O tom, jak jí změnily život, pojednává rozhovor z roku 2019.

Celý článek 17.8.2021

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner