Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jak si v těhotenství upravila pohybové aktivity a stravování známá instruktorka a blogerka Mary Aušová

S Mary Aušovou jsme se na našem blogu setkali již dvakrát.

Poprvé prozradila tajemství svého úspěchu v soutěži Photogirl, podruhé jsme nahlédli do její kuchyně v souvislosti se čtyřicátými narozeninami, které před časem oslavila.

I tentokrát přinášíme něco mimořádného – budeme si povídat o tom, jaké to je, když někdo tak aktivní jako ona, čeká miminko.

Jak těhotenství ovlivní život tanečnici a lektorce, která je vlastně neustále v pohybu?
Nevím, jak u jiných takto aktivních těhulek, ale mě to výrazně zpomalilo, ačkoliv to z mých sociálních sítí asi není tak úplně vidět (smích). Je to spíš myšleno duševně… Stále tančím – i když samozřejmě s použitím modifikovaných prvků. Cestuji, ale taktéž se zvýšenou opatrností a batohem plným magnézia (smích). Mé těhotenství mi dalo zase jiné možnosti, pohled a přístup k životu.

Omezila či přizpůsobila jste nějak své ostatní pohybové aktivity?
Ano, paradoxně jsem celkem brzy musela skončit s dynamickou jógou, u které jsem si myslela podle zkušeností jiných žen, že ji pojedu až do porodu. A s běháním taktéž. Ale krásně jsem to nahradila těhotenskou jógou, která mě hodně baví. A jsem za to neskutečně ráda, protože jsem poznala jógu zase i z trochu jiné stránky (úsměv). Běh jsem nahradila dlouhými procházkami.

Zjištění, že budete mámou, přišlo krátce po vaší čtyřicítce. Zaskočilo vás to? Pokud vím, nějak jste těhotenství neplánovala, ale ani nezatracovala. Co mělo přijít, přišlo, dalo by se říct.
No neplánovala. Na podzim tedy proběhla jednou taková plánovaná myšlenka a vesmír to asi nechtěl podcenit, kdybych si to náhodou zase rozmyslela (smích).

Co byste vzkázala bezdětným ženám, které se po třicítce začnou strachovat, že už je vše ztraceno?
Po třicítce? Já bych se nebála snad ani říct po čtyřicítce (smích): Holky, nepanikařte! Já ještě v listopadu ani nepřemýšlela, že bych chtěla být mámou. A v prosinci bylo vše úplně jinak.
Důležité je být v dobré psychické i fyzické kondici. Každá má samozřejmě jiné priority, jiná přání. Možná jste bez partnera, ale já například do šestatřiceti byla sice s partnerem, ale nevhodným. Takže je dost možné, že ten váš je někde na cestě. Akorát víte, jak funguje Česká pošta s doručováním balíčků … (smích)

Nedávno jsme si tu představovali váš jídelníček a oblíbené recepty v souvislosti s vaší kariérou. Jak se to v požehnaném stavu změnilo? Máte třeba nezdravé chutě a jak se s nimi případně vypořádáváte? Jak vypadá nyní váš jídelníček a konzultovala jste jej s někým?
Upřímně? Jsem hodně zklamaná, že nepřišly žádné výrazné těhotenské chutě. Trochu jsem se těšila, že budu olizovat zídky a jíst okurky se šlehačkou (smích). Možná se umím ovládat, když přijde chuť na sladké, ale to bych měla i jako netěhotná. Jím víceméně stejně, přibírám ukázkově podle tabulek, takže nemusím zatím nic řešit. Konzultovat stravu nebylo třeba, myslím, že mám už vychytané co jíst chci a nechci.

Důležité je mít i v těhotenství pestrou stravu. To jsem pochopila i bez chytrých rad.
Vaše tělo si stejně řekne, co potřebuje, takže já se stále snažím držet sacharidů pokud možno jen dopoledne. Ale když se nezadaří, tak to neřeším. Samozřejmě dbám na dostatek bílkovin, ovoce a zeleniny. A naopak se snažím nejíst moc pečiva.

Jednoduché a chutné fitness recepty podle Mary

Smoothie

Naprosto skvělá kombinace smoothie snídaně je: avokádo, banán a mandlové mléko doplněné různými posypkami.

Fitness zmrzlina

Zmrzlina se dá dělat na různé způsoby. Já ji připravuji z banánů, pomerančů a mražených borůvek. Rozmixovat (množství jednotlivého ovoce nechám na vás), přisladit javorovým sirupem (můžete medem nebo nějakým vaším oblíbených sladidlem) a nalít do formiček (já použila funny formičky z obchodu Pepco).

Jablkové lupínky s medem a skořicí

 • jablka 2 ks
 • med
 • skořice
 • třtinový cukr

Tyto naprosto easy, ale chuťově geniální jablkové lupínky byly na světě pouhých 30 minut. Jsem ráda, že jsem je alespoň stihla nafotit.

 • Předehřejeme troubu na 120 stupňů.
 • Jablka nakrájíme na tenká kolečka. Kolečka pokládáme na plech (na papír na pečení).
 • Kolečka potřeme medem a dáme péct na 15 minut.
 • Po patnácti minutách je obrátíme a každé kolečko posypeme třtinovým cukrem smíchaným s mletou skořicí.
 • Vrátíme zpět do trouby a pečeme dalších 15 minut.
 • Troubu vypneme a lupínky necháme v ní, dokud trouba nevychladne.

Cottage rychlá svačina

 • cottage
 • sušená rajčata
 • avokádo
 • salátová okurka
 • čerstvá rajčata
 • lněná semínka
 • sůl

Množství ingrediencí záleží na chuti. Vše zamíchat a podáváme na žitném chlebu.

Ať vám chutná!

Kontakt: Instagram maryausova

Náš tip:

Hlídejte si i v těhotenství stravování pomocí aplikace www.kaloricketabulky.cz. Jen tak budete mít bezvadně a snadno pod kontrolou, zda váš jídelníček obsahuje ideální poměr živin.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Neuvěřitelná proměna sympatického Dušana, jenž říká, že mu opravdu hodně pomohlo při hubnutí zapisování do aplikace Kaloricketabulky.cz

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

4.6.2018 Články, Jak si udržet zdraví, Recepty a výživa

Související články

Nejčastější omyly ve snaze o zdravý životní styl

Nejčastější omyly ve snaze o zdravý životní styl

Ve své ordinaci se setkávám s různými nešvary – některé jsou nešvary v pravém slova smyslu, kdy člověk na svou tělesnou schránku vůbec nedbá – nehýbe se, kouří, jí potraviny, které mu rozhodně nesvědčí.

A potom tu máme další nešvary – ty, o kterých si člověk myslí, že jsou to zvyky dobré, dokonce žádoucí, a provozuje v upřímné snaze udělat něco pro své zdraví.

Celý článek 23.11.2022 0

Veronika Žilková: Neobětujte své tělo péči o ostatní

Veronika Žilková: Neobětujte své tělo péči o ostatní

V souvislosti s uvedením komorního snímku Spolu do kin přinášíme krátký rozhovor s oblíbenou a výjimečně všestrannou herečkou Veronikou Žilkovou, která v něm exceluje v roli matky autistického syna (Štěpán Kozub).

Zajímalo nás, kde tato vitální žena bere energii, jak se stravuje a zda vůbec někdy odpočívá.

Celý článek 23.11.2022 0

Jak nastavit aplikaci Kalorické Tabulky pro těhotné ženy

Jak nastavit aplikaci Kalorické Tabulky pro těhotné ženy

Těhotenství je kouzelné období, kdy se v bříšku nastávající miminky stane neuvěřitelný zázrak, díky kterému se za 9 měsíců objeví na světě nový člověk.

To nejdůležitější, co můžete pro toho malého človíčka udělat, je to, že se nebudete stresovat a budete řešit stravování selským rozumem.

Celý článek 19.11.2022 0