Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jak vyladit formu přes léto ještě trochu jinak?

Těšili jste se na léto, že budete cvičit v přírodě a že zamakáte na vylepšení kondice?

Pak jste na správné stránce. Máme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou vaši snahu podpořit.

Fitness tréninkových deníků je ke stažení všude spousta. Ať už se připravujete na to, že zaběhnete v kuse svých prvních 5 kiláků anebo chcete zlepšit kondičku, sílu, výbušnou sílu, mobilitu, vězte, že pouze o propocených hodinách ve fitku nebo na běžecké dráze příprava není.

Vaše kondice je závislá na řadě faktorů. Zkuste to letos s tréninkem přes léto trochu jinak. Máme pro vás pár tipů, které vám mohou pomoci se posunout o krůček dál:

Zavodňujte

Pokud jste schopni každý den vypít min 1700 ml vody,  jste tak říkajíc „za vodou“. Do zavlažovacího plánu se ovšem nepočítá černý čaj, káva, energetické nápoje a alkohol (ano i pivo je alkohol). Tyto nápoje nám žádné tekutiny nepřidají a některé i uberou. V parných dnech by se měl příjem tekutin ještě zvýšit.

 • A pozor na to, že se v zápalu pracovních či jiných povinností prostě zapomínáte mnohdy napít úplně. Odpoledne pak zjistíte, že v sobě máte za celý den jen 4 espressa.

Odlehčujte

Máme na mysli odlehčování ve stravě. Je léto a náš organismus není v teplých měsících připraven zpracovávat těžká a hutná jídla jako v zimě.

 • Ideální je stravovat se tzv. sezónně. Léto je obdobím rozmanitého ovoce a zeleniny. Stačí si vybrat…

Relaxujte

Ano i tohle je potřeba. A máme na mysli opravdu relaxaci v klidu pro zklidnění hlavy i těla. Výborná vzpruha, když jste unavení, nebo jen už nevíte kam dřív skočit, je si prostě na chvíli lehnout, ideálně v místnosti, kde nikdo chvíli nebude a kde vás nebude nikdo rušit. Ne do postele, ale na podlahu na nějakou deku nebo podložku a nohy položit na křeslo či nízký stolek.

 • Paty byste měli mít asi tak v úrovni kolen.
 • Pod hlavu si můžete dát malý polštářek.
 • Pusťte si klidnou hudbu a zaposlouchejte se, abyste přestali myslet na všechny povinnosti.
 • Zaměřte se na svůj dech, který zkuste zpomalit a prodloužit – s nádechem se snažte pomalu naplnit plíce a s výdechem úplně plynule vyprázdnit.

Při relaxaci bychom neměli usnout, ale pokud jste hodně unavení či přetížení, tak se tomu asi neubráníte. Vydržte ležet alespoň 15 min, samozřejmě můžete i déle. Po čtvrthodince se pomalu přetočte na bok a přes oporu horní paže se pomalu posaďte. Pokud se vám bude točit hlava (což je zpočátku možné), vydržte chvilku v sedu. Pak se zvedněte, ale nechte si ještě cca 30 min na tzv. rozjezd.

Protahujte

Strečink. Všichni víme, že je důležitý, ale sáhněme si do svědomí, kdo jej opravdu pravidelně cvičí 2x během tréninku? Tedy po lehkém zahřátí a následně po hlavní části tréninku a zklidnění. Záměrně nepíšu po tréninku, protože strečink JE SOUČÁSTÍ tréninku, ačkoliv často opomíjenou součástí. A měl by být ideálně tak dlouhý, jako hlavní část tréninku. Tzn. pokud jste ve fitku makali či venku běželi 60 min, měli byste se se i šedesát minut protahovat, uvolňovat, mobilizovat…

Překvapení? Stačí se podívat okolo sebe –  často vidíte, že ti, co pravidelně sportují, nemají úplně správné držení těla – ramena nahoře, stažené trapézy, ohnutá záda, stočená ramena dopředu, hlava v předsunu… prohnutá bedra, nefunkční hrudník, špatné držení paží… Co asi říkají po treninku záda, kyčle, kolena?

