Na co si dávat pozor při vaření, aby nás nebolela záda, radí pohybový specialista Daniel Müller
V rámci zdravého stavování trávíme v kuchyni poměrně dost času.
Na co myslet, aby nás od našich cílů neodradily bolavá záda a špatné pohybové návyky?
Jmenuji se Markéta Matyášová a už nějaký čas spolupracuji s aplikací www.kaloricketabulky.cz. Odpovídám na dotazy ve skupině a přispěla jsem i řadou receptů a ukázkovými jídelníčky do jejich knihy.
Ve skupině Hubneme a jíme zdravě s kalorickými tabulkami se točí víceméně dotazy stejného typu, proto neuškodí zopakovat si základy.
Moje dnešní povídání je určeno těm, kteří začínají, neví si rady nebo jsou zmateni z protichůdných doporučení.
Osobně doporučuji nechat si příjem nastavit vše přímo od aplikace KalorickéTabulky.cz. Prostě zadejte dle návodu. Svou aktivitu nepodceňujte, ani nepřeceňujte.
Hned na začátku pozor. Více lidí znamená více názorů, častokrát se neshodnou odborníci, načež diskutující na internetu. Nemusí to nutně znamenat, že jeden má pravdu, a druhý ne. Oba to mohou myslet dobře, pracovat na základě nějakých svých praktických a odborných znalostí. Nicméně všichni se shodneme na tom, že bez kalorického deficitu prostě není možné trvale a zdravě zhubnout.
Jaký kalorický deficit potřebujete ke zhubnutí? Čí radu poslechnout? Vždy je dobré si zjistit, kdo vám radí a jaké názory zastává. Ať už se jedná o obyčejného člověka, kterému se podařilo samotnému zhubnout nebo výživového poradce. Pak doporučuji si vybrat jednu osobu a té věřit. Aspoň měsíc, což je minimální doba, jež ukáže, zda to či ono funguje.
Kalkulačka je nástroj, který počítá dle nějakého vzorečku. A těch vzorečků na výpočet BMR – bazálního metabolismu, od kterého se odráží základní příjem, je několik.
Je tedy logické, že různé kalkulačky, jež počítají s různými vzorci, dávají relativně různé výsledky. Moje rada zní: Když už se rozhodnete využívat aplikaci www.kaloricketabulky.cz, počítejte si ten příjem jen na nich. K tomu můžete požádat ve skupinách (viz níže) o radu. Vyplatí se naslouchat někomu, kdo je vám svými názory blízký a milý.
Také si pozorně prostudujte návody na youtube a na blogu si přečtěte články o tom, jak to vše funguje. Novým pomocníkem je také kniha, kde najdete nejen stovku receptů s kódem pro snadnější zápis do aplikace, ale také rady řady odborníků. A ukázky jídelníčků, které jsem tam připravila.
Že na tohle všechno nemáte čas? Pak se vyplatí zaplatit si pomoc výživového poradce. Od toho tu jsme. Koho si vyberete, je na vás. Ale když už si někoho vyberete, tak mu důvěřujte, prosím. Dávejte mu zpětnou vazbu a konzultujte své pocity. Nehledejte další možnosti někde jinde. Je to stejné jako u lékaře. Dejte mu šanci předvést, co umí.
Mnoho lidí očekává pomoc zdarma a ve skupinách KT (odkazy níže) se jim skutečně pomoci zdarma dostane. V procesu hubnutí lze postupovat jen dle rad zdarma (opět doporučuji kouknout se pořádně na jeho profil, kdo vám to vlastně radí) nebo požádat o placenou pomoc.
Pokud já osobně počítám někomu příjem, neberu v potaz jen věk, výšku, váhu a aktivitu, jako vám spočítají kalkulačky, ale řešíme s klienty i jejich zdravotní stav, stresový faktor, životní styl, pracovní i rodinné vytížení, kdy chodí spát, práci na směny, reakci na určité potraviny, intolerance a omezení, funkci zažívání, pohybovou aktivitu, genetické dispozice atd. Je to zkrátka opravdu rozdíl a někdo tuhle podrobnější analýzu zkrátka potřebuje.
I když máte vše nastaveno správně, nemusíte hubnut. Proč? Protože vy ten příjem správně nedodržujete. Ze své praxe vím, že velmi často mají lidé příjem nastavený špatně (kvůli tomu, že nejsou zcela zdraví, neumí zohlednit správně svůj výdej nebo potřebují více individuální nastavení, které nevytvoří žádná kalkulačka). Jindy mají příjem nastavený sice správně, ale skladba jejich jídelníčku a volba jídel během dne (a hlavně večer) nemůže fungovat na redukci. V takových případech je vhodné zohlednit individuální režim daného člověka. Každý jsme jiný. Proto se někdy dějí „zázraky“ po malé změně. Například ubrat 20 g bílkovin, 5 g tuku a přidat 20 g sacharidů, upravit příjem na večerní porci, přidat nebo ubrat atd. A to už je úkol individuálního poradenství.
Kalorické tabulky jsou skvělým pomocníkem a vřele je doporučuji, nedám na ně dopustit. Vděčím jim za mnoho. A tím bych chtěla poděkovat i všem, kteří se na chodu aplikace a facebookových skupin podílejí, hlavně jejich tvůrci Tomáši Pětivokému, adminkám Marcele Macákové a Lucii Šafránkové, s kterými jsem nejvíc v kontaktu.
Pokud zadáte vše o sobě dobře, tak vám aplikace příjem nastaví správně. Někdy je třeba jít více do hloubky, ale to není vina Kalorických Tabulek. Detailní osobní zohlednění vám opravdu neudělá žádná kalkulačka na internetu. A nemusíte si tedy příjem nechat počítat na všech dostupných kalkulačkách, jak jsem zmínila v úvodu.
Když máte správně nastavený příjem, stačí jen zkontrolovat, zda opravdu dodržujete zásady pro redukci. Praxe a práce se stovkami klientů mi ukazuje stále víc, že je důležité, kdo jste, co jíte, kdy chodíte spát, jakou máte genetickou dispozici, kdy jíte a jak dlouho, jak máte rozděleny nutrienty během dne, zda jíte dle zásad glykemického indexu, jaké tuky konzumujete, atd. Každý je totiž svým způsobem jedinečný.
Příště: Proč různé kalkulačky počítají jiný BMR a jak si nastavit správně aktivitu.
V rámci zdravého stavování trávíme v kuchyni poměrně dost času.
Na co myslet, aby nás od našich cílů neodradily bolavá záda a špatné pohybové návyky?
Celý článek 11.3.2021
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Celý článek 11.9.2024
Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?
Celý článek 9.9.2024
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Celý článek 6.9.2024
Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.
Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.
Celý článek 2.9.2024
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.
Kolik tekutin skutečně potřebujeme?
Celý článek 29.8.2024