Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Tereza Broschová: Něco více o autoimunitním protokolu aneb dá se jídlem léčit?

Řadu lidí dnes trápí nepříjemné zdravotní problémy. Jako by jich bylo stále více a více.  

Co se to děje? Proč jsou chronická onemocnění v naší společnosti čím dál častější?

Kolik lidí dnes trpí na ekzémy, alergie a intolerance? Kolik lidí má rozhozené trávení, refluxy, průjmy nebo zácpy? Kolik lidí se neustále potýká s oslabenou imunitou, kdy přecházejí jedno nachlazení za druhým a doufají, že je to nikdy nedožene?

Tereza Broschová: Něco více o autoimunitním protokolu aneb dá se jídlem léčit?

A kolik lidí (a to na vrcholu svých sil ve svých třiceti, čtyřiceti letech) řeší už i závažná autoimunitní onemocnění jako je lupénka, celiakie, cukrovka 1. typu, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida a desítky dalších? A co je na celé situaci nejhorší – všechny tyto problémy trápí tisíce rodičů nemocných dětí.

Geny vs. prostředí

Více a více se ukazuje, že geny hrají v mozaice zvané zdraví trochu jinou úlohu, než se doposud zdálo. To, že máte nějaké genetické predispozice k určitému onemocnění, ještě neznamená, že tímto onemocněním musíte trpět.

  • To, co určí, zda se nemoc projeví, ve velké míře záleží na tom, jak se ke svému tělu chováte a jaké vlivy na něj necháte působit.

Jde o faktory jako je strava, spánek, stres, sociální vztahy, pohyb v přírodě a na slunci nebo prostředí, ve kterém žijete (ať už jde o vodu, kterou pijete, vzduch, který dýcháte, hygienu a čisticí prostředky, které používáte a mnoho dalšího). Jde zkrátka o celkově nastavený životní styl.

Chronická onemocnění nevypuknou přes noc a na základě pouze jednoho nezvládnutého faktoru. Je to sčítání jednotlivých kapek od vašeho narození (a vliv má i prenatální vývoj a zdraví vašich rodičů v době početí) až do projevení prvních potíží. Zkrátka jednoho dne přijde ta poslední kapka a pohár přeteče, spouštěčem může být cokoliv (infekce, stresová situace, apod.)

Jaké jsou základní příčiny chronických onemocnění

U chronických potíží se nestačí zaměřit na určitou část těla, kde se jen manifestují příznaky, ale je třeba se podívat na celkový stav organismu a vše řešit komplexně. Člověk není stroj, ve kterém by bylo možné opravit jednu součástku a znovu nahodit motor. Člověk je složitý organismus, ve kterém vše souvisí se vším a v případě léčby je nutné se na něj takto dívat.

Kořeny problémů u většiny chronických onemocnění jsou stejné a navzájem provázané. Jde o oslabený imunitní systém, rozhozený hormonální systém, propustné střevo (tzv. syndrom leaky gut), dysbiózu (nerovnováha mikrobiomu) ve střevech, chronický zánět a nedostatek živin.

U autoimunitních onemocnění už je imunitní systém v tak špatném stavu, že se otočí proti vlastním buňkám a tkáním (a podle toho, v které části těla zaútočí, tam se projeví příznaky).

Autoimunitní protokol (AIP)

Autoimunitní protokol se primárně používá k remisi příznaků u autoimunitních chorob, ale perfektně funguje také na „mírnější“ chronické problémy, o kterých je řeč na začátku článku. Tyto dnes běžné a čím dál častější potíže totiž bývají jen předstupněm onemocnění závažnějších.

Autoimunitní protokol není jen eliminační dieta zaměřená pouze na stravu, je to mnohem víc. AIP se skládá ze tří částí a jejím smyslem a účelem je v první fázi restartovat organismus, nechat mu prostor začít se uzdravovat a nakonec docílit takové podoby stravy a nastavení dalších faktorů životního stylu, aby to bylo dlouhodobě udržitelné a abyste byli zdraví, bez příznaků a s dostatkem všeho, co organismus ke svému bezproblémovému fungování potřebuje.

První fáze AIP

Autoimunitní protokol vám pomůže identifikovat faktory, které udržují vaše tělo nemocné.

V první fázi AIP dochází k eliminaci určitých potravin na 1 – 3 měsíce maximálně. Jde o potraviny, které mají na nemocný organismus negativní vliv, ať už z toho důvodu, že obsahují látky, které jsou pro tělo nepřirozené (chemická aditiva, umělé cukry, pesticidy, …) nebo látky sice přirozeně se vyskytující v potravinách, ale pro nemocné lidi velmi těžko stravitelné (prolaminy, aglutininy, saponiny, inhibitory trávicích enzymů, fytáty).

