Vláknina – kde ji vzít, a nekrást
Vláknina je jedno z koleček, které se v aplikaci Kalorické Tabulky plní horko těžko, dokud se v tom člověk nenaučí trochu “chodit”.
Pojďme si připomenout, jak na to…
Jak už víte, pustila jsem se do odvážné „reality show“ ZPÁTKY NA STARTU. A to znamená taky nastavit si nejen jídelníček, ale taky Kalorické tabulky a začít na nějakou dobu poctivě vážit a zapisovat.
Jak vypadají jídelníčky prvních dní?
Vymyslela jsem si veřejný dohled od vás všech, stanovila jsem si v hrubých obrysech jídelníčky na první dny, ale musela jsem udělat ještě něco. Nastavit si Kalorické tabulky, abych mohla hlídat také množství toho, co sním. Jak to vypadalo?
O tom, jak si nastavíte, co potřebujete, se můžete dozvědět tady. Já nenechávala všechno jenom na strojích, protože už vím, že moje tělo nebude hubnout, když bude mít vyšší příjem sacharidů. Jakkoli je tedy k životu potřebuju – já nikdy nebudu jíst podle vyhraněných nízkosacharidových stylů, protože to mému tělu dobře nedělá –, musela jsem změnit poměry nastavených živin. Jak?
Také jsem měla změřený bazální metabolismus – tedy aspoň z „chytré váhy“. Mám i změřený nepřímou kalorimetrií, ale věřte, že jednotky, ba ani desítky kilokalorií nehrají až tak velikou roli, takže postačí řídit se tím, co vám vypočítá počítač sám podle základních údajů (pokud nejste extrémně svalnatí nebo nemáte extrémní nadbytek tukové tkáně a nedrželi jste několik let, ba desetiletí velmi omezující dietu).
Mimochodem, ano, bazální metabolismus mi po posledních měsících neaktivity klesl. Ztratila jsem totiž trochu aktivní hmoty a přibrala hmotu tukovou. A čím víc té čisté aktivní hmoty máte, tím je to pro spalování lepší. Výsledkem bylo, že mám příjem na hubnutí relativně nižší – mám zadanou taky jen lehkou aktivitu, než začnu pořádně cvičit.
Jakmile jsem měla dané hodnoty a k ruce základní představu o tom, co budu jíst – a tedy co nakoupím –, byl čas začít vařit a zadávat do tabulek:
První dny chci vyzkoušet, nakolik mi ještě slouží odhad. To znamená, že skládám jídlo, které teprve pak odvážím a zapíšu. Výsledek? I když myslíte, že víte, anebo dokonce i víte, nejíte úplně vzorově. První dva dny jsem se nedošplhala na předepsané množství bílkovin, zato jsem lehce přesahovala tuky. Útěchou mi může být, že to byly tuky dobré. Jako v pátek losos k večeři.
V sobotu už jsem si během dne upravovala množství toho, co budu jíst dál, a výsledkem bylo splnění bílkovin i sacharidů. Tuky trochu klesly. Což znamená, že v průměru týdne se dostanou tam, kam mají.
Nezapomínejme, že nemusí být každý den úplně dokonalý podle tabulek, ale důležitý je dlouhodobý průměr.
Ještě nemůžu naplno trénovat, ale můžu chodit a můžu tančit. Od chvíle, co jsem se rozhodla veřejně přiznávat, co jím a dělám, jsem se tedy i přemluvila jít aspoň na procházku, když jsem neměla v plánu nic jiného. Přiznávám, že by si člověk snadno „vysvětlil“, proč na to nemá čas, kdybyste mě nesledovali.
Díky tanci a díky procházkám jsem i začala plnit denní dávku kroků. Prozatímní cíl jsem si nastavila na 8000, ale v pátek i sobotu jsem hravě překonala doporučovanou desítku.
Co jsem snědla? U každého jídla nějakou bílkovinu. Dost zeleniny. Nebojím se ovoce. Sacharidy tam samozřejmě jsou, i když přílohy nejsou tak velké. A nežiju v dokonalém světě, proto se mi záhadně nespotřebuje zbytek tvarohu, když potřebuju jenom půlku, a tak se objevuje ze dne na den. Stejně jako třeba navařená polévka, která se rozdělí na jednotlivé porce. Snažím se obecně zařazovat hodně ryb, tak se objevují i tady. A nebojím se luštěnin. Tohle všechno časem uvidíte v každodenních jídelníčcích na mojí FB stránce v projektu ZPÁTKY NA STARTU.
V pátek, kdy jsem nenaplánovala množství předem, vypadal můj jídelníček následovně:
* snídaně: celozrnné müsli 45 g, řecký jogurt 140 g, maliny 50 g
* dopolední svačina: zeleninová polévka s cizrnou (1/4 navařené porce, takže při zadávání to chce trochu matematiky, ale pak už jen kopírujete)
* oběd: celozrnný žitný chléb 2 plátky s bavorskou hořčicí a pečenou vepřovou kýtou 115 g, okurka, cherry rajčata
* odpolední svačina: půlka tvarohu (od předchozího večera) s tuňákem (malá plechovka, ve vodě), okurka, mrkev
* večeře: salát s kuskusem cca 30 g a lososem 150 g + aperol spritz
A taky jsem se trochu hýbala: salsa 60′
V sobotu jsem už upravovala množství v průběhu dne:
* snídaně: řecký jogurt 140 s ovocem 100 g a semínky 10 g
* dopolední svačina: celozrnný žitný chléb 1 plátek s žervé 30 g, rukola s kapkou balsamica
* oběd: candát 150 g pečený v troubě s trochou másla, brambory 200 g, tzatziki ze 2/3 jedné okurky a jednoho řeckého jogurtu
* odpolední svačina: půl malé bagety s hořčicí, šunkou od kosti 30 g a kouskem sýra 10 g, okurka
* večeře: zeleninová polévka s cizrnou (opět ta 1/4 porce), druhá půlka malé bagety
* druhá večeře: půlka tvarohu s mandlovým máslem 10 g na chuť
Pohyb samozřejmě taky: chůze 60′
Přidáte se?
Vláknina je jedno z koleček, které se v aplikaci Kalorické Tabulky plní horko těžko, dokud se v tom člověk nenaučí trochu “chodit”.
Pojďme si připomenout, jak na to…
Celý článek 3.6.2023
Vánoce jsou svátky radosti, pohody a – přiznejme si to – také jídla.
Jako výživová poradkyně si užívám všechny tradiční dobroty, ale s rozumem a vědomím, že klíč ke spokojenému tělu není schovaný ve striktních pravidlech, ale v celoročním balancu.
Celý článek 2.12.2024
Neporušovat nově nastavený stravovací režim a nedělat v něm chyby, mít dostatek pohybu a zároveň zvládat hektické dny plné pracovních a rodinných povinností… To zní jako obrovská výzva.
Pravdou ale je, že ani v jídelníčku není potřeba docílit dokonalosti. Skutečným klíčem k úspěchu je totiž odhodlání, trpělivost a přijetí toho, že změna nepřijde přes noc.
Celý článek 29.11.2024
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
Celý článek 23.11.2024
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Celý článek 17.11.2024