Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Kvalitní trenér, jenž se sám stále vzdělává, bude pro vás tou nejlepší motivací! A víte, co je DNS dle Koláře?

Jelikož s mými klienty pracuji na komplexní změně jejich životního stylu, musím se vzdělávat v širokém rozsahu.

Navštěvuji různé kurzy a přednášky, které se týkají zdraví – např. jak strava ovlivňuje naši psychiku, jakou stravu zvolit v těhotenství, jak se správně hýbat. A také se vzdělávám v oblasti přírodní kosmetiky a relaxace.

Protože jsem byla odmala vedena ke sportu a také jsem více jak deset let závodně dělala karate, mám ke sportu nejblíže. Proto kurzů, které se týkají pohybu, jsem navštívila nejvíce.

Nejlepšími a pro mne nejcennějšími kurzy, kterými jsem prošla, byly od profesora Koláře – DNS I. a II. (v lednu 2018 mne čeká III. a závěrečná zkouška).

DNS neboli dynamická neuromuskulární stabilizace dle Koláře je koncept založený na vývojové kineziologii, kterým lze například napravovat svalové dysbalance nebo korektovat poruchy pohybového aparátu. Lze také aplikovat do různých sportů. Díky tomu se může člověk správně – a tudíž zdravě – hýbat.

Hodně posluchačů a kolegů z DNS se shodlo na tom, že celý koncept jim pomohl ucelit „skládačku informací“, které jsme každý nasbíral z různých kurzů, přednášek a odlišných odvětví sportů.

Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. byl při vymýšlení tohoto konceptu hodně vnímavý a skrze zkušenosti z gymnastiky, kterou myslím sám i dělal, a díky poznatkům z vývojové kineziologie, vytvořil ucelenou řadu cviků, které mi dávají smysl.

  • Když poznáte DNS a pochopíte ho, dá se krásně implementovat do každého sportu a naopak.

Například „moje“ karate – spoustu pohybů jsem díky karate uměla a teď i vím, v jaké části vývoje jsem k nim přišla. Nejčastěji se právě tato metoda uplatňuje u sportovců, kterým lze zkvalitnit jejich techniku v daném sportu a následně jim tím zlepšit výkonnost.

Ale nic nejde rychle, stejně jako dítěti trvá cca 11-12 měsíců než vstane, stejně tak dospělému trvá přeměnit pohybové vzorce a zlepšit svou výkonnost.

A jak jsem se s tím poprala v praxi?

Uvedení všech technik z DNS do praxe chtělo čas (a myslím, že ještě nějaký čas tomu musím dát). Nicméně dávám tomu volný průběh. Při práci s klienty se nechávám částečně vést svou intuicí, hmatem a vizualizací od kud kam sval vede. A díky tomu pak klientům  nastavuji v dobré víře to nejlepší cvičení, kterého jsem v danou chvíli schopna.

Za mou praxi jsem se naštěstí nesetkala s nikým, komu by vyloženě nějaký cvik (soubor cviků) neudělal dobře. Pokud někomu totiž něco nevyhovuje, snažíme se to okamžitě řešit a vymýšlím cvik/soubor vhodnějších cviků.

Každopádně na sobě tuto metodu též aplikuji a mohu říci, že má výkonnost v běhu a v posilování se zlepšila. Nejen rozsah pohybu v kloubech, ale i síla a stabilita v nich a pevný trup – vše je nesmírně důležité pro správné provedení pohybu. A díky tomu mám ze cvičení větší radost.

Přeji každému, kdo se rozhodne měnit svůj životní styl, abyste se díky změnám cítili lépe a vydržel vám elán. Ať už začnete s pohybem, budete chtít ozdravit svůj jídelníček nebo se budete učit meditovat/relaxovat, případně vše najednou (smích) . A pokud vyhledáte nějakého specialistu (výživového, sportovního nebo komplexního), nechť narazíte na někoho, komu můžete věřit a budete díky němu stále motivováni.

Petra Školová

www.skolova.cz

  • Vysokoškolské studium v oboru Výchova ke zdraví na JU v Českých Budějovicích
  • Instruktor pohybových aktivit se zaměřením na civilizační onemocnění
  • Koučování Lifestyle trénink (Institut zdravého životního stylu)
  • Workshop – Výživa a pohyb při sedavém zaměstnání (s MUDr. Kateřinou Hlavatou – Vím, co jím)
  • Motto: Nemusím, ale CHCI zdravě žít, cvičit, věřit v sebe!
23.11.2017 Petra Školová Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Pět mýtů ve stravování představuje Tomáš Bartoš, trenér a odborník na výživu

Kolikrát denně jíst? Je dobré omezit sacharidy, nebo si dávat pozor hlavně na tuky? Máme kupovat biopotraviny? Škodí nám používání umělých sladidel? A můžeme si zničit svým stravováním metabolismus?

Jaké mýty kolují kolem odpovědí na tyto otázky? A kde je pravda?

Celý článek 24.5.2018

Související články

Kopíruj položky v jídelníčku i celé denní doby

Ušetři čas při opakujících se zápisech a použij nové kopírování jednotlivých položek z celého dne do dnů nastávajících.

Celý článek 18.3.2025

Výživový poradce Pavel Furch: Překročení redukčního příjmu kalorií – co s tím?

Mnoho z vás si poctivě hlídá kolečka celkového kalorického příjmu či jednotlivých makroživin, ale někdy se stane, že se to celé trochu splaší.

Zapomenete si to ohlídat a rázem nevěřícně koukáte na to, jak kolečka namísto uklidňující zelené barvy září v barvách červených. Zahodili jste celou svoji snahu?

Celý článek 17.3.2025

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jíte pořád to samé dokola? Přináším tipy pro konzervativní strávníky

Ve své nutriční poradně vídám ve spojitosti se stavováním mnoho různých typů lidí. A každému se dá vyhovět…

Někteří lidé potřebují v jídle pestrost, variabilitu, pořád něco nového a nemají rádi v jídle nudu.

Celý článek 14.3.2025

Vylepšení stávající funkce mazání záznamů v Kalorických Tabulkách je tu

Chybami se člověk učí. To platí i pro sestavování jídelníčku. To je důvod, proč jsme v aplikaci Kalorické Tabulky pro iOS vylepšili mazání chybných zápisů. 

Celý článek 11.3.2025

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Přírodní zdroje důležitých vitamínů a minerálů

Dnes tolik populární doplňky stravy se jistě vyplatí během zimních měsíců nebo při určitých druzích onemocnění, případně při zvýšené námaze.

Během většiny roku a za běžných okolností máme však dostatek možností, jak doporučených denních dávek dosáhnout přirozeně.

Celý článek 9.3.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner