Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Mary Aušová: Díky úpravám ve stravě jsem měla na soutěži Photogirl lepší postavu než o generaci mladší účastnice

Půvabná Mary žije sportem. Předcvičuje Zumbu, vede lekce tance jako je Zumba, Burlesque/Ladies Style, Cubano Dance, Street dance kids, Aqua Zumba, což je na její postavě samozřejmě znát.

Přesto přiznává, že když se přihlásila do renomované soutěže, zapracovala hodně na svém jídelníčku.

Změnila stravování a pochutnávala si na zdravých a chutných jídlech (recepty najdete níže). Do kapsy tak díku tomu strčila i o mnoho mladší dívky. „Nebylo to zadarmo,“ usmívá se.

S Mary jsme si povídaly o její cestě k titulu krátce po vyhlášení soutěže, s kterou žila osm měsíců.

Říkala jste, že jste v rámci přípravy na soutěž vyřadila z jídelníčku úplně nezdravé cukry a lepek. Jak konkrétně jste tedy jedla a trénovala?
Zkusit vynechat lepek a nezdravé cukry, byl můj spontánní nápad, protože jsem chtěla začít trochu více formovat postavu. A do mého jídelníčku to úplně přestalo zapadat.
Dále jsem si hlídala pravidelnost. A také jsem začala více jíst a zařadila do jídelníčku více bílkovin a sacharidů – hlavně v dopoledních hodinách. Co se týká pohybu, tak krom svých tanečních lekcí, jsem zařadila ještě 1 – 2 x týdně běh a jógu. A právě józe jsem ve finále s láskou propadla.

Sestavovala jste si jídelníček sama a jak se na vás výše jmenované změny kromě dokonalé postavy ještě projevil?
Víceméně sama a občas za pomocí přátel, kteří jídelníčky buď sestavují nebo mají větší přehled než já. Nevím, zda bych mohla svou postavu nazvat „dokonalou“, ale ve skoro 40 letech bych se nestyděla postavit vedle dvacítky (smích).

Úprava jídelníčku se projevila nejen na mé postavě, ale především na mém fungování, kdy jsem začala mít méně zažívacích problémů a více energie.

Dá se takový program dodržovat dlouhodobě, nebo se vrátíte ke svému starému režimu?
Já jsem nikdy nejedla úplně špatně, ale k nezdravým cukrům ve velkém množství se rozhodně vracet už nebudu. A k lepku taky ne. Dost jsem si zvykla nahrazovat sladké třeba ovocem, ořechy, chia pudinkem, který si dělám sama, nebo když už sladit, tak jedině medem. Dokonce i peču bez mouky.

Jasně, že si občas dopřeju nějaký dortík, speciálně když se v sobotu jdete projít po Náplavce na farmářské trhy (smích). Ale věřte mi, že bez nich se mi žije mnohem lépe.

A tady jsou ty slíbené recepty:

Fitness tvarohová buchta

 • tvaroh ve vaničce 500 g
 • vejce 3 ks
 • vanilkový pudink 1 ks
 • kakao 2 lžíce
 • med 2 – 3 lžíce
 • libovolné ovoce

Smícháme všechny ingredience – kromě kakaa. Odebeme 1/3 směsi a tu smícháme s kakaem. Na dno formy dávám pečící papír a vrstvím bílou a tmavou směs. Pečeme 60 min na 160 stupňů. Ovoce můžete dát navrch nebo dospod buchty před vložením do trouby.

Luxusní kaše s kaštany

 • drcené ovesné vločky 1/2 hrnek
 • ovesné otruby 1 lžíce
 • kokosová mouka 1 lžíce
 • chia semínka 1 lžička
 • mandlové mléko 2 hrnky
 • vařené kaštany

Miluju zdravá a samozřejmě chutná jídla. Vzhledem k tomu, že jsem lektorkou tanečních a fitness programů, je celkem důležité k mému většímu výdaji mít vyváženou – a v mém případě i chutnou – stravu.

Tak kdo je milovníkem kaší stejně jako já, přikládám tento recept na luxusní kaši s kaštany. Vše kromě kaštanů smícháme, přikryjeme a necháme 5 – 10 min odstát. Mezitím si krátce povaříme vakuované předvařené kaštany, které kupuji v Kauflandu. Kaši krátce povaříme, nazdobíme kaštany nebo oblíbeným ovocem a dochutíme kokosovým nebo švestkovým sirupem.

Super zdravý recept z chia semínek

 • chia semínka 3 lžíce
 • mandlové mléko 5 lžic
 • kokosové mléko 5 lžic
 • banán 1 ks
 • sezónní ovoce
 • kokos nebo 75% čokoláda

Dezert je rychlý a nenáročný na čas i práci. Chia semínka necháme přes noc v mléce namočit, druhý den přidáme rozmixovaný banán a sezónní ovoce. Posypeme kokosem nebo nastrouháme 75% čokoládou. A hááálelujah: Jde se jíst!

Kontakt: www.martinaausova.cz

 • foto: Vratislav Noha, Kačenka Lorencová a archiv Mary.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Proč obsahují Kalorické tabulky reklamy?

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

5.10.2017 Články, Recepty a výživa

Související články

Obiloviny v teplé kuchyni

Obiloviny v teplé kuchyni

Jíme ovesné vločky zalité studeným mlékem či rozmíchané v jogurtu, veškeré druhy pečiva jak běžného, tak celozrnného, které se z obilnin vyrábějí…

A to vše samozřejmě proto, že obiloviny jsou významným zdrojem vlákniny, bílkovin, vitamínů skupiny B včetně riboflavinu, minerálních látek, především železa, ale také zinku, jódu, mědi, manganu, vápníku, draslíku a hořčíku, a rovněž jsou zdrojem antioxidantů (selen, vitamín E).

Celý článek 25.1.2024

Dá se jíst zdravě – a přitom levně?

Dá se jíst zdravě – a přitom levně?

Panuje obecně rozšířený názor, že zdravá jídla jsou příliš drahá. A aby člověk mohl jíst zdravě, musel by utratit hromadu peněz.

Jako každý názor, také tento v něčem pravdivý je, v něčem nikoliv. Pravda je, že kvalitní a skutečně bio potraviny z farem jsou drahé, stejně tak jako maso z farem. O mořských plodech ani nemluvě.

Celý článek 6.1.2024