Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Martina Korejčková: Jak moje klientka zhubla nepříznivé situaci navzdory

Co vám budu povídat, každý sám ví, že minulý rok byl všelijaký.

Každopádně už teď vám mohu dát vhled do toho, jaký měl rok „covidový“ dopady na vývoj tělesné hmotnosti nejen u mých klientů…

Některým se podařilo udržet nastavenou linii a i přes omezené možnosti zhubli. Část mých klientů si hmotnost aspoň udržela. A pak jsou tu ti, u kterých došlo k nabrání kil. Zkrátka omezení jim narušila „zajeté koleje“, trávili více času doma, kde je k dispozici rozličné uzobávání. Někomu se k tomu přidaly navíc starosti, které byly pak více zajídány.

Martina Korejčková: Jak moje klientka zhubla nepříznivé situaci navzdory

U někoho sehrála roli i nuda, která byla řešena domácím popíjením alkoholu nebo opět zajídána. Jednoduše řečeno, lidé se méně hýbali. A více jedli. Dokonce jsem zaznamenala i několik případů poruchy příjmu potravy (především mentální anorexie) – především u mladých slečen.

Pojďme se ale zastavit u pozitivního a velmi inspirujícího příběhu paní Hedviky, která si i v této „omezené“ době přála zhubnout. A nakonec se jí to také navzdory situaci podařilo. Nehledala výmluvy, proč to nejde, ale hledala způsoby, jak by to i v této době mohlo jít…

Někdo říká: „Teď nemůžu hubnout, protože nemůžu jít do fitka, pořád jsme zavřeni doma, je potřeba pracovat na home officu, do toho děti doma od rána do večera, musím pečovat o domácnost a vařit pro celou rodinu každý den…“  Tohle ale nebyl případ paní Hedviky, moji obdivuhodné klientky, která se rozhodla hubnout koncem února loňského roku, těsně před zavedením prvních omezení pohybu. Start se jevil skvěle, ale pak přišla omezení. Z chození do práce ustrnula na home officu a rázem měla doma na dlouho i celou rodinu. Někdo by nějaké hubnutí v tuto chvíli vzdal. Pro paní Hedviku to byl naopak motor, protože to vzala jako příležitost ke změně nejen pro sebe, ale i pro celou rodinu. I přes prvotní smutek se rozhodla, že se nepoveze na vlně stížností, ale že i v této době zkusí vykřesat maximum pro sebe a i svou rodinu. Prvotním krokem pro ni bylo vymyslet, jak zařídit celou rodinu, aby mohli spolu všichni fungovat. Její vyprávění, co podnikli a změnili, bylo až fascinující.

Tady pár tipů, které by se mohly hodit i vám:

  1. Nejprve uzpůsobili prostor bytu na to, aby s manželem mohli pracovat na home officu a obě děti měly kde mít online výuku. Nakoupili sluchátka pro každého, aby se nerušili a navzájem respektovali svoje pracovní a školní povinnosti.
  2. Každý víkend si společně naplánovali orientačně jídelníček, kdy se pak ještě každý zvlášť zamyslel, co bude chtít v týdnu jíst. Dle toho vytvořili nákupní seznam a jednou týdně udělali nákup on-line. Druhý menší nákup již zvládli v týdnu v obchodě, kdy už jen dokoupili potřebné.
  3. Domluvili se na tom, že budou vařit tak, aby měli všichni teplý oběd, ale večeře budou preferovat „studenou formou“ (chléb, sýry, vejce, šunky, zeleninu, pomazánky apod.) nebo že uvaří jen rychlou polévku, aby měla Hedvika možnost venkovní pohybové aktivity a nemusela místo toho vařit večeři.
  4. Domluvili se, že stáhnou jídlo z pěti chodů jen na čtyři jídla denně z důvodu nižší pohybové aktivity (protože jinak byli děti i s manželem zvyklí na velký výdej sportovními aktivitami). A také z důvodu „šetření“ sil maminky Hedviky, které by jinak musela vynaložit přípravou dalších svačin. Dříve totiž čas, který věnovala přípravě jídla pro celou rodinu, vyměňovala za čas, kdy si sama mohla jít zacvičit či ven zasportovat. Tím, že se rozhodla, že chce zhubnout a i sama pohyb zařadit, tak bylo potřeba, aby buď rodina přidala ruku k dílu při přípravě jídla, nebo jednoduše jedno jídlo vyřadit. Tím, že děti ale neměly takový výdej, neměly potřebu mít dopolední svačinu, proto jako rodina snížili počet denních chodů na čtyři.
  5. Ráno si připravili společnou snídani, oběd Hedvika uvařila, jednalo se však o rychlá jídla připravená do hodiny (minutky, zeleninové směsi, jídla z jednoho hrnce apod.). K odpolední svačině si připravili ovocný salát s ořechy s jogurtem, tvarohem řeckým jogurtem, skyrem, pudink s ovocem apod. A večeře pak následovala již jen jako studená verze v podobě pomazánek, obloženého talíře, vejci na různé způsoby se zeleninovými saláty. V zimě pak často i ve formě teplých zeleninových polévek s pečivem, sýrem apod.
  6. Každé odpoledne po práci a školních povinnostech bylo ve znamení pohybu venku či v přírodě. Vždycky něco vymysleli. Buď jeli na turistickou svižnou procházku do okolních měst nebo do přírody objevovat kouzlo toho, co měli nadosah, a nikdy dříve kvůli nedostatku času neprozkoumali. Minimálně jednou týdně, často o víkendech, si chodila Hedvika zaběhat i sama. A když zrovna nebylo zavřené fitko, tak si zašla zacvičit s kamarádkou na skupinovou lekci.
  7. Občasné chmurné nálady či drobné frustrace se rozhodla nezajídat sladkostmi, přejídáním nebo připíjením alkoholem, ale vždy si udělala nějakou radost. Například si připravila kávu a sedla si nad knížku, zacvičila si podle internetu nebo šla něco vyrábět a tvořit, popřípadě si napustila vanu. Také s dětmi často vymýšleli soutěže, stopovačky nebo hráli společenské či vědomostní hry.

Zkrátka a jednoduše se vždy snažila z každého dne udělat nejen sobě, ale i celé rodině pohodový čas. A když na ni občas sedl splín, šla se sama projít do přírody, kde si přetřídila myšlenky a nabrala zpět svůj klid a energii z přírody.

Martina Korejčková: Jak moje klientka zhubla nepříznivé situaci navzdory

Uvědomění na závěr:

Z celého povídání o tom, jak si i v tuto dobu udržovat hmotnost (nebo chtít naopak ještě něco zhubnout), mi vyplývají tři důležité opěrné pilíře, ze kterých může vycházet každý:

  1. Jak se říká: Kdo nechce, hledá výmluvy, a kdo chce, hledá způsoby. Klidně si zafňukejte, zanadávejte nebo zavztekejte na tuto dobu a omezení, ale pak si vždy položte otázku: „Co můžu v tuto chvíli udělat pro to, abych se měl/a lépe či měl/a lepší pocit?“ Každá krize přináší své hrozby, ale i příležitosti. Hledejme ty příležitosti. Dobře, nepůjdu tedy do fitka, když nemůžu, ale tak se svižně projdu támhle na ten kopec…
  2. Komunikujme s rodinou. Ať každý člen řekne, co potřebuje, co je pro něj důležité, co ho trápí, co by potřeboval dělat jinak či s čím může doma sám pomoct. Zároveň opět hledejme ta řešení a možnosti, jak se mít lépe.
  3. A teď tip ke stravě: Pokud cítíte, že jste omezili pohyb a svůj výdej energie, tak prostě tomu přizpůsobte i příjem z jídla. Zaměřte se více na kvalitu. Orientačně plánujte jídla na týden. Zajídat či zapíjet problémy a emoce jídlem a pitím nikdy nepřinese dlouhodobou úlevu. Naopak je možnost, že si tím stavy prohloubíte nebo si tím přidáte další nepříjemné pocity (výčitky svědomí, špatný pocit z přibírání, zdravotní obtíže atp.).

foto: Deklofenak, monticello/cz.depositphotos.com

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS. www.martinakorejckova.cz

  • Nutriční terapeutka a výživová poradkyně
  • Poskytuje individuální jídelníčky na míru, stravovací programy, on-line jídelníčky a celkové poradenství v oblasti životního stylu
  • S radostí píše články na svůj blog i webové portály
  • Působila i jako výživová poradkyně pro finalistky České Miss
  • Stravování s radostí na Facebooku
1.3.2021 Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS. Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout

Z archivu

Taky pořád nestíháte? Jak postupovat, abychom získali více času

Náš život se stává instantní. Je rychlý, pohodlný, ale na druhou stranu občas za moc nestojí.

Využíváme moderní technologie, abychom ušetřili čas, ale paradoxně si v té moderní době, ve které žijeme, stále více lidí stěžuje na to, že nemá čas…

Celý článek 8.2.2021

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner