A řekli si něco o dávkování… Dnes se podíváme na konkrétní případy.
Jaké jsou pozitivní účinky omega-3 MK na náš organismus?
Kardiovaskulární systém
Již od roku 1956 jsou vědecky prokázané pozitivní účinky omega-3 MK na kardiovaskulární onemocnění. PUFA snižují riziko myokardu a ischemické choroby srdeční.
Omega-3 MK podporují zlepšení reologické vlastnosti krve a zlepšení derfomability červených krvinek a pružnosti jejich membrán, zlepšení viskozity krve a snížení agregace trombocytů. To vše má za důsledek mimo jiné i lepší prokrvení tkání.
EPA a DHA příznivě působí na koncentraci triglyceridů. Denní dávka 2-3 g snižuje endogenní lipogenezi – tvorba tuků – a působí inhibičně na produkci LDH cholesterolu.
Inzulínová intolerance
PUFA zlepšuje glukózovou toleranci buněk, čímž pozitivně ovlivňuje stav inzulínové intolerance. Pozitivně ovlivňují expresi transportních mechanizmů na membránách pro glukózu. Navýšením poměru omega-6 MK na úkor omega-3 MK, jak je tomu u většiny populace, se zvyšuje naopak inzulínová rezistence a snižuje citlivost na inzulín! Tyto všechny vlastnosti jsou velmi důležité při léčbě diabetu a inzulínové intolerance.
Imunita
PUFA pozitivně působí na imunitní systém svými protizánětlivými účinky a potlačením proinflamatorních cytokinů IL-1, IL-6 a TNF-alfa.
Omega-3 MK působí proti-zánětlivě, zatímco omega-6 MK působí pro–zánětlivě.
CNS – centrální nervová soustava
EPA a DHA zlepšují paměť a schopnost mozku vybavovat si již naučené. Důležitý je tento fakt především u degenerativních onemocněních mozku, ale také v těhotenství, kdy se mozek plodu utváří.
ADHD – dětí s touto poruchou pozornosti stále přibývá. Studie prokazují, že EPA a DHA zmírňují symptomy u ADHD.
PMS a menstruační potíže
Ve dvojité studii bylo ženám podáván pouze 1 g omega-3 MK. Ze studie vychází jednoznačné zlepšení menstruačních potíží a zmírnění PMS (premenstruační syndrom). PMS je ovlivňováno hormonálními a nutričními faktory, které vedou k zánětlivým reakcím.
Sportovci
DHA a EPA mají schopnost podporovat anabolickou fázi u sportovců a zabraňují odbourávání svalové tkáně. Zde se doporučuje minimálně 4 g omega 3-MK ve dvou denních dávkách, a to při snídani a s jídlem po tréninku.
Moje doporučení na substituci doplňky stravy: Krilový olej je velmi bohatý na fosfolipidy obsahující EPA a DHA. Nejlepší zdroj EPA a DHA najdete v krilu z Antarktidy (Eupohansia suoperba). Fosfolipidy jsou dominantním stavebním materiálnem membrán mitochondrií, buněčného jádra, endoplazmatického retikula aj. Fosfolipidy jsou v mitochondriální medicíně dodávány se stravou jako podpora mitochondriální struktury.
Krilový olej obsahuje nejen EPA a DHA, ale může se pochlubit i vysokým obsahem antioxidantů (vitamínu E a A), astaxantinu, canthaxanthinu a vzácných flavonoidů.
Čistý krilový olej obsahuje na 1000 g až 40 % fosfolipidů. Tyto se svou strukturou liší od typického rybího tuku, který obsahuje EPA a DHA v podobě triglyceridů. Na trávení je příjemnější a pokud někomu nedělá rybí tuk dobře a způsobuje nadýmání čí krkání, tak krilový olej je v tomto ohledu mnohem příjemnější variantou.
Doplňky stravy s omega 3-MK užívejte vždy s jídlem!
Kdybych se měla celoživotně hodnotit, zařadila bych se do kategorie „notorická dietářka“. Vlastně jsem nikdy nebyla se svou váhou spokojená.
Jako dítě jsem patřila mezi ty oplácanější a rozvážně se pohybující děti. Na sportovních hrách jsem vynikala pouze v hodu koulí a poznámky spolužáků mne samozřejmě trápily.
To, jakým způsobem a jak dlouho spíme, má bezesporu vliv nejen na naši produktivitu během dne, ale z dlouhodobé perspektivy i na naše zdraví či nálady.
Jak je to ale s délkou spánku s ohledem na vývoj tělesné hmotnosti, přibírání či hubnutí?
Sympaťáka Honzu jsme v ní sledovali od léta 2019, kdy se k nám přidal a začal sdílet s ostatními členy svou cestu – zamyšlení, pokroky a bezva tipy na výlety a pohybové aktivity.