Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Kvalitní trenér, jenž se sám stále vzdělává, bude pro vás tou nejlepší motivací! A víte, co je DNS dle Koláře?

Jelikož s mými klienty pracuji na komplexní změně jejich životního stylu, musím se vzdělávat v širokém rozsahu.

Navštěvuji různé kurzy a přednášky, které se týkají zdraví – např. jak strava ovlivňuje naši psychiku, jakou stravu zvolit v těhotenství, jak se správně hýbat. A také se vzdělávám v oblasti přírodní kosmetiky a relaxace.

Protože jsem byla odmala vedena ke sportu a také jsem více jak deset let závodně dělala karate, mám ke sportu nejblíže. Proto kurzů, které se týkají pohybu, jsem navštívila nejvíce.

Nejlepšími a pro mne nejcennějšími kurzy, kterými jsem prošla, byly od profesora Koláře – DNS I. a II. (v lednu 2018 mne čeká III. a závěrečná zkouška).

DNS neboli dynamická neuromuskulární stabilizace dle Koláře je koncept založený na vývojové kineziologii, kterým lze například napravovat svalové dysbalance nebo korektovat poruchy pohybového aparátu. Lze také aplikovat do různých sportů. Díky tomu se může člověk správně – a tudíž zdravě – hýbat.

Hodně posluchačů a kolegů z DNS se shodlo na tom, že celý koncept jim pomohl ucelit „skládačku informací“, které jsme každý nasbíral z různých kurzů, přednášek a odlišných odvětví sportů.

Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. byl při vymýšlení tohoto konceptu hodně vnímavý a skrze zkušenosti z gymnastiky, kterou myslím sám i dělal, a díky poznatkům z vývojové kineziologie, vytvořil ucelenou řadu cviků, které mi dávají smysl.

  • Když poznáte DNS a pochopíte ho, dá se krásně implementovat do každého sportu a naopak.

Například „moje“ karate – spoustu pohybů jsem díky karate uměla a teď i vím, v jaké části vývoje jsem k nim přišla. Nejčastěji se právě tato metoda uplatňuje u sportovců, kterým lze zkvalitnit jejich techniku v daném sportu a následně jim tím zlepšit výkonnost.

Ale nic nejde rychle, stejně jako dítěti trvá cca 11-12 měsíců než vstane, stejně tak dospělému trvá přeměnit pohybové vzorce a zlepšit svou výkonnost.

A jak jsem se s tím poprala v praxi?

Uvedení všech technik z DNS do praxe chtělo čas (a myslím, že ještě nějaký čas tomu musím dát). Nicméně dávám tomu volný průběh. Při práci s klienty se nechávám částečně vést svou intuicí, hmatem a vizualizací od kud kam sval vede. A díky tomu pak klientům  nastavuji v dobré víře to nejlepší cvičení, kterého jsem v danou chvíli schopna.

Za mou praxi jsem se naštěstí nesetkala s nikým, komu by vyloženě nějaký cvik (soubor cviků) neudělal dobře. Pokud někomu totiž něco nevyhovuje, snažíme se to okamžitě řešit a vymýšlím cvik/soubor vhodnějších cviků.

Každopádně na sobě tuto metodu též aplikuji a mohu říci, že má výkonnost v běhu a v posilování se zlepšila. Nejen rozsah pohybu v kloubech, ale i síla a stabilita v nich a pevný trup – vše je nesmírně důležité pro správné provedení pohybu. A díky tomu mám ze cvičení větší radost.

Přeji každému, kdo se rozhodne měnit svůj životní styl, abyste se díky změnám cítili lépe a vydržel vám elán. Ať už začnete s pohybem, budete chtít ozdravit svůj jídelníček nebo se budete učit meditovat/relaxovat, případně vše najednou (smích) . A pokud vyhledáte nějakého specialistu (výživového, sportovního nebo komplexního), nechť narazíte na někoho, komu můžete věřit a budete díky němu stále motivováni.

Petra Školová https://www.skolova.cz

  • Vysokoškolské studium v oboru Výchova ke zdraví na JU v Českých Budějovicích
  • Instruktor pohybových aktivit se zaměřením na civilizační onemocnění
  • Koučování Lifestyle trénink (Institut zdravého životního stylu)
  • Workshop – Výživa a pohyb při sedavém zaměstnání (s MUDr. Kateřinou Hlavatou – Vím, co jím)
  • Motto: Nemusím, ale CHCI zdravě žít, cvičit, věřit v sebe!
23.11.2017 Petra Školová Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Tuky dobré i špatné: Jak je poznáme?

Tuky jsou nejenergetičtější živina a řadu let byly vnímány jako strašák, který se nám v podobě „špeků“ ukládá na těch partiích, kde si to nejméně přejeme. Spousta lidí se proto tuků bojí jako čert kříže. Ale není tuk jako tuk, víte to?

Před nedávnem jsme zde zveřejnili článek Opakování z chemie aneb víte, co jíte? Potěšilo mě, kolik měl ohlasů, za které vám děkuji – stejně tak jako volné pokračování Sacharidy: Co vše o nich víte? Je skvělé vědět, že moje „utrpení“ během studií chemie se konečně vyplatila 🙂

Celý článek 25.3.2013

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner