
Nejtěžší není se změnou stravování začít, ale vytrvat
Začátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn…
… a asi všichni známe větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ či jiná podobná předsevzetí.
Celý článek 8.1.2021 0
Proč nejsou často problémem v hubnutí samotné snídaně, obědy či večeře? Proč nám kazí hubnutí spíše neplánované mlsání?
Protože zvítězí emoce nad rozumem.
V případě hubnutí bohužel právě emoce často spouštějí jídlo navíc – tedy jídlo, které konzumujete proti svému plánu. Sníte ho ne z hladu, ale proto, že dobrotu vidíte, nebo jíte sladké ze stresu nebo k umocnění pohody.
Jak jsme si již řekli, jídlo navíc je často psychologickým problémem, který je třeba řešit psychologickými metodami. Pojďme se tedy na „čokozávisláky“ podívat z širšího pohledu. V životě často jednáme neuvědoměle automaticky, jedeme na tzv. autopilota. Ten nám v mnohém život usnadňuje – např. máme zautomatizované řízení auta či čištění zubů, ale také se podílí na zlozvycích. A kde se takové chování, které nás ovládá, vzalo? Naučili jsem se ho, a tudíž se ho také můžeme odnaučit.
Co bývá důvodem, že ruka sahá po sladkém, mozek říká „ne, hubneš“, ale zvítězí touha? Kdy se nám to stává? Nemáme hlad, ale jdeme například okolo cukrárny, nebo si kamarádka v práci donese dortík a nabídne nám, nebo jsme na dovolené all inclusive a ani po vydatném jídle neodoláme zákuskům a zmrzlině.
Toto všechno jsou takzvané vnější spouštěče, kdy nás provokuje k jídlu navíc oproti plánu vnější prostředí. Mnoho reakcí jsme se naučili v důsledku tzv. klasického podmiňování. Tak jako se Pavlovovi psi naučili slinit nejen na jídlo, ale i na světlo, u lidí vzbudí touhu po jídle už jen fakt, že dobrotu vidí, cítí vůni, vidí jíst jiného člověka apod.
Přijdeme unaveni z práce a než „naskočíme“ na další povinnosti, uděláme si bezmyšlenkovitě dobře sladkostmi. Čokoláda nás také uklidní, když nás někdo rozčilí nebo když si naopak chceme umocnit pohodu. To všechno jsou tzv. vnitřní spouštěče, kdy vás provokují k jídlu navíc emoce.
Pokud se jídlem odměňujete, uklidňujete nebo utišujete, snažte se najít jiné řešení. Pracujte na tom, abyste se naučili vyrovnávat se s emocemi jiným způsobem než pomocí jídla. Místo autopilota, který vás vede k bezmyšlenkovité konzumaci sladkostí, pojďme trénovat, jak situaci řešit jinak a jak si jídla užít. Jak docílit toho, aby jídlo pro nás nebylo hrozbou, ale kamarádem.
Uvědomte si spouštěč, který stresovou situaci vyvolává. Tedy zmapujte si situace, které vedou k emocím, které jsou důvodem jídla navíc (např. hádka, kritika, neúspěch, selhání vedoucí k zlosti, hněvu, úzkosti, strachu, osamělosti, únavě, nudě, smutku, provinilosti apod.).
Pokud je to možné, spouštěč stresu omezte, případně ho zkuste úplně vyloučit (např. nebudu sledovat politické debaty, když mě stejně pokaždé rozčílí). Pokud lze – i když je to běh na delší trať – učte se řešit samotný problém, který je pro vás stresující (nácvikem asertivity, komunikačních dovedností apod.). Změníte pak emoci, a tím i chování vázající se na danou situaci.
Pokud už prožíváte akutní stres, je třeba mít předem připraveno, jak na něj budete reagovat vhodnějším způsobem než jídlem.
Pokud si ve stavu rozčilení vezmete dort, napětí poklesne ihned, pokud byste chvíli s dortem počkali, napětí by pokleslo i bez dortu.
Vzpomeňte si detailně na poslední jídlo navíc, které jste snědli neplánovaně, bez pocitů hladu v reakci na nějakou situaci, která ve vás vzbudila emoci. Zvolte si cíl a vymyslete vhodné řešení vedoucí k tomuto cíli. Vyznačte si dle vzoru barevně náročnost zvládání jednotlivých situací – zeleně nejsnazší – červeně nejobtížnější. Začnete situací, kde si věříte, že ji zvládnete. Úspěch vám pak bude povzbuzením pro odnaučování se dalším zlozvykům.
V tomto článku jste se naučili zmapovat situace a stavy ve svém nitru, které vás „vytáčejí“ a jsou příčinou nadměrného nebo neplánovaného jedení. I když jste rozčíleni sebevíc, jste schopni dávat pozor např. při přecházení silnice, a zrovna tak se můžete naučit, abyste ve stresové situaci byli schopni jednat racionálně a řešit stres jinak než jídlem. Je dobré najít si předem náhradní chování, které je neslučitelné s jedením a které budete v těchto situacích používat. Přerušte spojení mezi emocí a jídlem a současně si vytvořte spojení mezi emocí a nějakou jinou příjemnou uvolňující aktivitou.
Pokud původně napodmiňované chování – jedení v důsledku stresu – po nějaké době nácviku vyhasne, máte vyhráno. Začnete jednat svobodně a nebudete otrokem vnějšího prostředí nebo svých napodmiňovaných zlozvyků.
Více rad, jak zvládat mlsání nad plán, včetně receptů na zdravější alternativy můžete získat v rámci projektu Prožij rok zdravě. Celý měsíc červen nás čeká téma zdravé mlsání!
8.6.2017 Články, Jak zhubnout
Začátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn…
… a asi všichni známe větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ či jiná podobná předsevzetí.
Celý článek 8.1.2021 0
Rozhodli jste se začít s hubnutím pomocí Kalorických Tabulek? Bravo. Jsme tu pro vás.
Mrkněte na několik málo informací, které vám pomohou v začátcích a s kterými můžete změnit své stravovací návyky jako mávnutím kouzelného proutku.
Celý článek 2.1.2021 0
Čas od času zde zveřejňujeme příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky jako motivaci pro ostatní.
I nás samozřejmě velmi těší nás, když vidíme, jak díky zapisování jídelníčku lidé odhazují kila, která je tížila, a píšou, že se cítí mnohem lépe fyzicky i psychicky.
Celý článek 28.11.2020 0
Komentáře
Božena
11.6.2017 10:47
Zdravím, nikdy mně nenapadlo řešit jakékoliv negativní emoce jídlem nebo čokoládou! Hubnutí je podle mně hodně o věku! Do 65 let jsem byla štíhlá, žádná nadváha, pak se hormony zbláznily a mám 10 kg nadváhy oproti výšce! Troufám si říci, že jím velmi zdravě a mnohem méně nežli do těch 65 let! Cvičím 2x- 3x týdně pilates nebo jezdím na rotopedu. Váha se nehne ani omylem. Hřeším pouze obden nanukem a denně čtverečkem 75% čokolády,někdy kousek koláče 100g. Piji jen vodu a štít.žlázu mam zdravou.Je to prostě boj s větrnými mlýny. Dr. mi řekla, to ty hormony. A teď „babo raď“ !
Bohužel
12.6.2017 17:37
Pokud nehubnete a jíte méně, tak problém bude právě v tom. Máte pravděpodobně zpomalený metabolismus. Hodně zjednodušeně řečeno: Měla byste jíst takové množství, aby vaše tělo a metabolismus mohl správně pracovat. Pokud máte potřebu dát si občas ten Váš nanuk či kousek dortu, tak Vaše dieta je nevyvážená a takovéto věci nemají ve stravě co pohledávat.
Iva Málková
17.6.2017 10:05
Lidé, kteří nemají problémy s váhou, při stresu naopak jedí většinou méně a naopak hubnou. Je vidět, že u vás je problém opravdu v těle. Nevím, kolik vážíte, pokud je váha opravdu v pásmu těžší obezity, tak bych to řešila s obezitologem. Pokud je to jen nadváha, tak buďte spokojená se svým tělem a radujte se ze života.. Je výborné, že se hýbete a máte rozumnou stravu – a do té jistě patří i občasné plánované vybočení nějakou sladkostí.
Lilly
30.6.2017 13:00
Já mlsám, když jsem unavená. Problém je, že ono to fakt výrazně pomáhá. To je prostě fyziologicky daný. Nevím, jak jinak se takto instantně nakopnout. Nic než energeticky vydatný jídlo tohle neudělá. A druhý. A třetí. Alternativou je svalit se do postele, povinnosti odsunout a pak s očima navrch hlavy zjistit, že nemám ani čas se pořádně vyspat a že jsem vrcholně frustrovaná, protože jsem se nedostala ani ke svým koníčkům. A nejhorší je, že vlastně toho tolik na práci ani nemám, akorát jsem ze všeho nehorázně utahaná.Začínám přemýšlet, jestli mě tak nevyčerpává stres – obecně se tak trochu všeho zbytečně bojím, a to zvláště kontaktu s lidmi, což musím denně překonávat. Pracuju s tím už kolik let, změna tedy není v dohledné době na obzoru. Doma je bezpečnej přístav, ale když se po příchodu uvolním, padá na mě totální a absolutní vyčerpání. Díky nadmíře jídla jsem schopná žít život tak,aby byl co k čemu. Vlastně k jídlu nemám ani zvláštní vztah, někdy si připadám tak odtažitě, jako bych polykala tabletky.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.