Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak nám prospívají správné tuky v jídelníčku a které to jsou (2. část)

V první části pojednání o prospěšnosti omega-3 mastných kyselin jsme si zopakovali základní pojmy.

A řekli si něco o dávkování… Dnes se podíváme na konkrétní případy.

Jaké jsou pozitivní účinky omega-3 MK na náš organismus?

Kardiovaskulární systém

Již od roku 1956 jsou vědecky prokázané pozitivní účinky omega-3 MK na kardiovaskulární onemocnění. PUFA snižují riziko myokardu a ischemické choroby srdeční.

Omega-3 MK podporují zlepšení reologické vlastnosti krve a zlepšení derfomability červených krvinek a pružnosti jejich membrán, zlepšení viskozity krve a snížení agregace trombocytů. To vše má za důsledek mimo jiné i lepší prokrvení tkání.

EPA a DHA příznivě působí na koncentraci triglyceridů. Denní dávka 2-3 g snižuje endogenní lipogenezi – tvorba tuků – a působí inhibičně na produkci LDH cholesterolu.

Inzulínová intolerance

PUFA zlepšuje glukózovou toleranci buněk, čímž pozitivně ovlivňuje stav inzulínové intolerance. Pozitivně ovlivňují expresi transportních mechanizmů na membránách pro glukózu. Navýšením poměru omega-6 MK na úkor omega-3 MK, jak je tomu u většiny populace, se zvyšuje naopak inzulínová rezistence a snižuje citlivost na inzulín! Tyto všechny vlastnosti jsou velmi důležité při léčbě diabetu a inzulínové intolerance.

Imunita

PUFA pozitivně působí na imunitní systém svými protizánětlivými účinky a potlačením proinflamatorních cytokinů IL-1, IL-6 a TNF-alfa.

  • Omega-3 MK působí proti-zánětlivě, zatímco omega-6 MK působí pro–zánětlivě.

CNS – centrální nervová soustava

EPA a DHA zlepšují paměť a schopnost mozku vybavovat si již naučené. Důležitý je tento fakt především u degenerativních onemocněních mozku, ale také v těhotenství, kdy se mozek plodu utváří.

ADHD – dětí s touto poruchou pozornosti stále přibývá. Studie prokazují, že EPA a DHA zmírňují symptomy u ADHD.

PMS a menstruační potíže

Ve dvojité studii bylo ženám podáván pouze 1 g omega-3 MK. Ze studie vychází jednoznačné zlepšení menstruačních potíží a zmírnění PMS (premenstruační syndrom). PMS je ovlivňováno hormonálními a nutričními faktory, které vedou k zánětlivým reakcím.

Sportovci

DHA a EPA mají schopnost podporovat anabolickou fázi u sportovců a zabraňují odbourávání svalové tkáně. Zde se doporučuje minimálně 4 g omega 3-MK ve dvou denních dávkách, a to při snídani a s jídlem po tréninku.

Moje doporučení na substituci doplňky stravy: Krilový olej je velmi bohatý na fosfolipidy obsahující EPA a DHA. Nejlepší zdroj EPA a DHA najdete v krilu z Antarktidy (Eupohansia suoperba). Fosfolipidy jsou dominantním stavebním materiálnem membrán mitochondrií, buněčného jádra, endoplazmatického retikula aj. Fosfolipidy jsou v mitochondriální medicíně dodávány se stravou jako podpora mitochondriální struktury.

  • Krilový olej obsahuje nejen EPA a DHA, ale může se pochlubit i vysokým obsahem antioxidantů (vitamínu E a A), astaxantinu, canthaxanthinu a vzácných flavonoidů.

Čistý krilový olej obsahuje na 1000 g až 40 % fosfolipidů. Tyto se svou strukturou liší od typického rybího tuku, který obsahuje EPA a DHA v podobě triglyceridů. Na trávení je příjemnější a pokud někomu nedělá rybí tuk dobře a způsobuje nadýmání čí krkání, tak krilový olej je v tomto ohledu mnohem příjemnější variantou.

Doplňky stravy s omega 3-MK užívejte vždy s jídlem!

Hana Lang

ww.hanalang.cz

Lékařka přírodní medicíny, věnuje se nutriční terapii založené na potravinových intolerancí a mitochondriální medicíně.

31.1.2019 Hana Lang Články, Recepty a výživa

Z archivu

Body mass index – vzoreček všech vzorečků? Podívejte se, jak vypadá fitness trenér, jenž je podle BMI obézní!

Než se podíváme konkrétně na BMI jako takové, je potřeba, abyste pochopili, proč všechny možné vzorečky vůbec existují.

Máme totiž spoustu způsobů, jak měřit obrovskou řadu věcí – od tréninkových po nutriční…

Celý článek 2.11.2017

Související články

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si najít čas na sebe, když potřebujete zhubnout

K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.

Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.

Celý článek 9.10.2024

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner