Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Knäckebroty, krekry, pufované chlebíčky či bílkovinný chléb – alternativy pečiva z odborného pohledu

Mimo klasický pšenično-žitný chléb, housky, širokou škálu rozpékaného pečiva či několik druhů pečiva opravdu celozrnného a kvalitního, je na trhu k dostání mnoho „alternativ“.

Ty nám mohou sloužit jednak k chuťové obměně, ale také k odlehčení sacharidové nálože, kterou často s pečivem dostáváme.

Jak si ale jednotlivé alternativy stojí? Je opravdu vše lepším řešením, než krajíc obyčejného chleba?

Knäckebroty, krekry, pufované chlebíčky či bílkovinný chléb – alternativy pečiva z odborného pohledu

Stručně jsme pro vás zhodnotila základní alternativy k pečivu. Vždy jsou uvedeny kalorické hodnoty na jeden kus tak, abyste si sami mohli zhodnotit, jak si s stojí. Energetick é hodnoty jsou převzaty z databáze aplikace www.Kaloricketabulky.cz.

Pufované kukuřičné chlebíčky (případně rýžové chlebíčky)

Kukuřice obecně má vysoký glykemický index, pufované chlebíčky mají tedy jeden z nejvyšších glykemických indexů. Jejich výhoda je ale v tom, že mají nízkou kalorickou hodnotu a nebývají zatíženy aditivy. Obecně nemají dobrou pověst, i tak ale mohou udělat službu. Za předpokladu, že jste v hubnoucím režimu a např. si jich namažete 7 ks k večeři domácí tvarohovou pomazánkou a pokladete je plátky kvalitní šunky nebo vařeného vejce, glykemický index se sníží a máte relativně lehkou nízkosacharidovou večeři. Nezapomínejte však na zeleninu, které si dopřejte klidně 300 g!

  • Pokud je budete celé odpoledne jíst po jednom, až sníte celé balení, jen abyste mohli něco zobat, dobře vám neposlouží. Dobrý sluha, zlý pán.

Energetická hodnota na 1 chlebíček (RACIO, Cornies se lněným semínkem):
22 kcal
0,6 g bílkovin
3 g sacharidů
0,3 g tuků
0,4 g vlákniny

Knäckebroty

Knäckebroty jsou z nutričního hlediska mnohem hodnotnější, než pufované chlebíčky, avšak už se nezavděčí lidem, kteří mají problémy s lepkem. Jsou vyrobeny z žitné, pšeničné, špaldové či jiné celozrnné mouky, mají většinou ještě navíc nějaká semínka či jinou složku a opět mohou posloužit k odlehčení.

  • U knäckebrotů už je důležité si hlídat složení, aby v nich nebylo více složek, než je nutné.

Tyto lehčí alternativy však nejsou vhodné, když sacharidy opravdu doplnit potřebujete, ať už po sportovním výkonu, nebo v rámci zdravého jídelníčku. Tělo vám pak bude více signalizovat, že mu chybí, a původně dobrý záměr se může projevit jako častější chutě na sladké.

Knäckebroty, krekry, pufované chlebíčky či bílkovinný chléb – alternativy pečiva z odborného pohledu

Jako výhodu u této alternativy vidím vysoký obsah vlákniny. Za předpokladu, že si jich např. dopřejete 5 ks k večeři, dodáte okolo 10 g vlákniny, což už je nezanedbatelné množství. Když už tedy kupujete a konzumujete knäckebroty, vybírejte ty, které mají hodně vlákniny, pak budou mít svou funkci.

Energetická hodnota na 1 knäckebrot (Racio, žitný se sezamem):
37 kcal
1 g bílkovin
6 g sacharidů
0,8 g tuků
1,8 g vlákniny

Mokré/šrotové/blokové chleby

Pod těmito produkty si představte všechny ty trvanlivé obdélníkové chleby, které jsou lisované, plné zrn a lehce se drolí. Patří k nejlepším alternativám klasického chleba/pečiva: mají nízký glykemický index, obsahují opravdu hodně vlákniny, obsahují celá zrna, takže i jejich výživová hodnota je velká. Jeden či dva plátky vás bohatě zasytí, ale nenesou s sebou rychlou energii, ale naopak poslouží dlouhodobě. Výborné jsou tedy před výkonem, ale i jako součást běžného zdravého jídelníčku. Už obsahují více sacharidů.

Energetická hodnota na 1 plátek, cca 60 g (BonaVita, active fitness chléb):
122 kcal
3 g bílkovin
22 g sacharidů
1 g tuku
5 g vlákniny (!)

Večerní chlebíky (bílkovinné pečivo):

Večerní chlebíky mají mnohonásobně vyšší obsah bílkovin než běžné pečivo a mnohem nižší obsah sacharidů. Večerní se jim říká proto, že jsou zejména vhodné pro období večera, kdy si lidé v redukčním režimu hlídají obecně příjem sacharidů. Můžete si tak dopřát tři plátky „chleba“ a nemít tak výčitky.

  • Vše má ale háček.

Takové produkty jsou často ze sójové či lupinové mouky, které se nedají považovat za úplně vhodné. Spolu s tím je v nich také vyšší % soli a ne vždy nejlepších tuků. Stejně jako chleby šrotové obsahují vyšší množství vlákniny, za což mají plus.

Energetická hodnota na 1 plátek, cca 30 g (večerní chlebík Penam):
82 kcal
8,5 g bílkovin
2 g sacharidů
4 g tuků
4 g vlákniny

Suchary

Do této skupiny řadíme jak suchary vícezrnné, tak ty obyčejné, jednodruhové. Křehké rohlíčky mají tu výhodu, že vydrží, nezkazí se, můžete je mít načaté půl roku a mohou posloužit jako záchrana, když zrovna není nic jiného.

  • Já osobně je ale za vhodnou dlouhodobou alternativu nepovažuji a jako velké minus beru ten fakt, že hrozně drobí, což také není zrovna dvakrát příjemné.

Pokud jste nuceni si naordinovat pár dní na suchu a piškoty už vás nebaví, pak jsou suchary vhodné. Často ale obsahují palmový či jiné ztužené tuky, což se o výše zmíněných produktech říci nedá. Co do výživové hodnoty také nejsou příliš hodnotné, vlákniny mají málo.

Kalorická hodnota na 1 rohlíček, cca 12 g (Active křehké rohlíčky s celozrnnou moukou Bonavita):
37 kcal
1 g bílkovin
7 g sacharidů
0,5 g tuku
0,7 g vlákniny

Co jsou Kalorické tabulky a jak je používat?

Z archivu aneb přečtěte si také:

Michaela Bebová
biochemicka.cz

Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuji již více jak 10 let. Studium tak krásného oboru jakým je biochemie mi umožňuje nahlédnout do této problematiky z té nejzákladnější úrovně. Mým úkolem je tedy sloužit jako jakýsi můstek mezi reálnými vědeckými poznatky o výživě a širokou laickou veřejností.

Každý člověk je jedinečný, a tak by se k němu mělo přistupovat. Výživová doporučení, trendy a nejrůznější výživové směry nelze slepě aplikovat na všechny bez rozdílu. Snažím se bojovat proti mediálním bublinám a raději každého navedu selským rozumem ke správnému přístupu a řešení.

7.7.2016 Články, Jak si udržet zdraví, Recepty a výživa

Související články