Tohle neodcvičíte za 5 min po treninku 1 týdně. Je to systematická práce na každý den.  A proč je strečink tak důležitý? Zde několik bodů, které stojí za povšimnutí:

 • Strečinkem se zvyšuje celková pohyblivost. Dochází k prodlužování vazivových tkání a svalů.
 • Strečinkem prohlubujeme pohybové vnímání
 • Snižujeme nebezpečí úrazu
 • Snižujeme svalové napětí a svalovou bolestivost
 • Uvolní se svalové napětí, otevře se hrudník, zlepší se funkce bránice – tudíž se vám bude lépe dýchat
 • Zlepšujete kloubní pohyblivost

Každý člověk je jiný, každý má jiné potřeby a fyzické možnosti. Ideální je se domluvit přímo s trenérem, který vám sestaví cviky na míru a případně dle potřeby vám je bude obměňovat. Vysvětlí podrobně techniku provedení a cviky vás naučí. Protože pokud budete cvičit jen proto, že jste cvik někde viděli a nebude to technicky správně, může vám cvičení více uškodit než prospět

Masírujte

Speciální barevné masážní válce a válečky jsou mezi sportovci velmi populární. Asi stejně jako barevné tejpy. Kdo neválcuje, namasíruje a neuvolňuje fascie, jako by nebyl. A že je uvolňování fascií stejně důležité jako samotný strečink se ještě moc neví.

Fascie byly objeveny poměrně nedávno. Jako laici si je můžeme představit jako rozsáhlou 3D síť, která je rozprostřená v celém těle. Fascie obalují vazy, svaly, klouby, orgány, nervy, cévy a vzájemně propojují všechny části lidského těla a orgány tak, aby fungovaly v harmonii.

 • Většina zranění vzniká přetížením fascií. Jelikož jsou fascie tvarovatelné mechanickou zátěží, lze jejich strukturu a tvar ovlivnit pohybem, strečinkem či cílenými masážemi.

Fasciální tkáň se skládá ze 70% z vody – a tím jsme opět u prvného bodu, protože při dehydrataci tkáň tuhne a je náchylná ke zranění. Takže válcujte a masírujte. Pokud doma ještě nemáte speciální válce, můžete improvizovat s dvěma tenisáky, které stojí pár korun a dají se s nimi dělat doslova divy.

Za druhé a třetí foto, na kterém je autorka článku, děkujeme Haně Janků.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Tomáš Bartoš : Jak správně cvičit břicho II. – nácvik dýchání

Radka Neubertová
www.neubertova.cz

Lektorka jógy, Pilates a kompenzačního cvičení.
Vede skupinové i soukromé lekce pro dospělé i děti.
Spolumajitelka firmy Fit Way, která dováží značku Nessi Sportswear.

10.7.2017 Články, Fitness a wellness

Komentáře

1

Martin Ondruš

18.6.2019 13:55

Nemohu souhlasit s tím, že pivo se nezapočítává do pitného režimu, vždyť obsahuje významné množství vody (přes 90%). Přestože ho sám moc nevypiji, takováto informace u mne snižuje Vaši důvěryhodnost. Přesnější by bylo uvést, jakým množstvím vody je potřeba kompenzovat vypité množství čistého alkoholu. Ale půl litru na 25g alkoholu to určitě nebude. Koneckonců, kdyby to bylo jak píšete, spousta lidí by dávno zašla na dehydrataci, protože nic jiného než pivo nepijí.

2

honza

19.6.2019 17:25

To co pan Ondruš píše je naprostý nesmysl, protože pivo kromě vody obsahuje hlavně slad a z čeho slad je?? to je metla na tuky.

3

Míra Jahoda

8.7.2019 22:07

1) Honzo, než příště napíšeš, že někdo jiný píše nesmysly, tak si nejprve dané téma nastuduj. Alespoň ze sebe neuděláš blbečka, jako se ti to povedlo tady.

2) Paní Neubertová, vám, jako autorce odborného textu, bych nastudování aktuálních informací k tématu doporučil tuplem. Zjistěte si kolik kofeinu a kolik vody káva obsahuje. Těch pár miligramů kofeinu samozřejmě nemůže takový efekt, aby převýšilo množství obsažené vody v nápoji.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Pokud ještě někdo neobjevil kouzlo pravidelného pohybu, třeba vás k nějaké té pohybové aktivitě navnadí „5P funkční pravidla podle Vandy“.

Sepsala jsem je na základě dlouholetých zkušeností, které jsem nasbírala díky klientkám za 20 let mé lektorské praxe. Všechny je mám dlouhodobě ozkoušené i na sobě a mohu s jistotou říci, že fungují spolehlivě.

Celý článek 8.8.2021 0

Desatero bezpečného a příjemného domácího cvičení

Desatero bezpečného a příjemného domácího cvičení

V posledním roce se cvičení z tělocvičen, fitnesscenter a sportovišť přesunulo do online světa, čímž se zvýšily nároky na naši vlastní motivaci a disciplínu.

Na druhou stranu se nám ale otevřela nečekaná příležitost mít naše oblíbené lektory přímo „pod nosem“, v našich domácnostech.

Celý článek 6.5.2021 0