  • Vylučují se tedy zprocesované potraviny (včetně rostlinných olejů), alkohol, umělá sladidla, obiloviny, pseudoobiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, vajíčka, ořechy a semínka, lilkovitá zelenina.

Jídelníček je naopak postaven na velmi výživných potravinách doslova nabitých zásadními mikroživinami (vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty) a esenciálními mastnými kyselinami a aminokyselinami. Jde o kvalitní maso, ryby, mořské plody, vnitřnosti, zeleninu a ovoce.

Tereza Broschová: Něco více o autoimunitním protokolu aneb dá se jídlem léčit?

Tyto potraviny mají velký potenciál snížit chronický zánět v těle, upravit hormonální systém, nastavit správný poměr mikrobioty ve střevech, zahojit střevní stěnu a díky tomu všemu zklidnit a posílit imunitní systém.

U autoimunitního protokolu je mnohem důležitější množství mikroživin než přesně nastavený podíl makroživin (tuků, sacharidů, bílkovin). Makroživiny si každý může na svůj talíř poskládat podle toho, co jemu samotnému vyhovuje – část lidí preferuje nízkosacharidovou verzi AIP, část si ponechává v jídelníčku ve větší míře ovoce a zeleninu.

Velkou roli v první fázi AIP hrají i další vlivy, o kterých už byla řeč – spánek, stres (ať už psychický, tak fyzický z prostředí okolo nás), pohyb, sociální vztahy. I na ty je nutné se zaměřit a nebrat to jen jako okrajovou součást.

Druhá fáze AIP

Druhá fáze spočívá v opětovném zavádění vyloučených potravin do jídelníčku (podle přesně nastavených pravidel) a sledování reakcí na ně. Mnoho z vyloučených potravin patří do kvalitní a zdravé stravy a byla by škoda je nejíst (jde zejména o vajíčka, ořechy, semena, lilkovitou zeleninu, kvalitní mléčné výrobky).

  • Tato fáze je naprosto zásadní a nejvíce vám ukáže, kam až si můžete dovolit zajít bez toho, aby se příznaky onemocnění opět zhoršovaly nebo vracely.

Třetí fáze AIP

Třetí fáze už je u každého naprosto individuální a je o nastavení dlouhodobé cesty. Strava by měla být dostatečně variabilní a široká, abyste se i po psychické stránce cítili dobře, neomezovalo vás to v běžném životě, ale zároveň to vyhovovalo vašemu organismu a nemoc se nevracela.

  • Také byste měli být schopni posoudit, jaké další faktory kromě stravy na vás mají největší vliv (u někoho to může být spánek, někdo si musí více dávat pozor na přemíru psychického stresu, apod.) a zařídit se ve svém životě podle toho.

Verze AIP

Autorkou autoimunitního protokolu je dr. Sarah Ballantyne. V současné době už existují i další verze autoimunitního protokolu, např. od dr. Amy Myers (do češtiny byla přeložena její kniha Autoimunitní řešení) či dr. Terry Wahls.

Stojí to za to?

Autoimunitní protokol je náročná, a krátkodobá dieta, která má svá pravidla, ale lze si ji modifikovat i do mírnější podoby podle svých zdravotních problémů. Vše záleží na cíli, kterého chcete dosáhnout.

Naše těla jsou velmi moudrá a často stačí relativně krátký restart a vykročit směrem k výživným a pro tělo nepostradatelným potravinám. To všechno se na autoimunitním protokolu můžete naučit. Vaše tělo vás to naučí, stačí ho jen trochu podpořit a pak naslouchat jeho signálům.

Tereza Broschová https://terezabroschova.cz

Bc. Tereza Broschová je výživová poradkyně, která se specializuje na dětskou stravu a terapeutickou dietu AIP (autoimunitní protokol).

Je autorkou úspěšné knihy Opravdové jídlo pro děti a online kurzu zaměřeného na AIP.

Vydává také e-kuchařky (Sladké tečky, Necukroví), které najdete na jejím webu.

13.1.2020 Tereza Broschová Články, Recepty a výživa

Z archivu

Jak na pákové espresso

Dalším možným tipem pro vánoční dárek je stroj na přípravu kávy.

Různé možnosti přípravy kávy v různých zařízeních jsme si již představili v nedávném článku.

Celý článek 12.12.2021

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner