Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Najděte si svoje proč aneb Jak najít důvod, který nás požene kupředu

Jste připraveni být na sebe hodní? Jste připraveni nesoustředit se jen na kila na váze, ale žít zdravě a chovat se ke svému tělu hezky?

Tak jste tady správně! Dnes si totiž povíme, jak se na změnu správně naladit a jak se do ní pustit tak, abychom vydrželi a uskutečnili naše záměry.

Jak už jste mnozí poznali na vlastní tělo, hubnutí a dobrá kondice se neřídí jenom tím, že chvíli dodržujeme rozložení živin a pak se vrátíme k tomu, co jsme dělali dřív. To může vést k jedinému: Za chvíli jste zpátky na startovní čáře, ne-li ještě o kus před ní.

 

Když chceme být fit, štíhlí, v kondici, zdraví a v pohodě, je třeba dobře a vyrovnaně jíst (a taky dostatečně!), přiměřeně se hýbat a najít si důvod, proč to celé děláme.

  • Ptám se tedy znovu: Jste připravení? A víte, proč to chcete? Upřímně si na tu otázku odpovězte.

Ujasněte si, co přesně chcete

Vezměte si blok nebo papír a zamyslete se. Určitě jste už slyšeli, že ke všemu, co děláte, je nutné najít si důvod. Vzpomeňte si na ten váš a jasně si ho určete.

Napište si dopodrobna, co vás vede k tomu být více fit nebo štíhlejší. A ne, nemělo by tam stát jenom „chci být zdravější“. Mělo by tam být něco jako „chci mít krevní tlak v takové a takové hodnotě/chci odložit ty a ty prášky/chci ujít pochod Praha -Prčice/chci se dlaněmi dotknout země/chci obléknout svatební šaty takové a makové velikosti…“

Máte to? Tak pozor! Ještě nekončíme.

Najděte si svoje proč

Teď si k tomu CO přiřaďte ještě PROČ.

Proč chci krevní tlak na takové a takové hodnotě? (Protože mám špatnou chlopeň, v práci hodně stresu a v rodině genetickou zátěž kardiovaskulárního onemocnění.) Proč chci nosit takovou a makovou velikost? Proč chci ujít Prčice? Proč se chci dotknout dlaněmi země? Jasně, dotknout se země se třeba může zdát jako nesmyslný cíl, ale když jsme ohební, jsme méně ohroženi zraněním, protože třeba vybereme v zimě uklouznutí na náledí nebo se natáhneme do horní police pro něco, co nám nespadne na hlavu.

Moje proč je jednoduché a víc o něm píšu už tady (klikněte na odkaz). Rozebrala jsem si ho na jednotlivosti a uvědomila si, že nejen chci zhubnout, ale chci se v prvé řadě cítit opět ve svém těle dobře. A chci, aby správně fungovalo. A proto se k němu musím určitým způsobem chovat, aby tak fungovat mohlo.

Rozeberte si zkrátka svoje CO a PROČ na ty nejmenší maličkosti.

Hledejte hlubší důvod

Pokud je tím naším PROČ jen to, že chceme vypadat dobře v plavkách na dovolené nebo se vejít do starší sukně, poslouží to jako motivace k tomu, abychom chvíli dodržovali určitá pravidla, ale obvykle to nevede k trvalé změně chování.

Možná jste sami poznali, co se stalo, když jste si jako hlavní cíl dali zhubnout na určitou hmotnost. Co bylo pak? Chvíli jste se opájeli úspěchem, že? A pak se pomaličku vloudilo to známé „však se z toho nestřílí – a co bychom z toho života měli – a nebudu se přece omezovat pořád – a zhubla jsem jednou, zhubnu znova…“ A najednou tu bylo jojo. A vysoký tlak zpátky.

Jestliže máme svoje PROČ podpořené konkrétními a co nejpodrobnějšími důvody, které si uvědomujeme, udrží nás na cestě nejen ke zhubnutí, ale ke zdravému žití.

  • A to by měl být náš cíl, ne?

Ano, chceme mít hezkou postavu, ale chceme taky, aby to hezké tělo fungovalo, jak má. Aby bylo zdravé. Aby nám dobře sloužilo dlouhá léta. A abychom v těch plavkách vypadali dobře i příští sezonu…

Odpovězte tedy sami sobě, jaké je to vaše hlavní a nejskrytější proč. A dobře si to pamatujte!

Z archivu aneb přečtěte si také:

Eliška Růžičková: Pohyb a strava jdou ruku v ruce

Alexandra Fraisová
alexandraafraisfraisova.blogspot.cz

Výživová poradkyně, osobní a fitness trenérka, absolventka kurzu Metodika behaviorální terapie obezity (KBT přístup), absolventka řady nadstavbových výživových kurzů, především se zaměřením na sportovní výživu, koučka zdravého životního stylu a členka Rady pacientů při Evropské asociaci obezitologických společností.

14.8.2017 Články, Jak zhubnout

Komentáře

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Proč se motivace při hubnutí podceňuje?

Proč se motivace při hubnutí podceňuje?

Člověk, který chce začít hubnout, se na to většinou nějakým způsobem připraví. Najde si informace o tom, co by měl jíst a jak cvičit. Možná podnikne i zcela konkrétní kroky – koupí permanentku do fitka, knihu o hubnutí nebo si stáhne patřičnou mobilní aplikaci.

Čím to je, že tohle jde, ale občas úplně zapomeneme připravit na hubnutí sebe a svou motivaci?

Celý článek 2.9.2020 0

Také vás sužuje emoční pasení?

Také vás sužuje emoční pasení?

Vztahové a sociálně kritické momenty řešíme podobně jako u stresu a těžkých životních situací převážně jídlem.

V náhlém přívalu emocí otupujeme nepříjemné pocity přejídáním, případně popíjením alkoholu, kouřením, tlumícími léky a dalšími látkami způsobujícími závislost, nověji i horečnatým nakupováním.

Celý článek 16.8.2020 0