Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Kvalitní trenér, jenž se sám stále vzdělává, bude pro vás tou nejlepší motivací! A víte, co je DNS dle Koláře?

Jelikož s mými klienty pracuji na komplexní změně jejich životního stylu, musím se vzdělávat v širokém rozsahu.

Navštěvuji různé kurzy a přednášky, které se týkají zdraví – např. jak strava ovlivňuje naši psychiku, jakou stravu zvolit v těhotenství, jak se správně hýbat. A také se vzdělávám v oblasti přírodní kosmetiky a relaxace.

Protože jsem byla odmala vedena ke sportu a také jsem více jak deset let závodně dělala karate, mám ke sportu nejblíže. Proto kurzů, které se týkají pohybu, jsem navštívila nejvíce.

Nejlepšími a pro mne nejcennějšími kurzy, kterými jsem prošla, byly od profesora Koláře – DNS I. a II. (v lednu 2018 mne čeká III. a závěrečná zkouška).

DNS neboli dynamická neuromuskulární stabilizace dle Koláře je koncept založený na vývojové kineziologii, kterým lze například napravovat svalové dysbalance nebo korektovat poruchy pohybového aparátu. Lze také aplikovat do různých sportů. Díky tomu se může člověk správně – a tudíž zdravě – hýbat.

Hodně posluchačů a kolegů z DNS se shodlo na tom, že celý koncept jim pomohl ucelit „skládačku informací“, které jsme každý nasbíral z různých kurzů, přednášek a odlišných odvětví sportů.

Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. byl při vymýšlení tohoto konceptu hodně vnímavý a skrze zkušenosti z gymnastiky, kterou myslím sám i dělal, a díky poznatkům z vývojové kineziologie, vytvořil ucelenou řadu cviků, které mi dávají smysl.

  • Když poznáte DNS a pochopíte ho, dá se krásně implementovat do každého sportu a naopak.

Například „moje“ karate – spoustu pohybů jsem díky karate uměla a teď i vím, v jaké části vývoje jsem k nim přišla. Nejčastěji se právě tato metoda uplatňuje u sportovců, kterým lze zkvalitnit jejich techniku v daném sportu a následně jim tím zlepšit výkonnost.

Ale nic nejde rychle, stejně jako dítěti trvá cca 11-12 měsíců než vstane, stejně tak dospělému trvá přeměnit pohybové vzorce a zlepšit svou výkonnost.

A jak jsem se s tím poprala v praxi?

Uvedení všech technik z DNS do praxe chtělo čas (a myslím, že ještě nějaký čas tomu musím dát). Nicméně dávám tomu volný průběh. Při práci s klienty se nechávám částečně vést svou intuicí, hmatem a vizualizací od kud kam sval vede. A díky tomu pak klientům  nastavuji v dobré víře to nejlepší cvičení, kterého jsem v danou chvíli schopna.

Za mou praxi jsem se naštěstí nesetkala s nikým, komu by vyloženě nějaký cvik (soubor cviků) neudělal dobře. Pokud někomu totiž něco nevyhovuje, snažíme se to okamžitě řešit a vymýšlím cvik/soubor vhodnějších cviků.

Každopádně na sobě tuto metodu též aplikuji a mohu říci, že má výkonnost v běhu a v posilování se zlepšila. Nejen rozsah pohybu v kloubech, ale i síla a stabilita v nich a pevný trup – vše je nesmírně důležité pro správné provedení pohybu. A díky tomu mám ze cvičení větší radost.

Přeji každému, kdo se rozhodne měnit svůj životní styl, abyste se díky změnám cítili lépe a vydržel vám elán. Ať už začnete s pohybem, budete chtít ozdravit svůj jídelníček nebo se budete učit meditovat/relaxovat, případně vše najednou (smích) . A pokud vyhledáte nějakého specialistu (výživového, sportovního nebo komplexního), nechť narazíte na někoho, komu můžete věřit a budete díky němu stále motivováni.

Petra Školová

www.skolova.cz

  • Vysokoškolské studium v oboru Výchova ke zdraví na JU v Českých Budějovicích
  • Instruktor pohybových aktivit se zaměřením na civilizační onemocnění
  • Koučování Lifestyle trénink (Institut zdravého životního stylu)
  • Workshop – Výživa a pohyb při sedavém zaměstnání (s MUDr. Kateřinou Hlavatou – Vím, co jím)
  • Motto: Nemusím, ale CHCI zdravě žít, cvičit, věřit v sebe!
23.11.2017 Petra Školová Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Hellča Vávrová: Jak dosáhnout vnitřní spokojenosti při hubnutí

Když se řekne „hubnutí“, většina lidí si představí striktní diety, hodiny strávené v posilovně a neustálé sledování hodnoty, kterou ukazuje váha.

Co však často uniká pozornosti, je psychologická stránka celého procesu.

Celý článek 27.8.2024

Související články

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobni pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Jan Lipšanský: Výhody pití studené vody aneb Někdo to rád studené

V ledničce mám plastovou láhev s vodou. Vždy mi totiž víc pomáhalo pít přes den studenou vodu, překvapivě i při nachlazení. Ale všude na internetu se dočtete, že je to nezdravé a voda by se měla pít teplá.

Jak to tedy je?

Celý článek 28.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Co dělat, když vám číslo na váze pravidelně kazí náladu

V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.

Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.

Celý článek 25.9.2024

Mgr. Tereza Rogalewiczová: Analýza tělesného složení

Přístroje, jež slouží k analýze tělesného složení, se dnes stávají běžnou součástí ordinací, výživových poraden nebo sportovních center.

Kromě informací o tělesné skladbě, tedy o množství svalů, tuku, vody atp., umožňují posoudit výživový stav člověka. Dávají také přesnější představu o stupni nadváhy nebo obezity, stejně tak ale o případné podvýživě. Je to zajímavý doplněk, díky kterému lze sledovat některé parametry zdraví.

Celý článek 22.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner