Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Lékárnička na cesty aneb co přibalit do kufru, když vyrážíme za hranice všedních dní

Blíží se čas dovolených a s ním vedle příjemného užívání si zasloužených volných dní také snaha připravit se co nejlépe na nenadálé události, které mohou nastat.

Sepsala jsem pro vás základní tipy pro vaši lékárničku na cesty, abyste si ze svízelné situace mohli pomoci.

Na úvod se přiznám, že když jsem seznam začala sepisovat, tak mi došlo, že těch situací a příznaků nemocí je tak obrovská škála, že fakt nejsem schopná s čistým s vědomím stručně napsat, kdy ještě můžete zkoušet vlastní prostředky (viz dále), a kdy už je třeba k doktorovi (zvlášť v zahraničí) jít, abych nějakou závažnější situaci neprošvihla. Jelikož jde o zdraví a mnohdy doslova o život, doporučuji používat nejen selský rozum, ale také pravidlo, že je lepší jít za odborníkem raději zbytečně, než situaci podcenit.

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, tak nejdůležitější pravidlo, hned po pravidlu „léky zabalit“ říká, pokud cestujete letadlem a léky na celou dovolenou si dáváte do velkého zavazadla, které s vámi nejde na palubu, přibalte si 1-2 dávky léků do svého zavazadla přímo na palubu, kdyby náhodou velké zavazadlo nedoletělo hned s vámi.

Co by nemělo kromě opalovacího krému a plavek v kufru na dovolenou chybět?

Abyste se nepo… je dobré mít:

Na zvracení:

Kinedryl. Pokud trpíte nevolnostmi z jízdy autem, autobusem, je třeba Kinedryl užít hodinu před výjezdem, aby účinek nastoupil.

Na průjem:

Smecta sáčky využijete zejména při dětském průjmu. Pro větší děti a dospělé Imodium, na předpis vázaný Ercefuryl vás potěší při „faraonově pomstě“. Dále je výhodné mít po ruce probitoka, abyste rychle mohli postiženou sliznici střeva začít obnovovat.

Na teplotu:

Brufen, Paralen. Tyto léky je možné dostat v sirupu i v pevné formě či čípku, využijete zejména u dětí, které zvrací. Vždy pečlivě dodržujte dávkování vzhledem k věku a hmotnosti – a odstupy mezi podáním.

Při alergické reakci:

Zyrtec, jsou taktéž kapky i pevná forma, Fenistyl gel na namazání štípanců od hmyzu či medůz, případně Zodac, Aerius

Na podrážděné oči – například při silném slunečním záření, slané vodě:

Opthalmo-septonex kapky, k výplachu oka je vhodná oční voda Opthal.

Na bolesti krku a rýmu:

Cucavé pastilky (Septolette, Tantum Verde, Strepsils…), dále hned při počínajících příznacích „škrábání v krku“, doporučuji začít kloktat Joxem. Při rýmě začněte 3x denně stříkat do nosu Olynth, případně osvědčené vyplachování nosu slanou vodou buď ve formě již hotového spreje nebo si slaný roztok sami udělejte.

Co ještě do lékárničky patří:

Dále přibalte základní obvazový materiál, desinfekci ať nemusíte ve stresu složitě hledat. Osvědčený je „nepálivý“ Betadine k desinfekci, skvělý je i Betadine ve formě krému. K výplachu je vhodný roztok peroxidu vodíku, někoho může štípat už jen, když název čte.

Z obvazového materiálu mějte náplasti s polštářkem včetně voděodolných, elastické obinadlo, sterilně zabalenou gázu a abyste pak měli čím vše ustříhnout, nezapomeňte na nůžky a pinzetu. Pinzetu využijete i při tahání klíšťat.

Při bolestech svalů, drobných svalových poraněních můžete namazat Traumaplant a při spálení Panthenolspray.

Nezapomeňte aktualizovat!

Lékárničku samozřejmě doplňte o vlastní pravidelně užívanou medikaci. Například silní alergici rozhodně doplní o „svůj epipen“.

Výše uvedený seznam vybavení je orientační, včetně uvedených názvů. Na trhu je možné koupit volně prodejné léky se stejným složením, ale pod jiným obchodním názvem.

Pokud máte lékárničku již dlouhodobě vybavenou, nezapomeňte vždy před sezonou zkontrolovat doby exspirace a případně zásoby obnovit „začerstvé“ léky.

Báječné léto, dovolenou dle vašich představ přeje MUDr. Marie Skalská.

MUDr. Skalská Marie

ww.profitinstitut.cz

Kouč aktivního životního stylu, lékařka, lektorka, fitness instruktorka a sportovní labužnice.
Zakladatelka Pro Fit Institutu, přednášející na FTVS UK, členka mezinárodních odborných společností.
S nadšením vám pomůže vyladit stravu a pohyb podle vašich potřeb, možností a chutí. V ambulantní praxi v Centru sportovní medicíny se zabývá sportovní medicínou a nutricí od dětí až po vrcholové sportovce.

28.5.2018 MUDr. Skalská Marie Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Svatomartinské víno a svatomartinská husa

Poněkud nezvyklá kombinace nás čeká každého 11. listopadu. Svatý Martin má nejen přijet na bílém koni, ale kupodivu má být zodpovědný i za víno a husy. Proč tomu jak je? O tom je dnešní svatomartinský článek.

Konec října a začátek listopadu byl (a většinou ještě bývá) všude ve světě obdobím, kdy končila veškerá zemědělská činnost. Poslední hrozny z vinic, jablka, ořechy, vše bylo sklizeno. Stáda, která pastevci po celý rok od začátku jara pásli v horách, se sháněla do nížin, aby přezimovala v chlévech. Země se ukládala ke spánku.

Celý článek 11.11.2013

Související články

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si najít čas na sebe, když potřebujete zhubnout

K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.

Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.

Celý článek 9.10.2024

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner