Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Proměna Tomáše: Jaké byly hlavní změny v jídelníčku a jak vypadá jeho den zapsaný do aplikace Kaloricketabulky.cz?

Představuje vám dalšího úspěšného uživatele aplikace Kaloricketabulky.cz.

Kromě tradičního popisu cesty k jeho proměně se můžete podívat také na jeho jeden den zapsaný v naší aplikaci.

Tomášovi je 29 let a pracuje v telekomunikacích. Mezi jeho zájmy patří rybaření, jízda na koni a fotografování.  V rámci své proměny si nového koníčka udělal také z dodržování zdravého životnícho stylu.

Výška, váha, pas – před a nyní

169 cm, 98,3 kg, pas 107 cm
169 cm, 74,4 kg, pas 78 cm

Důvod k proměně

Bylo to spontánní rozhodnutí ze dne na den. Mě jsem problémy s pohybem, byl jsem stále unavený a podrážděný. Zkrátka celkově jsem se ve svém těle necítil moc dobře.

Zjednodušeně hlavní změny v jídelníčku a pohybovém režimu

  • Vyřadil jsem z jídelníčku bílou mouku a cukr.
  • Začal jsem jíst pravidelně v dostatečném množství s využitím aplikace Kalorické tabulky, kterou používám doteď.
  • Jako pohyb jsem zvolil cvičení v posilovně, protože běh mi není úplně nejbližší.

Co bylo nejtěžší

Určitě první dny bez cukru, kdy se tělo zbavovalo závislosti. Připadal jsem si, jak kdybych se léčil z drogové závislosti…

Krize, pokud byla

Vzhledem k tomu, že jsem se držel vyvážené stravy a podporovala mě má přítelkyně tak žádná snad nenastala (úsměv).

Osobní zhodnocení úspěchu

Můj cíl už se naplnil. Dostal jsem na stanovenou váhu 75 kg – a to ještě není konec roku. Momentálně jsem se sebou spokojený, ale protože je důležité si stále nastavovat nové cíle, tak se v tuto chvíli snažím o nabrání více svalové hmoty.

Ohlas okolí

Popravdě, většina lidí mi na začátku tvrdila, že to vzdám a nezvládnu to. Pro mě to byl ještě naopak větší hnací motor, abych to dokázal. Po čase závistivé řeči ustaly a okolí si začalo všímat změn. Několikrát se mi stalo, že mě někdo nepoznal. Nyní často slyším chválu a uznání, jak od svých nejbližších, tak od neznámých lidí, kteří sledují mou proměnu (úsměv).

Vzkaz uživatelům aplikace Kaloricketabulky.cz:

Věřte sami v sebe a nenechte se ovlivnit někým, kdo nevěří ve váš cíl a vaši píli. Buďte trpěliví, důslední a výsledky se brzy dostaví.

Ukázka jídelníčku zapsaná v aplikaci Kaloricketabulky.cz

Ať se daří i vám. Vaše www.kaloricketabulky.cz.

Z archivu aneb přečtěte si také:

MUDr. Marie Skalská: Prevence je vždy jednodušší, levnější a méně bolí

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

16.10.2017 Články, Jak zhubnout

Komentáře

1

Marie

16.10.2017 17:40

Dobrý den,
SUPER, SUPER, SUPER
Jsem velmi pyšná na svého syna, že to dokázal 🙂

2

Roman

17.10.2017 09:40

Podle BMI má ale pořád nadváhu.

3

Tomáš

17.10.2017 14:02

Ahoj Romane.BMI není relevantní ukazatel nadváhy.Dneska už to téměř nikdo nepoužívá.
Logicky,když si vemeš 2 lidi co mají stejnou výšku a stejnou váhu a přesto mají rozdílný podíl svalů a tuku..Hezký den Tomáš

4

František

17.10.2017 18:12

Lze pít jen jednou ráno 3.5 litru vody za celý den ?

5

Honza

18.10.2017 07:30

František: voda má 0kcal takže si to asi napsal jednou za celej den aby to tam jak tydýt nemusel vypisovat na xkrát, to ještě že nevidíš můj zapis, to by jsi se divil ještě za týden…

6

Tereza

18.10.2017 16:44

Pro Františka: Pít se má samozřejmě v průběhu celého dne. Navíc pochybuji, že by do sebe člověk ráno těch 3,5 litru natlačil (pravděpodobně by část zvrátil) a také jsou zaznamenány případy, kdy lidé po vypití 4 litrů vody naráz zemřeli. Uvádí se, že ŽIVOTU NEBEZPEČNÉ je vypít naráz 3-4 litry vody a více.
Tomáš si to tam samozřejmě napsal ke snídani jen proto, aby to nemusel rozepisovat do celého dne.

K článku: Tomášovi gratuluji, sekne mu to a váhu má jakž takž v pohodě. U ženy by na 169 cm bylo těch 74,5 kg pořád ještě trochu nad míru, ale u muže je to samozřejmě jiné a váha je relativně OK.

Jen mě hrozně zarazila Tomášova snídaně: sníst 3 vejce (!!!), k tomu šunku, k tomu ještě protein (když navíc vejce jsou proteinem narvaná), chléb atd. – to mi přijde ŠÍLENÉ. Když pominu, že bych do sebe takové množství jídla po ránu nenarvala, i kdybych chtěla, proč proboha 3 vejce a ještě k tomu šunku a ještě další protein? Navíc jen ta 3 vejce a šunka dají dohromady tak 50 % denního příjmu tuků. Přijde mi to opravdu hrozně moc. Navíc pak má ještě dopolední svačinu (na rozdíl od spousty lidí, kteří třeba v 8 snídají a pak mají až kolem 12 oběd, dopolední svačinu tedy vůbec nemají).
Celkový energetický příjem pak má Tomáš docela dobrý, ale PŘES 70g TUKU je HROZNĚ MOC, Tomáš by měl držet tuky někde kolem 45g, maximálně 50g (cca 0,6 tuku na kilogram váhy). A dělají to přesně ta 3 úplně zbytečná ranní vejce, jedno by mělo stačit (s ohledem na to, co všechno si ještě dává k tomu).

7

Tomáš

19.10.2017 00:04

Ahoj Terezo.Ano snídaně mám opravdu vydatné,ale taky nejsem malá holka 🙂
Jistě jsi si všimla na konci,že mám sacharidů okolo 120g a proto tam mám více tuků.Jinak asi těžko dokážeš posoudit s přesností jak bych měl jíst,když neznáš moji aktivitu..Já se celý týden opravdu nezastavím 🙂 S jedním vejcem bych si opravdu nevystačil.Jen pro info:Dnes jsem měl na večeři 4 vejce 🙂

Hezký večer Tomáš

8

Martina

19.10.2017 07:32

Terezo, to, jak má kdo složená makra je především o tom, jak to sedí konkrétně jemu 🙂 Takže já mám třeba tuky většinou dole, ale někdo jiný si dole nechá sachry a pojede t tuků. A oba budeme hubnout. A jinak, 3 vejce k snidani, představ si, že si dám klidně ještě 2 k večeři 🙂 a ještě kuře k obědu a ještě protein po ternálu a furt mám ty správné bílkoviny. Prostě je to o tom, jak si to kdo nastaví, jaký výživový trend sleduje a hlavně, jak mu to sedí, jaký má progres a jaký má cíl. Mmch, to samé s váhou, i pro ženu může být 75kg na 170cm naprosto OK, a jiná bude baculatá, záleží totiž na % tuku a svalů 🙂

9

Ivča

22.10.2017 10:10

Podle čeho se Tomáši vybírají aktéři do podobných článků? Osloví je KalorickeTabulky nebo jsi jim napsal ty?

10

Pitrsonek

22.10.2017 10:16

Kde je ukázka jídelníčku, nikde nevidím. Děkuji

11

Ing. Macáková Marcela

22.10.2017 11:04

Pro Ivču: Dobrý den, aktéry proměn vybíráme v podstatě náhodně, tj. když si všimneme (většinou na sociálních sítích) jejich vyobrazeného úspěchu. A protože můžeme řadu úspěšných uživatelů přehlédnout, jsme samozřejmě rádi, když se sami přihlásí. Učinit tak mohou například přes náš facebookový profil, ideálně přes zprávy: https://www.facebook.com/KalorickeTabulky/. Případně je možné napsat pod jakýkoliv článek s proměnou zde na blogu. Děkujeme za zájem a pokud byste chtěla svůj příběh zveřejnit, určitě se ozvěte.

12

Ing. Macáková Marcela

22.10.2017 11:05

pro Pitrsonek: Ukázka jídelníčku je úplně na konci článku – je nutno kliknout na „Ukázka jídelníčku zapsaná v aplikaci Kaloricketabulky.cz“. Hezký den.

13

Pavel

22.10.2017 12:47

Proměna je určitě super, to bez pochyby a gratuluju k ní. Ale uvedený jídelníček je z mého pohledu šílený. Stavět příjem bílkovin na doplňcích stravy? 3x30g denně, tedy cca 66g bílkovin jen z proteinu? Pokud skutečně za daný den byly sportovní aktivity 0, tak je to o to horší. To není zrovna dobrý příklad pro ostatní čtenáře. Takový příjem proteinu dává smysl u profesionálních sportovců, ale rozhodně ne u „běžného“ člověka.

14

Míra

22.10.2017 16:38

Tak já začal podle kal.tabulek v březnu.103kg a v pase 113cm.jezdim kamiónem a začal jsem běhat,snidat (parek 100g aa vejce na mekko) ,jim 5x denně a večer si dávám lahvinku bílého.kazdy večer.dneska mám 81 kg a 90 v pase
.a to si hlídám jen kcal. Zadne tuky ani bílkoviny. Tomasovi gratuliju a ať se mu daří.kdyz se totiž chce, tak to jde.

15

Tomáš

22.10.2017 18:26

Zdravím Pavle.Aktivitu nezapisuji.Konkrétně se jedná o 4-5 silových tréninku týdně a kardio.V práci taky nesedím :-)Vyšší příjem bílkovin má v redukci své výhody.Největší termický efekt je zrovna u bílkovin a to 30%.Jak psala Martina nahoře.Je na každém jakou cestu zvolí a jak si makra nastaví..

16

Tereza

22.10.2017 20:35

Snažím se také redukovat tuk a nabrat nějaké svaly. Kalorická hodnota Tomášova jídelníčku mě vyděsila. 😀 Měřím 160cm a mám někdy i větší kalorický příjem než on, a to jsem holka 😀

17

Magdalena

22.10.2017 22:33

Ani o tom nechci polemizovat – 224 je extrémní množství bílkovin, doporuč. maximum je 1,5 g /kg hmotnosti, a snad jen maratonci či kulturisti si dávají až 2 g. Více je využitelné leda tak na anabolikách (u kulturistů a silových sportovců). přespříliš je to tím spíš, že Tomáš nevyvíjí žádnou aktivitu, při níž bílkoviny rychle degradují. Takové množství (teď už vlastně 3 g / kg)silně překyseluje organismus a zatěžuje játra a ledviny. Tím spíš, že jde v podstatě o živočišné bílkoviny. Nedivila bych se, kdyby se Tomáš i přes tu „lehkost“ cítil unavený. Možná jsem přehlédla, ale zelenina jen jednou denně, a ještě ne čerstvá, ovoce nic, bylinný čaj nebo šťáva nic…, v podstatě nic zásaditého. Sacharidy jen v podobě pšenice… Výrazně nevyvážené. Upozorňuji, že tyhle „low carb“ diety (ačkoli 120 g) ještě tak „low“ není, dost odvodňují, tudíž po najetí na běžnou vysokosacharidovou stravu člověk natáhne dost vody (2-4 l).Tahle dieta je z dlouhodobého hlediska zdravotně neudržitelná…

18

Hattori Hanzo

23.10.2017 13:21

Magdalena, kto a kde tvrdí, že bielkoviny prekysľujú organizmus? Akým spôsobom sa to deje? A kto odporúča maximálne 1,5 gramu bielkovín na kilogram? A prečo? Je to niečím podložené?

Pretože podľa mojich informácií je príjem bielkovín aj nad 2g/kg úplne bezpečný a vporiadku. Osobne si myslím, že ísť nad 2g/kg je zbytočné, no ak má tak niekto nastavené makrá a vyhovuje mu to, nie je dôvod to meniť pre nejaké nepodložené bludy o prekyslení „organizmu“. Výskumy hovoria jasne, nie je to problém:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3386674/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10722779
https://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/articles/10.1186/1743-7075-2-25

19

Magdalena

23.10.2017 18:19

Hattori Hanzo, jestli si myslíte, že Tomášův jednostranný jídelníček je ok, pak si tomu věřte. Nebudu s Vámi polemizovat o závěrech jednotlivých studií, zajímá mě, jak organismus funguje jako celek, to vám žádná studie nezměří. Mantra o tom, že každý jsme jiný – a pak tedy lze obhajovat jakýkoli „individualitě“ nastavený nesmysl – je moderní floskule, která by snad klidně popřela základní fyzikální zákony, kdyby bylo třeba. Tomáš sice není na low carb dietě, nicméně ta počítá s dostatečným příjmem zeleniny a hlavně celkově nižším příjmem energie. Tomáš prostě moc jí i v dietě, ovšem stačí to pochopitelně na snížení původně vysoké hmotnosti. Jsem zvědavá, jestli se mu podaří dostat se níže, protože přece jen ještě má, „obecně vzato“, nadváhu.

20

Tomáš

23.10.2017 23:33

Ahoj Magdaleno.Nevím o tom,že by někdo podložil,že by toto množství bílkovin bylo škodlivé.
Nutno podotknout,že ukázka jídla tohoto dne není můj stálý jídelníček.Většinou zeleninu ani nezapisuji.Já už si s tím jídlem tak trochu hraju….Sacharidy nahradním tuky..Dřív takto lidé fungovali…Měli okolo 50 g sacharidů i méně a jeli v ketóze 🙂 A nic nezdravého na tom opravdu není 🙂

21

Tomáš

23.10.2017 23:36

Ahoj Terezo,
Ono současně redukovat tuk a efektivně budovat svaly moc dohromady nejde.
V podstatě to dokážou jen určité typy lidí…A to ten kdo bojuje s obezitou,ale časem tu schopnost ztratí a nebo dobře geneticky vybavený jedinec..Tento příjem není nastaven na hubnutí.
Momentálně mám okolo 3000 Kcl a i na těch stále hubnu..

22

Tomáš

23.10.2017 23:38

Ahoj Míro.
Gratuluji někdy stačí fakt málo,ale chce to odvahu.
Díky a mnoho najetých kilometrů bez nehody 🙂

23

Magdalena

24.10.2017 16:25

Ahoj Tomáši, že na tom dříve lidé takto jeli, je marketingová poudačka, aby „příběh“ pěkně vyzněl. Možná, a je to nedokazatelné, na tom jeli Veverčák a Havranpírko:-) Typický, nízkostavovský Středoevropan na tom poslední dva tisíce let určitě nejel, maso měl, jen když napršelo a uschlo… Většina bílkovin byla z rostlinných zdrojů. U Tebe je okolo 95 % živočišných. A v ketóze také určitě nejsi, to bys musel sacharidy dostat o více než polovinu níže.
To, že jsi zhubl, nedokazuje vhodnost Tvého jídelníčku; můžu mluvit narovinu – byl jsi obézní, takže jakákoli redukce dosav. ener. příjmu by vedla ke stejným výsledkům. Tím spíš, žes přidal i cvičení (to jsem v pův. příspěvku opomenula). DDD bílkovin je asi 1,3 g/kg. Výhoda příjmu nad ca 2 g/kg není z hlediska anabolismu a s tím souvis. nabírání svalové hm. žádná… Tělo nestačí více zpracovat – nadbytek se přemění v glukózu nebo mastné kyseliny, které se uloží. A to nemluvím o zátěži dané jejich náročnou stravitelností, mj. nadbytek bílkovin (především živočišných) ve stravě je dáván do přímé souvislosti s rakovinou střev. Chápu, že když zhubneš skoro 25 kg, cítíš se pochopitelně lehce, ovšem stejně si neodpustím otázku – necítíš se často bezdůvodně unavený? No nic, svého primárního cíle jsi dosáhl (zajímalo by mě, jak dlouho to trvalo), dostat se níž bude náročnější. Domnívám se, že v horizontu několika let takové stravování bude mít neblahé dopady na tvé zdraví. Přechod na běžnou vysokosacharidovou stravu nebude snadný, ale píšeš, že si s jídlem hraješ, tak si to jistě ohlídáš:-)

24

Magdalena

24.10.2017 17:10

Ještě malá oprava, nerada uvádím faktické věci nesprávně – DDD bílkovin je asi 0,8 g (podle WHO), s 1,3 g počítám u hobby sportovců.

25

Tomáš

25.10.2017 07:23

Ahoj magdaleno.necítím se vůbec unavený.Je mi skvěle i po včerejší večeři 200 g hovězího .Nevím podle čeho soudiš že mám nadváhu. Jestli podle BMI tak je to údaj na 2 věci.Sorry jako jak by řekl Andrej

26

Hattori Hanzo

31.10.2017 16:50

Magdalena:
DDD 1,3g/kg je OK, aj 0,8 môže stačiť no to neznamená, že to je optimálne alebo že vyšší príjem je zlý alebo nebodaj škodlivý, zvlášť ak je niekto fyzicky vysoko aktívny a robí silový tréning. A už vôbec nejde o žiadne prekyslenie. Naopak – skôr nedostatok žalúdočných kyselín môže spôsobiť problémy s trávením a to nielen bielkovín a následné problémy s trávením, ktoré môžu vyústiť do rôznych zdravotných problémov. Z hľadiska príjmu bielkovín je úplne jedno či sú živočíšneho alebo rastlinného pôvodu, dôležitý je obsah a pomer esenciálnych aminokyselín. Či je to alebo ono (živočíšne vs. rastlinné zdroje bielkovín) zdravšie nie je o bielkovinách samotných. Skôr je to o ďalších látkach v danom jedle, spôsobe prípravy, o celkovej skladbe makier v jedálničku, dostatku vlákniny, surovej alebo kvasenej zeleniny, dostatku mikroživín a o rôznych ďalších iných vplyvoch, ale hlavne – dostatočnej schopnosti danú stravu stráviť/rozštiepiť – to je základ, ktorý je ale práve dosť individuálny.

To či má Tomáš nastavených veľa kalórií alebo nie vie len on sám a to podľa toho či chudne 🙂 Ak má 4 – 5 silových tréningov týždenne a vysokú pohybovú aktivitu aj mimo tréningov, je kľudne možné, že aj to čo skonzumuje, je málo a chudne. Celkovú tréningovú zátaž a kalorický výdaj nevieme – a ak by aj napísal podrobne tréningové aktivity, vieme to aj tak len dosť zhruba odhadnúť. Takže filozofovať o tom, že ďalej chudnúť nebude, a doteraz chudol len preto, že bol príliš tučný je úplne nemiestne.

Tomáš:
to že ľudia kedysi fungovali v nutričnej ketóze je pravda – organizmus dokáže bez sacharidov fungovať väčšinou bez problémov dlhodobo, no otázka je iná. Prečo by sme to mali robiť? 🙂 Náš organizmus dokáže metabolizovať aj alkohol, no neznamená to, že by sme to tak mali zámerne robiť a využívať ho ako zdroj energie. Fungovať na tukoch OK, ale prečo zrovna pri silovom tréningu a dlhodobo? Pretože podľa mňa je tam dostatok sacharidov k prospechu, vôbec by som sa ich nebál zaradiť viac.

27

Svata

1.11.2017 15:50

Já jak vidím v komentářích „překyselení“ a „zásadité potraviny“, samo od sebe mi to obrací oči v sloup:D 😀 A když vidím ještě „nadbytek bílkovin (především živočišných) ve stravě je dáván do přímé souvislosti s rakovinou střev“, tak si vybavím dr. Fuhrmanna a jeho nutritariánství:) Nebudu komentovat „překyselení“, ale zajímal by mě průkazný zdroj těchto tvrzení, pokud existuje (a je to někdo jiný než Fuhrmann „mí pacienti tvrdí, že se jim díky nutritariánství znovu zabarvily šediny“:).
Hodnotit něčí (nad)váhu podle BMI mi taky připadá docela odvážný, zejména když netušíte, kolik z jeho váhy je svalová hmota;)
Je pravda že by bylo na místě uvést k jídelníčku informaci, že si Tomáš zeleninu ani nezapisuje a zkonzumuje jí průměrně dejme tomu x gramů denně.
Tomáši, za mě dobrá práce!:)

28

Jan

26.11.2017 09:07

Čau Tome. Ty bílkoviny OK dle mého. Já nejdu denně při váze 85 Kg 180 cm pod 150 g . Maso je super!!!! Já si bez masa dietu představit nedokážu.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články